Sardinie je označována za nejkrásnější italský ostrov a není se vůbec čemu divit. Nekonečně dlouhé pláže jsou pokryté zlatavým pískem a moře přímo hraje krásnými odstíny modré a zelené. Pláže Sardinie patří k nejkrásnějším v Evropě a jsou často zcela nedotčené, obklopené horami a mnohdy přístupné pouze od moře. Costa Paradiso, Spiaggia Tinnari, Cala Mariolu nebo obrovská pláž u Porto Pollo jsou jen střípky z místní krásy.

Sardiňané si krásu pláží úzkostlivě střeží pro své budoucí generace. Tento zapomenutý ráj na zemi objevili turisté teprve před sto lety a dnes zde tráví dovolenou hvězdný Hollywood. Na smaragdovém pobřeží na severovýchodní straně ostrova známém jako Costa Smeralda má sídla italská smetánka i hvězdy showbyznysu. Právě na Sardinii nabízí české cestovky ty nejluxusnější hotely v Itálii vůbec. Za pětihvězdičkový hotel tu hravě necháte přes 100 tisíc, stejně tak se ale na ostrově ubytujete v jednoduchých apartmánech bez stravy i do tisícovky.

Video
délka: 02:07

Sardinie Facebook/Visit Sardinia

Panenská příroda

Druhý největší ostrov Středozemního moře potěší také milovníky přírody. Téměř 2000 kilometrů pobřeží a hornaté vnitrozemí přímo láká k túrám. Bílé vesničky postavené na těch nejneuvěřitelnějších místech strmých svahů připomínají ptačí hnízda. Jednou z místních rarit jsou stáda divokých koní, žijících volně v přírodě.

Ostrov můžete prozkoumat buď po svých, k čemuž slouží bohatá síť stezek pro turisty všech výkonových kategorií i věku, na kole nebo v koňském sedle, které je na Sardinii rok od roku populárnější. Koně lákají řadu turistů, ať už se jedná o dlouhé vyjížďky do horských oblastí, které by v parném počasí nebyly možné, nebo i projížďky v bikinách po přímořských oblastech a plážích.

Milovníky přírody a podmořského života nadchne kupříkladu park Capo Carbonara na jihovýchodě ostrova, vhodný k procházkám i potápění i park Asinara na severozápadě ostrova ideální na windsurfing. Pěší turisté ocení jeden z nejkrásnějších kaňonů Evropy Gola Su Gorropu na východní straně ostrova, ruiny uvnitř obří jeskyně se zborceným stropem Tiscali nebo rozeklané pobřeží a plážovou jeskyni Cala Goloritze.

Sardinie se někdy nazývá také rájem pěti barev a až ji navštívíte, pochopíte proč. Růžová symbolizuje plameňáky a divoké růže, zelená zase lesy, žlutá slunce, modrá moře a oblohu a poslední barvou je stříbrná, symbolizující historické město Nora.

Jeden z nejkrásnějších kaňonů Evropy Gola Su Gorropu

Kam se vypravit na Sardinii?

Cagliari

Hlavní město Cagliari na samém jihu ostrova pulzuje životem a až neuvěřitelnou romantikou. Především v historické části města s křivolakými uličkami plnými obchodů i malých náměstíček s kavárnami a restauracemi.

Cagliari

Alghero

Při návštěvě Sardinii byste si měli udělat i výlet do města Alghero, které je obehnáno středověkými hradbami. Často bývá nazýváno malou Barcelonou a dodnes zde uslyšíte katalánštinu. Nedaleko Alghera v útesech na mysu Cáccia se nachází také proslulá Neptunova jeskyně.

Alghero

Su Nuraxi di Barumini

Su Nuraxi di Barumini je významná archeologická lokalita poblíž Barumini. Komplex ruin z doby kolem roku 1500 př. n. l. je od roku 1997 součástí světového dědictví UNESCO.

Su Nuraxi di Barumini

Fotogalerie
33 fotografií