Pondělí 26. února 2024
Svátek slaví Dorota, zítra Alexandr
Zataženo, déšť 8°C

Velký přehled: Kandidáti na primátora Zlína v komunálních volbách 2022

Magistrát města Zlín
Magistrát města Zlín  (Autor: Profimedia)
Autor: mah - 
17. srpna 2022
11:05

Ve Zlíně se v komunálních volbách 2022 utká devět kandidátek. To je o tři méně, než před čtyřmi lety. Post primátora bude obhajovat Jiří Korec z hnutí ANO. Mezi dalšími kandidáty na primátora najdeme současné náměstky, ale i nové tváře. Podívejte se, kdo všechno kandiduje.

Kandidáti na primátora Zlína 2022

Kandidát

Volební strana

Tomáš Goláň

ODS

Pavla Jahodová

Rozhýbejme Zlín

Pavel Bráblík

Zlín sobě

Jiří Robenek

Piráti

Čestmír Vančura

Zlín 21

Kateřina Francová

STAN

Pavel Sekula

SPD

Jiří Korec

ANO

Vojtěch Volf

KDU-ČSL s podporou TOP 09 a nezávislých kandidátů

Tomáš Goláň (ODS)

ODS ve Zlíně v komunálních volbách 2022 povede senátor Tomáš Goláň.

Ten v komunální politice začínal v jiném městě a v jiném politickém dresu. V roce 2002 byl jako nezávislý zvolen zastupitelem ve Lhotě u Vsetína, o čtyři roky později ovšem mandát neobhájil. Do Senátu byl zvolen za hnutí Senátor 21, v roce 2020 ovšem přestoupil do ODS, jejíž kandidátku v komunálních volbách letos vede.

Pavla Jahodová (Rozhýbejme Zlín)

Kandidátku uskupení Rozhýbejme Zlín vede v komunálních volbách 2022 realitní makléřka Pavla Jahodová.

Pro tu jde o první pokus dostat se do zastupitelstva města Zlín. Subjekt Rozhýbejme Zlín v roce 2018 kandidoval v koalici se soukromníky a Svobodnými a získal tři zastupitele.

Pavel Bráblík (Zlín sobě)

Kandidátka Zlín sobě sdružuje nezávislé kandidáty a představitele ČSSD. V jejím čele stojí Pavel Bráblík.

Ten má s kandidaturou v komunálních volbách ve Zlíně bohaté zkušenosti, zatím ovšem ani jednou nebyl úspěšný. Poprvé se objevil na sedmém místě kandidátky Suverenity v roce 2010. O čtyři roky později již kandidoval z 18. místa kandidátky sociálních demokratů a v roce 2018 si kandidaturu zopakoval, tentokrát z 31 místa.

Jiří Robenek (Piráti)

Piráti se rozhodli v komunálních volbách 2022 změnit ve Zlíně lídra své kandidátky. Do čela si zvolili Jiřího Robenka. Ten kandidoval i v roce 2018, kdy se Piráti nedostali do zastupitelstva a v roce 2014, kdy figuroval na společné kandidátce Pirátů a Zelených, kam jej nominovali Zelení, ale ani tehdy se do zastupitelstva nedostal.

Čestmír Vančura (Zlín 21)

Komunálních voleb 2022 se znovu zúčastní hnutí Zlín 21. Do jeho čela se už podruhé postaví prezident Zlín Film Festivalu Čestmír Vančura.

Ten hnutí vedl i v komunálních volbách 2018, kdy se dostal do zastupitelstva společně s dalšími šesti představiteli hnutí. Hnutí se zapojilo do voleb i  v roce 2014, tehdy ovšem kandidovalo na společné kandidátce s KDU-ČSL.

Kateřina Francová (STAN)

Hnutí STAN povede ve Zlíně v komunálních volbách 2022 Kateřina Francová.

Ta svou kariéru v komunální politice zahájila v roce 2010 jako nestraník na kandidátce Zlínského hnutí nezávislých. V tehdejších komunálních volbách ovšem skončila mezi náhradníky. Do zastupitelstva se tak poprvé dostala až rok po volbách po rezignaci kolegy. Od roku 2013 se stala i radní města. Mandát obhájila v roce 2014 na společné kandidátce Zlínského hnutí nezávislých a STAN a stala se zároveň náměstkyní primátora. V roce 2018 kandidovala poprvé jako nestraník za hnutí Starostové a nezávislí a znovu se jí podařilo svůj mandát obhájit a stala se znovu i náměstkyní primátora.

Pavel Sekula (SPD)

Hnutí SPD si ve Zlíně v komunálních volbách 2022 vybralo jako Lídra zastupitele Pavla Sekulu.

Pro Sekulu jde o třetí účast v komunálních volbách. Poprvé neúspěšně kandidoval jako lídr uskupení Otevřená radnice a sdružení nezávislých kandidátů Jižní Svahy Zlín v roce 2014. O čtyři roky později pak kandidoval jako nestraník z pátého místa kandidátky SPD již úspěšně.

Jiří Korec (ANO)

Za hnutí ANO bude obhajovat svou funkci primátora Jiří Korec, který v čele města stojí od minulých voleb.

Poprvé se do komunálních voleb zapojil v roce 2014, kdy byl jako nestraník zvolen ze sedmého místa kandidátky hnutí ANO. V polovině svého prvního mandátu se po rezignaci stranického kolegy stal zároveň náměstkem primátora. V roce 2018 kandidoval již jako člen hnutí ANO z druhého místa jeho kandidátky pro komunální volby ve Zlíně a preferenční hlasy jej posunuly dokonce na první místo, díky čemuž se stal i primátorem města.

Vojtěch Volf (KDU-ČSL s podporou TOP 09)

Na kandidátce KDU-ČSL se v komunálních volbách 2022 ve Zlíně objeví i zástupci TOP 09 a nezávislí kandidáti. Do voleb ji ovšem vede lidovecký náměstek primátora Vojtěch Volf.

Ten do zastupitelstva kandiduje již potřetí. poprvé se objevil na 38. místě společné kandidátky KDU-ČSL a hnutí Zlín 21 v komunálních volbách 2014, tehdy se ovšem do zastupitelstva nedostal. O čtyři roky už byl čtyřkou samostatné lidovecké kandidátky a poprvé se dostal do zastupitelstva a po dojednání povolební koalice se stal i náměstkem primátora.

Volební kalkulačka pro komunální volby

Blesk.cz připravil ve spolupráci se sdružením KohoVolit.eu pro své čtenáře volební kalkulačku pro komunální volby.

Video  Průvodce komunálními volbami  - Videohub
Video se připravuje ...

Komunální volby 2022

Komunální volby se v Česku konají každé čtyři roky. Voliči v nich mohou volit zástupce více stran díky tzv. panašování. Voleb se zároveň mohou účastnit i občané států Evropské unie, kteří mají v Česku přihlášený přechodný pobyt, a to jako voliči i kandidáti.

Kdy budou volby

Komunální volby 2022 proběhnou v pátek 23. září a sobotu 24. září.

Otevírací doba volebních místností:

  • Pátek: 14:00 - 22:00
  • Sobota: 8:00 - 14:00

Kdo kandiduje

Volby do obecních zastupitelstev jsou tradičně počtem kandidátů největší největším druhem voleb v Česku. Komunální volby 2022 v tom nejsou žádnou výjimkou. Zájem o funkci zastupitele má sice o 21 tisíc kandidátů méně, než před čtyřmi lety, i tak ovšem kandiduje takřka 200 tisíc lidí.

Jak se volí

V komunálních volbách je možné využít tzv. panašování. Lidé mohou dát hlas kandidátům více stran. Volební systém je ovšem poměrný a k určení rozdělení křesel v obecních zastupitelstev se používá přepočet upravenou D’Hondtovou metodou.

Kdo může volit

V komunálních volbách mohou zastupitelstvo volit všichni občané ČR s trvalým pobytem v dané obci, kterým je v den voleb alespoň 18 let. Kromě toho mohou volit i občané států Evropské unie, kteří jsou v obci přihlášeni k přechodnému pobytu.

Volební účast je v průměru 48 procent.

Kandidáti na primátory

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa