Úterý 5. prosince 2023
Svátek slaví Jitka, zítra Mikuláš
Oblačno -4°C

Velký přehled: Kandidáti na primátora Mladé Boleslavi v komunálních volbách 2022

Stará radnice v Mladé Boleslavi
Stará radnice v Mladé Boleslavi  (Autor: Profimedia)
Autor: mah, ČTK - 
12. září 2022
15:38

Mladá Boleslav patří k baštám ODS, která ve městě s jednou přestávkou vládne od roku 1998. 16 let pak v čele města stojí Raduan Nwelati, který se pokusí svou funkci již počtvrté obhájit. Postaví se mu řada kandidátů, kteří se jej pokusili porazit již dříve. Celkem bude mít sedm vyzyvatelů.

Kandidáti na primátora Mladé Boleslavi 2022

Kandidát

Volební strana

Raduan Nwelati

ODS

Robin Povšík

Hlas pro Boleslav (ČSSD a nezávislí)

Jiří Bouška

ANO a Volba pro Mladou Boleslav

Pavel Nechanický

STAN

Tomáš Suchý

Levicoví občané (KSČM a nezávislí kandidáti)

Jana Krumpholcová

Šance pro Mladou Boleslav (Zelení a KDU-ČSL)

Jan Krištofiak

Krásná Mladá Boleslav

Lada Hrádková

SPD

Raduan Nwelati (ODS)

ODS pro volby nechystá žádné změny. Stejně jako ve všech komunálních volbách od roku 2006 ji do voleb povede dlouholetý mladoboleslavský primátor Raduan Nwelati.

Ten má s komunální politikou bohaté zkušenosti. Poprvé kandidoval a byl zvolen v komunálních volbách 2002. Tehdy ovšem kandidoval ze čtvrtého místa a ODS navíc skončila v opozici, takže na zvolení do čela radnice si musel počkat čtyři roky. Od roku 2006 stojí v čele Mladé Boleslavi a svou pozici se letos pokusí obhájit již na páté volební období.

Robin Povšík (Hlas pro Boleslav)

Jedním z vyzyvatelů Nwelatiho bude sociální demokrat Robin Povšík. Ten do voleb vede kandidátku se jménem Hlas pro Boleslav, která sdružuje členy ČSSD a nezávislé kandidáty. Současný náměstek primátora má s komunální politikou srovnatelné zkušenosti jako primátor. Poprvé zkoušel kandidovat do zastupitelstva už v roce 1998, tehdy ovšem neuspěl. Poprvé tak byl zvolen v komunálních volbách v roce 2002. Zatím pokaždé svou pozici obhájil. V letech 2005 až 2006 a od roku 2018 působí jako náměstek primátora.

Jiří Bouška (ANO a Volba pro Mladou Boleslav)

Znovu se pokusí o úspěch ve volbách i Jiří Bouška se společnou kandidátkou ANO a Volby pro Mladou Boleslav. Bouška v současnosti na Magistrátu působí jako 1. náměstek primátora.

Komunální volby 2022 budou pro Boušku již třetími komunálními volbami v Mladé Boleslavi. Pokaždé vedl společnou kandidátku ANO a Volby pro Mladou Boleslav a pokaždé zatím skončil na druhém místě za ODS.

Pavel Nechanický (STAN)

Starostové a nezávislí skončili v předchozích komunálních volbách třetí. Do komunálních voleb 2022 je povede Pavel Nechanický, který se při volbách 2018 posunul do čela kandidátky díky preferenčním hlasům.

Pavel Nechanický není v komunálních volbách nováčkem, členem mladoboleslavského zastupitelstva je od roku 1990. Během svého působení několikrát zvolil dres. Předtím, než kandidoval za STAN, účastnil se voleb na kandidátkách TOP 09, za kterou byl zvolen v letech 2010 a 2014. V roce 2006 byl zvolen na kandidátce SNK ED, ve volbách v letech 1990, 1994, 1998, 2002 na kandidátce lidovců.

Tomáš Suchý (Levicoví občané)

Kandidátku KSČM a nezávislých kandidátů pod jménem Levicoví občané povede do komunálních voleb 2022 jako nestraník Tomáš Suchý.

Suchý v Mladé Boleslavi kandiduje za KSČM pravidelně jako nestraník. Poprvé se na kandidátce objevil v roce 1994 a byl okamžitě zvolen. Od té doby svůj mandát v zastupitelstvu pokaždé obhájil, před čtyřmi lety poprvé kandidoval jako jednička komunistické kandidátky.

Jana Krumpholcová (Šance pro Mladou Boleslav)

Již podruhé povede společnou kandidátku Zelených a KDU-ČSL Jana Krumpholcová.

Krumpholcová byla poprvé zvolena v komunálních volbách 2018, Šance pro Mladou Boleslav ovšem skončila v opozici. Nešlo ovšem o její první kandidaturu, tu zvládla už o čtyři roky dříve ze čtvrtého místa samostatné kandidátky Zelených.

Jan Krištofiak (Krásná Mladá Boleslav)

Kandidátku se jménem Krásná Mladá Boleslav povede již podruhé Jan Krištofiak.

Pro Krištofiaka jde celkově o čtvrtou kandidaturu, předtím, než se postavil do čela současné kandidátky, zkoušel v letech 2006 a 2010 kandidovat za ODS, jejíž byl členem. Do zastupitelstva se ovšem ani jednou nedostal, stejně jako před čtyřmi lety, kdy v komunálních volbách poprvé vedl kandidátku Krásné Mladé Boleslavi.

Lada Hrádková (SPD)

Kandidátku hnutí SPD vede v komunálních volbách 2022 Lada Hrádková.

Volební kalkulačka pro komunální volby

Blesk.cz připravil ve spolupráci se sdružením KohoVolit.eu pro své čtenáře volební kalkulačku pro komunální volby.

Video  Průvodce komunálními volbami  - Videohub
Video se připravuje ...

Komunální volby 2022

Komunální volby se v Česku konají každé čtyři roky. Voliči v nich mohou volit zástupce více stran díky tzv. panašování. Voleb se zároveň mohou účastnit i občané států Evropské unie, kteří mají v Česku přihlášený přechodný pobyt, a to jako voliči i kandidáti.

Kdy budou volby

Komunální volby 2022 proběhnou v pátek 23. září a sobotu 24. září.

Otevírací doba volebních místností:

  • Pátek: 14:00 - 22:00
  • Sobota: 8:00 - 14:00

Kdo kandiduje

Volby do obecních zastupitelstev jsou tradičně počtem kandidátů největší největším druhem voleb v Česku. Komunální volby 2022 v tom nejsou žádnou výjimkou. Zájem o funkci zastupitele má sice o 21 tisíc kandidátů méně, než před čtyřmi lety, i tak ovšem kandiduje takřka 200 tisíc lidí.

Jak se volí

V komunálních volbách je možné využít tzv. panašování. Lidé mohou dát hlas kandidátům více stran. Volební systém je ovšem poměrný a k určení rozdělení křesel v obecních zastupitelstev se používá přepočet upravenou D’Hondtovou metodou.

Kdo může volit

V komunálních volbách mohou zastupitelstvo volit všichni občané ČR s trvalým pobytem v dané obci, kterým je v den voleb alespoň 18 let. Kromě toho mohou volit i občané států Evropské unie, kteří jsou v obci přihlášeni k přechodnému pobytu.

Volební účast je v průměru 48 procent.

Kandidáti na primátory

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa