Pondělí 4. července 2022
Oblačno, déšť 29°C

ČSSD přichází o další výraznou tvář. Stranu po 32 letech opouští exministr Ludvík

Autor: ČTK - 
16. května 2022
15:52

Ředitel motolské nemocnice a bývalý ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík odchází z ČSSD. Oznámil to dnes na twitteru. Jako důvod uvedl vznikající koalici pro komunální volby v Praze, včetně jejího lídra. Sociální demokracie se v hlavním městě dohodla na koalici se Zelenými, jedničkou kandidátky bude bývalá disidentka a ombudsmanka Anna Šabatová.

„Rozhodl jsem se odejít z ČSSD. Rád bych poděkoval za 32 let, které jsem v ČSSD strávil, ale vznikající koalice pro nadcházející komunální volby včetně osoby nového lídra reprezentuje jinou cestu, než kterou bych se chtěl vydat,“ napsal Ludvík.

Předsednictvo pražské ČSSD minulý týden schválilo koaliční spolupráci se Zelenými a jako společného lídra zvolilo Šabatovou. Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) poté uvedl, že strany chtějí nabídnout sociálně citlivou alternativu pro hlavní město.

Sociální demokraté vládli v Praze v minulém volebním období společně s ANO. Ve volbách v roce 2018 však dostali kandidáti strany pouhých 2,87 procenta hlasů, což jim ke vstupu do městského zastupitelstva nestačilo. Ještě méně hlasů dostali Zelení, které podpořilo 1,84 procenta voličů.

Video  Šéf Motola o tisících zrušených operací, očkování i prospěšné vagíně  - Blesk
Video se připravuje ...

tom999 ( 17. května 2022 18:48 )

Krysy opouštějí potápějící se loď

Okřídlené rčení o krysách, které opouštějí potápějící se loď, zná asi každý. Jak vlastně vzniklo, lze pravděpodobně vysvětlit následovně: na lodích se krysy a potkani stahují často do podpalubí, nejspodnější části lodi, pro člověka jen těžko přístupné, aby je nikdo nenašel. Tam také jako první pocítí, když do lodi začne téct. Pochopitelně ihned prchají a svým poplašným křikem varují své druhy v jiných částech lodi. Skupiny krys či potkanů, které se v nejvyšším rozčilení vrhaly z paluby kotvících lodí, byly dříve v přístavních městech důvěrně známou podívanou.

Pro zajímavost:
Jiné přísloví praví: „Prchají-li myši ke kočkám, brzy se otřese země". Často bylo pozorováno, že před zemětřesením opouštějí nebezpečné místo úprkem nejprve kočky a potom krysy, potkani a myši. Tyto druhy zvířat reagují díky své obzvláště vysoce vyvinuté senzibilitě jako živé seismografy. Pocítí již první, pro člověka ještě nepostřehnutelné záchvěvy země, které zemětřesení předcházejí. Mnoho lidí, kteří nechali všechno ležet a běželi za nimi, si tak dokázalo zachránit život.

Potkan, jehož původním biotopem jsou bažiny a močály, je o to lepší plavec. Jen pro představu, vydrží tři dny bez oddechu plavat, než se vyčerpá. Pod vodou vydrží bez nadechnutí půl minuty, což zdánlivě není moc, ale když k tomu připočteme, že dovede plavat i proti značně silnému proudu, vyjde nám, že se dostane proti vodě odpadním potrubím až do výšky třetího patra.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa