Němci označili masakr Arménů za genocidu. Turci odvolali velvyslance

Autor: bud, ČTK - 
2. 6. 2016
21:40

Německý Spolkový sněm označil masakry Arménů Osmanskou říší v roce 1915 za genocidu.Turci tehdy povraždili kolem 1,5 křesťanských Arménů. Turecko vzápětí odvolalo svého velvyslance v Německu ke konzultacím. Šéf turecké vlády zároveň prohlásil, že krok německého parlamentu vážně narušil turecko-německé vztahy.

Spolkový sněm měl o návrhu původně jednat už v únoru. Tehdejší hlasování však bylo odloženo s ohledem na to, že v tu dobu vrcholila jednání mezi Evropskou unií a Tureckem o spolupráci při omezení počtu migrantů přicházejících do Evropy.

Dnešní rezoluci podpořila velká většina poslanců ze všech parlamentních frakcí. Proti hlasoval jediný z německých zákonodárců. Jednání Spolkového sněmu sledovala v galerii pro hosty velká skupina Arménů, kteří po hlasování zdvihli papíry s nápisem „děkujeme“.

Statisíce mrtvých

Masakry Arménů za první světové války za genocidu oficiálně uznaly více než dvě desítky zemí, včetně Francie, Ruska nebo Argentiny. Příslušnou rezoluci přijal i Evropský parlament a také papež František loni hovořil o genocidě. Ankara na tyto kroky reaguje popuzeně a označení „arménská genocida“ je v Turecku trestné.

Česká republika nicméně masakr za genocidu oficiálně neoznačuje, jako svůj názor to ale zmínil před dvěma lety prezident Miloš Zeman.

Při masakrech Arménů v Osmanské říši přišlo v roce 1915 o život přibližně 1,5 milionu příslušníků této křesťanské menšiny.

Turecko běsní

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (62) v první reakci řekl, že rezoluce bude mít vážné dopady na turecko-německé vztahy.

Turecký premiér Binali Yildirim zašel ještě dále, když řekl, že “chybné rozhodnutí“ německého parlamentu má na svědomí „rasistická arménská lobby“.

O výrazném zhoršení vztahů dnes hovořil také mluvčí turecké vládnoucí Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) Yasin Aktay. Strana plánuje předložit v tureckém parlamentu deklaraci odsuzující rezoluci Spolkového sněmu.

Svou reakci na twitteru umístil také šéf turecké diplomacie Mevlüt Çavuşoglu. „Způsob, jakým uzavřít temné stránky ve vlastní historii, není v tom, že se pošpiní historie jiných zemí nezodpovědným a nepodloženým rozhodnutím parlamentu,“ napsal.

U německého konzulátu v Istanbulu večer kvůli německé rezoluci protestovalo několik stovek lidí, uvedla agentura AP.

Arménie rezoluci  naopak vřele uvítala. Arménský ministr zahraničí Edvard Nalbandjan dnes řekl, že Německo „významně přispělo nejen k mezinárodnímu uznání a zavržení arménské genocidy, ale také k univerzálnímu boji za prevenci genocidy a zločinů proti lidskosti“.

Arménský prezident Serž Sargsjan poděkoval německým představitelům v telegramu. "Je to vzkaz celému světu, že zločiny proti lidskosti, i když byly spáchány před více než stoletím, nejen že nejsou zapomenuty, ale jsou i po právu odsouzeny," napsal v něm.

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
Nezadat ( 3. června 2016 13:53 )

To je dobře,že ho odvolali a teď ještě ať si ve mou ty parazity sebou co sem nalezli.

meverickx ( 3. června 2016 09:18 )

Zde je vyjádření vysokého Afrického představitele ,člena OSN ,, publikováno též v Timesech ,.,. V našich novinách to nenajdete ,.,.,. http://www.ireporter.cz/2015/07/05/ani-tato-informace-se-v-nasich-mediich-neobjevi/

jussuf ( 3. června 2016 08:04 )

Nemci nemajú čisté svedomie a keď ukazujú na druhého, tak majú pocit že svoju vinu rozriedia. Inak povedané : Zlodej kričí - Chyťte zlodeja. Na druhej strane je ale správne, keď sa veci nazývajú pravými menami a nabraný kurz je správny. Preto je smutné, keď sa napr. na Slovensku odhaľujú pamätné tabule a pomníky zločincom z minulých režimov ( Tiso, Biľak, býv. prokurátor a pod. ) namiesto jednoznačného odsúdenia.

1912 ( 3. června 2016 06:08 )

Němci a taky zločinci US si mohou s těmi turky podat ruce a navzájem se obvinovat !!

hanka666 ( 2. června 2016 21:18 )

Erdogan se urazil. Prachy nebudou

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa