Neděle 3. prosince 2023
Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora
Zataženo, sněžení -2°C

„Jsem komunistka,“ přiznala Pirátka, která chce sesadit Bartoše. Rýpl si i Topolánek

Aktualizováno -
5. ledna 2022
23:45
Autor: for, ČTK - 
5. ledna 2022
17:40

Kandidátka na post pirátské předsedkyně Jana Michailidu se na veřejném pirátském fóru pochlubila svými politickými názory. Vnitřně se cítí jako původní, podle svých slov, demokratická komunistka. Uvedla to na dotaz jednoho z členů, jaké jsou její politické názory. Z političky už si na sociálních sítích utahují matadoři - třeba bývalý premiér za ODS Mirek Topolánek.

„Moje vnitřní přesvědčení je komunistické, ve smyslu původním (demokratickém). Pokud ti není jasné, co znamená komunismus, doporučuji si přečíst něco o marxismu,“ uvedla Jana Michailidu na pirátském fóru na dotaz jednoho z členů Lukáše Doležala na její politické názory. 

„Několikrát jsem narazil na to, že jsi zastánkyní komunismu – v tom nebolševickém, nestalinistickém pojetí. Moc nechápu, co to konkrétně znamená, tak bych si pod tím rád představil něco konkrétního. Co to tedy konkrétně znamená a jakou roli v tom hraje Tvůj názor na kapitalismus. Jak to jde dohromady s Pirátskou stranou,“ ptal se na fóru na začátku září. 

„Moje přesvědčení o ideálním chodu světa pro všechny okolo se pak dá nazvat liberálně socialistickým,“ dodala také v odpovědi kandidátka na vedení. Zdůrazňovala přitom, že podle ní stojí vždy na prvním místě „společenský konsensus“.

„Vnitřní komunistka“ chce vyvést Piráty z krize

Michailida bude na sobotním pirátském sjezdu kandidovat do nejvyššího vedení. O předsednické křeslo bude také vedle obhajujícího šéfa Ivana Bartoše bojovat i senátor Lukáš Wagenknecht a místostarosta městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz a ostravský radní David Witosz. O místopředsednické posty se na on-line zasedání celostátního fóra chtějí ucházet téměř dvě desítky kandidátů. Mezi nimi je například poslankyně Olga Richterová, europoslanec Marcel Kolaja či Radek Holomčík. Michailida má s vedením již zkušenosti, post místopředsedkyně zastávala v roce 2014.

„Vnitřní komunistka“ ve své kandidátské řeči na stranickém fóru uvedla, že  Piráti jsou v krizi, ze které by je ráda vyvedla a své straně nabízí transparentnost do stranické diskuze i rozhodování, ale také „snahu o nalezení cest, jak mediálně komunikovat autentické pirátství“, jak připomíná server Novinky.cz. 

Video  Místopředsedkyně Sněmovny a 1. místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová k 32. výročí Sametové revoluce na Národní třídě  - abl
Video se připravuje ...

Rýpl si i Topolánek

Reakce na politické názory Michailidu, která je doktorandkou VŠCHT v oblasti biotechnologie a která aktuálně působí jako vedoucí meziresortního týmu pro návykové chování, na sebe nenechaly dlouho čekat. Na twitteru se vyjádřil i expremiér Mirek Topolánek. „Jako doktorantka určitě ví, co je to oxymóron. Za označení řady Pirátů za neomarxisty jsem na twitteru dostával čočku. Zlatá Káča Konečná...“ napsal s narážkou na šéfku komunistů Kateřinu Konečnou. 

„Kandidátka na šéfku Pirátů Jana Michailidu přiznala, že je přesvědčením komunistka! Toto přiznání z řad Pirátů oceňuji a beru ho jako potvrzení toho, co my na magistrátu už dávno víme,“ přidal se také europoslanec a expředseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Michailida našla u některých členů i zastání. Když exposlanec Mikuláš Ferjenčík odpověděl kandidátce na předsedkyni Janě Michailidu, že prohlásit se za komunistku nepovažuje za nejlepší komunikační strategii, poslala ho europoslankyně Gregorová do p*dele. „Jdi do p*dele, poškodil jsi stranu mnohem víc, než kdy dokáže Janka a narozdíl od ní, která dobrovolnicky maká dnem i nocí na tom, aby se nám to kvůli takovým jako jsi ty nerozpadlo pod rukama, se jen sápeš po placených místečkách,“ napsala. Příspěvek byl následně smazán, redakce jej ale má k dispozici. 

A ozval se i další europoslanec, který také ve svém příspěvku na twitteru narážel na Michailidu. „Zaradoval jsem se, když komunisti vypadli ze sněmovny. Byl bych nerad, kdyby se tam někdy vrátili,“ napsal na twitteru.

Levsalonu ( 6. ledna 2022 19:28 )

Svata prostoto. Dredy byly naposled v mode v sedmdesatkach. A dnes dredy u bilych vidi woke bojovnici od BLM
jako “ kulturni kradez”. A navrch dredy a kruh v nose? Cisty rasismus!!!
Tak pozor, at jeste nekde v Zapadni cizine nedostanes od vlastnich bratri a sester v boji po hube.

rudy_hnis ( 6. ledna 2022 10:04 )

Na největšího - Babiše - jsi zapoměl.

dietr ( 5. ledna 2022 23:59 )

Já bych tu správně na diskuzi neměl co dělat, ale jak to soudružka teď vysvětlí svým voličům? Myslím, že si holčička právě pod sebou odřezala větev.

rudy_hnis ( 5. ledna 2022 23:46 )

Jojo, vem to pěkně do ruky a odveď ten spolek za soudruhy do zapomění.

duquesa ( 5. ledna 2022 21:47 )

Ach ouvej, co říci...Už asi vím, na co je ten kroužek v nose.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud