„Tohle je naprosto nepřípustné jednání strážníků: tykání, vulgarity, neschopnost mluvit s cizincem v angličtině. Navíc dle mých informací byl cyklista penalizován neprávem, na magistrálu cyklisté mohou. Předávám k prověření!" uvedl na twitteru Hřib. Jízda na kole je na většině trasy magistrály povolena, což platí i pro úsek, kde se cyklista nacházel.

„Je zcela zřejmé, že chování našich strážníků nemá s profesionalitou nic společného. Je tedy na místě, abychom se za něj omluvili. Jednání hlídky ale není obrazem celé organizace. Oba strážníci budou řešeni v rámci pracovněprávního opatření," uvedla k případu Seifertová

Strážníci podle ní cyklistu zastavili kvůli tomu, že nejel při pravém okraji vozovky, jak mu ukládá zákon. „Smyslem nebylo cyklistu sankcionovat, ale upozornit ho na nebezpečnost jeho chování v rámci silničního provozu. Přestupek byl vyřešen domluvou," vysvětlila mluvčí. „Tato hlídka sice nedisponovala znalostí angličtiny, ale nabídla, byť nevhodným způsobem, konverzaci ve dvou jiných cizích jazycích," sdělila dále k otázce jazykové vybavenosti pražských strážníků.

Pražská městská policie má 2120 zaměstnanců a jejím zřizovatelem je hlavní město. Plný stav schválený pražskými zastupiteli počítá s 2520 zaměstnanci, strážníkům tak v metropoli nyní chybí 400 zaměstnanců. Pražští radní z toho důvodu tento týden schválili zvýšení náborového příspěvku ze 100.000 na 300.000 korun. Ještě o tom budou hlasovat zastupitelé.

Fotogalerie
4 fotografie