
Zemřel muž, který s Dienstbierem stříhal železnou oponu. Zradilo ho srdce

Jiří Dienstbier starší a Hans-Dietrich Genscher se 23. prosince 1989 sešli v Rozvadově na hranicích a společnými silami přestřihli ostnatý plot, nechvalně proslulou železnou oponu. V lednu 2011 nechyběl Genscher na Dienstbierově pohřbu v Praze. Českého kolegu přežil o pět let. Z Německa dnes totiž přišla zpráva, že německého exministra zahraničí zradilo srdce, se kterým měl delší dobu problémy.
Byly to historické okamžiky. Ničení plotu, u kterého umírali lidé ve snaze dostat se z komunistického područí na západ. Ke stříhání železné opony na československo-německé hranici se však váže i jedna úsměvná historka.
„Nejspíš právě proto, aby se páni ministři neumazali při stříhání drátu, tak jim tam natáhli kousek nového ostnatého drátu, aby to nebyl ten ošklivý starý, rezatý. Takže oni nejdřív stříhali ten nový, ale pak si řekli, že by si měli střihnout i do té skutečné železné opony, tak poodešli kousek dál a střihli si ještě i ten rezavý,“ vzpomínal před časem na ČT24 Dienstbierův syn Jiří, současný český ministr pro lidská práva.
Jiří Dienstbier starší zemřel 8. ledna 2011. Jeho někdejší protějšek z německého ministerstva zahraničí a další z ústředních postav politických změn ve střední Evropě v přelomovém roce 1989 Hans-Dietrich Genscher odešel na věčnost dnes. – 1. dubna 2016 ve věku 89 let. Na Dienstbierově pražském pohřbu přitom před pěti lety nechyběl.

Genscher zemřel v noci na dnešek „obklopen svou rodinou“ ve svém domě ve Wachtbergu na západě Německa. Podlehl selhání srdce. Dlouhodobě trpěl srdeční arytmií a v minulosti prodělal i nejméně jeden infarkt. O smrti někdejšího předsedy liberální Svobodné demokratické strany (FDP) informovala s odvoláním na politikovu kancelář v Bonnu agentura DPA.
Genscherův pražský proslov k německým uprchlíkům
Za svoji dlouhou kariéru ve vysoké politice zažil Genscher ledacos – působil i jako ministr vnitra v době tragického útoku palestinského teroristického komanda na izraelské olympioniky v Mnichově, jako ministr zahraničí pak byl svědkem zvratů studené války a rozpadu sovětského bloku.
Jeden z nejslavnějších proslovů ve své kariéře Genscher však pronesl v Praze 30. září 1989 na balkonu západoněmeckého velvyslanectví. Asi čtyřem tisícům uprchlíků z tehdejší Německé demokratické republiky (NDR) shromážděným na zahradě Lobkowiczkého paláce toho dne oznámil, že jejich cesta na západ je volná.
„Milí krajané, přišli jsme k vám, abychom vám sdělili, že dnes váš odjezd…,“ řekl tehdy Genscher před tím, než ho přerušil jásot shromážděných východních Němců. „Byl to nejkrásnější a nejšťastnější den v mém politickém životě,“ prohlásil Genscher při vzpomínkové akci na stejném místě o 25 let později. Sám v roce 1952 uprchl z NDR přes Západní Berlín do SRN.

Jako šéf diplomacie Genscher působil v letech 1974 až 1992 v kabinetech Helmuta Schmidta a Helmuta Kohla, v této funkci se podílel i na událostech v souvislosti s pádem komunistických režimů ve střední a východní Evropě. Klíčovou roli sehrál hlavně v procesu následného znovusjednocení Německa.
Genscher platil za oblíbeného politika, ale ne všechny jeho kroky se setkaly s uznáním. V Německu se dokonce vžil pojem „genscherismus“ pro obratné lavírování a umění být se všemi zadobře.

V roce 1992 se Genscher vzdal vládních úřadů, o rok později opustil i Spolkový sněm a stáhl se do ústraní. Při svém posledním projevu ve Spolkovém sněmu v dubnu 1998 vyzval k podpoře evropské integrace. Po odchodu z vysoké politiky se vrátil ke své právnické profesi a vedl poradenskou firmu nesoucí jeho jméno.
V roce 2013 se pak angažoval v případu uvězněného ruského podnikatele Michaila Chodorkovského, jenž byl v prosinci téhož roku nečekaně omilostněn ruským prezidentem Vladimirem Putinem. V rozhovoru s německými novináři Genscher uvedl, že ho Putin kvůli Chodorkovského kauze dvakrát přijal.
Zásluhy o Německo, Evropu i svět
Genscher je přitom další německý exministr zahraničí, který letos zemřel. Svůj boj se zákeřnou leukémií prohrál letos v březnu ve věku pouhých 54 let. V první reakci na zprávu o úmrtí německá spolková vláda označila Genschera za „velkého státníka“. Liberální politik podle mluvčího kabinetu Georga Streitera ovlivnil německé dějiny více než kdokoli jiný a byl „velkým Evropanem a velkým Němcem“.
„Genscher psal dějiny a formoval naši zemi. Vděčíme mu za hodně. Náš smutek nemůže být větší,“ uvedl v reakci na úmrtí na Twitteru současný předseda FDP Christian Lindner. „Po Guidovi Westerwellem ztrácíme další naši velkou osobnost,“ dodal. Expředseda FDP Philipp Rösler ve své reakci vyzdvihl Genscherovy „zásluhy o Německo, o Evropu a o svět“.
To je škoda,že tu oponu střídali. Nelezl by sem kdejakej šmejd.