Neděle 1. října 2023
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Polojasno 20°C

Do manželství pro všechny šila i Schillerová. Urbanová ze STAN: Snad nedojde k nechutné debatě

Autor: for - 
3. června 2022
08:08

Ve Sněmovně by mohly brzy projednávat zákon, který by v podstatě postavil registrované partnerství na úroveň klasického manželství. Opakovaný pokus dopřát homosexuálním párům stejná práva jako ve svazku muže a ženy, by se mohl na plénu řešit už do dvou týdnů. Zatím to ale vypadá poměrně bledě. Plnou podporu totiž zákon má jen ze dvou stran koalice. Plně proti jsou dvě jiné strany a zbylé frakce jsou nejednotné. 

„Svatba“ beze svědků, bez volna a pouze před speciálně zmocněným matrikářem. K tomu nemožnost osvojit si partnerovo dítě, či jej vyzvedávat ze školy a případně se o něj po smrti partnera starat. Smůlu má partner i v případě smrti toho druhého – nevzniká nárok na důchod či jiné dávky. Takové je v českém právním řádu registrované partnerství a právě to se snaží změnit skupina poslanců. 

Na plénu již do dvou týdnů?

Registrované partnerství je určeno stejnopohlavním párům toužícím po onom papíru, který stvrzuje jejich vztah před státem a přáteli. Bohužel o něm nelze právně mluvit jako o odnoži manželství, jelikož takové páry nemají stejná práva, jako heterosexuální sezdané páry. Pokusy o zrovnoprávnění tu byly již dříve a předchozí návrh dokonce loni prošel prvním čtením. Nestihl se ale doprojednat. 

Nyní skupina poslanců v čele s Olgou Richterovou (Piráti) a Bárou Urbanovou (STAN) tasila předpověď, kdy by se mohl staronový zákon dostat k načtení do dolní komory. Podle informací Blesk Zpráv by k tomu mohlo dojít v následujících dvou týdnech, není přitom vyloučeno, že se jej poslanci na plénum pokusí dostat už v příštím týdnu, jak nás informovala Urbanová. 

Richterová uvedla, že dosavadní instrument – registrované partnerství – nepřináší občanům stejná práva a povinnosti. Velkou nejistotou zůstává podle ní pro registrované páry stejného pohlaví péče a vztah k dětem i různé aspekty nároků na volno z práce. Vnímání těchto praktických dopadů na život stejnopohlavních párů podle Richterové u politiků stoupá. Za každou stranu bude pod návrhem podle ní podepsán jeden představitel, chápe nicméně, že jde o etickou otázku, kde každý si zachovává svůj postoj. Podle dohody bude pod návrhem podpis jednoho zákonodárce za každý koaliční klub.

Schillerová a Jurečka: Manželství je pro muže a ženu

Vypadá to ale, že se zákonu stále nedaří. Jelikož se jedná o citlivé téma, které je etickou otázkou svědomí každého jednotlivce, proti přijetí zákona se staví poslanci z opozice i koalice. Zatím je ve známosti to, že zákon nepodpoří hnutí SPD a Lidovci, tedy 43 lidí.

Zcela jasných hlasů pro přijetí je zatím jen 37 – a tedy zvednuté ruce poslanců za Piráty a STAN, kteří mají primární záštitu nad tímto dalším pokusem. Hlavním předkladatelem je pak pro upřesnění Josef Bernard (za STAN). 

Zákon by zjednodušeně homosexuálním párům otevřel cestu ke klasickému manželství se všemi jeho výhodami. Osloveným zákonodárcům se ale mnohdy nelíbí právě oslovení „manželství“. 

„Jako lidovci ale nejsme zastánci tzv. ‚manželství pro všechny‘ a nikdo z našeho klubu nebude pod poslaneckým návrhem podepsán. Opravdu nechceme, aby se manželství nějakým způsobem relativizovalo,“ komentuje pro Blesk Zprávy chystaný zákon ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Ten dokonce nepředpokládá, že by se vůbec dostalo k hlasování. 

A podobně mluví i předsedkyně poslaneckého klubu Alena Schillerová. „Zastáváme názor, že každý má právo na to žít s tím, s kým chce. Ale manželství je podle části poslanců, včetně mě, si říká, že je to svazek muže a ženy,“ řekla Blesk Zprávám. Narozdíl od KDU-ČSL je ale ANO rozpolcené, jak dodává Schillerová, a klub tak nebude hlasovat jednotně. Podle poslance Patrika Nachera to vypadá, že pro návrh bude menší polovina ze 72 poslanců za hnutí. 

Manželství pod jiným jménem? Podle Urbanové další diskriminace

ANO a KDU-ČSL se ale shodují, že by rádi „narovnali právo“ lidem v registrovaném partnerství, což je ostatně napsáno i ve vládním prohlášení. „Podporovala bych to, aby se do legislativy dostaly věci jako pobírání vdovského důchodu a aby tam byla ta právní jistota,“ podotýká Schillerová pro Blesk Zprávy a zopakovala, že každý může hlasovat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. 

Video  Dovolí politici adopci dětí homosexuály? Podívejte se na jejich reakce v superdebatě Blesku.  - Blesk TV a Mall TV
Video se připravuje ...

Jednotní nebudou ani ODS a TOP09, jak zní z kuloárů. Například předseda sněmovní frakce ODS Marek Benda nemá postup za šťastný, před novináři varoval před kulturními válkami v době, kdy Česko tíží jiné problémy.

Předseda frakce Topky Jan Jacob pro Blesk Zprávy dodává, že ani za jejich klub nebudou poslanci hlasovat jednotně. On sám neprozradil, jak bude hlasovat, primárně i proto, že zatím neviděl předlohu a záleží mu i na jeho právním rámci. „Jaký je poměr nevím. Já se přiznám, že ještě nevím, uvidíme, jak to bude sepsané, ještě sem neviděl, jak je to paragrafováno, a to je u takového zákona důležité,“ uvedl.

Za to předsedkyně TOP09 Markéta Pekarová Adamová má jasno a pro návrh ruku zvedne. „Ve 21. století bychom měli mít všichni stejná práva, nikoli je rozdělovat podle sexuální orientace. Návrh k uzákonění manželství pro osoby stejného pohlaví podepíšu a podpořím,“ uvedla na Twitteru.

Hlavní argument, že by se takový svazek neměl jmenovat manželství je ale podle poslankyně Urbanové jednoduše vyvratitelný. „Pokud to nebude manželství, tak je to pořád diskriminace,“ podotýká. Dodává ale, že aby měla předloha šanci uspět, nesmí se poslanci do kladného rozhodnutí nijak tlačit. „Když se bude hlasovat podle vědomí a svědomí, tak ten návrh šanci má. Dlouhodobě víme, že jsou proti návrhu lidovci, v ODS najdete nějaké jednotlivce. Myslím si, že to bude hodně individuálním a naším úkolem je, aby se vůbec hlasovalo a aby tady byla debata a nebyla nechutná,“ řekla Blesk Zprávám.

Urbanová nadnáší i další problémy, které s předlohou poslanci mají. „Vadí jim možnost adopce a třetí okruh problému, který chápu, je, jak kdo chápe rodinu a to může být i souzněné s jejich vírou. Dokážu pochopit, že někdo je tak vychován, ale tady se nebavíme o církevním svazku,“ dodává.

Například v Austrálii teprve nedávno schvalovali registrované partnerství. Například v Austrálii teprve nedávno schvalovali registrované partnerství. | Reuters

pindal ( 9. června 2022 20:41 )

To máte pravdu,a taky,aby měli vůbec o čem psát.

pindal ( 9. června 2022 20:37 )

Jsem pro,máte pravdu.

pindal ( 9. června 2022 20:20 )

Dnes jsou lidé na takové úrovni,že chápou,že někteří lidé,z nějakého důvodu jsou tzv. homosexuálové a myslím,že to nikomu nevadí.Chtít ale od společnosti,aby jim uznala stejná práva rodiny,jako je běžné,je už trochu za hranou.Doufám,že lidé nezblbnou ještě víc.

horaIysa ( 3. června 2022 20:17 )

Tebe může přeblafnout tak akorát Keporkak, protože tak velký falus jako ty, se nikomu do huby nevejde.

horaIysa ( 3. června 2022 20:15 )

A kdy si tou trnitou cestou projdeš ty, venco? Je zcela evidentní, že jsi nemocný.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud