Neděle 10. prosince 2023
Svátek slaví Julie, zítra Dana
Zataženo, déšť se sněhem 0°C

„Kapitán“ digitalizace Dzurilla končí, agendu přebírá Bartoš. Babiš tvrdil: Byla to výpověď

Autor: ČTK - 
13. ledna 2022
12:30

Dosavadní vládní zmocněnec pro digitalizaci Vladimír Dzurilla předává svou agendu šéfovi Pirátů a vicepremiérovi pro digitalizaci Ivanu Bartošovi. Dzurilla dnes ČTK řekl, že jeho pozice při nové vládní sestavě nedává smysl. Funkci vykonával ve vládě Andreje Babiše (ANO) od února 2018. Babiš dnes ve Sněmovně při rozpravě k důvěře vládě oznámil, že Dzurilla dal výpověď. Bartoš odmítl, že by Dzurillu vyhodil. ČTK řekl, že společně dospěli k závěru, že post zmocněnce je vedle vicepremiéra pro digitalizaci zbytečný.

„Bavíme se teď s panem Bartošem, protože se stal vicepremiérem pro digitalizaci, že tato pozice nyní nedává smysl. To znamená, že pan Bartoš si to přebírá,“ řekl ČTK Dzurilla. Na dotaz, co bude dál dělat, uvedl, že je šéfem dvou státních podniků. Od ledna 2018 je ředitelem Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT) a o dva roky dříve se stal ředitelem Státní pokladny Centra sdílených služeb (SPCSS).

Bartoš ČTK řekl, že s Dzurillou spolupracoval celé volební období. „O tom, zda bude v nějaké formě pokračovat, jsme se bavili. Logicky jsme se dobrali k tomu, že pokud je moje pozice vicepremiér pro digitalizaci, je pozice vládního zmocněnce v tuto chvíli zbytečná,“ dodal. Hovořili i o další spolupráci. „Já myslím, že bude možná,“ řekl Bartoš. Odmítl, že by Dzurillu vyhodil, ale i to, že by zmocněnec s novou vládou odmítal spolupracovat.

V souvislosti s digitalizací zdravotnictví v době epidemie covidu-19 mluvil Babiš dříve také o možnosti navrhnout Dzurillu na státní vyznamenání. Mezi vyznamenanými prezidentem Milošem Zemanem k loňskému 28. říjnu ale nebyl. Bartoš uvedl, že si váží Dzurillovy práce. „Odvedl spoustu práce i v covidu, i on si potřebuje dát trochu oddech,“ řekl. Babiš si podle Bartoše při pandemii připisoval úspěchy a strhával pozornost na sebe, když se digitalizaci dařilo. „Když se nedařilo, tak to byl pan Dzurilla, který to má na starost,“ dodal.

Ministerstvo zdravotnictví má od září loňského roku pro elektronizaci a digitalizaci náměstka Milana Blahu. Bývalý zástupce ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) tehdy nastoupil jako politický náměstek tehdejšího ministra Adama Vojtěcha (za ANO).

Po změně uspořádání vedení ministerstva, takzvané systemizaci, kterou nová vláda schválila loni v prosinci, vznikla na ministerstvu samostatná sekce informačních a komunikačních technologií s pozicí odborného náměstka. Ta je podle organizačního schématu, aktualizovaného ve středu, neobsazená a Blaha zatím zůstává politickým náměstkem.

Video  Babiš ve Sněmovně šil do Fialy a spol. hodinu a půl: Schytal to „chaot“ Válek i Brno.  - ČTK
Video se připravuje ...

LuCo ( 6. února 2022 19:03 )

Tak opět jako vždy. Miliony generálů po bitvě!

Stano1963 ( 13. ledna 2022 17:28 )

když někdo řídí projekt( registrace k očkování) a projde mu ven program, který neumí rodné čísla s třemi čísly za lomítkem a neumí 31.den v měsíci, tak to je fakt trapárna hodná studenta SŠ. Ten program neměl ani základní testování

Stano1963 ( 13. ledna 2022 15:27 )

mít takového odborníka IT Dzurillu ve firmě, tak ta firma roku nedožije. Nedovedl uřídit projekty, za které byl odpovědný

ingmarie ( 13. ledna 2022 14:55 )

Ten tam byl zadarmo drahej.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud