Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno 21°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Sněmovna bude řešit vysoké ceny energií i pomoc podnikatelům. Mimořádnou schůzi prosadilo ANO

Autor: ČTK - 
9. února 2022
11:32

K růstu cen energií a ke koronavirové pomoci podnikatelům se Sněmovna mimořádně sejde ve čtvrtek 17. února ráno. Mimořádnou schůzi dnes svolala z podnětu opozičních poslanců ANO předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). ČTK to řekl její mluví Martin Churavý. Zvláštní schůzi ke zdražování energií vyvolalo ANO už v polovině prosince. Koaliční většina ale neumožnila schválit program schůze, takže se neuskutečnila.

V návrhu programu aktuální mimořádné schůze nejsou žádné návrhy zákonů. Poslanci ANO chtějí, aby Sněmovna obecně debatovala o vládní pomoci lidem zasaženým rostoucími cenami energií a o podpoře podnikatelů v souvislosti s koronavirovou krizí. Je pravděpodobné, že ani v tomto případě dolní komora program schůze neschválí. Navzdory tomu se otevře prostor pro omezenou diskusi.

Hnutí ANO stále prosazuje v souvislosti se zdražením plynu a elektřiny plošnou pomoc lidem například v podobě snížení daně z případné hodnoty na jejich dodání. Na prosincové schůzi chtěli poslanci hnutí projednat i další předlohy bývalé vlády Andreje Babiše (ANO). Podle jedné z nich měla jít část výnosu z prodejů emisních povolenek na zmírnění sociálních dopadů vysokých cen energií. Cílem další novely bylo zavedení kompenzací domácnostem za část regulované ceny elektřiny.

Nynější vláda Petra Fialy (ODS) s plošnou pomocí nesouhlasí a trojici návrhů bývalého kabinetu v lednu ze Sněmovny stáhla. Parlament schválil minulý měsíc novelu Fialovy vlády, která kvůli razantnímu růstu cen energií zvýšila příspěvky na bydlení a rozšířila okruh příjemců, kteří na ně dosáhnou.

Ministerstvo průmyslu a obchodu chce do několika týdnů předložit návrh pomoci pro firmy, které se potýkají s vysokým nárůstem cen energií. Rozšířit by se měla podle představ úřadu Jozefa Síkely (STAN) i pomoc pro domácnosti. V případě firem by se pomoc měla týkat nejpostiženějších odvětví s velkým podílem energetických nákladů. Jednou z možností podpory domácností by mohly být zvláštní tarify pro ty z nich, které jsou ohroženy energetickou chudobou. Ministerstvo nebude podle Síkely navrhovat plošný příspěvek 200 až 400 korun na osobu z peněz z prodeje emisních povolenek, jak chtějí koaliční Piráti.

Ke covidové pomoci podnikatelům předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová už dřív poukázala na to, že takzvaný kompenzační bonus pro živnostníky a další osoby, tedy peněžitý příspěvek těm, jejichž podnikání poškodila opatření proti covidu, skončil s lednem. Podotkla, že vláda by mohla bonusové období prodloužit svým nařízením. Není podle ní jasné, co bude s kompenzačními programy ministerstva průmyslu nebo s programem náhrad části mezd zaměstnanců Antivirus.

Podnět ke svolání mimořádné schůze musí podepsal nejméně 40 poslanců. Poslanecký klub ANO má 72 členů a jako jediný nepotřebuje k vyvolání zvláštního jednání dolní komory pomoc poslanců jiných frakcí.

Aktuální mimořádná schůze bude v tomto volebním období třetí. V polovině ledna se poslanci sešli z podnětu SPD a ANO k financování vládního hnutí STAN, návrh programu dolní komora neschválila.

Video  Proč stále rostou ceny energií?  - Videohub
Video se připravuje ...

maxpax ( 9. února 2022 12:58 )

Vláda má jasno v tom, že fimám bude zvýšené ceny energií kompenzovat . Firmy mají jasno v tom, že si zvýšené a vládou kompenzované ceny energií započítají následně do cen výrobků .
Domácnosti nezajímajíjí naprosto nikoho . Možná, snad, třeba,asi jen těm úplně nejchudším, co si bojí pustit doma sporák a topení plivnou 200kč A to se o to ještě budou celé týdny v PS dohadovat, což nás všechny na jejich platech opět bude stát miliony

Zdenek ( 9. února 2022 11:48 )

Proč se ČR nechová jako západní státy včetně Německa?

Je otázka, proč Německo nedováží americký plyn, ale zdvojnásobí dovoz ruského plynu až na 110 mld. m3 od roku 2022, i když od roku 2026 EU zakazuje nově uvádět do provozu spotřebiče na plyn. Důvodů je více, ruský plyn je několikanásobně levnější než americký, německé firmy na oplátku za dovoz ruského plynu vyvezou německé zboží do Ruska. Německo pak vyveze plynovodem Jamal ruský plyn do Polska a na Ukrajinu a vydělá na tom stamiliardy korun za rok. Nyní chce Německo vyvážet plyn i do ČR na přání českých politiků? Protože v zimě je vysoký odběr plynu a vysoké ceny na burze, Německo odkládá schválení plynovodu Nord Stream 2 až na léto 2022. Schválit jeho provoz ale musí, jinak by skončila strategie Energiewende a kolaps německé energetiky by byl jistý.

Stejně jako pro Německo je i pro ČR zásadní otázkou dosažení co nejnižších nákupních cen plynu. Pokud ČR uzavře dlouhodobý kontrakt na nákup plynu za nízké ceny, bude v ČR levné i teplo, které se z něj vyrábí, sníží se i platba za povolenky o desítky miliard korun za rok. A bude levnější i elektřina. Pokud ne, tak se ČR ocitne v kritické situaci. A bude hrozit i celkové zhroucení ekonomiky, protože při nízké přidané hodnotě je pokles ekonomiky ČR přímo úměrný nárůstu cen energie.

Zdenek ( 9. února 2022 11:47 )

Proč je česká elektřina pro Čechy tak drahá?

V elektřině je pak situace neméně tristní. ČEZ vyváží až 20 TWh elektřiny do zahraničí, elektřina se pak dováží z burz za výrazně vyšší ceny. Toto není volný trh. Spekulace ovládla evropské energetické burzy spíše než tržní principy, a to prostřednictvím emisních povolenek a nelogickým svázáním cen plynu cenami elektřiny. Odběratelé v ČR tak zaplatí o cca 30 mld. Kč za rok navíc. Nyní, kdy navíc po uzavření dalších zdrojů v Německu nemusí být elektřina na burzách k dispozici a její cena se dále výrazně zvýší.

Je nutné informovat veřejnost, že výstavba Dukovan ceny elektřiny v ČR nijak nesníží. Celkem tedy odběratelé ČR zaplatí přes 100 mld. Kč za rok za plyn a elektřinu více než v ostatních státech. ČR bude také podporovat zavření ukrajinského tranzitního systému a jeho převod na dopravu zeleného vodíku? I když kancléřka Merkelová slíbila, že i po zprovoznění Nord Stream 2 bude zachována kapacita tranzitního systému ve výši více než 30 mld. m3 za rok.

Zdenek ( 9. února 2022 11:46 )

Proč je ruský plyn pro Čechy nejdražší?

Plyn se stal klíčovou energií pro střední Evropu pro období minimálně do roku 2040. Na rozdíl od Německa, Itálie, Rakouska, Francie, států V4 a řady dalších nemá ČR uzavřenou dlouhodobou smlouvu na nákup levného ruského plynu. Odběratelé plynu v ČR proto zaplatí o cca 80 mld. Kč za rok více.

V cenách energií se odráží vývoj na trhu energií i veškeré chyby v řízení energetiky. V dobách energetické krize se dopad chyb násobí. Politici i česká média často uvádějí, že energetická krize postihla ČR stejně jako jiné státy. Analýzy však ukazují pravý opak a také to, že si za to můžeme sami. Faktem je, že ČR má o 50 % vyšší ceny elektřiny a plynu než SR, Polsko i Maďarsko. V ČR se zvýšily ceny energií o 300 %, v ostatních státech o 30 %. Důvodů, proč je v ČR nejvyšší nárůst cen energií, je více. Mj. i proto, že dodavatel plynu Innogy prodává plyn odběratelům v ČR dvakrát dráž než v SR, odběratel v ČR zaplatí při ročním odběru plynu 1 500 m3 o deset tisíc korun více. Proč je v ČR dvakrát vyšší cena, co na to státní úřady, proč to neví ERÚ a neupozornil na to?

Zdenek ( 9. února 2022 11:44 )

Proč jenom ČR nepřijala s výjimkou sociálních žádná jiná opatření na ochranu odběratelů?

ČR nyní prodělává nejvíce ze všech států EU díky energetické politice státu. Na rozdíl např. od Francie ČR nechá ČEZ vyvážet elektřinu ze svých levných zdrojů do Německa, a odběratelé v ČR budou platit i nadále deformované burzovní ceny. Zde je potřeba upozornit, že Francie snížila ceny elektřiny pro odběratele o 25 %, protože se zvýšily ceny od dodavatele o 30 %. V ČR se zvýšily o 300 %, a stát ve prospěch odběratelů nereaguje. Průmysloví odběratelé již reagují ukončením výroby, řada z nich hlásí, že tak vysoké ceny energií, jako jsou v ČR, udrží již jen několik měsíců, nebo přesunou výrobu do zahraničí. Činnost skončí i velká část poskytovatelů služeb. Tyto subjekty již jen čekají nejdéle do léta, zda stát urychleně přijme účinná opatření, stát ale žádná nepřipravuje.

Důsledkem energetické krize v ČR je inflace téměř 10 %, dvakrát vyšší než 5% inflace v EU, a tím dochází i k rekordnímu zdražování zboží v ČR, jakož i rekordnímu znehodnocení úspor uložených v bankách. Český tisk situaci komentuje slovy: úroky jako v Rusku, recese na krku. Do energetické chudoby nespadne milion, ale až pět milionů lidí, a velká část energeticky náročného průmyslu a služeb může být zničena. ČR je jediný stát v EU, který řeší energetickou krizi jen sociálními opatřeními, tj. dalším zadlužováním státu. Přitom je krizí postižena nejvíce. Je známo, že zálohy na energie jsou v ČR někdy i vyšší než důchody. Sociální opatření problémy nevyřeší, neřeší příčiny, problém jenom odsouvají a zhoršují dalším zadlužováním státu.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa