„V noci se stala Praha 5 terčem kybernetického útoku. V tuto chvíli jsou všechna pracoviště úřadu městské části mimo provoz. Na odstranění následku útoku se usilovně pracuje,“ uvedla městská část.

Kybernetický útok

Útoky podle mluvčí Marie Kurkové zaznamenala i Praha 9. „Kybernetické útoky úřad Prahy 9 zaznamenal, zatím na ně byl připraven,“ řekla. Problémy podobného rázu na úterním jednání zastupitelstva Prahy 1 zmínil i radní první městské části Richard Bureš (ODS).

Další oslovené radnice útoky nezaznamenaly. „V tuto chvíli nemáme informace o nějakém nestandardním chování systémů, nicméně jsme zvýšili inspekci systémů včetně zálohování. S ostatními IT pracovníky dalších částí Prahy jsme v kontaktu při analýze situace, informovali jsme i zaměstnance úřadu, aby byli obezřetní při práci s příchozími emaily,“ uvedl předseda komise pro informatiku Prahy 8 Josef Slobodník (ODS).

Podobně se vyjádřila také mluvčí Prahy 2 Andrea Zoulová. „O riziku víme, zaměstnanci úřadu městské části byli poučeni a vyzváni k maximální opatrnosti při využívání elektronické komunikace. Naši IT pracovníci jsou také v kontaktu s kolegy z ostatních radnic a úzce spolupracují zejména s radnicí Prahy 5,“ sdělila. Mluvčí Prahy 6 Jiří Hannich uvedl, že šestá městská část v poslední době žádný znatelný útok nezaznamenala.

Praha 5 stále mimo provoz

Úřad Prahy 5, který od noci na úterý čelí kybernetickému útoku, má stále vyřazeny elektronické systémy a je z větší části mimo provoz. Starostka městské části Renáta Zajíčková (ODS) kvůli útoku podala trestní oznámení na neznámého pachatele. ČTK to sdělila mluvčí radnice Lenka Abessi.

„Vzhledem k vyšetřování Policií ČR nelze nyní poskytnout více informací,“ řekla mluvčí. Dodala, že všechny agendy úřadu, při kterých je nutné využívat počítačové technologie, jsou v současné době mimo provoz. Lidé si tak nemohou například zažádat o nové doklady ani si je vyzvednout. „Co se týče žádostí o vydání dokladů, odkazujeme na jiné městské části,“ řekla Abessi.

Městská část na webu také zveřejnila seznam aktuálně alespoň částečně funkčních agend a kontaktů, na kterých mohou lidé získat informace z jednotlivých odborů úřadu.

Video
Video se připravuje ...

Hackerská skupina Anonymous vyhlásila kybernetickou válku proti Putinovi. 04.03.2022 Videohub

Fotogalerie
4 fotografie