„Určitě by si měli dávat pozor především alergici,“ varuje alergolog Luděk Tamele. Těm se totiž mohou zhoršit všechny příznaky jejich onemocnění. „Popílek podráždí sliznice a mohou slzet oči, objeví se kašel, svědí pokožka a zhorší se pravděpodobně rýma i dušnost. Astmatikům se bude hůř dýchat,“ uvádí dále.

Důležité je nepanikařit a dál brát léky. Pokud by se ale stav zhoršoval, je nutné navštívit lékaře. A to platí i pro ty, kteří alergiemi netrpí, ale sopečný odpad u nich nějakou negativní reakci vyvolá. „Pokud bude větrno, měli by lidé zůstávat doma a moc nevětrat,“ dodává Tamele.

 


 

Co vás může potrápit:

  • Podráždění plic, očí i kůže, protože popílek obsahuje kyseliny
  • Zesílí dýchací problémy, proto nevycházejte ven; pokud musíte, používejte masku
  • Poškození rohovky, pokud nosíte kontaktní čočky
  • Dýchací potíže mohou pocítit i zdraví jedinci
  • Podráždění krku, bolesti krku doprovázené kašlem
  • Lidé s astmatem nebo bronchitidou se mohou začít dusit, ojediněle se může objevit závažné onemocnění plic
  • Oční problémy, jako je svědění, pálení očí a zánět spojivek
  • Kožní problémy, které se projeví podrážděním a zarudnutím, a infekce způsobené škrábáním svědivých míst

Evropský úřad pro bezpečnost leteckého provozu Eurocontrol v pátek uvedl, že situace se v Evropě vzhledem k nepříznivým meteorologickým předpovědím nezlepší ani v sobotu. Sopečný mrak má ráno zasahovat až do jižní Francie, severní Itálie a na severní Balkán, uvedl šéf Eurocontrolu Brian Flynn. Islandští vulkanologové navíc v pátek poukázali na to, že poslední erupce islandské sopky z roku 1821 zcela utichla až po dvou letech.

Popel, který chrlí islandská sopka, ochromil leteckou dopravu ve velké části Evropy. Dopravní chaos v Evropě je srovnatelný se situací po teroristických útocích z 11. září 2001. Ráno se uzavřel i letecký uzel v německém Frankfurtu nad Mohanem, druhé největší letiště v Evropě. Sopečný prach dnes celkově způsobil zrušení asi 60 % letů v celé Evropě. mrak drobných částic rozšiřuje jižním a východním směrem. Už v sobotu ráno by jeho jižní okraj měl sahat od jižní Francie po severní Balkán.

Mrak v pátek ve 13:00 zcela zastavil letecký provoz i na českém území. V poledne bylo podle předpokladů uzavřeno pražské mezinárodní letiště v Ruzyni. "Ukončení poskytování letových provozních služeb neznamená ukončení letů pro záchranu života a sportovního a rekreačního létání," uvedl Klíma. Vrtulníky záchranné služby totiž létají v nižších výškách.

Řízení letového provozu uzavřelo dnes v 10:00 vzdušný prostor na severozápadě České republiky. ČTK to sdělil mluvčí ŘLP Richard Klíma. Kromě tranzitních letů se aktuální opatření týká především mezinárodního letiště v Karlových Varech. Jeho ředitel Václav Černý řekl, že uzavření vzdušného prostoru provoz letiště zásadně neovlivní, neboť dnes neodlétá ani nepřilétá žádné dopravní letadlo na pravidelných linkách.

Video
Video se připravuje ...

Oblak popela z islandské sopky zastavil leteckou dopravu v celé Evropě David Malík, pes, čtk

Neodletěli jste na dovolenou? Peníze vám nevrátí!

Zhruba pět set českých turistů mělo včera odletět charterovými lety na dovolenou. Kvůli uzavřenému letišti se tak ale nestalo. Dnes a zítra stejný osud možná postihne další dvě tisícovky lidí. „Jelikož se jedná o zásah »vyšší moci«, tak klienti leteckých společností a cestovních kanceláří nemají žádný právní nárok na odškodnění za zrušení a zpoždění letu či zájezdu od leteckých společností nebo cestovních kanceláří,“ uvedl Tomio Okamura z Asociace cestovních kanceláří ČR. Cestovky se však musí vynasnažit zajistit nejbližší možný termín odletu.

V důsledku rušení letů zaznamenali České dráhy výrazný nárůst zájmu o mezistátní spoje. Podle mluvčího ČD Petra Šťáhlavského je zájem až o desítky procent vyšší. Budou proto posíleny spoje do Drážďan a do Vídně.

Fotogalerie
14 fotografií

Meteorologové předpokládají, že oblak bude zvolna přecházet přes střední Evropu k jihovýchodu. „Mrak popelu se k nám dostává ve vysokých vrstvách atmosféry 10 až 20 km nad zemí,“ uvedla pro Blesk.cz meteoroložka Dagmar Honsová z Meteopressu.

Mapa území zasažených popílkem
Autor: Infografika Blesk.cz

Sopka má tvář démona!

Vědci ve čtvrtek dostali první radarové snímky kráterů islandské sopky v Eyjafjallajökullu, které pořídil radar ELTA z letadla pobřežní stráže TF-SIF. Jsou na nich vidět dva menší a jeden větší kráter, které svým tvarem připomínají oči a ústa šklebící se lebky. Fotografie přinesl server Icelandreview.com.

Islandská sopka Eyjafjallajökull začala chrlit popel s úlomky kamínků, ledu a písku v noci na čtvrtek a od té doby se příliš nezklidnila. Kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám zůstává mrak poměrně hustý a kompaktní a postupně zahalil sever, západ a střed Evropy.

Radarový snímek islandské sopky
Autor: icelandreview.com

Ohrožen je přílet Obamy na pohřeb do Polska

Americký prezident Barack Obama s letem do Krakova na nedělní pohřeb Lecha Kaczyńského stále počítá. Oznámil to v noci na dnešek mluvčí Bílého domu Bill Burton. "Je to věc, kterou máme stále na zřeteli. V tento okamžik náš plán (letět do Polska) stále platí," řekl novinářům podle agentury AP. Do Polska chce odletět v sobotu.

Topolánek do Polska autem, Klaus vlakem

Český parlament zřejmě nebude mít zástupce na sobotním smutečním obřadu ve Varšavě za téměř 100 obětí letecké katastrofy, při které zahynul polský prezidentský pár. Předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) a místopředseda Senátu Jiří Liška (ODS) totiž svou cestu zrušili. Ani další členka delegace místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) na tryznu nepojede.

Jedinou českou delegací tak patrně bude v sobotu skupina občanských demokratů s bývalým předsedou Mirkem Topolánkem. Nedělního pohřbu polského prezidenta Lecha Kaczyńského a jeho choti v Krakově se prezident Václav Klaus zúčastní, i kdyby mrak sopečného prachu neumožnil jeho přepravu letadlem. Prezidentský pár by do Krakova na smuteční obřad odjel vlakem v neděli po 6. hodině ranní. Pohřbu se zúčastní i premiér Jan Fischer, jak ČTK sdělil jeho mluvčí Roman Prorok.

Vlaky jsou přeplněné

Výrazná omezení v letecké dopravě nad Evropou kvůli sopečnému mraku zvýšila zájem o mezinárodní jízdenky Českých drah. Podle mluvčího ČD Petra Šťáhlavského je zájem na pražském Hlavním nádraží o desítky procent větší než je běžné, některé noční vlaky už jsou vyprodané.

Jízdenku už cestující neseženou například do nejbližšího moskevského rychlíku, který z Prahy vyjíždí ve 23:00, nebo do nočního vlaku vyšší kvality EuroNight z Prahy do Amsterodamu. Velký zájem je také o vlaky do Německa a Rakouska, dráhy se proto rozhodly některé z nich prodloužit o několik vagonů.

"Na Hlavním nádraží byly otevřeny všechny přepážky, které jsou technicky vybavené pro mezistátní odbavení cestujících. Bude také prodloužena pracovní doba některých přepážek mezistátního odbavení," uvedl Šťáhlavský. Zaměstnanci drah prý podobný shon na nádraží nepamatují.