Na své si přijdou jak milovníci tradičních Harleyů, tak i moderních technologií nebo elektrického pohonu. K vidění je i první elektrický motocykl značky, model LiveWire a stejně tak elektrokolo Harley-Davidson. Jednotlivé motocykly budou rozmístěny po celém prostoru Arkád Pankrác. Součástí výstavy je i doprovodný program, například jízda na simulátoru MotoGP po trase závodníka Lukáše Peška nebo Armwrestling Grand Prix o nejsilnějšího muže a ženu. Vstup na výstavu i doprovodný program je zdarma.

Konec války i Terminátorova motorka

Nejstarším modelem na výstavě je bezesporu model 18J – sidecar z roku 1918. Svého času uháněl rychlostí 89 kilometrů v hodině a byl nejvýkonnějším modelem značky. Sajdkáru však dodávala firmě jiná společnost. Dědeček mezi motorkami má ještě plynová světla i mechanický klakson. „Tento motocykl bude fungovat i po třetí světové válce,“ žertuje Vojta Vavřina pracující 20 let pro Harley-Davidson Praha.  

Návštěvníkům se představí též nejsportovnější sportster, jaký kdy značka vyráběla. Na 263 kilogramů vážící motorce jezdil americký závodník Chuck Carothers. V roce 2009 s ní v rámci FMX Gladiators Games v pražské O2 Aréně jako první člověk na světě skočil salto vzad. Nedlouho poté se na stejném stroji vydal na závod „enduro šílenství“ účastník Rally Dakar a český závodník Pavel Kubíček. Exponát zůstal ve stavu, jak dojel poslední závod.

Dalším lákadlem může být model motorky, na které jezdil Arnold Schwarzenegger ve filmu Terminátor. Jde o FLSTFANV Fatboy, motorku, která má tlusté pneumatiky obuté na plných kolech z lehkých slitin, díky nimž si jí nelze splést s jakýmkoliv jiným modelem. Legendární cvalík váží 304 kilogramů a byl představen v roce 1990.

Zajímavostí výstavy jsou také modely z doby, kdy se firma ocitla ve finančních nesnázích a pod její značkou vyráběli Italové například golfové vozíky nebo skútry.

Místo Brna obchoďák v Praze

Za normální situace by se podle Martina Heřmanského, výkonného ředitele Harley-Davidson Motor Company, konala výstava v Brně v rámci největší oborové prezentace ve střední Evropě s názvem Motosalon. Veletrh se však přeložil na další rok do Prahy z důvodu nejisté pandemické situace a s ním spojeného zpoždění dodávek včetně uvedení motocyklových novinek na trh. 

„Byť nemůžeme předvést celou naši sbírku na Motosalonu v Brně, ukážeme alespoň některé motocykly v Arkádách Pankrác,“ říká Martin Heřmanský. Výstava byla záměrně naplánována na začátek motorkářské sezóny startující na jaře. 

KDE: Na Pankráci 86

KDY: 8. - 30. 3. 2022, v otevírací době Arkáda Pankrác

VSTUP: Zdarma

Video
délka: 01:32.44
Video se připravuje ...

MotoGP startuje už 4. března 2022 Videohub