Pátek 29. září 2023
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Polojasno 24°C

Velký přehled: Kandidáti na primátora Havířova v komunálních volbách 2022

Kdo se v roce 2022 uchází o místo primátora Havířova?
Kdo se v roce 2022 uchází o místo primátora Havířova?  (Autor: Blesk:Michal Charbulák)
Autor: mah, ČTK - 
4. srpna 2022
15:47

V Havířově se o post primátora v komunálních volbách 2022 utká deset kandidátů. Tedy o tři méně než před čtyřmi lety. Svou pozici bude obhajovat primátor Josef Bělica z hnutí ANO. Podívejte se, kdo se mu v letošních volbách postaví.

Kandidáti na primátora Havířova 2022

Kandidát

Volební strana

Josef Bělica

ANO

Veronika Turská

SPD

Daniel Vachtarčík

Hnutí pro Havířov

Eduard Heczko

KSČM

Martin Rédr

Piráti

Jana Feberová

ČSSD a osobnosti města

Bohuslav Niemiec

SPOLU plus (KDU-ČSL, ODS, TOP 09 a STAN)

Karel Ďurkáč

Partneři za Havířov (Přísaha a Trikolora)

Karel Světnička

Havířov náš domov (Domov a nezávislí kandidáti)

Darja Škutová

Havířov sobě

Josef Bělica (ANO)

Hnutí ANO vsadilo v komunálních volbách 2022 v Havířově opět na Tomáše Bělicu. Ten jeho kandidátky ve městě vede od komunálních voleb v roce 2014, primátorem je pak poslední čtyři roky. Mimo komunální politiku působí i jako poslanec a zastupitel Moravskoslezského kraje.

V komunálních volbách začínal v roce 2014, tehdy poprvé vedl kandidátku hnutí ANO, které skončilo na druhém místě. Nejdříve se stal radním města a mezi lety 2016 a 2018 byl i náměstkem primátorky. V komunálních volbách 2018 se pak ANO stalo nejsilnější stranou na magistrátu, díky čemuž se stal primátorem.

Veronika Turská (SPD)

Kandidátku SPD pro komunální volby 2022 v Havířově vede Veronika Turská.

Daniel Vachtarčík (Hnutí pro Havířov)

Hnutí pro Havířov vede do komunálních voleb 2022 zastupitel a radní města Daniel Vachtarčík.

Pro Vachtarčíka půjde o čtvrté komunální volby v řadě a o druhé v pozici volebního lídra. Poprvé kandidoval v roce 2010, kdy ovšem byl až na čtrnáctém místě kandidátky a mezi čtveřici zvolených kandidátů hnutí se nevešel. O čtyři roky později kandidoval z pátého místa, ale preferenční hlasy jej posunuly na třetí místo a do zastupitelstva. V komunálních volbách před čtyřmi lety kandidoval z prvního místa, Hnutí pro Havířov pod jeho vedením získalo necelých 8,5 procenta hlasů a čtyři zastupitele.

Eduard Heczko (KSČM)

KSČM patří v Havířově k tradičně silným stranám a řada primátorů zde byla právě z KSČM. Tím by se chtěl  v komunálních volbách 2022 stát i Eduard Heczko. Ten v čele kandidátky vystřídal Daniela Pawlase, který komunisty vedl v předchozích dvojích volbách a byl zároveň posledním primátorem za KSČM.

Ani Eudard Heczko ale není v komunální politice žádným nováčkem. Kandidoval ve všech komunálních volbách v historii samostatné České republiky a s výjimkou těch úplně prvních se pokaždé dostal do zastupitelstva Havířova a zastával i funkci náměstka primátora.

Martin Rédr (Piráti)

Piráty do komunálních voleb 2022 povede Martin Rédr. Ten je vedl i před čtyřmi lety, kdy ve městě poprvé sestavili samostatnou kandidátku a poprvé se dostali do zastupitelstva. O čtyři roky dříve kandidoval na třetím místě společné kandidátky Pirátů a Zelených, ta ovšem v roce 2014 nezískala pět procent hlasů nutných pro vstup do zastupitelstva.

Jana Feberová (ČSSD a osobnosti města)

ČSSD sází v komunálních volbách 2022 na bývalou primátorku Janu Feberovou. Primátorský řetěz získala v roce 2016 poté, co se na magistrátu rozpadly dvě předchozí koalice. Po posledních volbách pak zastává post náměstkyně primátora.

Poprvé se do zastupitelstva Jana Feberová dostala z 15. místa kandidátky ČSSD v roce 2014, ČSSD ovšem původně skončila v opozici. Původní koalice se ovšem v roce 2016 rozpadla a po uzavření nové byla Feberová v létě zvolena náměstkyní primátora, druhá magistrátní koalice měla ještě kratší trvání, než ta první. Třetí byla dojednána krátce před Vánoci 2016 a vedla ke zvolení Feberové primátorkou. Do komunálních voleb 2018 už kandidátku ČSSD vedla, strana ovšem skončila až druhá za hnutím ANO. Od té doby působí jako náměstkyně primátora.

Bohuslav Niemiec (SPOLU plus)

Společně půjdou do komunálních voleb 2022 zástupci KDU-ČSL, ODS, TOP 09 a STAN. Koaliční kandidátku pojmenovanou SPOLU plus povede lidovec Bohuslav Niemiec, který v současnosti působí jako náměstek primátora.

Niemiec se do zastupitelstva poprvé pokoušel kandidovat v roce 2014 za KDU-ČSL. Ve volbách neuspěl, ale stal se prvním náhradníkem, takže se na magistrát dostal v roce 2016, když na post zastupitele rezignoval jeden z jeho stranických kolegů. V roce 2018 se postavil do čela společné kandidátky KDU-ČSL a STAN, kterou dovedl k zisku pátého místa a čtyř mandátů. ODS a TOP 09 před čtyřmi lety kandidovaly samostatně, ale uspěla pouze ODS, která získala těsně přes pět procent a dva mandáty.

Karel Ďurkáč (Partneři za Havířov)

Pod názvem Partneři za Havířov bude kandidovat koalice Přísahy a Trikolory. Do voleb ji povede Karel Ďurkáč.

Karel Světnička (Havířov náš domov)

Kandidátka Havířov náš domov sdružuje nezávislé kandidáty a stranu Domov. Do čela kandidátky se postavil Karel Světnička.

Darja Škutová (Havířov sobě)

Kandidátka Havířov sobě sdružuje nezávislé kandidáty, hnutí Nezávislí, stranu Patrioti České republiky a spolek Životice Sobě. Do čela kandidátky se postavila Darja Škutová.

Volební kalkulačka pro komunální volby

Blesk.cz připravil ve spolupráci se sdružením KohoVolit.eu pro své čtenáře volební kalkulačku pro komunální volby.

Video  Průvodce komunálními volbami  - Videohub
Video se připravuje ...

Komunální volby 2022

Komunální volby se v Česku konají každé čtyři roky. Voliči v nich mohou volit zástupce více stran díky tzv. panašování. Voleb se zároveň mohou účastnit i občané států Evropské unie, kteří mají v Česku přihlášený přechodný pobyt, a to jako voliči i kandidáti.

Kdy budou volby

Komunální volby 2022 proběhnou v pátek 23. září a sobotu 24. září.

Otevírací doba volebních místností:

  • Pátek: 14:00 - 22:00
  • Sobota: 8:00 - 14:00

Kdo kandiduje

Volby do obecních zastupitelstev jsou tradičně počtem kandidátů největší největším druhem voleb v Česku. Komunální volby 2022 v tom nejsou žádnou výjimkou. Zájem o funkci zastupitele má sice o 21 tisíc kandidátů méně, než před čtyřmi lety, i tak ovšem kandiduje takřka 200 tisíc lidí.

Jak se volí

V komunálních volbách je možné využít tzv. panašování. Lidé mohou dát hlas kandidátům více stran. Volební systém je ovšem poměrný a k určení rozdělení křesel v obecních zastupitelstev se používá přepočet upravenou D’Hondtovou metodou.

Kdo může volit

V komunálních volbách mohou zastupitelstvo volit všichni občané ČR s trvalým pobytem v dané obci, kterým je v den voleb alespoň 18 let. Kromě toho mohou volit i občané států Evropské unie, kteří jsou v obci přihlášeni k přechodnému pobytu.

Volební účast je v průměru 48 procent.

Kandidáti na primátory

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa