Každý den někde: Provoz kvůli dronům přerušila letiště ve švédském Göteborgu a v Bruselu. Vměšování Ruska?

Aktualizováno -
6. listopadu 2025
22:51
Autor: ČTK, mav - 
6. listopadu 2025
20:59

V prostoru mezinárodního letiště Landvetter ve švédském Göteborgu byl dnes zpozorován nejméně jeden neznámý dron, letiště proto přerušilo provoz. O pár hodin později totéž hlásí bruselské letiště, a to už poněkolikáté.

„Mohu potvrdit, že na letišti Landvetter byly pozorovány drony. Letecký provoz je v současné době pozastaven,“ uvedl Björn Stavaas ze švédského úřadu pro civilní letectví. Dron úřady zaznamenaly krátce před 18:00 SEČ. Na letišti je několik policejních hlídek. 

Jeden z přihlížejících zachytil dron na kameru. „Stál jsem tam a fotil letadla, když jsem uviděl něco malého na obloze, co jsem vyfotil. Pak jsem si uvědomil, že to byl dron, protože byl tak malý a měl světla,“ řekl dotyčný deníku Aftonblaket.

„Bezpečnost je vždy na prvním místě a vzdušný prostor zůstane uzavřen, dokud policie neskončí vyšetřování,“ uvedla ředitelka letiště Susanne Normanová. Dva lety, jeden z Mnichova a jeden z Frankfurtu, tak byly odkloněny do Kodaně.

V úterý večer krátce pozastavily provoz kvůli informacím o výskytu dronů dvě letiště v Belgii - Brusel a Lutych. Deník Het Laatste Nieuws uvedl, že nad belgickou metropolí svědci viděli nejméně tři drony. Letecký úřad a policie pátrají po operátorech bezpilotních strojů.

O den později se situace v Bruselu opakuje. Podle agentury Reuters to dnes uvedl mluvčí společnosti Skeyes, která zajišťuje v Belgii letový provoz. 

Podobných incidentů v Evropě přibývá. Ve středu pozdě večer muselo přerušit provoz letiště v Hannoveru na severozápadě Německa. Pilot jednoho z letadel při přistávání zpozoroval bezpilotní letoun a upozornil dispečery, uvedl mluvčí německé spolkové policie. Dron podle prvních poznatků přelétal nad nedalekou průmyslovou zónou.

Kvůli incidentu nesměla na letišti přistát tři letadla, která byla přesměrována na jiná letiště - jedno do Hamburku, další zpět na místo vzletu v Amsterodamu a třetí na letiště Kolín nad Rýnem/Bonn. Další stroje přistály se zpožděním, také odlety se zpozdily.

V neděli zpozorovali bezpilotní letoun u letiště v německých Brémách. Provoz byl omezen zhruba na hodinu. V pátek byl zhruba dvě hodiny přerušen provoz na mezinárodním letišti u Berlína. Na počátku října muselo kvůli dronům dvakrát přerušit svůj provoz také mezinárodní letiště v Mnichově. Podle expertů představují bezpilotní letouny v okolí letišť značné bezpečnostní riziko. V okruhu 1,5 kilometru je proto létání s nimi zakázáno.

Začátkem října stačil ke komplikaci provozu pražského Letiště Václava Havla anonymní telefonát o podobné dronové hrozbě.

Belgické tajné služby předpokládají, že za incidenty stál některý stát, pravděpodobně Rusko. Zdůvodňují to mimo jiné tím, že stroje letěly ve formaci, pod záštitou tmy a v blízkosti belgické kritické infrastruktury, což neodpovídá schopnostem lidí, které s drony létají pro vlastní zábavu. Ministr obrany Theo Francken řekl, že události očividně vypovídají o něčem mnohem větším.

Rusko podobné situace zažívá ještě častěji, tam je ovšem zpravidla zřejmé, že jde o bojový dron v rámci protiútoku od napadené Ukrajiny.

Video Manévry na letišti: Anonym oznámil blížící se drony! Policisté spolupracují s armádou - Aktu.cz
Video se připravuje ...

Uživatel_5661015 ( 7. listopadu 2025 03:37 )

Uz me to unavuje, za vsechno muze Rusko. Vzdyt je to pro smich.

Uživatel_5313099 ( 6. listopadu 2025 22:39 )

Co je na tom divného? I Švédské děti si hrají, jen další důvod něco hodit na Rusko.

Jan Palecek ( 6. listopadu 2025 22:38 )

sovětští bolševicí provokují po celé Evropě

Zobrazit celou diskusi