Herman míří na sjezd sudetských Němců. Jako první český ministr

Autor: ČTK, tmp - 
12. 5. 2016
15:15

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) se o víkendu jako první člen české vlády oficiálně zúčastní výročního sudetoněmeckého sjezdu. Informovala o tom mluvčí Sudetoněmeckého krajanského sdružení Hildegard Schusterová. Podle sdružení přispěje Hermanova přítomnost na sjezdu k dalšímu pokroku ve smiřování mezi sudetskými Němci a Čechy.

„Český premiér Bohuslav Sobotka svému bavorskému protějšku Horstu Seehoferovi, patronovi sudetoněmecké národnostní skupiny, oficiálně sdělil, že česká vláda poprvé v historii pošle ministra na sudetoněmecký sjezd, a sice ministra kultury Daniela Hermana,“ uvedla Schusterová. Podle ní Herman na sjezdu v neděli přednese zdravici.

Šéf Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernd Posselt Hermanovu cestu na sjezd do Norimberku uvítal. „Je to silný signál dobrého pokroku v procesu smíření,“ uvedl. Poděkoval zároveň české vládě za to, že se zasazuje o dobrou politiku sousedství v evropském duchu.

Bělobrádek poslal video

Už loni zazněla na sudetoněmeckém sjezdu slova zástupce české vlády: vicepremiér Pavel Bělobrádek poslal video se svou zdravicí, kterou sudetští Němci přivítali potleskem.

Vztahy mezi sudetskými Němci a českou vládou se v posledních letech výrazně zlepšily. Přispěla k tomu i skutečnost, že Sudetoněmeckého krajanského sdružení ze svých stanov vypustilo zmínku o usilování o vrácení majetku, který byl sudetským Němcům při poválečném odsunu z Československa zkonfiskován.

Na loňském sjezdu také v oficiálních projevech ani jednou nebyly zmíněny takzvané Benešovy dekrety, na jejichž základě byli sudetští Němci zbaveni majetku a občanství. V minulosti přitom sudetoněmečtí představitelé pravidelně žádali zrušení těchto dokumentů, jež patřily k dekretům, které československý prezident Edvard Beneš vydával za druhé světové války a krátce po ní v době, kdy nefungoval parlament.Doporučujeme
1pravda1 ( 13. května 2016 12:06 )

Hermann je původně kněz!!! Fakt nechápu lidi, kteří po tom všem ještě volí KDU-ČSL a její odnož, která je vedena Kalouskem - TOP09! Lidovci jsou schopni všeho a spojí se s každým, jen aby mohli škodit ve vládě. Vláda ANO a ČSSD bez škodné Lidovců by byla mnohem lepší včetně toho, že by mohla udělat revizi církevních restitucí, což jí KDU vyhrožováním zakázala!

joudajoudovy ( 13. května 2016 07:56 )

ze by si flaternici mezi obdivovateli hitlera hledali nove volice?

1912 ( 12. května 2016 22:27 )

gabreta ( 12. května 2016 19:58 )

Ministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL, pokračuje přesně ve šlépějích svých kolaborantských předchůdců z války, jako byl třeba Slovenský Tiso a a dlší fláterníci po celé okupované Evropě! Člověk který jednou oblékl sutanu, už nikdy nemůže v sobě mít pokoru, ale jen a jen nadřazenost a vidinu prospěchu!! Velebnosti, já bych blil!!

andorea ( 12. května 2016 17:53 )

Nemám slov...

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa