Vesuv se tyčí nad třetím největším městem Itálie, jehož historie sahá až do 8. století před naším letopočtem. Neapol byla založena řeckými obyvateli zdejší oblasti a z řečtiny také pochází název města – Nea Polis znamenající nové město. První dochované zmínky o městě pocházejí z roku 79 našeho letopočtu, kdy Vesuv vybuchl a zničil města - Pompeje, Herculaneum, Oplontis a Stabie. Všechna tato archeologická naleziště jsou nyní přístupná veřejnosti, většina turistů však míří právě do prvních jmenovaných a nejznámějších Pompejí.

Do Pompejí se z Neapole dostanete třeba vlakem Circumvesuviana, přičemž cesta trvá necelou hodinu. Návštěvníkům se nabízí jedinečný pohled na archeologické vykopávky antického města, v minulosti pochovaného zaživa návalem několikametrové vrstvy popela, horké lávy a dýmu. Zachoval se původní vzhled osady tak, jak vypadala před dvěma tisíci let. Výbuch sopky totiž zastihl město zcela bez varování. Ohromí vás fascinující umělecká výzdoba domů, nástěnné malby, bronzové i mramorové sochy a mozaiky. V mnoha domech objevíte také mumifikovaná těla obyvatel zachycených v okamžiku jejich hrůzostrašné smrti.

Video
délka: 00:29.54
Video se připravuje ...

Pompeje na časosběrném videu YouTube/Visit Naples

Na Vesuv i do Pompejí během jednoho dne

Pokud se budete chtít vypravit do Pompejí i na Vesuv během jednoho dne, tak si sopku naplánujte na dopoledne a do města zamiřte až následovně. Počítejte, že v Pompejích strávit bez problému pět až šest hodin. Vesuv a přilehlé okolí jsou však tak nádherné, že určitě nebudete litovat, když se zde rozhodnete strávit dní více.

Na Vesuv se můžete vydat v rámci organizovaného výletu, nebo individuálně autem, či pěšky. Pokud zvolíte první možnost, pak zvažte kombinovanou vstupenku s návštěvou Pompejí, abyste ušetřili. Autobusem se na Vesuv dostanete primárně z Pompejí a Herculanea. Na pěší výlet vám postačí dobrá fyzička a pro jistotu si vyhraďte celý den. Za námahu budete ale oceněni dechberoucími výhledy na Neapolský záliv a přilehlé okolí.

Ať se na Vesuv vydáte tak či tak od parkoviště v 1050 m n. m. vás ještě čeká zhruba 20minutový nenáročný výšlap ke kráteru, k němuž je vstupné 10 euro.

Tip: Na vrcholu si můžete koupit upomínkové předměty a ochutnat Lacrima Cristi, víno pěstované na svazích vulkánu.

Video

délka: 00:57.20

Video se připravuje ...

Vesuv Erasmusland Napoli

Neapol

Opěvovaná Neapol je městem moře, slunce, umění a dobrého jídla. Je plná úzkých uliček s množstvím katedrál, kostelů a muzeí. Leží uprostřed Neapolského zálivu, mezi sopkou Vesuv a vulkanickou oblastí Campi Flegrei. Pohled na město, který se před vámi rozprostře z moře, patří mezi nejčarovnější scenérie, které jste v životě viděli.

V Neapoli najdete více než tři sta chrámů, dómů a kostelů. Staré město bylo v roce 1995 zapsáno na seznam chráněného kulturního dědictví UNESCO. Projít toto ohromné město za jediný den a navštívit všechny pamětihodnosti rozhodně není možné. Vynechat byste však určitě neměli návštěvu neogotické katedrály San Gennaro, zasvěcené svatému Gennarovi, patronu Neapole, kláštera svaté Kláry či baziliky San Francesco di Paola.

Neapol je také proslulá svými hrady. Na vrcholku kopce Vomero se tyčí hrad svatého Eliáše, přímo v zálivu, odkud je krásný výhled na přístav a na Vesuv, zase můžete obdivovat Castel dell'Ovo. Odjet z Neapole také nemůžete, aniž byste si prošli proslulou Španělskou čtvrť s prádlem pověšeným napříč uličkami.

Co ochutnat:

Margheritu tu mají na každém rohu. Sami Italové vám však doporučí, abyste minuli velké restaurace na náměstích, kde se nabízí menu pro turisty, ale spíše zašli do některé z pizzerií, kam chodí místní. Kvalita bude výrazně vyšší a cena naopak mnohem nižší. Navštívit můžete i L'Antica Pizzeria da Michele, kde si margheritu dala i Julia Roberts ve filmu Jíst, meditovat, milovat. Její kvalitu místní chválí, ale připravte se na to, že tu bývá skoro pořád plno.

Z Neapole byste rozhodně neměli odjet, aniž byste ochutnali místní vyhlášené sladkosti – například sfogliatelle ricce (kapsy z listového těsta plněné ricottou) nebo baba (rumové bábovičky). V nabídce téměř každého podniku také najdete zákusek s názvem „ricotta e pera“. Tomuto tvarohovo-hruškovému koláči prostě neodoláte. Vychutnejte si ho se šálkem silného espressa nebo cappuccina.

Video
délka: 00:52.11
Video se připravuje ...

Neapol Youtube/Visit Naples

Rajská zahrada Capri

Každý den vyplouvají z neapolských přístavů lodě, které vás během krátké chvíle dopraví na blízké ostrovy Capri nebo Ischia. Z jejich paluby si za jízdy vychutnáte nádherné výhledy na malebná pobřežní městečka a azurové moře kolem.

Capri je jedním z nejkrásnějších a také nejluxusnějších ostrovů Tyrhénského moře, který navštěvují umělci i boháči z celého světa. Tento skalnatý a věčně zelený ostrov se nachází jen pět kilometrů od pevniny a lidé ho často přirovnávají k ráji, kde slunce svítí 365 dní v roce.

Capri
Autor: Shutterstock, Profimedia

Do centra hlavního města se z přístavu dostanete lanovkou, což je opravdu milý zážitek. Na náměstí Piazza Umberto I. najdete spoustu obchůdků se suvenýry, butiků, stylových restaurací a kaváren. Zajděte se podívat na slavnou vilu Jovis, postavenou římským císařem Tiberiem, a nevynechte ani „milionářskou“ čtvrť Anacapri.

Až vám ve městě bude dlouhá chvíle, vypravte se na výlet lodí do mořské jeskyně Grotta azzurra, ve které odraz slunečního světla o její stěny vytváří magickou modrou barvu. Právě kvůli ní sem denně míří stovky turistů.

Zelená Ischia

Tento termální ostrov byl dříve nazývaný zahradou Evropy. Má sopečný původ, a díky tomu tady ještě dnes vyvěrá více než sto léčivých termálních pramenů o různé teplotě. Na Ischii najdete i vývěry horké páry, přírodní sauny a čarokrásné písečné pláže. Projděte se rozlehlými parky a nádhernými rozkvetlými zahradami a vyzkoušejte na vlastní kůži některé z termálních lázní. Nabídnou vám třeba bahenní zábaly a koupele. Léčí se zde nejčastěji potíže s klouby, revma, zažívací a trávicí potíže a onemocnění slinivky.

Ischia
Autor: Shutterstock, Profimedia

Metropolí je město Ischia, které se skládá ze dvou částí. Ponte je původní rybářská vesnička s historickým centrem, Porto zase rušnější a společenské centrum ostrova se starým přístavem. Ubytujte se na severu, který je posetý ovocnými sady, vinicemi a borovými háji, které přímo vybízí k romantickým večerním procházkám ve dvou.

Fotogalerie
34 fotografií