Prezidentské volby 2018 - volební manuál

Autor: tsch - 
9. 12. 2017
10:00

Volby se rychle blíží, ale zorientovat se mezi kandidáty, není snadné. Co vás přesně čeká při volbě prezidenta – jak volit, koho volit a co dělat, když volit nemůžete? Podívejte na náš volební manuál, se kterým si to maximálně zjednodušíte.

1) Kdy

Kdy budou volby?

Termín je stanovený na pátek 12. ledna od druhé hodiny odpoledne do deseti hodin večer a sobotu 13. ledna od osmé ranní do druhé odpoledne. Následuje okamžité sčítání hlasů.

2) Kdo

Kdo může volit?

Volit může každý, komu již bylo 18 let nebo tohoto věku dovrší mezi první a druhým kolem voleb. Volí se v místě trvalého bydliště v přiděleném volebním okrsku. Ten najde každý volič uvedený v obálce.

3) Kde

Jedno kolo budu v místě trvalého bydliště a druhé budu pryč, co s tím?

Stačí jednoduchá věc – voličský průkaz. Obliba tohoto řešení stoupá. Kde ho ale vzít? Zájemci mají na výběr tři způsoby: osobně, dopisem i elektronicky. Osobně je termín vyřízení nejzazší, tedy pokud vše řešíte na poslední chvíli, je tohle řešení právě pro vás. Dostavíte se na obecní úřad, prokážete svou totožnost a všechny potřebné údaje budou vepsány do úředního záznamu. Touto formou můžete žádat o voličský průkaz až do 10. ledna 2018 do 16:00 hodin.

4) Jak

Jak volit?

Prezidentské volby se od dalších typů voleb liší. Volební lístky obsahují pouze jednotlivé kandidáty. Díky tomu není potřeba nic kroužkovat. Vezmete sadu volebních lístků, ve volební místnosti obdržíte volební obálku a do té vložíte jeden lístek s vybraným kandidátem (pouze jeden, jinak by hlas byl neplatný). Obálku s lístkem vhodíte do urny a tím je teoreticky vaše volba u konce,...

5) Kolikrát

První kolo a druhé kolo...

...teoreticky. Protože je velmi pravděpodobné, že volit bude potřeba dvakrát. Pokud nějaký kandidát nezíská v prvním kole celých 50 % hlasů, je potřeba volit znovu, tentokrát jen ze dvou kandidátů s největším počtem hlasů. Druhá volba probíhá na chlup stejně jako ta první. Dokonce můžete použít při volbě mimo své bydliště stejný voličský průkaz, ten totiž automaticky platí na obě kola.

6) Koho

Komu ale nakonec všechno tohle své úsilí věnovat? Jak kandidáta vybrat?

V rozhodování vám mohou pomoci čtyři věci.

První možnost je prosté studium kandidátů. Ale kdo má čas a je tak zodpovědný, aby detailně studoval programy? Sledoval sociální sítě všech kandidátů?

Druhou možností je sledování debat. Odnesete si kompaktní pohled na to, jak kdo reaguje na dotazy, jak umí diskutovat, jak se k sobě navzájem kandidáti chovají.

Třetí možností je podpora na základně předvolebních průzkumů. Pokud nechcete, aby váš hlas „propadnul“ a chcete ho dát jistému kandidátovi, tak vám preference napoví, stejně tak, pokud chcete podpořit ty, co se zdají slabší. Otázka je samozřejmě, jak moc se průzkumy budou shodovat s realitou. Třeba takové poslední prezidentské volby v USA taky předpovídaly něco trochu jiného...

Asi nejjednodušší možností je otevřít volební kalkulačku a naklikat v ní odpovědi na připravené dotazy. Zabere to chvilku a budete okamžitě vědět, na kolik procent se s jakým kandidátem názorově shodujete.

Hotovo. Co zbývá?

7) Výsledek

Kdy budou výsledky voleb?

Sčítat se začíná ihned po uzavření volebních místností. Výsledky je možné sledovat průběžně online, dochází totiž postupně. Nejdříve z menších obcí, kde je sečteno rychleji, později přibývají velká města, kde sečtení hlasů trvá déle. Z velké části je jasno už večer v den voleb, 100 % sečtení se očekává v noci nebo do druhého dne. Pro oficiální výsledky je však potřeba vyčkat na potvrzení volební komisí.

Inaugurace prezidenta

Posledním krokem po sečtení hlasů je uvedení vítěze voleb a tedy nového prezidenta do funkce. To se stane složením inauguračního slibu 8. března 2018. Prezidentem bude jeden z devíti kandidátů při standardní stanovené době pět let (zkrátit ji může odvolání, odstoupení nebo smrt).


Devět kandidátů v prezidentských volbách 2018:

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Autorské komentáře k volbám prezidenta ČR čtete na Reflex.cz

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa