Neděle 25. února 2024
Svátek slaví Liliana, zítra Dorota
Zataženo, déšť 8°C

Německý Stropnický v sukních: Hrozí, že Evropa propadne xenofobii, to ISIS chce

Autor: bru/ČTK - 
12. února 2016
16:47

Kvůli uprchlické krizi hrozí, že se vytratí solidarita mezi členy Evropské unie a že Evropa podlehne extremismu. Takový vývoj je přitom cílem hnutí Islámský stát (IS), které usiluje o zničení svobodného světa. Na úvod 52. ročníku Mnichovské bezpečnostní konference to dnes řekla německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová. Uprchlická krize a IS jsou podle ní největšími současnými hrozbami pro Evropu.

Hrozí, že příslib budoucnosti, kterým Evropa byla v posledních 70 letech, vzor svobody a evropských hodnot, podlehne xenofobii a nacionalismu. To je voda na propagandistický mlýn IS, protože rozpory v EU hrají do karet především těm, kdo chtějí rozpad Evropy,“ řekla von der Leyenová.

Podle ministryně je nutné posílit evropskou solidaritu při řešení uprchlické krize. Německo podle ní loni odvedlo mimořádný díl práce, když dokázalo přijmout 1,1 milionu běženců, do budoucna je ale nutné tento počet snížit. „Všechny síly se jednou vyčerpají,“ řekla von der Leyenová a apelovala na vytvoření jednotných evropských azylových standardů a na rozdělování uprchlíků mezi jednotlivé země EU.

Pomoc pro uprchlíky však německá ministryně označila za morální povinnost Evropanů. Podle ní je nepředstavitelné, že by si kontinent s 500 miliony obyvatel nedokázal poradit s tím, že za rok přijdou dva miliony běženců.

Dlouhodobé řešení uprchlické krize podle von der Leyenové úzce souvisí s ukončením konfliktu v Sýrii. Proto je podle ní potřeba porazit IS, který ministryně označila za společného nepřítele všech, kdo se v Sýrii angažují. „Loni v tomto směru dosáhlo mezinárodní společenství úspěchu, IS ztratil mnoho území a přišel o svou image neporazitelnosti,“ řekla s tím, že boje ale ještě pokračují.

Ministryně očekává, že po skončení konfliktu se většina uprchlíků do Sýrie vrátí, aby ji pomohla obnovit. Tato obnova však podle ní potrvá přinejmenším deset let a bude zapotřebí, aby při ní pomáhalo i mezinárodní společenství.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

kaluze ( 22. srpna 2016 18:47 )

za rok dva miliona to znamena,ze za pet let deset milionu a jeste je nucene rozdelit po Evrope,pak uz se jich nikdy nikdo nezbaví,protoze se mnozí jak mysi,a prerodí vsechny.Pak uz z Evropy bude muslimská Evropa

jarypadlo ( 12. února 2016 17:37 )

V první řadě xenofobii a nenávisti spojené se ztrátou solidarity propadli migráči a všichni ti očouzení,takže madam pláče opět na špatném hrobě.

starka ( 12. února 2016 17:16 )

Jak je vidět,od doby šíleného Adolfa se v německém myšlení nic nemění.

Zobrazit celou diskusi