Úterý 3. října 2023
Svátek slaví Bohumil, zítra František
Polojasno 24°C

Česku hrozí až miliardové pokuty od Evropské komise: Zákonodárci nestíhají schvalovat zákony

Aktualizováno -
12. července 2022
12:37
Autor: ČTK - 
12. července 2022
10:26

Evropská komise vede vůči Česku 19 řízení kvůli tomu, že zákonodárci nestíhají v daných termínech schválit legislativu vycházející z evropských směrnic. Státu proto hrozí pokuty teoreticky až v miliardách korun. Novinářům to řekl před jednáním Sněmovny, která bude o některých takových normách rozhodovat, ministr pro legislativu Michal Šalomoun (za Piráty). Na konci minulého roku, kdy kabinet Petra Fialy (ODS) přebíral vládu od koalice ANO a ČSSD, chybělo Česku 36 takzvaných transpozic. Pokud by se sečetly všechny pokuty, vyšlo by to podle Šalomouna na dvě miliardy korun. Manko kabinet Spolu a PirSTAN stáhl podle Šalomouna na 22 směrnic, další ale mezi tím přibývají.

Jako příklad uvedl Šalomoun návrh zákona o sdílení videonahrávek, k jehož projednávání ve třetím čtení se poslanci v pátek nedostali kvůli přestávkám vyvolaným opozičními hnutími ANO a SPD. „Reálná pokuta hrozí ve výši kolem 70 až 80 milionů korun,“ uvedl Šalomoun. Česku sice podle něj nyní pomáhají prázdniny, během nichž Evropská komise není tolik aktivní, v srpnu by však EK mohla žalobu podat. Například za zpoždění novely zákona o svobodném přístupu k informacím hrozí pokuta 48 milionů korun.

V Poslanecké sněmovně nyní čeká na projednání deset zákonů s opožděnou implementací evropských předpisů. Další pak ještě nebyly zařazeny na schůzi. Osm z těchto návrhů zákonů měla dolní komora Parlamentu projednat minulý pátek.

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová ČTK sdělila, že zástupci koalice jednají s opozicí, aby umožnila přijetí zákonů. „Apelujeme na jejich konstruktivní přístup, neblokování schůzí nesmyslnými obstrukcemi a přijetí spoluzodpovědnosti za včasné schválení patřičných norem,“ uvedla. Podotkla, že všechny tyto předlohy kabinet zdědil po vládě předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a dohání teď manko, které současná opozice dopustila svou laxností. „Pokud tedy bude opozice naše výzvy ignorovat, ponesou vinu za udělené pokuty od Evropské komise. Ty se v krajním případě mohou vyšplhat až do výše několika miliard korun. Něco takového si nemůžeme dovolit,“ uvedla. Vyjádření opozice ČTK zjišťuje.

„Ve veřejném prostoru se často objevuje argument, že evropské předpisy nám diktuje někdo z Bruselu a nám nezbývá, než je jen poslušně přijmout. Pravda je ale taková, že na jejich přípravě se od samého počátku podílejí i čeští úředníci v příslušných pracovních skupinách Evropské komise, úředníci při Radě EU a také čeští europoslanci a ministři. Česká republika tak má možnost aktivně ovlivňovat podobu evropské legislativy. U její tvorby jsme vždy od samého počátku a je jen na nás si vybojovat kompromisy, které jsou pro nás důležité,“ uvedl Šalomoun.

frantacizek ( 12. července 2022 20:24 )

+ FED intervenuje ve prospěch dolaru (což zase bezpochyby zdraží cenu nejen ropy, ale všeho, v čem se dolar obchoduje), stejně jako mimochodem naše ČNB (protiefekt, který ale přijde vniveč tím masivním posilováním dolaru FEDem, ale zase nedělat to, tak benzín letí nahoru tady ještě více..) A to je v USA inflace jen necelých 9%, u nás už pomalu dvojnásobek.

maxpax ( 12. července 2022 16:36 )

No, nestíhají. Vždyť musí vysílat signály, uvažovat, že o tom či onom budou uvažovat, nedej bože přemýšlet, těžce shánět mezi kámoši desítky odborných poradců a zřizovat všemožné poradní komise. Kde by vzali čas na vlastní práci kvůli které se hrnuli do vlády a PS?
A že budem platit pokuty? No a co, vždyť za vše může Babiš

Tara-Tara ( 12. července 2022 13:22 )

bodejť by se stíhalo dělat něco, co je potřeba, když se pořád musí jen řešit pitomá Ukrajina

frantacizek ( 12. července 2022 12:53 )

http­s://ww­w.bl­esk.cz­/cla­nek/zp­ravy-udalos­ti/717­286/vy­soke-uroky-privadeji-cechy-do-mdlob-zafixujte-hned-radi-experti.html

já jenom, že tohle se sveze zase určitě na zvedání úrokových sazeb ČNB, které přináší i zvyšování těch hypotečních. POdívejte se do USA. Už jsem to psal v komentáři před pár dny, FED - americká centrální banka skokově zvyšuje úrokové sazby. Tzn. to, co u nás ČNB dělá cca rok a půl opatrně, FED nyní následuje kvapíkovým tempem, až dojde těch našich.. Doufám, že to sleduje i prof. Švejnar na Bostonské univerzitě...
Nevěděl jsem, kde to šoupnout, není tady přímo tohle téma a pod ten otvírák o hypotékách to nejde dát, chybí diskuze..

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud