Čtvrtek 30. listopadu 2023
Svátek slaví Ondřej, zítra Iva
Zataženo, sněžení -1°C

Mrazivé svědectví z Lužic: Nikdy jsem se tak nebál, vír šel přímo na nás! 15 minut běsnění

Aktualizováno -
25. června 2021
00:21
Autor: ČTK, DH - 
24. června 2021
21:48

Mimořádně silná bouře se ve čtvrtek vpodvečer prohnala také Lužicemi na Hodonínsku. Postižena je podle místostarosty Jakuba Buchty asi třetina obce, domy jsou bez střech. Lidi, kteří to potřebují, evakuují do sokolovny. V lokalitě jsou postiženy i další obce. Jeden z místních popsal, že celé běsnění trvalo 15 minut. "Nikdy jsem se tak nebál," řekl pro CNN Prima News přímý svědek Martin Kučaba. 

„Je to tady jako v Americe, domy jsou bez střech, poničené, stromy vyvrácené, průmyslové podniky, ty dva největší, co tady máme, mají vysklená okna. Momentálně lidi evakuujeme do sokolovny a zajišťujeme jim to nejnutnější. Jde o desítky lidí, především ty, co přišli o střechu nad hlavou," uvedl Buchta.Postižena je podle něj především centrální Velkomoravská ulice. Místostarosta uvedl, že v obci jsou zranění, přesný přehled ale neměl.

Jaké je počasí v Česku? Sledujte Radar Blesku!

„Přiznám se, že všechno přišlo velice nečekaně. Začaly lítat blesky a z ničeho nic se vytvořil vzduchový vír. Před naším domem se najednou zjevilo tornádo. Nikdy jsem se tak nebál. V podstatě se to blížilo přímo na nás. My jsme se stihli schovat pod stůl a v podstatě za 15 minut jsme vyšli ven a viděli tu spoušť, kterou to zanechalo. Všem nám tu zbyly jen oči pro pláč,“ řekl pro CNN Prima News obyvatel Lužic a přímý svědek tragédie Martin Kučaba.

VIDEO: Zkáza obce Hrušky z dronu: Takhle tornádo zničilo obec na Břeclavsku

„Já to mohu přirovnat k nějakému hollywoodskému filmu, kde na zemi vidíte osobní věci, střechy a pustou krajinu, která vypadá v podstatě jako po apokalypse. Bohužel tu nefunguje datové připojení a já informace čerpám hlavně z rádia. Nemohu potvrdit, že byla zničena polovina obce Lužice. Náš dům nicméně stojí hned na začátku, to nejhorší se stalo desítky metrů od nás. Situace je tu velmi nepřehledná, všude tu houkají sanitky, hasiči. Je tu velký zmatek,“ dodal.

„Nám se to naštěstí několik metrů před domem vyhnulo, ale upřímně jsem si myslel, že nám to sebere střechu, možná i dům. Naštěstí my máme kde přespat a je mi opravdu hrozně líto těch, kteří přišli o střechu nad hlavou a musí spát mimo své domovy,“ zakončil Kučaba.

Bouře se prohnala i okolními obcemi. Značné škody jsou hlášeny například z Moravské Nové Vsi či z Hrušek, ale i z dalších.

Video  Záběry zkázy z Moravské Nové Vsi  - Facebook/Sjůzn Patíková
Video se připravuje ...

Silné bouřky a tornádo v Česku
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Česká republika Česká republika Jihočeský kraj Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Karlovarský kraj Kraj Vysočina Kraj Vysočina Královéhrad. kraj Královéhrad. kraj Liberecký kraj Liberecký kraj Moravskoslez. kraj Moravskoslez. kraj Olomoucký kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Plzeňský kraj Praha Praha Středočeský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Ústecký kraj Vláda ČR Vláda ČR Zlínský kraj Zlínský kraj
Zobrazit nové zprávy
Datum:
Zobrazit další dny
23:00
4. 7. 2021

Děkujeme za pozornost našemu zpravodajství o tornádu na jihu Moravy a o tom, s čím se tu místní lidé museli a musejí potýkat. Připomeňme si ještě jednou klíčové informace.

 • Po bouřkách s krupobitím a tornádem, které se minulý týden ve čtvrtek prohnaly Břeclavskem a Hodonínskem, bylo k částečnému nebo úplnému zbourání určeno 180 domů. Poškozeno bylo 1202 budov.
 • V charitativních sbírkách se shromáždila za týden víc než miliarda korun, dosud nejvíc po přírodní katastrofě v ČR.
 • Meteorologové tornádo, které zasáhlo Moravu, zařadili do druhé nejsilnější kategorie, v Evropě bylo nejtragičtější od roku 1984.
 • Kompletní škoda v obcích na Břeclavsku a Hodonínsku, tedy na majetku kraje a obcí, ale i na majetku lidí, se zatím dostala na 15 miliard korun a ještě poroste. Škody jen na majetku Jihomoravského kraje jsou kolem půl miliardy korun, stovky milionů škod hlásí některé firmy. Pojišťovny podle posledních údajů z bouřek v minulém týdnu evidují škody za čtyři miliardy korun.
 • V poškozených obcích byl po deseti dnech prakticky hotový úklid sutin a trosek.
 • Z programu Živel mohou lidé od státu získat dotaci až dva miliony korun a další tři miliony formou zvýhodněného úvěru.
 • Ministerstvo práce spustilo pro firmy a instituce z poničených míst dočasný kurzarbeitový program Tornádo. Zaměstnavatelé a živnostníci z poničených obcí také nebudou muset při zpoždění placení sociálního pojištění od června do listopadu platit penále. Podmínkou je, že odvody uhradí do konce roku.
 • Bouřky někde doprovodily kroupy o velikosti tenisových míčků a tornádo, které podle meteorologů způsobenými škodami odpovídá síle označované F4. V této kategorii dosahuje vítr rychlosti zhruba 267 až 324 kilometrů v hodině. Takové tornádo podle rozšířené Fujitovy stupnice dokáže zbořit dobře postavené domy a ty se slabšími základy odfouknout pryč, stejně jako automobily.
Video  
Video se připravuje ...
Video  
Video se připravuje ...
22:05
4. 7. 2021

Téměř 800 000 korun vynesl dnešní benefiční koncert Večer lidí dobré vůle na Velehradě na Uherskohradišťsku. Lidé mohli posílat dárcovské SMS, koncert přenášela Česká televize i Český rozhlas. Výtěžek koncertu poputuje lidem na jižní Moravě, které zasáhlo ničivé tornádo. Postižené obce a tamní obyvatele podporují také různé sbírky, ve kterých se již vybrala miliarda korun. Peníze z velehradského koncertu získá také Nadační fond Adiuvare, který podporuje studium mladých lidi ze sociálně slabších poměrů, a také lidé, kteří kvůli koronavirové pandemii přišli o peníze nutné k zajištění základních životních potřeb.

Loni se při velehradském benefičním večeru vybralo téměř půl milionu korun, návštěvnost však byla loni kvůli pandemii koronaviru výrazně omezená. Na nádvoří před velehradskou bazilikou mohlo maximálně tisíc lidí. Letos mohlo vzhledem k epidemickým opatřením na koncert do 5000 lidí. Stanovený počet nebyl podle tajemníka Dnů lidí dobré vůle Josefa Kořenka překročen. Nádvoří bylo z větší části plné, lidé koncert sledovali a poslouchali i z okolních prostor.

Církevní slavnost Dny lidí dobré vůle na Velehradě (3. 7. 2021)
20:12
4. 7. 2021

„Odklizena je již většina území poškozených obcí. Počet zasahujících se bude redukovat. Na místě budou pokračovat v práci kromě bezmála 300 jihomoravských hasičů také hasičské odřady z krajů Středočeského, Pardubického, Vysočiny, Olomouckého a Zlínského a Záchranného útvaru HZS ČR. Celkově v rámci odřadů cca 130 hasičů,“ uvedli na twitteru jihomoravští hasiči.

18:37
4. 7. 2021
!

Nákladní auta mohou vozit stavební materiál na Břeclavsko a Hodonínsko i ve dnech, kdy jinak nesmí na dálnice. Mají výjimku, uvedlo ministerstvo dopravy.

„Zákon umožňuje z víkendových zákazů jízd výjimku v případě živelních pohrom, což je případ tornáda na Moravě. Dopravní policie se stanoviskem ministerstva dopravy souhlasí a nákladní auta dovážející potřebný materiál na obnovu poničených domů nebude pokutovat,“ uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO).

17:28
4. 7. 2021

Hájkovi z Moravské Nové Vsi plánovali odjet na svatební cestu. Tu jim ale zhatilo tornádo, které je připravilo o všechno. Místo vysněných líbánek teď běhají kolem domu, který před nedávnem dostavěli.

Celý článek čtěte ZDE.

Hájkovi z Moravské Nové Vsi. Hájkovi z Moravské Nové Vsi.
15:46
4. 7. 2021

Záchytné parkoviště pro dobrovolníky nedaleko Ladné na Břeclavsku se navzdory původním plánům v pondělí a úterý otevírat nebude. Úklid polí postupuje rychle a na letišti parkovalo jen pár desítek vozů, dnes tedy krizový štáb v Břeclavi rozhodl o ukončení provozu parkoviště i hromadného svozu dobrovolníků na místa zasažená tornádem. ČTK to řekl Jiří Holobrádek z břeclavského štábu a potvrdila Alena Knotková z krajského úřadu.

Odklízení trosek v Moravské Nové Vsi a modré střechy. Odklízení trosek v Moravské Nové Vsi a modré střechy.
15:29
4. 7. 2021

První hodiny a dny po tornádu připomínaly obce v Podluží dystopickou krajinu z katastrofického filmu. Pahýly stromů, trosky v ulicích, střešní trámy zlámané jako sirky, auta pomačkaná jako krabičky od cigaret. Díky horečné práci místních a dobrovolníků, hasičů i armády se deset dní po živelní pohromě celkový obraz změnil k lepšímu. Návrat do normálu ale bude dlouhý.

Tři vesnice a jeden městys na Břeclavsku a Hodonínsku teď působí spíše jako jedno velké staveniště. Auta převážející suť, dřevo a stavebniny se prakticky nezastaví, na střechách je pomalu více lidí než v ulicích. Stany a provizorní přístřešky, kde se potkávají dobrovolníci u várnic s jídlem, přátelskou atmosférou trochu připomínají festivalové městečko.

I po deseti dnech přetrvává silný kontrast mezi úzkým pásem, kudy prošlo tornádo, a blízkým okolím. O pár set metrů dál rozkvétají slunečnicová pole, červenají se třešně u cest a výletníci šlapou do pedálů jízdních kol. Kolem zasažených obcí jsou však pole zplanýrovaná, stromy polámané a lidé nemají na výlety pomyšlení.

Kontrast je patrný i uvnitř obcí. Třeba část Moravské Nové Vsi je prakticky nepoškozená, u jednoho domku třeba zůstaly ozdobné hrníčky na laťkovém plotě. Na druhé straně městysu vichr rval střechy a některé ploty úplně zmizely – včetně toho u hřbitova.

Odklízení trosek v Moravské Nové Vsi a modré střechy. Odklízení trosek v Moravské Nové Vsi a modré střechy. Hájkovi z Moravské Nové Vsi. ...nebo dveře, které byly možná nedávno koupené.
14:38
4. 7. 2021
!

Lidé, kteří kvůli tornádu přišli o střechu nad hlavou, mají nabídky ubytování z blízkého okolí i vzdálenějších míst. Většina jich ale chce zůstat v domovské obci, kde je čekají opravy domů, případně musí stavět prakticky od základů. Jako provizorium na potřebnou dobu by mohly posloužit mobilní domy, řekl dnes novinářům hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Krajský úřad dal dohromady katalog různých možností, jako je ubytování složené z buněk nebo montované domky. „Vždy to je o ceně a kvalitě. Předali jsme obcím, co už máme zpracované, včetně kalkulací, aby si to mohly s občany řešit,“ uvedl Grolich. Po prodlouženém víkendu chce kraj přesně zjistit, kolik lidí bude potřebovat dlouhodobé náhradní ubytování.

Mobilní bydlení lze umístit přímo do zasažených obcí. Kdo uhradí náklady, není zatím jasné, bude se to podle hejtmana řešit individuálně. Hlavní slovo budou mít obce, které mají přehled o sociální situaci a možnostech svých obyvatel.

„Je to na dohodě s obcí, jestli to bude hradit, nebo jestli se to bude hradit z toho, co ty rodiny například dostanou z veřejných sbírek, to už je na řešení těch konkrétních případů,“ popsal Grolich.

Peníze ze sbírek by se nyní měly postupně dostávat k rodinám. Charitativní organizace, které vybraly dohromady přes miliardu, už obchází domy a dávají pro začátek „rychlé peníze“. V případě Nadace Via, která zastřešuje i další sbírky, jde o 150.000 korun. Diecézní charita Brno dává 50.000 až 200.000 korun podle podle stavu poškození domu. S odstupem v druhém kole budou organizace pomáhat rodinám podle toho, kolik dostaly od pojišťoven, od státu, případně jestli například získaly nějaký stavební materiál zdarma.

13:41
4. 7. 2021
!

Podívejte se, jak to vypadá deset dní po ničivém tornádu v obci Moravská Nová Ves a okolí. Všude jsou „modré střechy“, trosek je místy stále hodně. 

Odklízení trosek v Moravské Nové Vsi a modré střechy. Odklízení trosek v Moravské Nové Vsi a modré střechy. Odklízení trosek v Moravské Nové Vsi a modré střechy. Odklízení trosek v Moravské Nové Vsi a modré střechy. Odklízení trosek v Moravské Nové Vsi a modré střechy.
13:27
4. 7. 2021

Jihomoravští hasiči už nepotřebuji tak velkou pomoc jako doteď. Ze zasažených obcí proto spousta jednotek hasičů ale i odřadů odjíždí. Takto vypadá odjezd pražských hasičů. 

Pražští hasiči odjíždí z jižní Moravy. Pražští hasiči odjíždí z jižní Moravy. Pražští hasiči odjíždí z jižní Moravy. Pražští hasiči odjíždí z jižní Moravy.
13:18
4. 7. 2021

Pohled z výšky odhalil, kudy tornádo postupovalo a jak velké škody napáchalo. Více najdete v článku a galerii. 

Tornádo přineslo zkázu na jižní Moravu. Mělo sílu F4. Vítr se ve víru hnal rychlostí až 322 km/hod. Tornádo přineslo zkázu na jižní Moravu. Mělo sílu F4. Vítr se ve víru hnal rychlostí až 322 km/hod.
13:00
4. 7. 2021
!

Z jižní Moravy odjíždí odřah hasičů z Královéhradeckého kraje. Více než týden tam pracovalo 140 dobrovolných a profesionálních hasičů. „Naše mise končí, jedeme domů,“ napsali hasiči. 

12:05
4. 7. 2021

Policie podle krajského ředitele Leoše Tržila nadále počítá s kontrolami, a to i na výjezdu z obcí, aby nedocházelo k odvážení stavebního materiálu.

Před prodlouženým víkendem se krizový štáb obával nezvladatelného náporu dobrovolníků. Situace je ale klidná, dobrovolníků není tolik a jsou disciplinovaní. Ve stanových městečkách nocovalo asi 270 lidí.

„Kdokoliv má zájem přijet, bez problému může,“ řekl po krizovém štábu hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Práce se prý najde pro každého, doprava je už klidná.

Dobrovolníci například uklízejí pole a vinice, mnozí po dohodě s konkrétními rodinami pomáhají s opravami domů. Demolice už provádějí především hasiči s pomocí armády a těžkou technikou. K demolici je v celé oblasti zasažené tornádem určeno 180 domů. Asi 80 si jich majitelé zbourali sami, u dalších 27 hasiči obdrželi žádost o demolici.

Odklízení trosek v Moravské Nové Vsi a modré střechy. Odklízení trosek v Moravské Nové Vsi a modré střechy.
11:11
4. 7. 2021
!

Ze 180 domů určených k demolici po tornádu jich lidé 80 zdemolovali sami. U dalších 27 obdrželi hasiči žádost o demolici. Žádosti přijímají do úterý.

11:08
4. 7. 2021
!

Parkoviště pro dobrovolníky u Ladné s kyvadlovou dopravou zůstane v provozu do úterý. Od středy policie umožní vjezd do obcí. Dorovolníci jsou vítaní.

10:16
4. 7. 2021
!

„Bůh nás nezkouší víc, než dokážeme snést,“ uvedl při mši v Moravské Nové Vsi brněnský pomocný biskup Pavel Konzbul.

Kostel má sice zachovanou klenbu, ale krov a střechu tornádo zničilo. Některá okna jsou rozbitá, včetně vitráže nad oltářním nástavcem. Zmizela špička věže, hodiny se zastavily krátce před půl osmou, tedy v čase, kdy udeřilo tornádo. Pryč jsou stromy, které kostel obklopovaly. Interiér je ale zachovalý. Kolem chrámu už je také složené dřevo na nový krov.

Kostel zaplnili jak místní, mnozí ve svátečním nedělním oděvu, včetně dětí a seniorů, tak někteří dobrovolníci, kteří chtěli alespoň nakouknout do poškozeného chrámu. Farář Marián Kalina řekl, že kromě budování nových střech je potřeba myslet na budování společenství obce i farnosti.

„Co je nejdůležitější, musíme neustále budovat naše mezilidské vztahy a náš vztah k bohu. Tyto vztahy jsou možná zranitelnější, než na první pohled vypadají, škody na nich jsou často skryté,“ doplnil Konzbul. Kázání v kostele mělo věřícím dodat vytrvalost a sílu, varovalo před reptáním a závistí.

Mše ve zničeném kostele v Moravské Nové Vsi. Mše ve zničeném kostele v Moravské Nové Vsi. Mše ve zničeném kostele v Moravské Nové Vsi. Mše ve zničeném kostele v Moravské Nové Vsi.
9:52
4. 7. 2021
!

Kostel v Moravské Nové Vsi, silně poškozený při tornádu, dnes poprvé zaplnili věřící při nedělní mši. Chrám nemá krovy, střechu ani špičku věže.

Mše ve zničeném kostele v Moravské Nové Vsi. Mše ve zničeném kostele v Moravské Nové Vsi. Mše ve zničeném kostele v Moravské Nové Vsi.
9:20
4. 7. 2021
!

Uměle vytvořené tornádo se záměrem škodit obyvatelům? I takové konspirační teorie se v souvislosti s událostmi na jižní Moravě objevují. Podrobnosti v článku. 

9:09
4. 7. 2021
!

V Prešově se v sobotu konal pohřeb těhotné Martiny (†32). Zabilo jí tornádo, za tři týdny by porodila Daliborka. Podrobnosti přinášíme v článku. 

Pohřeb Martiny († 32) z Prešova, kterou zabilo tornádo v moravských Lužicích. Martina měla za tři týdny rodit.
8:54
4. 7. 2021
!

Zemědělci sdružení v Agrární komoře a Zemědělském svazu ČR zatím vybrali ve sbírce pro poškozené tornádem na jižní Moravě přes 1,5 milionu korun. ČTK to sdělila mluvčí komory Barbora Pánková. Sbírka potrvá do konce července, peníze potom budou předané nejvíce poškozeným obcím. Podle místopředsedy Iniciativy zemědělských a potravinářských podniků a bývalého ministra zemědělství Jiřího Milka by pomoc byla rychlejší, kdyby fungoval fond těžko pojistitelných rizik.

Zemědělci se také zapojili v postižených oblastech do úklidových prací, mají k dispozici traktory s čelním nakladačem a další těžkou techniku, pomocí které mohou například odvážet suť z poničených domů.

„Od čtvrtečního večera desítky zemědělců pomáhají obyvatelům zasažených oblastí s odklízením trosek a zajištěním základních potřeb. Další stovky a tisíce z celé republiky nabízejí materiální i peněžní pomoc postiženým kolegům, aby mohli co nejdříve obnovit svá hospodářství, postarat se o plodiny na polích i trvalých kulturách a zajistit odpovídající péči o hospodářská zvířata,“ dodal předseda svazu Martin Pýcha.

8:33
4. 7. 2021

Středočeští hasiči včera opět trvdě makali. V Hodoníně rozebírali plechy ze střech a stěn objektů. „Práce probíhá ve výškách, proto je nutné, abychom byli zajištěni. V práci nám pomáhá také výšková technika,“ doplnili. 

8:17
4. 7. 2021

Pražští hasiči budou dnes redukovat své síly a prostředky nasazené na jižní Moravě. „Náš odřad se tak vrací zpět do Prahy. Pomoc HZS Jihomoravského kraje v současném rozsahu už není potřeba,“ uvedli na twiteru. 

8:00
4. 7. 2021

Dobré ráno. I dnes se budeme v online zpravodajství věnovat dění na jižní Moravě, kde se 24. června prohnalo tornádo. 

22:30
3. 7. 2021

Děkujeme za pozornost našemu online přenosu o tornádu na jihu Moravy a likvidaci jeho následků. Sobota přinesla především jednání krizového štábu, po kterém hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) uvedl:

 • „Těm lidem, kteří tady makají několik dní v kuse, je vyhrožováno smrtí. Toto se děje. Musíme zajišťovat psychickou pomoc i těm lidem, kteří tady zvládají největší nápor práce,“ zlobil se.
 • Hejtman apeloval na veřejnost, aby nešířila neověřené a staré zprávy. Bylo by prý také dobré, aby lidé v zasažených obcích vznášeli konkrétní požadavky primárně na krizové štáby, většinu problémů se prý daří vyřešit na místě, případně v okresních městech nebo na krajské úrovni.
 •  Asi 90 procent území obcí zasažených tornádem je uklizeno od suti, trámů, zbytků stromů a dalšího odpadu, informovali dnes hasiči. Pokračují demolice poškozených budov v Lužicích a Hruškách, postupně by měli hasiči provádět řízené demolice také v Moravské Nové Vsi a Mikulčicích.
 • Vznikají seznamy na základě požadavků občanů a starostů, řekl novinářům ředitel jihomoravských hasičů Jiří Pelikán. K zemi půjde celkem více než 180 domů. Pelikán v České televizi uvedl, že více než třetinu domů si zbourali majitelé sami. Zbývajících 120 domů by mělo být zbouráno během příštích 14 dnů. V neděli přijdou na řadu dva rodinné domky v Hruškách.
 • Hasičům se dnes v Moravské Nové Vsi podařilo vyprostit z hromady dřeva a suti živého psa. Je zraněný a vyčerpaný. Ošetřila jej veterinářka. Je to pravděpodobně knírač, řekl mluvčí jihomoravských hasičů Petr Příkaský.
 • Psa objevila skupina hasičů z Prahy. Všimli si toho, že u hromady intenzivně štěká pes. Pravděpodobně tím upozorňoval na to, že je tam živé zvíře, které pak hasiči skutečně vyprostili.
21:17
3. 7. 2021

Hudebníci z České filharmonie a Filharmonie Brno spojili síly ve prospěch obcí zasažených tornádem. Na zámku ve Valticích odehráli benefiční koncert pod taktovkou Tomáše Netopila. Na úvod zazněla hymna, poté Špacírka ze Slovanských tanců Antonína Dvořáka. Hlavním bodem programu byla Novosvětská stejného skladatele.

Tornádo, které se prohnalo minulý čtvrtek obcemi na jihu Moravy, zasáhlo i některé členy Filharmonie Brno. Jeden z nich bydlí přímo v Moravské Nové Vsi, několik dalších má v oblasti příbuzné, další dobrovolně pomáhají při odklízení následků.

K hudebníkům, kteří na vlastní oči viděli spoušť v Podluží, patří violista Pavel Nikl, jeden z těch, kteří dnes vystupovali na valtickém zámku. Prý se přesvědčil, jak mocná je příroda, když se rozhodne ukázat svou sílu. „Máme jednu velkou a silnou zbraň - a to je lidské srdce, které dokáže být obětavé, pracovité, když je to potřeba,“ řekl před zahájením koncertu Nikl.

Benefičním večerem, který přenášela Česká televize, provedl diváky moderátor Marek Eben. Kromě televize jej mohli zájemci sledovat i na sociálních sítích obou orchestrů. Přispívali dárcovskými SMS nebo přímo na sbírkový účet Nadace Via, kde se pro Moravu v uplynulých dnech vybralo už přes 200 milionů korun. Během televizního přenosu koncertu přibylo dalších 2,5 milionu korun, uvedl na závěr Eben.

Živly před devíti dny silně zasáhly také zámek ve Valticích. Krupobití poničilo střechu a okna. Zatím se podařilo dát do pořádku například jízdárnu, kde se dnešní koncert konal. Pět desítek oken je zasklených, střecha má novou krytinu. Na zámku ale zůstává spousta další práce. „Nechali jsme opravit okna v místnostech, kterými prochází návštěvnický okruh, ostatní jsou zajištěná proti zatečení. Bohužel krupobití zasáhlo zámek ze západu v největší možné ploše,“ řekl v pátek kastelán Richard Svoboda.

Česká filharmonie a Filharmonie Brno společně odehrály 3. července 2021 na zámku ve Valticích na Břeclavsku koncert naděje na pomoc lidem zasaženým tornádem a jako poděkování všem, kdo pomáhají. Česká filharmonie a Filharmonie Brno společně odehrály 3. července 2021 na zámku ve Valticích na Břeclavsku koncert naděje na pomoc lidem zasaženým tornádem a jako poděkování všem, kdo pomáhají. Česká filharmonie a Filharmonie Brno společně odehrály 3. července 2021 na zámku ve Valticích na Břeclavsku koncert naděje na pomoc lidem zasaženým tornádem a jako poděkování všem, kdo pomáhají.
20:21
3. 7. 2021

Mezi obcemi po tornádu bují velké skládky, najde se na nich ledacos. Třeba jízdní kolo nebo dveře, možná nedávno koupené. Výjimkou není ani počítavý monitor.

Mezi obcemi po tornádu bují velké skládky, najde se na nich ledacos. Na skládce se válí zničené jízdní kolo... Hromada narůstá s každým příjezdem náklaďáku, tedy co tři minuty. ...nebo dveře, které byly možná nedávno koupené. Na skládce je vše, co tornádo zlikvidoval, třeba i monitor.
19:10
3. 7. 2021
!

Šéf jihomoravských hasičů Jiří Pelikán v České televizi také uvedl, že v pátek bylo v oblasti ještě zhruba 1050 hasičů, od zítřka by jich tu měla být už jen zhruba polovina.

19:07
3. 7. 2021
!

Hasiči v sobotu zbourali tři domy v obcích Hrušky a Lužice, uvedl v České televizi Jiří Pelikán, velitel hasičů Jihomoravského kraje. Zmínil také, že další demolice 120 domů potrvají zhruba 14 dní. Třetinu z celkem 180 domů určených k demolici si podle Pelikána místní zbourali sami. V neděli přijdou na řadu dva rodinné domky v Hruškách.

18:21
3. 7. 2021

Podívejte se, jak to vypadá na zámku ve Valticích, který poničily kroupy, které předcházely ničivému tornádu na jihu Moravy. I na plachtou zakrytý skleník.

lachtou zakrytý skleník zámku ve Valticích na snímku pořízeném 3. července 2021. Areál zámku poškodilo 24. června krupobití, jež předcházelo vzniku tornáda na Břeclavsku. Tašky popadané ze střechy zámku ve Valticích na snímku pořízeném 3. července 2021. Areál zámku poškodilo 24. června krupobití, jež předcházelo vzniku tornáda na Břeclavsku. Plachtou zakrytý skleník zámku ve Valticích na snímku pořízeném 3. července 2021. Areál zámku poškodilo 24. června krupobití, jež předcházelo vzniku tornáda na Břeclavsku. Tašky popadané ze střechy zámku ve Valticích na snímku pořízeném 3. července 2021. Areál zámku poškodilo 24. června krupobití, jež předcházelo vzniku tornáda na Břeclavsku. Tašky popadané ze střechy zámku ve Valticích na snímku pořízeném 3. července 2021. Areál zámku poškodilo 24. června krupobití, jež předcházelo vzniku tornáda na Břeclavsku.
17:55
3. 7. 2021

Špatná zpráva pro lidi v exekuci. Jakkoli žijí v tornádem postižených obcích, o peníze ze sbírek můžou přijít. Pro Radiožurnál to uvedla prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová. „Vůbec netušili, že by ta situace mohla dopadnout takto,“ uvedla Rohanová s tím, že jde o 300 rodin - zhruba 450 lidí.

16:50
3. 7. 2021

„Nejen daně, ale i správní poplatky promíjíme v návaznosti na nedávné tornádo v Jihomoravském kraji. Zákon umožňuje osvobodit od poplatků všechny úkony související se zápisem do registru silničních vozidel, vydáním registrační značky nebo i darováním auta občanům v zasažených obcích,“ uvedla vicepremiérka ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

16:24
3. 7. 2021

„V uplynulých čtyřech dnech jsme se ve spolupráci s SDH Horní Měcholupy účastnili likvidačních prací v oblasti zasažené tornádem na Moravě. Práce tam bylo opravdu dost a velice rádi jsme pomohli. Doufáme, že se brzy obnoví původní život v zasažené oblasti,“ uvedli na facebooku dobrovolní hasiči z Dolních Měcholup. „Dále bychom chtěli poděkovat všem lidem, kteří přispěli do sbírky pro tamní obyvatele, kterou velice rychle uspořádala naše paní místostarostka a TRIO MALÝ HÁJ. Vybrané věci byly předány na místě,“ dodali.

SDH Dolní Měcholupy a pomoc z Prahy na jihu Moravy (červenec 2021) SDH Dolní Měcholupy a pomoc z Prahy na jihu Moravy (červenec 2021) SDH Dolní Měcholupy a pomoc z Prahy na jihu Moravy (červenec 2021) SDH Dolní Měcholupy a pomoc z Prahy na jihu Moravy (červenec 2021)
15:54
3. 7. 2021

Technici v Hruškách na Břeclavsku staví obří obrazovku, na které budou moci lidé sledovat večerní čtvrtfinálové utkání fotbalového mistrovství Evropy Česká republika - Dánsko v Baku. Chtějí tak místním alespoň trochu zpříjemnit atmosféru po ničivém tornádu.

Technici v Hruškách na Břeclavsku staví obří obrazovku, na které budou moci lidé sledovat večerní čtvrtfinálové utkání fotbalového mistrovství Evropy Česká republika
15:40
3. 7. 2021

Blesk navštívil v sobotu Břeclav i obec Hrušky. Řadu zajímavých fotek najdete v galerii článků, část jich zveřejňujeme přímo zde. Do výdeje jídel se vedle místních zapojily i cateringové fimy, na pomoc přijeli i mistři kominičtí-

Na pomoc do vesnic zničených tornádem přijeli i mistři kominičtí (3. 7. 2021) Cateringová firma vaří a vydává jídlo brigádníkům přímo uprostřed zpustošených ruin Hrušek (3. 7. 2021) Brigádníci pomáhají místním v Hruškách v ulici Záhumenní (3. 7. 2021) Paní z Hrušek vydává oběd brigádníkům, kteří přijeli do vsi pomáhat po tornádu (3. 7. 2021)
15:26
3. 7. 2021

K úklidu okolí Břeclavi se přihlásily desítky dobrovolníku, do oblasti je dovezly autobusy.

15:10
3. 7. 2021

Zdravotníci ve čtyřech vesnicích postižených tornádem pečují o pacienty, kteří se zraní při stavebních a úklidových pracích. „Kromě toho řešíme také interní stavy, například kolapsy či bolesti na hrudi. Aktuální jsou stále i psychické potíže, v tomto ohledu jsou k dispozici naši interventi,“ popsala Bothová.

Zdravotníci apelují na všechny, kdo v zóně tornáda pracují, aby používali vhodný oděv a pevnou obuv. Měli by také dodržovat pitný režim a dbát na bezpečnost svou i ostatních, zdůraznila Bothová.

Pražští záchranáři v týdnu po bouřích a tornádu ošetřili v Moravské Nové Vsi 419 pacientů. Nejvíce pomáhali lidem s úrazy z úklidových prací a s problémy způsobenými chybějícími léky. Kamion pro hromadná neštěstí Golem zůstával v městysu do pátku.

15:08
3. 7. 2021

V oblasti zasažené tornádem nově pomáhají záchranáři ze Zlína. Vystřídali pražskou záchrannou službu s vozidlem Golem. Působí v Moravské Nové Vsi. Na místě je stacionární ošetřovna i výjezdová skupina, oznámila ČTK mluvčí jihomoravské záchranné služby Michaela Bothová.

V Mikulčicích zůstává velkokapacitní vůz brněnské záchranky, kam se mohou lidé přijít nechat ošetřit. Na místě je také traumaambulance. Stan i s vybavením zapůjčila Fakultní nemocnice Brno. K dispozici je záchranářská výjezdová skupina.

14:32
3. 7. 2021
!

Pražským hasičům se v Moravské Nové Vsi podařilo z trosek vyhrabat psa! „Zraněného a vyčerpaného jsme ho předali veterináři,“ uvedli. Hasiči později doplnili, že v troskách pes nebyl týden. „Byl v troskách asi den, lezl ve zříceném domě a včera ho část trosek zasypala,“ dodali. 

Na stopu je podle velitele dobrovolných hasičů pražských Řeporyj dovedl jiný pes. „Happy end dne, u hromady větví kňourá pes a nedá se majitelkou odvolat. Tak tam jdeme a najdeme jeho kamarádku z vesnice,“ citoval velitele politik Pavel Novotný. 

Nalezený pes v troskách domu v Moravské Nové Vsi. Nalezený pes v troskách domu v Moravské Nové Vsi. Nalezený pes v troskách domu v Moravské Nové Vsi.
13:10
3. 7. 2021
!

K situaci na sociálních sítích se podrobněji vyjádřil i hejtman Jan Grolich (KDU - ČSL): „Považuji to za velký problém. Chci poprosit, aby si všichni ověřovali, jestli zpráva, kterou šíří dál, je stále aktuální. Stává se nám, že se na Facebooku objeví například požadavek na dodávky jídla. Ten je jedním telefonátem vyřešen, ale tento neaktuální příspěvek „létá“ virtuálním prostorem tři dny. Nejhorší na tom je to fakt, že lidé, kteří na tyto příspěvky odpovídají a věcně vysvětlují, jaký je skutečný stav, jsou potom napadáni. Objevily se i výhružky smrtí. Musíme tak nyní zajišťovat psychickou pomoc i lidem, kteří zde zvládají obrovský nápor práce. Prosím tedy, ověřujte si to. Co se týká jídla, jsou v postižených místech vydávány tisíce porcí denně. Obce i kraj jsou připraveni tato jídla hradit, pokud už nebudou dodávány z charitativních důvodů bezplatně. Prosím tedy, nešiřte dál neaktuální zprávy, a hlavně nenapadejte lidi, kteří tyto požadavky vyřizují,“ apeluje na uživatele sociálních sítí hejtman Jan Grolich.

Hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich
12:52
3. 7. 2021

Lidé z tornádem postižených obcí mohou žádat o dotaci na obnovu svých domovů z programu ŽIVEL vyhlášeného Ministerstvem pro místní rozvoj. „Mobilní týmy ministerstva přijely za lidmi v sobotu v novotu přímo do zasažených oblastí, kde zájemcům pomáhají s vyplněním formulářů,“ řekl starosta Hodonína Libor Střecha (Pro Hodonín).

Lidé dostanou dotace až do výše 2 milionů korun s možností navýšení o zvýhodněný úvěr až do částky 5 milionů korun a to na pořízení nového bydlení nebo jeho rekonstrukci. Dnes do 18.00 jsou úředníci na základní škole Duhovka v Hodoníně Bažantnici.

12:45
3. 7. 2021
!

Řemeslníky, pomoc psychologů a právníků a materiál na opravu střech potřebují nyní lidé ve Stebně na Lounsku, které před týdnem zasáhl silný vítr a kroupy. Na místě dnes několik desítek dobrovolníků pomáhá s úklidem. Obava panuje z dešťů, střechy jsou zakryté zatím jen provizorně. Žádosti o státní dotaci z programu Živel vyplňují lidem úřednice v přístřešku na návsi zpustošené vichrem.

Škody se pohybují podle předběžných odhadů kolem sto milionů korun. Vojáci s těžkou technikou a dobrovolníci už odklidili sutě, modré plachty zakryly střechy domů. Traktory stojí na náměstí i v okolí obce u rozřezaných stromů. Po týdnu je řada místních unavená a smutná. „Lidé jsou vyčerpaní, prvních pět dní působil adrenalin, ale teď odjela těžká technika, hasiči, vojáci. Utichlo to, tak to na ně začíná padat, nemůžou spát,“ řekl ČTK Luděk Prošek, který organizuje práci řemeslníků.

Ústecký kraj uvolnil z centrálního skladu humanitární pomoci 50 vysoušečů. Potraviny i vodu do obce vozí dárci. „Jsme vděční za každou pomoc, je ale lepší se dopředu domluvit. Oblečení a hygienické prostředky jsou zbytečné. Nejvíce se teď hodí stavební materiál. Zařídili jsme účet na pile v sousedním Blatně, kam mohou zájemci vložit částku na konkrétní věci,“ řekla ČTK Eliška Ratiborská, která koordinuje dobrovolníky. Sama přitom původně přijela jen pomoci prarodičům, kterým pohroma zcela zničila dům. „Lidé se na mě obraceli, že chtějí pomoc, ale neví jak. Tak jsem zřídila účet a nakonec jsem se stala prostředníkem pro Člověka v tísni, který přijel s finanční pomocí,“ uvedla.

Do Stebna se vydala dnes i parta motorkářů. „Přijeli jsme přispět, ne tedy prací, ale každý s nějakým finančním obnosem,“ řekl ČTK Bohumil Cikán. „Většina lidí je z Prahy, já z Chomutova, domluvili jsme se na výlet a pomoci konkrétním osobám,“ uvedl.

Silná bouře poničila také obec Stebno na Lounsku. Silná bouře poničila také obec Stebno na Lounsku. Silná bouře poničila také obec Stebno na Lounsku.
12:32
3. 7. 2021
!

Před dezinformacemi varuje i Jihomoravský kraj. Zdůrazňuje, že je dobré si všechny informace ověřovat. 

12:23
3. 7. 2021

Týden po tornádu připomínají slovácké obce zpustošené tornádem mraveniště. Místní, dobrovolníci z celé republiky, hasiči, vojáci a záchranáři nepřetržitě a neúnavně vyklízejí trosky, přenášejí materiál a staví už i první nová obydlí!

Bez oddechu, neúnavně a navzdory nikdy nepoznané situaci, co nejvíce koordinovaně. „Jasně, zádrhel se občas vyskytne. Nejsme neomylní. Ale klape to,“ svěřil se Blesku místostarosta Moravské Nové Vsi Igor Antal, telefon přilepený k uchu. „Pojďte, ubytujete se ve stanovém městečku, které pro vás nachystáme,“ vítá partu mladých, kteří přijeli z Kyjovska.

Celkem prý v sobotu pracovalo v městyse přes 500 brigádníků. „Spočítat je není možné,“ vděčně říká muž z radnice. V Hruškách pracují, stejně jako jinde, mraky lidí. Bez oddechu a bez reptání. Aby se nezdržovali, oběd jim vydávají dobrovolnické firmy přímo mezi troskami. „Zase řízek,“ naoko hubuje mezi sousty David, mohutný havíř, co přijel z Karviné. „Jsou tu úžasní,“ tvrdí už vážně. Přespává ve vlaku, který na nádraží přistavil expediční sbor Alberta Fikáčka.

Dobrovolníci na jižní Moravě. Dobrovolníci na jižní Moravě. Dobrovolníci na jižní Moravě. Dobrovolníci na jižní Moravě.
11:54
3. 7. 2021
!

Situaci v obcích zasažených tornádem a odstraňování škod začínají komplikovat sociální sítě, kde se šíří staré zprávy nebo dávno vyřešené poptávky a požadavky. Lidé odjinud tak mohou mít pocit, že pomoc na místě není dostatečná. Přibývá agresivních reakcí na vysvětlení odpovědných lidí, kteří se snaží vše uvést na pravou míru. Podle hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) se objevují dokonce vyhrůžky smrtí.

„Těm lidem, kteří tady makají několik dní v kuse, je vyhrožováno smrtí. Toto se děje. Musíme zajišťovat psychickou pomoc i těm lidem, kteří tady zvládají největší nápor práce,“ řekl novinářům Grolich.

Hejtman apeluje na veřejnost, aby nešířila neověřené a staré zprávy. Bylo by prý také dobré, aby lidé v zasažených obcích vznášeli konkrétní požadavky primárně na krizové štáby, většinu problémů se prý daří vyřešit na místě, případně v okresních městech nebo na krajské úrovni.

Typický mechanismus šíření zpráv na facebooku popsal Grolich tak, že například někdo požádá o 400 porcí jídla pro dobrovolníky. Obratem je na místě 600 porcí, ale příspěvek se na sítích šíří dál. Přitom v každé obci se vydávají tisíce jídel denně, zdůraznil Grolich.

Dalším nešvarem jsou i zprávy o tom, že se v obcích krade. „Do dnešního dne k žádnému takovému případu nedošlo,“ zdůraznil krajský policejní ředitel Leoš Tržil. „Nejsou nahlašovány vůbec žádné krádeže,“ doplnil Grolich. Není hlašeno ani žádné rabování. 

Hejtmana mrzí, že šíření starých či nepravdivých zpráv na facebooku nejvíce dopadá na lidi, kteří odvádějí na místě dobrou práci. „Pokud jsme se dostali do stadia, kdy lidé, na kterých to závisí, potřebují psychickou pomoc, tak je to opravdu špatně. A je to jen vlivem sociálních sítí,“ uzavřel Grolich.

11:42
3. 7. 2021

Několik autobusů s dobrovolníky zatím dnes vyjelo ze záchytného parkoviště nedaleko Břeclavi. Vozí je přímo do obcí zasažených tornádem. Obavy z nezvladatelného náporu dobrovolníků, které zaznívaly před prodlouženým víkendem, se zatím nenaplnily, na parkovišti je několik desítek vozů, místa je stále dost.

Záchytné parkoviště nechal krizový štáb zřídit na letišti v Ladné. Auta mají registrační značky z různých krajů. Dobrovolníci ČTK shodně popsali, že se rozhodli pomoci jižní Moravě po zhlédnutí záběrů v televizi nebo na sociálních sítích. Přijíždí hlavně jednotlivci či dvojice.

Záchytné parkoviště na letišti bude v provozu přes víkend, další koordinační místo je v kulturním domě v Hodoníně. „V Ladné je kolem 30 vozidel, vyjely čtyři autobusy. V Hodoníně se parkuje na různých plochách po městě, vyjelo pět autobusů,“ řekl krajský policejní ředitel Leoš Tržil před 11:00.

Dobrovolníci na jižní Moravě.
11:32
3. 7. 2021

Asi 90 procent území obcí zasažených tornádem je uklizeno od suti, trámů, zbytků stromů a dalšího odpadu, informovali dnes hasiči. Pokračují demolice poškozených budov v Lužicích a Hruškách, postupně by měli hasiči provádět řízené demolice také v Moravské Nové Vsi a Mikulčicích.

Vznikají seznamy na základě požadavků občanů a starostů, řekl novinářům ředitel jihomoravských hasičů Jiří Pelikán. K zemi půjde celkem více než 180 domů. V pátek i v noci na sobotu hasiči převáželi s pomocí armády sutiny z meziskládek na tři centrálně určená úložiště. Celá území obcí a jejich veřejná prostranství pomáhají hasiči uklízet od sutin, zbytků po bourání a dřeva z polámaných stromů.

V pátek v zasažené lokalitě pracovalo asi 1050 hasičů. Jejich počet se začne postupně snižovat. „Je možné, že se toto číslo o polovinu, o třetinu sníží,“ řekl Pelikán. Rozhodnutí padne během dneška.

Policie začne redukovat počty svých lidí v terénu nejspíš až koncem prodlouženého víkendu. „I do budoucna bude prováděno střežení v noční době, regulace dopravy i přes den a po dohodě se starosty regulace vstupu do obcí,“ řekl krajský ředitel Leoš Tržil.

11:07
3. 7. 2021
!

Asi 90 procent plochy zasažených obcí je uklizených od suti, zbytků stromů a dalšího odpadu, informovali hasiči. Pokračují demolice poškozených budov. Do zasažených obcí přijížděli dobrovolníci, dostávají náramek, jídlo a pití. Do určených míst je pak rozvážejí autobusy. 

Hasiči pokračují v demolici zničených domů na jihu Moravy
10:07
3. 7. 2021
!

Dobrovolníky ze záchytných parkovišt sváží do obcí autobusy dopravního podniku Brno. 

Dobrovolníci na jižní Moravě. Dobrovolníci na jižní Moravě. Dobrovolníci na jižní Moravě.
9:48
3. 7. 2021

Na jižní Moravě se včera střídali členové posttraumatické péče. „Opět budou v obci Hrušky. Po večerním předání už teď pracují na místě. Jsme tu pro vás i nadále,“ uvedl na twitteru PsychoHasič. Pražští hasiči mají na místě stále svůj odřad, který pomáhá s následky tornáda. Psychologové se pak snaží pomáhat zasaženým občanům. 

9:35
3. 7. 2021

Mezi stovkami pomocníků v tornádem zasažených obcích nechybí ani Tomáš Cabal, zaměstnanec společnosti Keller, která mu poskytla stroj zvaný bobek. „Jsem tam, kde je potřeba,“ řekl Tomáš, který aktuálně pracuje v Hruškách.

 Mezi stovkami pomocníků v tornádem zasažených obcích nechybí ani Tomáš Cabal, zaměstnanec společnosti Keller, která mu poskytla stroj zvaný bobek. Mezi stovkami pomocníků v tornádem zasažených obcích nechybí ani Tomáš Cabal, zaměstnanec společnosti Keller, která mu poskytla stroj zvaný bobek.
8:51
3. 7. 2021

Záchytné parkoviště pro dobrovolníky nedaleko Břeclavi je dnes kolem 8:30 poloprázdné, aut je zhruba 30. Obavy z nezvladatelného náporu dobrovolníků v tornádové zóně, které zaznívaly před prodlouženým víkendem, se tak zatím nenaplnily. Ani přímo v zasažených obcích ráno nenastaly vážnější dopravní problémy, řekl ČTK policejní mluvčí Pavel Šváb.

Záchytné parkoviště nechal krizový štáb zřídit na letišti v Ladné. Zatím na rozsáhlé travnaté ploše stojí pár desítek aut s registračními značkami z různých krajů. Pracovníci na místě lidem dávají dobrovolnické pásky. Pokud si nepřivezou vlastní, dostanou také rukavice, trochu pití a jídla. Připravené autobusy je pak rozvezou na místa, kde jsou dobrovolníci nejvíce potřeba. Zatím takto odjelo asi 30 lidí.

Krizový štáb nechce, aby dobrovolníci najížděli auty přímo do obcí. Blokovali by tak cesty pro složky IZS, které musejí zůstat průjezdné. Dopravu řídí na místě dopravní policie. 

Dobrovolnická práce je nyní nejvíce zapotřebí při odklízení trosek a odpadu na polích, vinicích a veřejných prostranstvích. Zasažené obce a jejich obyvatelé poptávají hlavně řemeslníky - klempíře, zedníky nebo pokrývače, pokud možno s vlastním nářadím.

8:30
3. 7. 2021

Místo oslavy 65. narozenin přišla smrt. Milan (†65) zemřel ve své milované hájence v Pánově během ničivého tornáda. O několik hodin později zemřela i jeho dvouletá vnučka. Rodina teď připravuje pohřeb. O tragédii se dočtete zde. 

8:25
3. 7. 2021

Včera večer přišla dobrá zpráva. Čtrnáctiletá Silvie, která jela 24. června v autobuse převráceném tornádem, se probudila. Při převozu do nemocnice byla v kritickém stavu ve Vídni. Rodina teď zveřejnila video, na kterém dívka popisuje, že ještě neví, kdy se vrátí domů, ale jednou určitě ano. 

7:52
3. 7. 2021

Pět desítek oken na jízdárně zámku ve Valticích na Břeclavsku je zasklených, střecha má novou krytinu. Zámek před týdnem ve čtvrtek poničilo krupobití, které na Břeclavsku předcházelo vzniku tornáda. Postup prací popsal kastelán Richard Svoboda. Navzdory způsobeným škodám zůstává zámek otevřený pro návštěvníky sedm dní v týdnu, žádné nebezpečí lidem při návštěvě nehrozí.

„Vyměnili jsme krytinu na jízdárně a nechali jsme tam zasklít okna. Je jich asi padesát, a jen zasklení stálo 60 000 korun,“ uvedl Svoboda.

Krupobití poničilo zámek ze západní strany, opravu potřebují střechy o rozloze asi jednoho hektaru, tašky bude třeba přeskládat nebo vyměnit. Střecha je momentálně zabezpečená proti zatečení, ale oprava zatím nezačala.

„Nechali jsme opravit i okna v místnostech, kterými prochází návštěvnický okruh, ostatní jsou zajištěná proti zatečení. Bohužel krupobití zasáhlo zámek ze západu v největší možné ploše,“ poznamenal kastelán. Zasklívání oken bylo nutné přerušit, protože sklenáři došel materiál a čeká na jeho dodávku.

7:00
3. 7. 2021

Vítejte zpět u online zpravodajství o následcích tornáda na jihu Moravy a obnově regionu.

Jihomoravský kraj očekává o nadcházejícím prodlouženém víkendu příval dobrovolníků. Hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) je požádal, aby si zajistili vlastní ubytování mimo zasaženou oblast. V obcích sice vzniknou stanová městečka, ale jejich kapacita je minimální, řekl dnes Grolich po jednání krizového štábu.

Pomoc dobrovolníků bude o víkendu potřeba zejména mimo obce na plochách, kde tornádo zanechalo velké množství odpadu. Připravená pro ně budou odstavná parkoviště v Břeclavi nebo Hodoníně, do poničených obcí je dopraví autobusy brněnského dopravního podniku. Dopravu bude organizovat policie.

Hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich v obcích zasažených tornádem.
23:10
2. 7. 2021

Máme pro vás přehled, co v oblasti na jihu Moravy postižené tornádem přinesl pátek:

 • Po bouřkách s krupobitím a tornádem, které se minulý týden ve čtvrtek prohnaly Břeclavskem a Hodonínskem, je k částečnému nebo úplnému zbourání určeno 180 domů. Poškozeno je 1202 budov. V zasažených obcích začaly demolice řízené hasiči, lidé mohou zároveň začít žádat o dotace a úvěry na obnovu bydlení. V charitativních sbírkách se shromáždila již víc než miliarda korun, dosud nejvíc po přírodní katastrofě v ČR. Meteorologové tornádo, které zasáhlo Moravu, zařadili do druhé nejsilnější kategorie, v Evropě bylo nejtragičtější od roku 1984
 • Na hodonínském hřbitově se lidé rozloučili s jednou ze šesti obětí živelní katastrofy, šestašedesátiletou učitelkou z gymnázia. Přišla nejbližší rodina, kolegové z gymnázia i současní či bývalí žáci.
 • Za solidaritu v souvislosti s následky tornáda poděkoval prezident Miloš Zeman v dopisech slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové, rakouskému prezidentovi Alexanderu Van der Bellenovi, dalším státníkům či papeži Františkovi, informoval Pražský hrad na webu.
 • Oblast v pátek znovu navštívil premiér Andrej Babiš (ANO). „Udělal se obrovský kus práce, je to vidět, postupuje to skvěle. Je důležité, aby lidé dostali tu pomoc rychle, aby byl dostatek materiálu, řemeslníků,“ řekl novinářům. Z programu Živel mohou lidé od státu získat dotaci až dva miliony korun a další tři miliony formou zvýhodněného úvěru.

Pro dnešek je online přenos u konce, s čerstvými novinkami se opět přihlásíme v sobotu ráno.

22:28
2. 7. 2021

 Před Janáčkovým divadlem v Brně se konal benefiční koncert Carmina Burana. Výtěžek z koncertu poputuje obcím, které zasáhlo tornádo.

19:34
2. 7. 2021

Hrdinsky se měl zachovat teprve desetiletý chlapec z Moravy, který při úderu tornáda chránil vlastním tělem svou tříletou sestřičku! „Když bylo po všem, sbalil sobě, sestře a mámě věci a odvedl je všechny pryč. V týmu jsme se shodli, že je to na nějaké ocenění,“ uvedl na twitteru psycholog pražských hasičů, který si na sociální síti říká PsychoHasič.

18:38
2. 7. 2021

Odstraňování škod po úderu tornáda pokračovalo i v obcích Lužice a Mikulčice na Hodonínsku. Mikulčice v pátek navštívil premiér Andrej Babiš a ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Na snímku jsou (zleva) premiér Andrej Babiš a ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček při jednání s vinaři 2. července 2021 v Mikulčicích. Odstraňování škod po torndáu 2. července 2021 v obci Lužice na Hodonínsku. Odstraňování škod po tornádu 2. července 2021 v obci Lužice na Hodonínsku.
18:30
2. 7. 2021

Pražští záchranáři v týdnu po bouřích a tornádu ošetřili v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku 419 pacientů. Nejvíce pomáhali lidem s úrazy z úklidových prací a s problémy způsobenými chybějícími léky. ČTK to řekla mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová. Desítka pražských záchranářů v Moravské Nové Vsi pomáhala s kamionem pro hromadná neštěstí Golem, v pátek z obce odjeli.

Zdravotničtí záchranáři z Prahy vyrazili do postižené oblasti v noci na pátek, bouře s krupobitím a tornádem zasáhly Břeclavsko a Hodonínsko ve čtvrtek večer. Vyžádaly si šest obětí, zranění desítek lidí a poničily 1200 domů. V Moravské Nové Vsi vznikne po odjezdu pražských záchranářů náhradní stanoviště, v němž se zdravotníci postarají o případné další zraněné, uvedla ve čtvrtek mluvčí jihomoravské záchranné služby Michaela Bothová.

Ze 419 ošetřených jen nízké desítky skončily v nemocnici, řekla Poštová. "Valnou většinu případů dokázali záchranáři vyřešit na místě," doplnila.

18:28
2. 7. 2021

Mobilní tým úředníků Státního fondu podpory investic (SFPI) v pátek v obci Hrušky přijal 50 žádostí o dotaci na obnovu bydlení z programu Živel. Lidé byli od starosty o možnosti přijít formulář vyplnit s pomocí státních úředníků dobře informováni, čekali na jejich příjezd. ČTK to řekla ředitelka odboru komunikace SFPI Karolína Smetanová. V následujících dnech mobilní tým zamíří do dalších obcí, které zasáhlo tornádo.

Úředníci SFPI měli v Hruškách podle Smetanové vytvořené pracoviště v základní škole, na místě byli od 13:00. Přijelo osm pracovníků a všichni lidem pomáhali s vyplněním žádostí. S sebou měli připravené formuláře, lidé se prokázali občanským průkazem nebo náhradním dokladem. Zároveň věděli, že mají mít v mobilním telefonu uloženou fotodokumentaci.

Nejčastějším dotazem a jakousi obavou bylo podle Smetanové to, aby se výše dotace nesnížila o pojistné. "Všechny jsme ujistili, že rozhoduje výše nákladů na obnovu," řekla. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) už dříve řekla, že program je určen pro pojištěné i lidi bez pojistky. Pokud má žadatel nemovitost pojištěnou například na dva miliony a škodu na domě má čtyři miliony, dostane k pojistce dotaci dva miliony korun. Lidé bez pojištění mají nárok na dvoumilionovou dotaci a na dva miliony korun zvýhodněný úvěr.

18:08
2. 7. 2021

 „K dnešnímu dni v 10 hodin máme nahlášeno celkem 1540 jednotlivých škod (ze smluv UNIQA i AXA, která je již součástí skupiny UNIQA) v úhrnné odhadované výši 225 milionů korun. Je z toho patrné, že škod už přibývá pomaleji,“ uvedla v oficiálním prohlášení pojišťovna UNIQA.

„Máme informaci, že naprostá většina škod našich klientů je už i prohlédnutá a předaná ke kalkulaci pojistného plnění. U některých škod klienti požadovali pozdější prohlídku, takže technici budou pracovat nadále o víkendu i o svátcích v postižené oblasti, aby prohlídky dokončili. Z tohoto počtu je 950 škod vzniklých na pojištěných autech klientů UNIQA, které se vyřizují z havarijního pojištění (od včera přibylo 50 nově nahlášených škod). Jejich celková výše činí asi 48 milionů korun. Průměrná škoda na vozidle zůstává zatím odhadem 50 000 korun,“ stojí nadále v prohlášení pojišťovny s tím, že velký podíl škod na autech je z oblastí, které zasáhlo tornádo. Nicméně pojišťovna vyřizuje škody na autech i v jiných částech České republiky, které byly zasaženy silnými bouřemi.

17:29
2. 7. 2021

O způsobu, jakým posuzují škody způsobené na jižní Moravě tornádem, chtějí znovu jednat se zástupci pojišťoven premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). V pátek navštívili postižená místa a setkali se mimo jiné s místními podnikateli. Pojišťovny by podle nich měly být v některých případech velkorysejší. Řekli to novinářům při návštěvě zasažené oblasti. Premiér Babiš  také v rozhovoru pro Rádio Impuls uvedl, že chce ještě jednat o možnosti zvýšit přímou dotaci dva miliony pro postižené obyvatele.

"Setkali jsme se s podnikatelem, který přišel o hospodu i o dům, byl pojištěný na živel do výše osmi milionů, ale na vichřici pouze do výše milionu. Podle našeho názoru by tornádo mělo být vyhodnocené jako živel, ale u něj situaci posoudili (zástupci pojišťovny) jako vichřici a vyplatí mu pouze milion korun. Se zástupci asociace pojišťoven jsme mluvili hned v pondělí a ubezpečili nás, že budou velkorysí. Na tomto případu to tak ale nevypadá, měli by být velkorysejší," poznamenal Havlíček.

Dodal, že pro všechny podnikatele je určena okamžitá pomoc do výše jednoho milionu. Vláda připravuje také investiční podporu pro poškozené nemovitosti podnikatelů do výše 35 milionů korun a zároveň spustí úvěrový program hlavně pro malé a střední podnikatele do 45 milionů korun s nulovou sazbou.

17:12
2. 7. 2021

Odstraňování škod napáchaných tornádem pokračovalo i v hodonínské části Pánov.

Odstrańování škod napáchaných tornádem v hodonínské části Pánov. (2. 7. 2021) Odstrańování škod napáchaných tornádem v hodonínské části Pánov. (2. 7. 2021) Odstrańování škod napáchaných tornádem v hodonínské části Pánov. (2. 7. 2021)
16:28
2. 7. 2021

V Moravské Nové Vsi pomáhají stále i hasiči z Pardubického kraje, kteří na místě pomáhají s úklidem dvorků a zahrad poničených domů, opravami domů, ale i demolicemi.

16:12
2. 7. 2021

Policisté na sociální síti Twitter zveřejnili informaci pro všechny dobrovolníky, kteří chtějí prodloužený víkend využít k pomoci na Břeclavsku. „Pro dobrovolníky mířící na Břeclavsko je připravena parkovací plocha na letišti v Ladné. V Hodoníně je pomoc koordinována z logistického centra v tamním kulturním domě,“ uvedli policisté s tím, že do obcí budou dobrovolníky převážet kyvadlové autobusy.

15:54
2. 7. 2021
!

Z umělého spánku se konečně probudila Silvie (14), kterou vážně zranilo tornádo! Dívenka cestovala autobusem z Hodonína domů do Moravské Nové Vsi, když jižní Moravu zasáhla tato strašná živelní katastrofa. Silvie utrpěla těžká zranění a byla vrtulníkem transportována do nemocnice ve Vídni.

Více v článku: ZDE!

Silvie (14) skončila v kritickém stavu v nemocnici ve Vídni.
14:48
2. 7. 2021

Vojáci pomáhají s odklízením odpadu a likvidací škod napáchaných tornádem ve dne i v noci. Na místo plánuje armáda vyslat další posily.

14:42
2. 7. 2021

Závistivé pohledy, klepy a špehování, kolikrát si kdo ze sousedů už byl pro vodu, jídlo nebo prášek na praní. Takovou situaci na sociálních sítích popsala obyvatelka tornádem zdevastovaných Mikulčič Eva. Stejnou zkušenost mají i další zdejší obyvatelé. A jiní už se proto bojí pro pomoc, které je připravené ohromné množství, přijít. Co na vzniklou situaci říká psycholožka Alexandra Hrouzková? To se dočtete zde.

14:26
2. 7. 2021

Škody nadělalo ničivé tornádo i v průmyslové zóně Kapřiska v Hodoníně.

Škody v průmyslové zóně
14:01
2. 7. 2021

Jihomoravští hasiči se přesouvají k dalšímu domu odepsanému k demolici. Tentokrát v obci Hrušky.

13:52
2. 7. 2021

„Firmy a OSVČ z jihu Moravy a Lounska nebudou při zpoždění odvodů platit penále, úhradu pojistného tak mohou odložit do konce roku,“ řekla ministryně práce Jana Maláčová.

13:37
2. 7. 2021

Prezident Miloš Zeman poděkoval dopisy slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové, rakouskému prezidentovi Alexanderu Van der Bellenovi, dalším státníkům či papeži Františkovi za jejich solidaritu v souvislosti s následky nedávného tornáda na jihu Moravy. Pražský hrad dnes o dopisech informoval na svých webových stránkách.

Zeman napsal Čaputové, že děkuje za solidaritu s českými občany, které tornádo zasáhlo. „Mnozí z nich ztratili své blízké, desítky osob byly zraněny, a ještě více z nich přišlo o střechu nad hlavou,“ uvedl. Ocenil obrovskou vlnu solidarity a pomoci, kterou Slovensko okamžitě poskytlo, ale i zapojení jednotek slovenského záchranného systému do záchranných prací.

13:18
2. 7. 2021

Jihomoravský hejtman Jan Grolich na Twitteru vyzval dobrovolníky, aby zaparkovali na letišti Břeclav nebo hodonínských parkovištích.

13:09
2. 7. 2021

Žádost o kurzarbeitový program budou zaměstnavatelé moci podat elektronicky i na papíře, protože v zasažených místech nefunguje internet. Podle náměstkyně ministerstva pro zaměstnanost Kateřiny Štěpánkové vysílají úřady práce do terénu mobilní týmy, které budou o kurzarbeitové podpoře informovat a pomáhat případně s vyřizováním. Elektronický systém by měl být připraven nejpozději od 12. července, dodala Štěpánková.

Firma podá žádost a úřad práce s ní podepíše dohodu. Úředníkům zaměstnavatel zašle vyúčtování výdělků a náhrad. Může ho odevzdat ještě před výplatou, peníze tak dostane předem.

12:58
2. 7. 2021

Hasiči dále demolují zničené domy v obcích na jihu Moravy, které byly nejvíce zasaženy tornádem.

Hasiči pokračují v demolici zničených domů na jihu Moravy Hasiči pokračují v demolici zničených domů na jihu Moravy Hasiči pokračují v demolici zničených domů na jihu Moravy
12:43
2. 7. 2021

Ministryně práce Jana Maláčová ke kurzarbeitu pro lidi zasažené tornádem dodala, že ne pro všechny bude pomoc automaticky znamenat pět týdnů podpory. „Neznamená to, že automaticky budou mít všichni nárok na podporu pět týdnů. Bude se to odvíjet od náhrad mezd. Někdo bude čerpat dva týdny, někdo dva dny,“ upřesnila ministryně. Stát uhradí mzdové náklady za dobu, kdy lidé kvůli překážkám nemohou dělat svou práci.

12:22
2. 7. 2021

Tornádo, které před týdnem postihlo Hodonínsko a Břeclavsko, způsobenými škodami odpovídá síle označované F4. V předběžné zprávě o hodnocení tohoto výjimečného jevu to dnes uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V této kategorii dosahuje vítr rychlosti zhruba 267 až 324 kilometrů v hodině. Meteorologové původně odhadovali, že síla větrného víru odpovídala F3. Tornádo přesahující sílu F3 v Česku dosud zaznamenáno nebylo.

Rychlost tornáda nelze změřit, jeho síla se proto měří podle škod, které způsobí. „Na základě leteckého i pozemního průzkumu a následné konzultace mezi odborníky nad získanými materiály o způsobeném poškození byla tornádu přiřazena kategorie F4,“ konstatoval ČHMÚ.

12:12
2. 7. 2021

Jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) žádá dobrovolníky, kteří se o prodlouženém víkendu chystají přijet pomáhat do míst postižených tornádem, aby si zajistili vlastní ubytování někde mimo zasaženou oblast. „V obcích sice vzniknou stanová městečka, ale jejich kapacita je minimální,“ řekl dnes po jednání krizového štábu hejtman.

„Zatím vůbec netušíme, kolik lidí sem přijede. Ale i kdyby to bylo 5000 dobrovolníků, tak se to podobá návštěvnosti nějakého hudebního festivalu. Stejně jako ani hudební festival nezorganizujete za dva dny, tak ani my nemůžeme zajistit pro takové množství lidí zázemí,“ zdůraznil hejtman. Dodal, že není možné vedení postižených obcí takovými věcmi zaměstnávat víc, než je nutné.

12:07
2. 7. 2021

„MPSV spouští dnes kurzarbeitový program pro poničený jih Moravy a Lounsko,“ řekla ministryně práce Jana Maláčová. Stát z něj uhradí výdělky od 25. 6. do konce července.

11:42
2. 7. 2021

Sbírky na pomoc jihomoravským obcím, do kterých přispěli lidé už přes miliardu korun, představují podle dostupných informací nejvyšší částku, která se ve sbírkách po přírodní katastrofě v České republice vybrala.

11:19
2. 7. 2021

Hasiči pokračují v demolici zničených domů na jihu Moravy.

Hasiči pokračují v demolici zničených domů na jihu Moravy Hasiči pokračují v demolici zničených domů na jihu Moravy Hasiči pokračují v demolici zničených domů na jihu Moravy
11:17
2. 7. 2021

Praha 6 pošle dalších 1,8 milionu korun čtyřem obcím na jihu Moravy, které minulý týden poničilo tornádo. Na mimořádném jednání to dnes schválilo zastupitelstvo městské části. Spolu s 200 000 korunami, které radní již schválili, pošle Praha 6 na Moravu dva miliony korun, tedy půl milionu každé obci. Další pomoc by mohli zastupitelé schválit po prázdninách. Peněžní dary schválil i magistrát a další městské části.

Pomoc bude odeslána obcím Hrušky, Moravská Nová Ves, Lužice a Mikulčice. Tajemník městské části Jan Holický na jednání řekl, že na zprostředkování daru se radnice z praktických důvodů dohodla s městy Břeclav a Hodnonín, se kterými sjednala darovací smlouvy a které obcím peníze přepošlou. Zaslání peněz podpořili všichni přítomní a on-line připojení zastupitelé.

Pirátská zastupitelka Eva Tichá na jednání řekla, že by městská část měla zvážit zaslání daru i na další místa. Zmínila osadu Pánov na okraji Hodonína, kde byly podle ní škody také velké a zemřeli tam dva lidé. „Všechny domy byly poškozeny, některé byly prakticky srovnány se zemí,“ řekla. Dále by si podle ní pomoc zasloužila i obec Stebno na severu Čech.

11:06
2. 7. 2021
!

Podle aktuálních zjištění hasičů je po tornádu poškozeno 1202 budov, k částečné nebo úplné demolici je určeno 180 domů. Některé domy už lidé zbourali.

10:54
2. 7. 2021

Brněnská primátorka Markéta Vaňková ocenila, že téměř všechny městské společnosti zasažené oblasti na jižní Moravě pomáhají.

„Teplárny a SAKO přispěly každá půl milionem korun a zároveň obě poskytly materiální pomoc, SAKO i své dobrovolníky. Dopravní podnik hned v pátek ráno dovezl první dávku potravin a nadále potraviny dováží. Teď přes víkend a svátky bude přesunovat dobrovolníky ze záchytného parkoviště na místo určení. Lesy města Brna poskytly dřevo na nové střechy a Technické sítě Brno pomáhaly při zjišťování statiky stožárů elektrického vedení,“ řekla Vaňková.

10:26
2. 7. 2021

Na obce postižené minulý čtvrtek tornádem se k dnešku ve sbírkách vybrala miliarda. Nejvíce peněz je zřejmě na účtu Diecézní charity Brno, na který lidé dosud poslali 247 milionů korun. Například sbírkový účet Nadace Via dnes dopoledne překonal hranici 200 milionů, na účtu organizace Člověk v tísni je 136,5 milionu korun. Ke 100 milionům se blíží Český červený kříž. Vyplývá to z údajů na stránkách organizací, které sbírky pořádají, a z vyjádření zástupců těchto organizací pro ČTK.

Peníze na účtech přibývaly nejrychleji bezprostředně po katastrofě a po víkendu, kdy se načetly transakce z volných dnů. Už na začátku týdne bylo na sbírkových účtech dohromady okolo 850 milionů. Od té doby peníze přibývají pomaleji. Vybraná suma, byť po menších částkách, roste stabilně například na portálu donio.cz, jehož prostřednictvím lidé přispívají konkrétním rodinám.

10:05
2. 7. 2021

Desetimilionovou pomoc jihomoravským obcím, jež minulý čtvrtek zasáhlo tornádo, dnes na mimořádném zasedání schválili brněnští zastupitelé. Peníze magistrát odešle na účet finanční sbírky vyhlášené Jihomoravským krajem. Brno bude také zásobovat jídlem složky Integrovaného záchranného systému Jihomoravského kraje, schválili zastupitelé. Primátorka Markéta Vaňková (ODS) ocenila i pomoc městských firem a městské policie, které na místě mají vždy minimálně 16 strážníků.

Zásobování jídlem obnáší dodávku balených baget a vařených obědů. „U dodávky baget počítáme s celkovou částkou maximálně milion korun, uvidíme, jak bude potřeba. Denně dodáváme přibližně 600 kusů, ale může se to měnit. Zároveň dodáváme teplé jídlo z jedné školní jídelny, která je připravená vařit celé léto, opět podle potřeby. Počítáme s maximální částkou přibližně 1,2 milionu korun,“ řekla Vaňková.

9:48
2. 7. 2021

V Lužicích na Hodonínsku poničených bouří a tornádem dnes dopoledne začala první demolice řízená hasiči, jde o bytový dům a zdravotní středisko. Odpoledne zřejmě strhnou ještě rodinný dům v Hruškách na Břeclavsku. Novinářům to na místě řekl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. K demolici je v postižených obcích určeno podle mluvčího zatím kolem 170 objektů.

„Je to první demolice, kterou máme pod kontrolou a na kterou jsme vyčlenili síly a prostředky. Dostatek těžké techniky jsme byli schopni vyčlenit díky průběhu likvidačních prací,“ uvedl Mikoška. Na demolici se podílí podle mluvčího zhruba 20 hasičů a 14 kusů techniky. Je ale možné, že kvůli množství stavební sutě budou muset hasiči povolat ještě další těžkou techniku.

V Lužicích začala demolice jednoho z domů zničených tornádem V Lužicích začala demolice jednoho z domů zničených tornádem
9:38
2. 7. 2021

Český hydrometeorologický ústav vydal předběžnou zprávu k vyhodnocení tornáda na jihu Moravy.

„První supercela procházející jižní Moravou vytvořila ničivé tornádo na Břeclavsku zhruba v 19:10 místního času. Momentálně probíhá výzkum, jehož cílem je zjistit, proč jen jedna z několika supercel v dané oblasti vytvořila tornádo a zda je možné z této zkušenosti získat informace, které nám pomohou zpřesnit předpovědi nebezpečných jevů,“ píší meteorologové ve zprávě.

V dokumentu byl přiložen také snímek znázorňující mapu škod způsobených tornádem.

Mapa škod způsobených tornádem na jižní Moravě
9:25
2. 7. 2021

Bouře a tornádo v Lužicích na Hodonínsku poničilo i železniční stanici, bez střechy zůstalo pohotovostní pracoviště výpravčího. „Škody ve stanici jsou za desítky milionů korun,“ řekl dnes ČTK na místě generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

„V Lužicích jsou na železnici škody v řádu desítek milionů korun, největší právě na trakčním vedení. Spíš se ale týkají vnějšku stanice. Hlavní budova je relativně v pořádku, bez střechy je pohotovostní pracoviště výpravčího,“ popsal Svoboda.

9:19
2. 7. 2021

Ministr dopravy Karel Havlíček, premiér Andrej Babiš a generální ředitel Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) se přijeli podívat na železniční stanici v Lužicích na Hodonínsku, kterou minulý týden postihlo ničivé tornádo.

Ministr dopravy Karel Havlíček, premiér Andrej Babiš a generální ředitel Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) při prohlídce železniční stanice v Lužicích na Hodonínsku, kterou minulý týden postihlo ničivé tornádo. Ministr dopravy Karel Havlíček, premiér Andrej Babiš a generální ředitel Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) při prohlídce železniční stanice v Lužicích na Hodonínsku, kterou minulý týden postihlo ničivé tornádo.
9:09
2. 7. 2021

Příslušníci středočeských hasičských jednotek odjeli autobusem ze stanice Říčany do Podivína, kde vystřídají své kolegy nasazené v Hodoníně.

Příslušníci středočeských hasičských jednotek odjeli autobusem ze stanice Říčany do Podivína, kde vystřídají své kolegy nasazené v Hodoníně. Příslušníci středočeských hasičských jednotek odjeli autobusem ze stanice Říčany do Podivína, kde vystřídají své kolegy nasazené v Hodoníně. Příslušníci středočeských hasičských jednotek odjeli autobusem ze stanice Říčany do Podivína, kde vystřídají své kolegy nasazené v Hodoníně.
8:45
2. 7. 2021

Premiér Andrej Babiš (ANO) s vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO) dorazili do Lužic.

8:14
2. 7. 2021

Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje poděkovala všem dobrovolníkům i okolním krajům, které vyslaly pomoc. Oblasti zasažené tornádem se nyní musí potýkat s likvidací škod a odpadu, které za sebou tornádo zanechalo.

7:50
2. 7. 2021

Připomeňte si, jak hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL) nejen podporuje všechny zasažené ničivým tornádem, ale děkuje také všem za vlnu solidarity, která se přesně před týdnem po řádění ničivého živlu zvedla téměř okamžitě. 

7:17
2. 7. 2021

Kroměříž daruje obcím na Břeclavsku a Hodonínsku, které minulý týden zasáhla bouřka a tornádo, 800 000 korun. Na svém dnešním mimořádném ranním zasedání to jednomyslně schválili zastupitelé města. Peníze radnice rovnoměrně rozdělí mezi Hrušky, Moravskou Novou Ves, Mikulčice a Lužice, každá z obcí tedy dostane 200 000 korun.

„Se starosty jednotlivých obcí to bylo projednáno,“ řekl zastupitelům starosta Jaroslav Němec (Nezávislí).

Ve čtvrtek město přepravilo materiální pomoc lidem poškozeným tornádem do centrálního skladiště pomoci v Hodoníně. V autě byly věci, které věnovali obyvatelé Kroměříže. Mezi nimi například potřebné nářadí a stavební materiál, jako jsou hřebíky, vrtačky, lepidla, tmely, plachty, kolečka a obklady, dále léky, prodlužovací kabely, kýble nebo košťata. Na místě neštěstí v tomto týdnu pomáhali také kroměřížští dobrovolní hasiči.

6:47
2. 7. 2021

Ve čtvrtek se prohnalo jižní Moravou ničivé tornádo, které za sebou nechalo jenom strašlivou spoušť. Kromě zpustošených měst a poničených domů si bohužel přírodní katastrofa vyžádala také lidské životy. V domě v Pánově po zřícení střechy zemřel dědeček Milan a jeho dcera Eliška s vnoučaty zůstala pod troskami. Nejmladší dívenka později v nemocnici svým zraněním podlehla. Více zde.

6:30
2. 7. 2021

Dobré ráno, obyvatelé oblastí zasažených tornádem mohou ode dneška žádat o dotace a zvýhodněné úvěry na obnovu bydlení. Program Živel připravilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) se Státním fondem podpory investic (SFPI), který bude žádosti přijímat. Lidé budou moci získat dotaci až dva miliony korun a další tři miliony formou zvýhodněného úvěru. Peníze jsou určeny na opravu, výstavbu nebo pořízení jiné nemovitosti. V případě nové výstavby mají lidé nárok na zálohovou dotaci půl milionu korun. Žádosti v místě živelní pohromy pomohou vyplnit mobilní týmy úředníků.

22:34
1. 7. 2021

Pro dnešek je online přenos u konce, s čerstvými novinkami se opět přihlásíme v pátek ráno.

22:11
1. 7. 2021

„Zítra budeme na mimořádném jednání zastupitelstva projednávat další finanční pomoc jihomoravským obcím, které minulý týden smetlo tornádo,“ informoval starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.

frantacizek ( 25. června 2021 00:33 )

snad tam lidé došli z okolních dědin pěšmo pomoci, pač kdo ví, jak jsou na tom ty cesty okolo, mohou tam být desítky lidí zavalených ještě. Tam je to prý hodně vyfénované, ten vějíř šel prý přímo celou tou dědinou. Tam by měli valit jako první

frantacizek ( 24. června 2021 22:29 )

navíc je to obec v polích, čiže kdo ví, jaké je to tam s dojezdem. Snad si lidé pomohou i navzájem, my jsme na to na Velké Moravě zvyklí si pomáhat zas to tu postavíme svépomocí na nohy, aj kdyby přišly 4 také tornáda

frantacizek ( 24. června 2021 22:24 )

psal jsem si s kamarádkou z toho kraje a v této Lužici prý je to katastrofa a bralo to domy i s lidmi, tak snad se záchranáři soustředí na tu oblast, pač tam ani nikdo nemůže volat o nějakou pomoc, pokud leží většinově pod troskami vlastních domů

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud