Pondělí 22. dubna 2024
Svátek slaví Evženie, zítra Vojtěch
Oblačno 6°C

Centrum pro uprchlíky ve Vysočanech končí! „Kapacity v Praze jsou dávno překročeny,“ řekl Hřib

Autor: ČTK, trap - 
1. června 2022
12:45

Pražský magistrát uzavře k 15. červnu centrum pro ukrajinské uprchlíky ve Vysočanech. Důvodem je přetíženost hlavního města a chybějící systém přesunu do jiných, méně vytížených krajů. Centrum bude uzavřeno na dobu neurčitou, a to dokud vláda nepředstaví systém přerozdělování uprchlíků, nebo se nevyrovná zátěž mezi kraji. Na Hlavním nádraží nebude k dostání širší humanitární pomoc a od 1. června otevřelo stanové městečko v Malešicích.  

„Na dnešním krizovém štábu bylo jednak doporučeno ukončit provoz KACPU ve Vysočanech a to ke dni 15. června 2022,“ informuje primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Členové se tak rozhodli po rozsáhlé diskuzi. Momentálně navíc nelze přesouvat uprchlíky do jiných regionů, které mají stále volné kapacity.  Důvodem jsou prý právní důvody. „Podrobné zdůvodnění nám zatím nebylo poskytnuto,“ dodává primátor. 

„Za těchto okolností nevidím momentálně ani světlo na konci tunelu," lamentuje primátor. „Kapacity v Praze jsou dávno překročeny. Jediný manažerský nástroj, který nám zbývá, je zavřít KACPU (Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině) a přesměrovávat uprchlíky do jiných krajů, kde ta kapacita ještě je,“ řekl Hřib. V úterý 31. května odbavilo centrum 390 osob. V pondělí to bylo 480 osob. 

Bezvýchodná situace

Praha se potýká s velkým přílivem uprchlíků, kterých je podle primátora až čtyřikrát více než v některých dalších krajích. Hřib vytkl vládě, že nepřipravila systém přerozdělování uprchlíků. KACPU, které slouží pro Prahu a střední Čechy, dosud odbavilo přes 90 000 lidí. Kvůli velkému množství převážně romských uprchlíků z Ukrajiny přebývajících na pražském hlavním nádraží musela být vybudována stanová městečka v Troji a Malešicích.

I ukrajinský velvyslanec prý vnímá, že v Praze není místo. Svým krajanům doporučuje jiná krajská asistenční centra. KACPU bude uzavřeno do doby, než magistrát uvidí, že dochází k vyrovnávání zátěže uprchlíků. Musí se  přesunout do jiných krajů, které zatím mají volnou kapacitu. „Proto jsem požádal o schůzku s panem premiérem Fialou, protože tato záležitost je naprosto zásadní a z mého pohledu se tomu musí premiér přímo věnovat,“ myslí si Zdeněk Hřib.

Paralelně provede město analýzu ubytovacích zařízení. Zda-li budou stále poskytovat ubytování i po zrušení příspěvku 140 korun na uprchlíky, které doplácí kraj. Zdeněk Hřib je však bytostně přesvědčen, že se uprchlíkům z Ukrajiny pomáhat má. Ženy a děti proudí k nám, muži prý brání svou zem a také západní hodnoty před ruským vlivem. „Je to vlastně i náš boj!“

Malešice dají více

Od středy 1. června se zahajuje provoz stanového městečka v Malešicích. „Dnes bude lidem, kteří z nějakých důvodů pobývají na hlavním nádraží, nabízeno přečkat v novém stanovém areálu,“ informuje primátor. Malešice však nejsou určeny pro tranzitující uprchlíky. Ti mohou využívat zázemí dopravních stanic stejně jako každý jiný cestující.

Zároveň byla na Hlavním nádraží ukončena činnost Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU). „Dle mých informací tam nadále budou pomáhat tlumočníci, kteří jsou propojeni personálně s OPU nebo s iniciativou Hlavák,“ doplňuje Zdeněk Hřib. Budou nosit dres Českého červeného kříže, který jednotlivé směny zde i v KACPU organizuje. Informační kiosek (nyní Frontdesk) bude na místě fungovat stále. Jídlo, pití a nocleh budou stále na „Hlaváku“ k dostání. Uprchlíkům navíc již skončilo i MHD zdarma.  

Video se připravuje ...
Další videa