Neděle 25. února 2024
Svátek slaví Liliana, zítra Dorota
Zataženo, déšť 8°C

Uprchlíci si v pražském asistenčním centru mohou otevřít bankovní účet. Většinu tvoří ženy a děti, ukazují data

Autor: jza - 
17. března 2022
13:08

V Praze je podle posledních údajů už 43 tisíc lidí, kteří se uprchli před válkou z Ukrajiny. Podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) stále platí, že největší procento z nich tvoří mladiství do 18 let a ženy v produktivním věku. Novinkou v asistenčním centru na Pankráci je, že tu přibude stan, ve kterém si budou lidé moci zařídit účty v bance.  

V Kongresovém centru už odbavili přes 41 tisíc uprchlíků, jen za středu jich sem dorazilo 2 765. Pořád platí, že hlavní problém je sehnat ubytování. Proto se otevřelo už asi 20 tělocvičen v městských částech, kde jsou přechodně ubytování. „K dnešnímu dni máme ubytováno cca 650 osob,“ uvedl šéf pražských hasičů Luděk Prudil.

K disposici pro nouzové ubytování je podle něj dalších 10 tělocvičen. Upozornil ale na to, že je nedostatek materiálu na jejich vybavení, jako jsou lůžka nebo matrace.

Příspěvky

Vláda ve středu zvýšila příspěvek krajům na ubytování uprchlíků na 200 korun za osobu a noc včetně stravy bez ohledu na to, zda se bude jednat o dospělého nebo dítě. V jiných ubytovacích zařízeních bude dotace státu činit 250 korun bez stravy. Hřib úplně neočekává, že by to zásadně změnilo situaci v Praze. „Počítá se spíše s tím, že to navýšení spíše uvolní kapacity v jiných krajích,“ řekl ve čtvrtek na tiskové konferenci.

Připomněl, že Praha už dříve nasmlouvávala ubytování za více peněz, než dostávala od státu. Předpokládá, že ubytování v tělocvičnách bude potřeba i nadále. Bude podle něj také potřeba uprchlíky přesouvat i do jiných krajů.  „Budeme se snažit, aby fungoval relokační mechanismus,“  doplnil

Hřib upozornil také na to, že na datové platformě Golemio jsou nyní volně k disposici data o počtu osob, kteří dostali pobytové oprávnění. Celkem se v Praze zaregistrovalo už 43 tisíc osob. „Nadále platí, že velkou část tvoří děti. Co se týče dospělých, v produktivním věku, převažují ženy nad muži,“ doplnil.

Mladiství do 18 let tvoří 41 procent. Přes 44 procent z nich tvoří ženy ve věku do 19 do 45 let. Muži v toto věkovém rozpětí je 10,5 procenta všech uprchlíků. Senioři pak tvoří 3,3 procenta. Z dat lze také vyčíst například to, že v Praze je asi 2 300 ukrajinských dětí ve věku do tří let.

Novinkou v Kongresovém centru je stan, kde si lidé mohou zařídit účet v bance. Podle primátora projevilo zájem 8 bank. Některé budou vyřizovat vše na místě, jiné odesílat zájemce na pobočky.

21:00
25. 2. 2024

Děkujeme za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete Vše, co se týká ruské arese na Ukrajině, budeme sledovat zase od pondělního rána

20:57
25. 2. 2024

Patří k nejhlasitějším hlásným troubám kremelského režimu. Volá po jaderném bombardování Polska i Británie či fyzické likvidaci ruských demokratů - aniž by to vadilo úřadům, které jinak trestají daleko slabší mediální přešlapy. Moderátor Vladimir Solovjov po zahájení plnohodnotné invaze na Ukrajinu vybudoval mediální podnik, který diváky bombarduje nepřetržitě ze všech stran - a kasíruje za to miliardy ze státního rozpočtu. Celý článek čtěte ZDE.

20:08
25. 2. 2024

Ukrajina už má jasný plán na novou protiofenzivu, ubezpečil prezident Volodymyr Zelenskyj s tím, že podrobnosti o ní sdělovat nebude. Zelenskyj pouze přiblížil, že pro případ úniku informací budou mít ukrajinské síly záložní plány. Ukrajinský prezident také uvedl, že Ukrajina musí zlepšit přípravu svých rezervistů a rotaci vojáků na frontě.

Kompletní online
Video  Náměstek primátora pro oblast bezpečnosti Petr Hlubuček hovoří o situaci v rámci pomoci ukrajinským uprchlíkům v Praze. (15. březen 2022)  - Jan Zázvorka
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa