Celá kultura během pandemie utrpěla velké finanční ztráty, i když s postupným uvolňováním mohlo do hlediště až tisíc lidí, většina Pražanů se do divadel příliš nehrnula. Vadila jim povinnost mít nasazený respirátor a mnozí neakceptovali ani covid pasy. Na začátku ledna navíc byla komunikace vlády ohledně opatření chaotická a nařízení se opět měnila „ze dne na den.“

Představení pro prázdné sály?

I když mívají divadla prázdniny převážně v letních měsících, kvůli nepřehledné situaci se například divadlo Bez Zábradlí odhodlalo stopnout sezonu a otevřít až na začátku dubna.

„Pro nás je situace neudržitelná z finančních důvodů. Jsme soukromé divadlo, které je ve svých příjmech dominantně odkázané na tržby ze vstupenek, tím se lišíme od dotovaných divadel a příspěvkových divadel, které jsou provozované a zřizované státem, městem nebo třeba krajem. My si nemůžeme dovolit hrát pro prázdné sály,“ říká Josef Heřmánek. Oproti roku 2019 se propadla návštěvnost o 60 procent, to je enormní,“ dodává.

Heřmánek očekává, že právě začátkem jara se situace uklidní a lidé do divadla zase začnou chodit. Vláda navíc slíbila, že od 13. března bude možné odložit respirátory a kultura i další akce budou moct jet bez omezení. S ohledem na současnou ruskou agresi na Ukrajině se divadlo rozhodlo pro mimořádné představení, které odehrálo v pátek 4. března.

Světová premiéra

Ostatní divadla se však připravují na zrušení veškerých omezení a plánují už na březen zajímavé premiéry. Divadlo v Dlouhé 3. března uvede hru podle knihy Konec rudého člověka nositelky Nobelovy ceny Světlany Alexijevičové. Slovenský dramaturg Daniel Majling podle knihy napsal hru sledující osudy jedné privilegované komunistické rodiny v letech 1989 až 2003.

Světovou premiéru komedie ze světa bulváru nazvanou Beckham hlásí na 16. března Studio DVA. Pod scénářem i režií je podepsaný Petr Zelenka a tvůrci slibují divákům, že zjistí, co se vlastně stalo mezi fotbalovou hvězdou Davidem Beckhamem a jeho sekretářkou Rebeccou Loosovou roku 2004.

Video
Video se připravuje ...

Takto se snímalo představení Hamleti divadla Na zábradlí v rámci projektu Brejlando. Jan Čermák

Fotogalerie
28 fotografií