Slavný pilot zemřel při obraně Kyjeva: „Hrdina Ukrajiny“ na sebe odlákal nepřátelské letadlo

Autor: rc - 
1. března 2022
11:32

Při bitvě o Kyjev přišel o život jeden z nejlepších ukrajinských pilotů Oleksandr Oksančenko. Letec přezdívaný „šedý vlk“ odešel do výslužby už před čtyřmi lety, ale vrátil se k armádě, aby bránil svou zemi před ruskou agresí. O život měl přijít ve chvíli, kdy na sebe odlákal nepřátelský letoun. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj mu posmrtně udělil titul Hrdina Ukrajiny.

Vzdušné síly ozbrojených sil Ukrajiny na sociální síti Facebook oznámily, že prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal dekret, v němž udělil titul Hrdina Ukrajiny několika armádním pilotům. Cena jim byla udělena za hrdinství, které prokázali při obraně suverenity a územní celistvosti Ukrajiny. Titul získalo dvanáct vojáků. Šesti z nich byl titul udělen posmrtně. V seznamu pilotů bylo i jméno věhlasného stíhacího pilota Oleksandra Oksančenkova, u jehož jména byla rovněž poznámka, že mu byl titul udělen „in memoriam“.

Oksančenko, jemuž se přezdívalo „šedý vlk“, byl zkušeným pilotem, který dostal uznání na mezinárodní úrovni. Své akrobatické dovednosti předvedl na několika leteckých show, a to včetně Česka a v roce 2018 odešel do výslužby. V armádě ovšem zůstal jako konzultant a školitel. Do služby se ale rozhodl vrátit po ruské invazi na Ukrajinu, k níž došlo v minulém týdnu. Podle informací serveru austrianwings.info zemřel, kdy na sebe odvedl pozornost nepřátelského letadla při obraně Kyjeva. 

22:09
22. 11. 2025

Vážení čtenáři, děkujeme za sledování online zpráv k ukrajinskému dění. Pokračovat budou zase od rána, teď přejeme klidnou noc.

21:40
22. 11. 2025

Lídři Dánska, Estonska, Finska, Islandu, Lotyšska, Litvy, Norska a Švédska dnes ve společném prohlášení uvedli, že hovořili s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a zopakovali podporu Kyjevu. Dodali, že budou nadále Ukrajině dodávat zbraně a posilovat obranu Evropy, aby odstrašili Rusko od další agrese. „Rusko se dosud nezavázalo k příměří ani jakýmkoliv krokům vedoucím k míru,“ uvedli s tím, že podporují řešení, které bude respektovat svrchovanost Ukrajiny a zajistí větší bezpečí pro Ukrajinu i zbytek Evropy. Zároveň podpořili zesílení sankcí proti Rusku, dokud pokračuje ve svém válečném tažení.

19:05
22. 11. 2025

Americký prezident Donald Trump dnes připustil, že jeho současný plán na ukončení války na Ukrajině není jeho poslední nabídkou, informuje agentura Reuters. Šéf Bílého domu se takto vyjádřil poté, co Ukrajina a evropští spojenci USA dali najevo, že americký plán může být základem pro další jednání, ale je na něm třeba ještě dál pracovat. „Válka musí skončit tak či tak,“ řekl dnes Trump novinářům. Na otázku, zda jeho plán je finální nabídkou, odpověděl, že nikoliv.

Zobrazit celý online

VIDEO: „Někteří vojáci neví, kde bojují.“ Expert o „strašpytlu" Putinovi i čemu věří běžný Rus

Video  „Někteří vojáci neví, kde bojují.“ Expert o „strašpytlu" Putinovi i čemu věří běžný Rus  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa