Pondělí 4. prosince 2023
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Oblačno -4°C

Komentář: Fialova vláda má důvěru Sněmovny. Z masakru ale vyšla hned na začátku poškozená

Autor: Petr Holec - 
14. ledna 2022
05:05

Sněmovní hlasování o důvěře vládě nikdy nebývají důstojné dny a často i noci. To poslední ale zatím trumflo úplně všechno: poslanci jednali téměř nonstop dva dny a i když nakonec vláda Petra Fialy důvěru získala, vyšla ze sněmovního masakru nečekaně poškozená. A auru premiéra „slušňáka“, co nesundává sako ani během malování pokoje, dokonce ztratil i nový premiér Fiala.

Lídr trojkoalice SPOLU a šéf ODS přišel poslance žádat o důvěru s pokornými slovy o „úctě“ ke sněmovně a jak ji na rozdíl od svého předchůdce v premiérské funkci Andreje Babiše nepovažuje za „žvanírnu“, už po pár hodinách opozičního grilování ho ale kamery zachytily, jak si vládním kolegům stěžuje, že už ho to tady taky „sere“.

Těžko teď říct, kdo vlastně sněmovnou pohrdá víc: i šéf ANO Babiš tady sice umí pořádně zatopit, s podobným výrazem v puse ho ale mikrofony přímo v sále nikdy nenahrály. A že tu i on zažil nemálo památných masakrů. Jednání o důvěře vládě poslanci samozřejmě berou hlavně jako lov ostrých mediálních titulků. I to poslední ale přineslo něco navíc. Opoziční ANO a SPD totiž ukázaly, že i s menšinou můžete ve sněmovně sehrát většinové divadlo a slušně při něm poškodit vládní většinu.

Nechme teď stranou Babišovo ironické školení ministra zdravotnictví TOP 09 Vlastimila Válka z češtiny. A stejně tak i „edukaci“ v řízení sněmovny, jíž dopřál šéf SPD Tomio Okamura její nové a nezkušené místopředsedkyni, pirátce Olze Richterové. To je tradiční kolorit takových dnů. Tradiční kolorit ale není, když opozici sama vládní strana nabije tak jako STAN, jehož lídry očividně nafoukl volební úspěch na zádech Pirátů, jejich koaličních parťáků.

Těsně před jednáním o důvěře vládě totiž puklo, že nyní už bývalý šéf poslanců STAN Jan Farský mizí hned krátce po volbách na půlroku na stáž do Ameriky, přesto si ale nechá poslanecký mandát a do Prahy prý bude létat jen na klíčová hlasování. A to i když tím jasně porušuje koaliční smlouvu s Piráty, která na podobné situace myslí právě na zvláštní přání politiků STAN. Ano, politika odjakživa miluje ironii.

A nejen to: jako bumerang se s novými informacemi Seznam Zpráv vrátila STAN jeho kauza s podivným financováním strany přes kyperské firmy, jejichž spolumajitel je navíc údajně trestně stíhaný. Právě to nakonec úplně přebilo celou schůzi k jednání o důvěře vládě, do jejíhož přerušení vtěsnaly ANO a SPD ještě mimořádnou mezischůzi právě k finančním darům STAN. Ta sice netrvala dlouho, přesto ale vnesla konflikt i do vlády.

Zhrzení Piráti totiž dostali šanci pomstít svůj volební masakr s přátelskou pomocí STAN, takže i oni teď chtějí po vlastním koaličním a vládním parťákovi vysvětlení jeho financování, nebo má peníze vrátit. Okamura vyzval šéfa STAN Víta Rakušana k rezignaci, ten to ale odmítl. Novou vládu kauzy s Farským ani financováním STAN nejspíš nepoloží, mezičas od jejího jmenování prezidentem až do získání důvěry sněmovny ale ukázal, že má překvapivý talent k sebepoškozování.

A taky sklony k aroganci, kterou vyčítala Babišovi. Ten si teď říká „předseda opozice“ a jak spolu s Okamurou právě ukázal, před reputační škodou Fialovu vládu neuchrání ani její sněmovní většina.         

Video  Fialova žádost o důvěru: Stát má šetřit na sobě, ne na občanech. A zaklekávání skončí  - ČTK
Video se připravuje ...

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud