Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Zataženo, déšť se sněhem 7°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

V Babišově kauze Čapí hnízdo ožívá reklamní větev. U Bradáčové prošetří její odložení žalobcem

Aktualizováno -
9. srpna 2022
13:07
Autor: ČTK - 
9. srpna 2022
07:10

Vrchní státní zastupitelství v Praze (VSZ) si vyžádalo spis k reklamní větvi kauzy Čapí hnízdo a prověří odložení případu policií a dozorujícím žalobcem, uvedl dnes web iROZHLAS.cz. O odložení kauzy, ve které se kriminalisté zabývali podezřením na daňové úniky u plateb od firem z holdingu Agrofert za reklamu konferenčnímu centru Čapí hnízdo, rozhodlo Městské státní zastupitelství v Praze letos v červenci. Agrofert patří do svěřenských fondů předsedy ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše.

O tom, že si VSZ už vyžádalo jak policejní, tak i dozorový spis k provedení takzvaného dohledu, svědčí podle serveru odpověď městského státního zastupitelství, které odmítlo poskytnout usnesení o odložení věci.

„Ve věci (…) bude vyšším státním zastupitelstvím, tj. Vrchním státním zastupitelstvím v Praze vykonán (…) dohled nad postupem státního zástupce,“ sdělila instituce. Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová postup svého úřadu odmítla komentovat. „Pokud by ve věci bylo vydáno jakékoli opatření či rozhodnutí, bude vrchní státní zastupitelství informovat prostřednictvím svých webových stránek,“ vzkázala.

Podezření na daňový únik

Kriminalisté se v případu podle dřívějších informací serveru iROZHLAS.cz zabývali podezřením, že suma 272 milionů korun v letech 2010 až 2013 ve skutečnosti nešla na reklamu, ale pomáhala Čapímu hnízdu splácet úvěr a společnosti Agrofert snížit si daně.

Podezřením na daňový únik se kriminalisté začali zabývat při vyšetřování možného dotačního podvodu, ze kterého jsou nyní obžalováni Babiš a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová.

Fiktivní či předražené platby?

Server Seznam Zprávy dříve uvedl, že podle svědka byly platby Čapímu hnízdu za reklamu fiktivní nebo předražené. Ačkoli byly vykázány jako konkrétní plnění, například za plošnou reklamu na tenisových kurtech nebo za tiskoviny, ve skutečnosti to byly podle něho často jen virtuální položky.

Kauza se podle serveru týkala širšího okruhu podezřelých - někdejších manažerů firem Agrofertu. Kriminalisté ji vyšetřovali několik let, nikdo nebyl obviněn a letos v červnu policie reklamní větev kauzy Čapí hnízdo odložila. Rozhodnutí kriminalistů následně potvrdilo pražské městské státní zastupitelství.

Ze zákona o státním zastupitelství vyplývá, že vyšší státní zastupitelství je oprávněné vykonávat dohled nad postupem nejblíže nižších státních zastupitelství ve svém obvodu a dávat jim písemné pokyny k jejich postupu při vyřizování věcí - tedy například ke konkrétnímu úkonu.

Nižší státní zastupitelství se pak musí těmito pokyny řídit. Výjimkou je, pokud je podle něj pokyn v rozporu se zákonem. V takovém případě sdělí vyššímu státnímu zastupitelství písemně důvody odmítnutí, a to pak případně může věc nižšímu zastupitelství odejmout a vyřídit ji samo. Stejně může postupovat také tehdy, pokud je nižší zastupitelství nečinné nebo svůj postup nedůvodně protahuje.

Dotační větev kauzy u soudu v září

Pražské vrchní státní zastupitelství vykonávalo dohled i v dotační větvi kauzy Čapí hnízdo. Výhrady mělo k délce vyšetřování. V roce 2018 konstatovalo, že dozorový státní zástupce Jaroslav Šaroch nepostupoval dostatečně důrazně a efektivně vůči policii. Loni zase uvedlo, že v trestním řízení vznikly průtahy, když Šaroch bezodkladně nereagoval na nové informace týkající se možného výslechu svědků.

V dotační větvi kauzy je podstatou případu to, že Čapí hnízdo původně patřilo Babišovu holdingu Agrofert, v roce 2007 se však přeměnilo na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získalo padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu nemělo nárok. Akcie údajně vlastnily Babišovy děti a partnerka. Společnost se po několika letech pod Agrofert vrátila. Babiš holding v roce 2017 vložil do svěřenských fondů.

Obžalobou v této větvi se začne pražský městský soud zabývat v září. Státní zástupce viní Nagyovou z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU, Babiše pak z pomoci k dotačnímu podvodu. Podle trestního zákoníku jim hrozí maximálně desetileté vězení, žalobce pro ně navrhuje podmínku a peněžité tresty. Oba obžalovaní vinu v minulosti odmítli.

 

 

roxin ( 10. srpna 2022 19:43 )

Jsem zvědava jak dlouho tě tato hra bude bavit, to psaní ti musí dát víc zabrat než kdybys psal normálně, ale pokud tě to baví tak se nedá nic dělat.

iIIyria ( 10. srpna 2022 17:18 )

Roxin dikuzii ses prestala v tomto sloupku venmovat prvni ty kdyz si se zacla venovat memu nedokonalemiu prjevu Reagoval sem natoc o jsi psala Nohy mam vlak me neprejel mel jsem nehodu v zamstnani ale pokud te bavi tenhe. druh zabavy prosim bav se na muj ucet dasl snesu to. Zaziil jsem daleko horsi veci jen nevim co te k tomu vede

Jaryn19 ( 10. srpna 2022 16:56 )

účetnictví mám vystudované, proto to vidím jako jasný podvod. Ovládám jak daňovou evidenci, tak i účetnictví ( dříve zvané podvojné účetnictví(

roxin ( 10. srpna 2022 14:46 )

Nemusíš mi psát co máš a co ne a raději se věnuj diskusi, myslet ti to zatím myslí docela dobře.

roxin ( 10. srpna 2022 14:43 )

...a nohy ti nechali nebo je taky nemáš, to tě musel přejet vlak asi jak v jednom dnu na dvou místech a nedávno.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa