Pondělí 4. prosince 2023
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Oblačno -4°C

Kandidát na prezidenta Marek Hilšer chce „léčit“ Hrad. Nahým protestem se postavil Rusům

Autor: Jaroslav Šimáček - 
21. listopadu 2017
16:19

Marek Hilšer (41) je lékař, který se zabývá léčbou nádorových onemocnění, a pedagog, vyučující nové mediky. Coby aktivista na sebe upozornil polonahým protestem v budově Úřadu vlády v místech, kde se odehrávají tiskovky po vládních jednáních. S vlajkou EU a NATO tehdy protestoval proti ruské politice na Ukrajině. Úmysl kandidovat na prezidenta oznámil již v létě 2016. Blesk.cz nyní postupně nabízí profily všech prezidentských kandidátů.

„Myslím si, že potřebujeme prezidenta, který bude ctít Ústavu, a bude jakýmsi politickým strážcem Ústavy. Jsem přesvědčen o tom, že potřebujeme prezidenta, který bude pevně stát především za veřejností, který nebude loutkou jakýchsi lobby, různých zákulisních hráčů, jak jsme na to v politice zvyklí. A který nebude loutkou ani žádných milionářů,“ uvedl během oficiálního oznámení své kandidatury Marek Hilšer.

Ke kandidatuře ho prý motivovala obava o další vývoj v Česku. Hilšer je civilní profesí lékař - absolvent 1. lékařské fakulty UK v Praze je dnes členem týmu, snažícího se vyvinout nové způsoby léčby rakoviny. „Rakovině se ostatně vždy chtěl postavit, jak té medicínské, tak té společenské,“ píše se v Hilšerově životopisu na jeho kandidátských stránkách.

Hilšer: Mystifikátor Zeman a neúcta k občanům

Hilšer je také přesvědčen o tom, že česká společnost potřebuje prezidenta, který bude stát za slabými, protože silní si vždy cestu najdou. A který bude mít odvahu otevírat různá společenská témata. 

Prezidenta Zemana kritizoval Hilšer mj. za to, že se rozhodl neúčastnit předvolebních debat se svými konkurenty. „Pan Zeman je sice zdatný řečník, ale stejně tak zdatný mystifikátor, tahle jeho strategie je chytrá. Nechce skládat účty, nechce se vystavovat konfrontaci a tvrdým faktům, nechce se vystavovat pravdě. Myslím, že je pro něj dobré zůstat v ulitě, čelit argumentům by mu mohlo uškodit. Další důvod asi je, že už je na tom fyzicky špatně a ty diskuse budou náročné. Já to ale považuji i za neúctu k občanům,“ řekl Hilšer Reflexu

Lékař z Afriky i naháč z Úřadu vlády

Sám Hilšer má s otevíráním různých témat řadu zkušeností. Během lékařských studií mj. pomáhal v roce 2008 organizovat demonstrace proti vládě Mirka Topolánka - dnes dalšího z prezidentských kandidátů - kvůli údajnému záměru na skrytou privatizaci fakultní nemocnice. Do žádné politické strany nikdy nevstoupil.

Do protestů se coby aktivista zapojil opět v roce 2012, kdy se účastnil protestů proti reformě vysokých škol. O tu tehdy usiloval ministr školství Josef Dobeš (VV), dle kritiků včetně Hilšera však zaútočil na základní akademické svobody. „De facto by to znamenalo podřízení vysokých škol vládě a politikům,“ varoval tehdy Hilšer coby postgraduální student na TV Nova.

Lékařské zkušenosti nabíral i během práce pro humanitární organizaci ADRA v Keni a během dalších výjezdů do rozvojových zemí v Africe či Asii. Působil též jako předseda akademického senátu a pustil se do výuky dalších mediků.

V letech 2011 a 2012 vyjížděl Hilšer opakovaně na lékařské mise do rozvojových zemí. V letech 2011 a 2012 vyjížděl Hilšer opakovaně na lékařské mise do rozvojových zemí. | archiv Marka Hilšera

Coby aktivista na sebe upoutal v roce 2014 také protestem v budově Úřadu vlády, kde svlečený do půl těla s vlajkami EU a NATO demonstroval proti ruské politice na Ukrajině - zabrání Krymu.

Marek Hilšer na sebe upozornil polonahým protestem na Úřadě vlády v roce 2014. Marek Hilšer na sebe upozornil polonahým protestem na Úřadě vlády v roce 2014. | reprofoto Česká televize

„Já jsem na to, co jsem dělal, hrdý, dělal jsem to na základě nějaké vážné rozvahy. A vždycky jsem se zastával obyčejných lidí, a proto když přišla krize na Ukrajině a viděl jsem, jak se tam do lidí střílí, tak jsem se rozhodl, že nechci, aby to bylo jako v šedesátém osmém u nás,“ uvedl tehdy pro Blesk.cz Hilšer.

Do Zemana, trávícího léta na vyjížďkách v gumovém člunu na rybníku, si tehdy Hilšer rýpl slovy: „Když se podíváme třeba na našeho pana prezidenta, který je hlavou státu, také chodí svlečený do půl těla, takže proč by obyčejný občan nemohl.“ Zemana pak kritizoval i v roce 2015 během návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze.

Rodina krátce emigrovala

Hilšer je chomutovský rodák. Dětství a mládí prožil na tamním sídlišti v „experimentálních domech pro zaměstnance severočeských dolů a elektráren a také lidi vystěhované z vesnic, jež musely ustoupit těžbě“, jak uvádí Hilšerovy stránky. Přináší i další zajímavou kapitolu ze života jeho rodiny.

„Jeho otec se rozhodl odvézt děti do svobodného světa. Za půl roku po napínavé emigraci vypukla v Československu sametová revoluce. Tak se rodina vrátila domů. Rok a půl života v západní Evropě byla výborná životní zkušenost,“ prozrazují na Hilšera.

Byl to právě Hilšer, kdo spolu s Jiřím Drahošem a Pavlem Fischerem vystoupil 17. listopadu 2017 na Václavském náměstí během koncertu pro budoucnost.

„Moje žena, která se narodila dva měsíce před začátkem sametové revoluce, se mě ptala: Jaké to bylo před tím 17. listopadem? Já jsem tak trochu zavzpomínal a říkal: No, stáli jsme fronty na banány, pomeranče byly jenom o Vánocích, Krušné hory byly zamořené, zničené lesy, ale co možná hůř, ve škole jsme nemohli říkat, co jsme si mysleli, učitelé se báli říkat, co si mysleli, báli jsme na hranicích, jestli nás pustí, abychom mohli jet do Jugoslávie,“ říkal Hilšer, jehož rodině se však vycestovat podařilo. Vrátila se v roce 1991. Dnes, 28 let od revoluce, Hilšer míní, že Česko vzkvétá a lidem se daří dobře. Ale mohlo by být i lépe.

Pravomoci má prezident dostatečné, míní Hilšer

Úmysl kandidovat oznámil Hilšer již v létě 2016. „Společně s mými podporovateli chceme nabídnout české veřejnosti mladého a nezávislého občanského kandidáta, který nemá vazby na politiku 90. let, ani politiku opoziční smlouvy a který se pokusí překlenout nějaké šrámy z minulosti, které nás v současnosti rozdělují,“ řekl tehdy Blesk.cz.

Video  Marek Hilšer v červenci 2016, kdy oznámil úmysl kandidovat  - Tomáš Polák, Jan Jedlička
Video se připravuje ...

Během své kariéry absolvoval Hilšer i stáž v Poslanecké sněmovně, kde pracoval jako asistent předsedy Zahraničního výboru. „Viděl živě vypuknutí korupčních skandálů, prožil první zklamání a ztrátu mladických iluzí vedoucích k rozhodnutí odložit na čas politiku a jít studovat medicínu,“ stojí v jeho životopise.

 

Podle Hilšera je přitom dnes důležité, aby prezident pomáhal hledat průnik skrze celou politickou scénu - zprava doleva. A byl důstojnou reprezentací pro českou zemi.

Posiloval by Hilšer prezidentské pravomoci? „Vymezení prezidentských pravomocí v Ústavě ČR je dostatečné. V systému vládnutí parlamentní republiky by posílení pravomocí prezidenta způsobovalo nerovnováhu a napětí. Nejsem pro vytváření hybridů, které by narušovaly naší ústavní tradici. Prezident s přirozenou autoritou může situaci v zemi pozitivně ovlivnit i bez posilování pravomocí,“ řekl ČTK Hilšer.

Marek Hilšer v rychlém přehledu:

• narozen 23. března 1976 v Chomutově

• ženatý s manželkou Monikou, brali se v roce 2015

• Hilšer je nestraník, nikdy do žádné politické strany nevstoupil

• lékař, vystudoval 1. lékařskou fakultu UK, zaměřil se na výuku mediků, ale také výzkum nádorů mozku

• Hilšerova žena je předsedkyní Sekce mladých lékařů České lékařské komory, vystoupila i v pořadu Blesku

• oficiální stránky kandidáta: mareknahrad.cz

SPECIÁL PREZIDENTSKÉ VOLBY 2018 NAJDETE ZDE

TERMÍN A SYSTÉM PREZIDENTSKÝCH VOLEB NAJDETE ZDE

VŠECHNY KANDIDÁTY NA PREZIDENTA ČR NAJDETE ZDE

VÝSLEDKY PREZIDENTSKÝCH VOLEB 2018 BUDOU ZDE

PRŮZKUMY VOLEBNÍCH PREFERENCÍ NAJDETE ZDE

JAK VOLIT S VOLIČSKÝM PRŮKAZEM ČTĚTE ZDE

 

 

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Autorské komentáře k volbám prezidenta ČR čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
jiri novotny ( 1. prosince 2017 19:17 )

No fuj, už jsem se podle titulku lekl, že šel opravdu donaha. I když si myslím, že i tak to přehnal. Se svou postavou by si neměl sundávat ani sako, natož košili.

marti33 ( 24. listopadu 2017 08:35 )

Zadarmo léčit ne gry je trestný čin proti humanismu.

va45 ( 23. listopadu 2017 12:29 )

IDIOTE nemáš co dělat? Ty toho ***a znáš osobně?

va45 ( 23. listopadu 2017 12:26 )

IDIOTE na tebe se ta rakovina už chystá.Co ti může Hilšler z Hradu nabídnout?Že ti vyléčí tvoji rakovinu blbe?

va45 ( 23. listopadu 2017 12:24 )

IDIOTE tobě nepomůže ani Hilšer.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa