Pondělí 2. srpna 2021
Svátek slaví Gustav, zítra Miluše
Oblačno, déšť 22°C

Mrazivé svědectví z Lužic: Nikdy jsem se tak nebál, vír šel přímo na nás! 15 minut běsnění

Aktualizováno -
25. června 2021
00:21
Autor: ČTK, DH - 
24. června 2021
21:48

Mimořádně silná bouře se ve čtvrtek vpodvečer prohnala také Lužicemi na Hodonínsku. Postižena je podle místostarosty Jakuba Buchty asi třetina obce, domy jsou bez střech. Lidi, kteří to potřebují, evakuují do sokolovny. V lokalitě jsou postiženy i další obce. Jeden z místních popsal, že celé běsnění trvalo 15 minut. "Nikdy jsem se tak nebál," řekl pro CNN Prima News přímý svědek Martin Kučaba. 

„Je to tady jako v Americe, domy jsou bez střech, poničené, stromy vyvrácené, průmyslové podniky, ty dva největší, co tady máme, mají vysklená okna. Momentálně lidi evakuujeme do sokolovny a zajišťujeme jim to nejnutnější. Jde o desítky lidí, především ty, co přišli o střechu nad hlavou," uvedl Buchta.Postižena je podle něj především centrální Velkomoravská ulice. Místostarosta uvedl, že v obci jsou zranění, přesný přehled ale neměl.

Jaké je počasí v Česku? Sledujte Radar Blesku!

„Přiznám se, že všechno přišlo velice nečekaně. Začaly lítat blesky a z ničeho nic se vytvořil vzduchový vír. Před naším domem se najednou zjevilo tornádo. Nikdy jsem se tak nebál. V podstatě se to blížilo přímo na nás. My jsme se stihli schovat pod stůl a v podstatě za 15 minut jsme vyšli ven a viděli tu spoušť, kterou to zanechalo. Všem nám tu zbyly jen oči pro pláč,“ řekl pro CNN Prima News obyvatel Lužic a přímý svědek tragédie Martin Kučaba.

VIDEO: Zkáza obce Hrušky z dronu: Takhle tornádo zničilo obec na Břeclavsku

„Já to mohu přirovnat k nějakému hollywoodskému filmu, kde na zemi vidíte osobní věci, střechy a pustou krajinu, která vypadá v podstatě jako po apokalypse. Bohužel tu nefunguje datové připojení a já informace čerpám hlavně z rádia. Nemohu potvrdit, že byla zničena polovina obce Lužice. Náš dům nicméně stojí hned na začátku, to nejhorší se stalo desítky metrů od nás. Situace je tu velmi nepřehledná, všude tu houkají sanitky, hasiči. Je tu velký zmatek,“ dodal.

„Nám se to naštěstí několik metrů před domem vyhnulo, ale upřímně jsem si myslel, že nám to sebere střechu, možná i dům. Naštěstí my máme kde přespat a je mi opravdu hrozně líto těch, kteří přišli o střechu nad hlavou a musí spát mimo své domovy,“ zakončil Kučaba.

Bouře se prohnala i okolními obcemi. Značné škody jsou hlášeny například z Moravské Nové Vsi či z Hrušek, ale i z dalších.

Video Záběry zkázy z Moravské Nové Vsi - Facebook/Sjůzn Patíková

Silné bouřky a tornádo v Česku
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Česká republika Česká republika Jihočeský kraj Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Karlovarský kraj Kraj Vysočina Kraj Vysočina Královéhrad. kraj Královéhrad. kraj Liberecký kraj Liberecký kraj Moravskoslez. kraj Moravskoslez. kraj Olomoucký kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Plzeňský kraj Praha Praha Středočeský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Ústecký kraj Vláda ČR Vláda ČR Zlínský kraj Zlínský kraj
Zobrazit nové zprávy
Datum:
Zobrazit další dny
23:00
4. 7. 2021

Děkujeme za pozornost našemu zpravodajství o tornádu na jihu Moravy a o tom, s čím se tu místní lidé museli a musejí potýkat. Připomeňme si ještě jednou klíčové informace.

 • Po bouřkách s krupobitím a tornádem, které se minulý týden ve čtvrtek prohnaly Břeclavskem a Hodonínskem, bylo k částečnému nebo úplnému zbourání určeno 180 domů. Poškozeno bylo 1202 budov.
 • V charitativních sbírkách se shromáždila za týden víc než miliarda korun, dosud nejvíc po přírodní katastrofě v ČR.
 • Meteorologové tornádo, které zasáhlo Moravu, zařadili do druhé nejsilnější kategorie, v Evropě bylo nejtragičtější od roku 1984.
 • Kompletní škoda v obcích na Břeclavsku a Hodonínsku, tedy na majetku kraje a obcí, ale i na majetku lidí, se zatím dostala na 15 miliard korun a ještě poroste. Škody jen na majetku Jihomoravského kraje jsou kolem půl miliardy korun, stovky milionů škod hlásí některé firmy. Pojišťovny podle posledních údajů z bouřek v minulém týdnu evidují škody za čtyři miliardy korun.
 • V poškozených obcích byl po deseti dnech prakticky hotový úklid sutin a trosek.
 • Z programu Živel mohou lidé od státu získat dotaci až dva miliony korun a další tři miliony formou zvýhodněného úvěru.
 • Ministerstvo práce spustilo pro firmy a instituce z poničených míst dočasný kurzarbeitový program Tornádo. Zaměstnavatelé a živnostníci z poničených obcí také nebudou muset při zpoždění placení sociálního pojištění od června do listopadu platit penále. Podmínkou je, že odvody uhradí do konce roku.
 • Bouřky někde doprovodily kroupy o velikosti tenisových míčků a tornádo, které podle meteorologů způsobenými škodami odpovídá síle označované F4. V této kategorii dosahuje vítr rychlosti zhruba 267 až 324 kilometrů v hodině. Takové tornádo podle rozšířené Fujitovy stupnice dokáže zbořit dobře postavené domy a ty se slabšími základy odfouknout pryč, stejně jako automobily.
Video Zkáza obce Hrušky z dronu: Takhle tornádo zničilo obec na Břeclavsku - Blesk - David Malík
video
Video Muž natočil tornádo na Moravě z bezprostřední blízkosti. - Policie ČR / obyvatel Lužic
video
22:05
4. 7. 2021

Téměř 800 000 korun vynesl dnešní benefiční koncert Večer lidí dobré vůle na Velehradě na Uherskohradišťsku. Lidé mohli posílat dárcovské SMS, koncert přenášela Česká televize i Český rozhlas. Výtěžek koncertu poputuje lidem na jižní Moravě, které zasáhlo ničivé tornádo. Postižené obce a tamní obyvatele podporují také různé sbírky, ve kterých se již vybrala miliarda korun. Peníze z velehradského koncertu získá také Nadační fond Adiuvare, který podporuje studium mladých lidi ze sociálně slabších poměrů, a také lidé, kteří kvůli koronavirové pandemii přišli o peníze nutné k zajištění základních životních potřeb.

Loni se při velehradském benefičním večeru vybralo téměř půl milionu korun, návštěvnost však byla loni kvůli pandemii koronaviru výrazně omezená. Na nádvoří před velehradskou bazilikou mohlo maximálně tisíc lidí. Letos mohlo vzhledem k epidemickým opatřením na koncert do 5000 lidí. Stanovený počet nebyl podle tajemníka Dnů lidí dobré vůle Josefa Kořenka překročen. Nádvoří bylo z větší části plné, lidé koncert sledovali a poslouchali i z okolních prostor.

Církevní slavnost Dny lidí dobré vůle na Velehradě (3. 7. 2021)
20:12
4. 7. 2021

„Odklizena je již většina území poškozených obcí. Počet zasahujících se bude redukovat. Na místě budou pokračovat v práci kromě bezmála 300 jihomoravských hasičů také hasičské odřady z krajů Středočeského, Pardubického, Vysočiny, Olomouckého a Zlínského a Záchranného útvaru HZS ČR. Celkově v rámci odřadů cca 130 hasičů,“ uvedli na twitteru jihomoravští hasiči.

18:37
4. 7. 2021
!

Nákladní auta mohou vozit stavební materiál na Břeclavsko a Hodonínsko i ve dnech, kdy jinak nesmí na dálnice. Mají výjimku, uvedlo ministerstvo dopravy.

„Zákon umožňuje z víkendových zákazů jízd výjimku v případě živelních pohrom, což je případ tornáda na Moravě. Dopravní policie se stanoviskem ministerstva dopravy souhlasí a nákladní auta dovážející potřebný materiál na obnovu poničených domů nebude pokutovat,“ uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO).

17:28
4. 7. 2021

Hájkovi z Moravské Nové Vsi plánovali odjet na svatební cestu. Tu jim ale zhatilo tornádo, které je připravilo o všechno. Místo vysněných líbánek teď běhají kolem domu, který před nedávnem dostavěli.

Celý článek čtěte ZDE.

Hájkovi z Moravské Nové Vsi. Hájkovi z Moravské Nové Vsi.
15:46
4. 7. 2021

Záchytné parkoviště pro dobrovolníky nedaleko Ladné na Břeclavsku se navzdory původním plánům v pondělí a úterý otevírat nebude. Úklid polí postupuje rychle a na letišti parkovalo jen pár desítek vozů, dnes tedy krizový štáb v Břeclavi rozhodl o ukončení provozu parkoviště i hromadného svozu dobrovolníků na místa zasažená tornádem. ČTK to řekl Jiří Holobrádek z břeclavského štábu a potvrdila Alena Knotková z krajského úřadu.

Odklízení trosek v Moravské Nové Vsi a modré střechy. Odklízení trosek v Moravské Nové Vsi a modré střechy.
15:29
4. 7. 2021

První hodiny a dny po tornádu připomínaly obce v Podluží dystopickou krajinu z katastrofického filmu. Pahýly stromů, trosky v ulicích, střešní trámy zlámané jako sirky, auta pomačkaná jako krabičky od cigaret. Díky horečné práci místních a dobrovolníků, hasičů i armády se deset dní po živelní pohromě celkový obraz změnil k lepšímu. Návrat do normálu ale bude dlouhý.

Tři vesnice a jeden městys na Břeclavsku a Hodonínsku teď působí spíše jako jedno velké staveniště. Auta převážející suť, dřevo a stavebniny se prakticky nezastaví, na střechách je pomalu více lidí než v ulicích. Stany a provizorní přístřešky, kde se potkávají dobrovolníci u várnic s jídlem, přátelskou atmosférou trochu připomínají festivalové městečko.

I po deseti dnech přetrvává silný kontrast mezi úzkým pásem, kudy prošlo tornádo, a blízkým okolím. O pár set metrů dál rozkvétají slunečnicová pole, červenají se třešně u cest a výletníci šlapou do pedálů jízdních kol. Kolem zasažených obcí jsou však pole zplanýrovaná, stromy polámané a lidé nemají na výlety pomyšlení.

Kontrast je patrný i uvnitř obcí. Třeba část Moravské Nové Vsi je prakticky nepoškozená, u jednoho domku třeba zůstaly ozdobné hrníčky na laťkovém plotě. Na druhé straně městysu vichr rval střechy a některé ploty úplně zmizely – včetně toho u hřbitova.

Odklízení trosek v Moravské Nové Vsi a modré střechy. Odklízení trosek v Moravské Nové Vsi a modré střechy. Hájkovi z Moravské Nové Vsi. ...nebo dveře, které byly možná nedávno koupené.
14:38
4. 7. 2021
!

Lidé, kteří kvůli tornádu přišli o střechu nad hlavou, mají nabídky ubytování z blízkého okolí i vzdálenějších míst. Většina jich ale chce zůstat v domovské obci, kde je čekají opravy domů, případně musí stavět prakticky od základů. Jako provizorium na potřebnou dobu by mohly posloužit mobilní domy, řekl dnes novinářům hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Krajský úřad dal dohromady katalog různých možností, jako je ubytování složené z buněk nebo montované domky. „Vždy to je o ceně a kvalitě. Předali jsme obcím, co už máme zpracované, včetně kalkulací, aby si to mohly s občany řešit,“ uvedl Grolich. Po prodlouženém víkendu chce kraj přesně zjistit, kolik lidí bude potřebovat dlouhodobé náhradní ubytování.

Mobilní bydlení lze umístit přímo do zasažených obcí. Kdo uhradí náklady, není zatím jasné, bude se to podle hejtmana řešit individuálně. Hlavní slovo budou mít obce, které mají přehled o sociální situaci a možnostech svých obyvatel.

„Je to na dohodě s obcí, jestli to bude hradit, nebo jestli se to bude hradit z toho, co ty rodiny například dostanou z veřejných sbírek, to už je na řešení těch konkrétních případů,“ popsal Grolich.

Peníze ze sbírek by se nyní měly postupně dostávat k rodinám. Charitativní organizace, které vybraly dohromady přes miliardu, už obchází domy a dávají pro začátek „rychlé peníze“. V případě Nadace Via, která zastřešuje i další sbírky, jde o 150.000 korun. Diecézní charita Brno dává 50.000 až 200.000 korun podle podle stavu poškození domu. S odstupem v druhém kole budou organizace pomáhat rodinám podle toho, kolik dostaly od pojišťoven, od státu, případně jestli například získaly nějaký stavební materiál zdarma.

13:41
4. 7. 2021
!

Podívejte se, jak to vypadá deset dní po ničivém tornádu v obci Moravská Nová Ves a okolí. Všude jsou „modré střechy“, trosek je místy stále hodně. 

Odklízení trosek v Moravské Nové Vsi a modré střechy. Odklízení trosek v Moravské Nové Vsi a modré střechy. Odklízení trosek v Moravské Nové Vsi a modré střechy. Odklízení trosek v Moravské Nové Vsi a modré střechy. Odklízení trosek v Moravské Nové Vsi a modré střechy.
13:27
4. 7. 2021

Jihomoravští hasiči už nepotřebuji tak velkou pomoc jako doteď. Ze zasažených obcí proto spousta jednotek hasičů ale i odřadů odjíždí. Takto vypadá odjezd pražských hasičů. 

Pražští hasiči odjíždí z jižní Moravy. Pražští hasiči odjíždí z jižní Moravy. Pražští hasiči odjíždí z jižní Moravy. Pražští hasiči odjíždí z jižní Moravy.
13:18
4. 7. 2021

Pohled z výšky odhalil, kudy tornádo postupovalo a jak velké škody napáchalo. Více najdete v článku a galerii. 

Tornádo přineslo zkázu na jižní Moravu. Mělo sílu F4. Vítr se ve víru hnal rychlostí až 322 km/hod. Tornádo přineslo zkázu na jižní Moravu. Mělo sílu F4. Vítr se ve víru hnal rychlostí až 322 km/hod.
13:00
4. 7. 2021
!

Z jižní Moravy odjíždí odřah hasičů z Královéhradeckého kraje. Více než týden tam pracovalo 140 dobrovolných a profesionálních hasičů. „Naše mise končí, jedeme domů,“ napsali hasiči. 

12:05
4. 7. 2021

Policie podle krajského ředitele Leoše Tržila nadále počítá s kontrolami, a to i na výjezdu z obcí, aby nedocházelo k odvážení stavebního materiálu.

Před prodlouženým víkendem se krizový štáb obával nezvladatelného náporu dobrovolníků. Situace je ale klidná, dobrovolníků není tolik a jsou disciplinovaní. Ve stanových městečkách nocovalo asi 270 lidí.

„Kdokoliv má zájem přijet, bez problému může,“ řekl po krizovém štábu hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Práce se prý najde pro každého, doprava je už klidná.

Dobrovolníci například uklízejí pole a vinice, mnozí po dohodě s konkrétními rodinami pomáhají s opravami domů. Demolice už provádějí především hasiči s pomocí armády a těžkou technikou. K demolici je v celé oblasti zasažené tornádem určeno 180 domů. Asi 80 si jich majitelé zbourali sami, u dalších 27 hasiči obdrželi žádost o demolici.

Odklízení trosek v Moravské Nové Vsi a modré střechy. Odklízení trosek v Moravské Nové Vsi a modré střechy.
11:11
4. 7. 2021
!

Ze 180 domů určených k demolici po tornádu jich lidé 80 zdemolovali sami. U dalších 27 obdrželi hasiči žádost o demolici. Žádosti přijímají do úterý.

11:08
4. 7. 2021
!

Parkoviště pro dobrovolníky u Ladné s kyvadlovou dopravou zůstane v provozu do úterý. Od středy policie umožní vjezd do obcí. Dorovolníci jsou vítaní.

10:16
4. 7. 2021
!

„Bůh nás nezkouší víc, než dokážeme snést,“ uvedl při mši v Moravské Nové Vsi brněnský pomocný biskup Pavel Konzbul.

Kostel má sice zachovanou klenbu, ale krov a střechu tornádo zničilo. Některá okna jsou rozbitá, včetně vitráže nad oltářním nástavcem. Zmizela špička věže, hodiny se zastavily krátce před půl osmou, tedy v čase, kdy udeřilo tornádo. Pryč jsou stromy, které kostel obklopovaly. Interiér je ale zachovalý. Kolem chrámu už je také složené dřevo na nový krov.

Kostel zaplnili jak místní, mnozí ve svátečním nedělním oděvu, včetně dětí a seniorů, tak někteří dobrovolníci, kteří chtěli alespoň nakouknout do poškozeného chrámu. Farář Marián Kalina řekl, že kromě budování nových střech je potřeba myslet na budování společenství obce i farnosti.

„Co je nejdůležitější, musíme neustále budovat naše mezilidské vztahy a náš vztah k bohu. Tyto vztahy jsou možná zranitelnější, než na první pohled vypadají, škody na nich jsou často skryté,“ doplnil Konzbul. Kázání v kostele mělo věřícím dodat vytrvalost a sílu, varovalo před reptáním a závistí.

Mše ve zničeném kostele v Moravské Nové Vsi. Mše ve zničeném kostele v Moravské Nové Vsi. Mše ve zničeném kostele v Moravské Nové Vsi. Mše ve zničeném kostele v Moravské Nové Vsi.
9:52
4. 7. 2021
!

Kostel v Moravské Nové Vsi, silně poškozený při tornádu, dnes poprvé zaplnili věřící při nedělní mši. Chrám nemá krovy, střechu ani špičku věže.

Mše ve zničeném kostele v Moravské Nové Vsi. Mše ve zničeném kostele v Moravské Nové Vsi. Mše ve zničeném kostele v Moravské Nové Vsi.
9:20
4. 7. 2021
!

Uměle vytvořené tornádo se záměrem škodit obyvatelům? I takové konspirační teorie se v souvislosti s událostmi na jižní Moravě objevují. Podrobnosti v článku. 

9:09
4. 7. 2021
!

V Prešově se v sobotu konal pohřeb těhotné Martiny (†32). Zabilo jí tornádo, za tři týdny by porodila Daliborka. Podrobnosti přinášíme v článku. 

Pohřeb Martiny († 32) z Prešova, kterou zabilo tornádo v moravských Lužicích. Martina měla za tři týdny rodit.
8:54
4. 7. 2021
!

Zemědělci sdružení v Agrární komoře a Zemědělském svazu ČR zatím vybrali ve sbírce pro poškozené tornádem na jižní Moravě přes 1,5 milionu korun. ČTK to sdělila mluvčí komory Barbora Pánková. Sbírka potrvá do konce července, peníze potom budou předané nejvíce poškozeným obcím. Podle místopředsedy Iniciativy zemědělských a potravinářských podniků a bývalého ministra zemědělství Jiřího Milka by pomoc byla rychlejší, kdyby fungoval fond těžko pojistitelných rizik.

Zemědělci se také zapojili v postižených oblastech do úklidových prací, mají k dispozici traktory s čelním nakladačem a další těžkou techniku, pomocí které mohou například odvážet suť z poničených domů.

„Od čtvrtečního večera desítky zemědělců pomáhají obyvatelům zasažených oblastí s odklízením trosek a zajištěním základních potřeb. Další stovky a tisíce z celé republiky nabízejí materiální i peněžní pomoc postiženým kolegům, aby mohli co nejdříve obnovit svá hospodářství, postarat se o plodiny na polích i trvalých kulturách a zajistit odpovídající péči o hospodářská zvířata,“ dodal předseda svazu Martin Pýcha.

8:33
4. 7. 2021

Středočeští hasiči včera opět trvdě makali. V Hodoníně rozebírali plechy ze střech a stěn objektů. „Práce probíhá ve výškách, proto je nutné, abychom byli zajištěni. V práci nám pomáhá také výšková technika,“ doplnili. 

8:17
4. 7. 2021

Pražští hasiči budou dnes redukovat své síly a prostředky nasazené na jižní Moravě. „Náš odřad se tak vrací zpět do Prahy. Pomoc HZS Jihomoravského kraje v současném rozsahu už není potřeba,“ uvedli na twiteru. 

8:00
4. 7. 2021

Dobré ráno. I dnes se budeme v online zpravodajství věnovat dění na jižní Moravě, kde se 24. června prohnalo tornádo. 

22:30
3. 7. 2021

Děkujeme za pozornost našemu online přenosu o tornádu na jihu Moravy a likvidaci jeho následků. Sobota přinesla především jednání krizového štábu, po kterém hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) uvedl:

 • „Těm lidem, kteří tady makají několik dní v kuse, je vyhrožováno smrtí. Toto se děje. Musíme zajišťovat psychickou pomoc i těm lidem, kteří tady zvládají největší nápor práce,“ zlobil se.
 • Hejtman apeloval na veřejnost, aby nešířila neověřené a staré zprávy. Bylo by prý také dobré, aby lidé v zasažených obcích vznášeli konkrétní požadavky primárně na krizové štáby, většinu problémů se prý daří vyřešit na místě, případně v okresních městech nebo na krajské úrovni.
 •  Asi 90 procent území obcí zasažených tornádem je uklizeno od suti, trámů, zbytků stromů a dalšího odpadu, informovali dnes hasiči. Pokračují demolice poškozených budov v Lužicích a Hruškách, postupně by měli hasiči provádět řízené demolice také v Moravské Nové Vsi a Mikulčicích.
 • Vznikají seznamy na základě požadavků občanů a starostů, řekl novinářům ředitel jihomoravských hasičů Jiří Pelikán. K zemi půjde celkem více než 180 domů. Pelikán v České televizi uvedl, že více než třetinu domů si zbourali majitelé sami. Zbývajících 120 domů by mělo být zbouráno během příštích 14 dnů. V neděli přijdou na řadu dva rodinné domky v Hruškách.
 • Hasičům se dnes v Moravské Nové Vsi podařilo vyprostit z hromady dřeva a suti živého psa. Je zraněný a vyčerpaný. Ošetřila jej veterinářka. Je to pravděpodobně knírač, řekl mluvčí jihomoravských hasičů Petr Příkaský.
 • Psa objevila skupina hasičů z Prahy. Všimli si toho, že u hromady intenzivně štěká pes. Pravděpodobně tím upozorňoval na to, že je tam živé zvíře, které pak hasiči skutečně vyprostili.
21:17
3. 7. 2021

Hudebníci z České filharmonie a Filharmonie Brno spojili síly ve prospěch obcí zasažených tornádem. Na zámku ve Valticích odehráli benefiční koncert pod taktovkou Tomáše Netopila. Na úvod zazněla hymna, poté Špacírka ze Slovanských tanců Antonína Dvořáka. Hlavním bodem programu byla Novosvětská stejného skladatele.

Tornádo, které se prohnalo minulý čtvrtek obcemi na jihu Moravy, zasáhlo i některé členy Filharmonie Brno. Jeden z nich bydlí přímo v Moravské Nové Vsi, několik dalších má v oblasti příbuzné, další dobrovolně pomáhají při odklízení následků.

K hudebníkům, kteří na vlastní oči viděli spoušť v Podluží, patří violista Pavel Nikl, jeden z těch, kteří dnes vystupovali na valtickém zámku. Prý se přesvědčil, jak mocná je příroda, když se rozhodne ukázat svou sílu. „Máme jednu velkou a silnou zbraň - a to je lidské srdce, které dokáže být obětavé, pracovité, když je to potřeba,“ řekl před zahájením koncertu Nikl.

Benefičním večerem, který přenášela Česká televize, provedl diváky moderátor Marek Eben. Kromě televize jej mohli zájemci sledovat i na sociálních sítích obou orchestrů. Přispívali dárcovskými SMS nebo přímo na sbírkový účet Nadace Via, kde se pro Moravu v uplynulých dnech vybralo už přes 200 milionů korun. Během televizního přenosu koncertu přibylo dalších 2,5 milionu korun, uvedl na závěr Eben.

Živly před devíti dny silně zasáhly také zámek ve Valticích. Krupobití poničilo střechu a okna. Zatím se podařilo dát do pořádku například jízdárnu, kde se dnešní koncert konal. Pět desítek oken je zasklených, střecha má novou krytinu. Na zámku ale zůstává spousta další práce. „Nechali jsme opravit okna v místnostech, kterými prochází návštěvnický okruh, ostatní jsou zajištěná proti zatečení. Bohužel krupobití zasáhlo zámek ze západu v největší možné ploše,“ řekl v pátek kastelán Richard Svoboda.

Česká filharmonie a Filharmonie Brno společně odehrály 3. července 2021 na zámku ve Valticích na Břeclavsku koncert naděje na pomoc lidem zasaženým tornádem a jako poděkování všem, kdo pomáhají. Česká filharmonie a Filharmonie Brno společně odehrály 3. července 2021 na zámku ve Valticích na Břeclavsku koncert naděje na pomoc lidem zasaženým tornádem a jako poděkování všem, kdo pomáhají. Česká filharmonie a Filharmonie Brno společně odehrály 3. července 2021 na zámku ve Valticích na Břeclavsku koncert naděje na pomoc lidem zasaženým tornádem a jako poděkování všem, kdo pomáhají.
20:21
3. 7. 2021

Mezi obcemi po tornádu bují velké skládky, najde se na nich ledacos. Třeba jízdní kolo nebo dveře, možná nedávno koupené. Výjimkou není ani počítavý monitor.

Mezi obcemi po tornádu bují velké skládky, najde se na nich ledacos. Na skládce se válí zničené jízdní kolo... Hromada narůstá s každým příjezdem náklaďáku, tedy co tři minuty. ...nebo dveře, které byly možná nedávno koupené. Na skládce je vše, co tornádo zlikvidoval, třeba i monitor.
19:10
3. 7. 2021
!

Šéf jihomoravských hasičů Jiří Pelikán v České televizi také uvedl, že v pátek bylo v oblasti ještě zhruba 1050 hasičů, od zítřka by jich tu měla být už jen zhruba polovina.

19:07
3. 7. 2021
!

Hasiči v sobotu zbourali tři domy v obcích Hrušky a Lužice, uvedl v České televizi Jiří Pelikán, velitel hasičů Jihomoravského kraje. Zmínil také, že další demolice 120 domů potrvají zhruba 14 dní. Třetinu z celkem 180 domů určených k demolici si podle Pelikána místní zbourali sami. V neděli přijdou na řadu dva rodinné domky v Hruškách.

18:21
3. 7. 2021

Podívejte se, jak to vypadá na zámku ve Valticích, který poničily kroupy, které předcházely ničivému tornádu na jihu Moravy. I na plachtou zakrytý skleník.

lachtou zakrytý skleník zámku ve Valticích na snímku pořízeném 3. července 2021. Areál zámku poškodilo 24. června krupobití, jež předcházelo vzniku tornáda na Břeclavsku. Tašky popadané ze střechy zámku ve Valticích na snímku pořízeném 3. července 2021. Areál zámku poškodilo 24. června krupobití, jež předcházelo vzniku tornáda na Břeclavsku. Plachtou zakrytý skleník zámku ve Valticích na snímku pořízeném 3. července 2021. Areál zámku poškodilo 24. června krupobití, jež předcházelo vzniku tornáda na Břeclavsku. Tašky popadané ze střechy zámku ve Valticích na snímku pořízeném 3. července 2021. Areál zámku poškodilo 24. června krupobití, jež předcházelo vzniku tornáda na Břeclavsku. Tašky popadané ze střechy zámku ve Valticích na snímku pořízeném 3. července 2021. Areál zámku poškodilo 24. června krupobití, jež předcházelo vzniku tornáda na Břeclavsku.
17:55
3. 7. 2021

Špatná zpráva pro lidi v exekuci. Jakkoli žijí v tornádem postižených obcích, o peníze ze sbírek můžou přijít. Pro Radiožurnál to uvedla prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová. „Vůbec netušili, že by ta situace mohla dopadnout takto,“ uvedla Rohanová s tím, že jde o 300 rodin - zhruba 450 lidí.

16:50
3. 7. 2021

„Nejen daně, ale i správní poplatky promíjíme v návaznosti na nedávné tornádo v Jihomoravském kraji. Zákon umožňuje osvobodit od poplatků všechny úkony související se zápisem do registru silničních vozidel, vydáním registrační značky nebo i darováním auta občanům v zasažených obcích,“ uvedla vicepremiérka ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

16:24
3. 7. 2021

„V uplynulých čtyřech dnech jsme se ve spolupráci s SDH Horní Měcholupy účastnili likvidačních prací v oblasti zasažené tornádem na Moravě. Práce tam bylo opravdu dost a velice rádi jsme pomohli. Doufáme, že se brzy obnoví původní život v zasažené oblasti,“ uvedli na facebooku dobrovolní hasiči z Dolních Měcholup. „Dále bychom chtěli poděkovat všem lidem, kteří přispěli do sbírky pro tamní obyvatele, kterou velice rychle uspořádala naše paní místostarostka a TRIO MALÝ HÁJ. Vybrané věci byly předány na místě,“ dodali.

SDH Dolní Měcholupy a pomoc z Prahy na jihu Moravy (červenec 2021) SDH Dolní Měcholupy a pomoc z Prahy na jihu Moravy (červenec 2021) SDH Dolní Měcholupy a pomoc z Prahy na jihu Moravy (červenec 2021) SDH Dolní Měcholupy a pomoc z Prahy na jihu Moravy (červenec 2021)
15:54
3. 7. 2021

Technici v Hruškách na Břeclavsku staví obří obrazovku, na které budou moci lidé sledovat večerní čtvrtfinálové utkání fotbalového mistrovství Evropy Česká republika - Dánsko v Baku. Chtějí tak místním alespoň trochu zpříjemnit atmosféru po ničivém tornádu.

Technici v Hruškách na Břeclavsku staví obří obrazovku, na které budou moci lidé sledovat večerní čtvrtfinálové utkání fotbalového mistrovství Evropy Česká republika
15:40
3. 7. 2021

Blesk navštívil v sobotu Břeclav i obec Hrušky. Řadu zajímavých fotek najdete v galerii článků, část jich zveřejňujeme přímo zde. Do výdeje jídel se vedle místních zapojily i cateringové fimy, na pomoc přijeli i mistři kominičtí-

Na pomoc do vesnic zničených tornádem přijeli i mistři kominičtí (3. 7. 2021) Cateringová firma vaří a vydává jídlo brigádníkům přímo uprostřed zpustošených ruin Hrušek (3. 7. 2021) Brigádníci pomáhají místním v Hruškách v ulici Záhumenní (3. 7. 2021) Paní z Hrušek vydává oběd brigádníkům, kteří přijeli do vsi pomáhat po tornádu (3. 7. 2021)
15:26
3. 7. 2021

K úklidu okolí Břeclavi se přihlásily desítky dobrovolníku, do oblasti je dovezly autobusy.

15:10
3. 7. 2021

Zdravotníci ve čtyřech vesnicích postižených tornádem pečují o pacienty, kteří se zraní při stavebních a úklidových pracích. „Kromě toho řešíme také interní stavy, například kolapsy či bolesti na hrudi. Aktuální jsou stále i psychické potíže, v tomto ohledu jsou k dispozici naši interventi,“ popsala Bothová.

Zdravotníci apelují na všechny, kdo v zóně tornáda pracují, aby používali vhodný oděv a pevnou obuv. Měli by také dodržovat pitný režim a dbát na bezpečnost svou i ostatních, zdůraznila Bothová.

Pražští záchranáři v týdnu po bouřích a tornádu ošetřili v Moravské Nové Vsi 419 pacientů. Nejvíce pomáhali lidem s úrazy z úklidových prací a s problémy způsobenými chybějícími léky. Kamion pro hromadná neštěstí Golem zůstával v městysu do pátku.

15:08
3. 7. 2021

V oblasti zasažené tornádem nově pomáhají záchranáři ze Zlína. Vystřídali pražskou záchrannou službu s vozidlem Golem. Působí v Moravské Nové Vsi. Na místě je stacionární ošetřovna i výjezdová skupina, oznámila ČTK mluvčí jihomoravské záchranné služby Michaela Bothová.

V Mikulčicích zůstává velkokapacitní vůz brněnské záchranky, kam se mohou lidé přijít nechat ošetřit. Na místě je také traumaambulance. Stan i s vybavením zapůjčila Fakultní nemocnice Brno. K dispozici je záchranářská výjezdová skupina.

14:32
3. 7. 2021
!

Pražským hasičům se v Moravské Nové Vsi podařilo z trosek vyhrabat psa! „Zraněného a vyčerpaného jsme ho předali veterináři,“ uvedli. Hasiči později doplnili, že v troskách pes nebyl týden. „Byl v troskách asi den, lezl ve zříceném domě a včera ho část trosek zasypala,“ dodali. 

Na stopu je podle velitele dobrovolných hasičů pražských Řeporyj dovedl jiný pes. „Happy end dne, u hromady větví kňourá pes a nedá se majitelkou odvolat. Tak tam jdeme a najdeme jeho kamarádku z vesnice,“ citoval velitele politik Pavel Novotný. 

Nalezený pes v troskách domu v Moravské Nové Vsi. Nalezený pes v troskách domu v Moravské Nové Vsi. Nalezený pes v troskách domu v Moravské Nové Vsi.
13:10
3. 7. 2021
!

K situaci na sociálních sítích se podrobněji vyjádřil i hejtman Jan Grolich (KDU - ČSL): „Považuji to za velký problém. Chci poprosit, aby si všichni ověřovali, jestli zpráva, kterou šíří dál, je stále aktuální. Stává se nám, že se na Facebooku objeví například požadavek na dodávky jídla. Ten je jedním telefonátem vyřešen, ale tento neaktuální příspěvek „létá“ virtuálním prostorem tři dny. Nejhorší na tom je to fakt, že lidé, kteří na tyto příspěvky odpovídají a věcně vysvětlují, jaký je skutečný stav, jsou potom napadáni. Objevily se i výhružky smrtí. Musíme tak nyní zajišťovat psychickou pomoc i lidem, kteří zde zvládají obrovský nápor práce. Prosím tedy, ověřujte si to. Co se týká jídla, jsou v postižených místech vydávány tisíce porcí denně. Obce i kraj jsou připraveni tato jídla hradit, pokud už nebudou dodávány z charitativních důvodů bezplatně. Prosím tedy, nešiřte dál neaktuální zprávy, a hlavně nenapadejte lidi, kteří tyto požadavky vyřizují,“ apeluje na uživatele sociálních sítí hejtman Jan Grolich.

Hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich
12:52
3. 7. 2021

Lidé z tornádem postižených obcí mohou žádat o dotaci na obnovu svých domovů z programu ŽIVEL vyhlášeného Ministerstvem pro místní rozvoj. „Mobilní týmy ministerstva přijely za lidmi v sobotu v novotu přímo do zasažených oblastí, kde zájemcům pomáhají s vyplněním formulářů,“ řekl starosta Hodonína Libor Střecha (Pro Hodonín).

Lidé dostanou dotace až do výše 2 milionů korun s možností navýšení o zvýhodněný úvěr až do částky 5 milionů korun a to na pořízení nového bydlení nebo jeho rekonstrukci. Dnes do 18.00 jsou úředníci na základní škole Duhovka v Hodoníně Bažantnici.

12:45
3. 7. 2021
!

Řemeslníky, pomoc psychologů a právníků a materiál na opravu střech potřebují nyní lidé ve Stebně na Lounsku, které před týdnem zasáhl silný vítr a kroupy. Na místě dnes několik desítek dobrovolníků pomáhá s úklidem. Obava panuje z dešťů, střechy jsou zakryté zatím jen provizorně. Žádosti o státní dotaci z programu Živel vyplňují lidem úřednice v přístřešku na návsi zpustošené vichrem.

Škody se pohybují podle předběžných odhadů kolem sto milionů korun. Vojáci s těžkou technikou a dobrovolníci už odklidili sutě, modré plachty zakryly střechy domů. Traktory stojí na náměstí i v okolí obce u rozřezaných stromů. Po týdnu je řada místních unavená a smutná. „Lidé jsou vyčerpaní, prvních pět dní působil adrenalin, ale teď odjela těžká technika, hasiči, vojáci. Utichlo to, tak to na ně začíná padat, nemůžou spát,“ řekl ČTK Luděk Prošek, který organizuje práci řemeslníků.

Ústecký kraj uvolnil z centrálního skladu humanitární pomoci 50 vysoušečů. Potraviny i vodu do obce vozí dárci. „Jsme vděční za každou pomoc, je ale lepší se dopředu domluvit. Oblečení a hygienické prostředky jsou zbytečné. Nejvíce se teď hodí stavební materiál. Zařídili jsme účet na pile v sousedním Blatně, kam mohou zájemci vložit částku na konkrétní věci,“ řekla ČTK Eliška Ratiborská, která koordinuje dobrovolníky. Sama přitom původně přijela jen pomoci prarodičům, kterým pohroma zcela zničila dům. „Lidé se na mě obraceli, že chtějí pomoc, ale neví jak. Tak jsem zřídila účet a nakonec jsem se stala prostředníkem pro Člověka v tísni, který přijel s finanční pomocí,“ uvedla.

Do Stebna se vydala dnes i parta motorkářů. „Přijeli jsme přispět, ne tedy prací, ale každý s nějakým finančním obnosem,“ řekl ČTK Bohumil Cikán. „Většina lidí je z Prahy, já z Chomutova, domluvili jsme se na výlet a pomoci konkrétním osobám,“ uvedl.

Silná bouře poničila také obec Stebno na Lounsku. Silná bouře poničila také obec Stebno na Lounsku. Silná bouře poničila také obec Stebno na Lounsku.
12:32
3. 7. 2021
!

Před dezinformacemi varuje i Jihomoravský kraj. Zdůrazňuje, že je dobré si všechny informace ověřovat. 

12:23
3. 7. 2021

Týden po tornádu připomínají slovácké obce zpustošené tornádem mraveniště. Místní, dobrovolníci z celé republiky, hasiči, vojáci a záchranáři nepřetržitě a neúnavně vyklízejí trosky, přenášejí materiál a staví už i první nová obydlí!

Bez oddechu, neúnavně a navzdory nikdy nepoznané situaci, co nejvíce koordinovaně. „Jasně, zádrhel se občas vyskytne. Nejsme neomylní. Ale klape to,“ svěřil se Blesku místostarosta Moravské Nové Vsi Igor Antal, telefon přilepený k uchu. „Pojďte, ubytujete se ve stanovém městečku, které pro vás nachystáme,“ vítá partu mladých, kteří přijeli z Kyjovska.

Celkem prý v sobotu pracovalo v městyse přes 500 brigádníků. „Spočítat je není možné,“ vděčně říká muž z radnice. V Hruškách pracují, stejně jako jinde, mraky lidí. Bez oddechu a bez reptání. Aby se nezdržovali, oběd jim vydávají dobrovolnické firmy přímo mezi troskami. „Zase řízek,“ naoko hubuje mezi sousty David, mohutný havíř, co přijel z Karviné. „Jsou tu úžasní,“ tvrdí už vážně. Přespává ve vlaku, který na nádraží přistavil expediční sbor Alberta Fikáčka.

Dobrovolníci na jižní Moravě. Dobrovolníci na jižní Moravě. Dobrovolníci na jižní Moravě. Dobrovolníci na jižní Moravě.
11:54
3. 7. 2021
!

Situaci v obcích zasažených tornádem a odstraňování škod začínají komplikovat sociální sítě, kde se šíří staré zprávy nebo dávno vyřešené poptávky a požadavky. Lidé odjinud tak mohou mít pocit, že pomoc na místě není dostatečná. Přibývá agresivních reakcí na vysvětlení odpovědných lidí, kteří se snaží vše uvést na pravou míru. Podle hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) se objevují dokonce vyhrůžky smrtí.

„Těm lidem, kteří tady makají několik dní v kuse, je vyhrožováno smrtí. Toto se děje. Musíme zajišťovat psychickou pomoc i těm lidem, kteří tady zvládají největší nápor práce,“ řekl novinářům Grolich.

Hejtman apeluje na veřejnost, aby nešířila neověřené a staré zprávy. Bylo by prý také dobré, aby lidé v zasažených obcích vznášeli konkrétní požadavky primárně na krizové štáby, většinu problémů se prý daří vyřešit na místě, případně v okresních městech nebo na krajské úrovni.

Typický mechanismus šíření zpráv na facebooku popsal Grolich tak, že například někdo požádá o 400 porcí jídla pro dobrovolníky. Obratem je na místě 600 porcí, ale příspěvek se na sítích šíří dál. Přitom v každé obci se vydávají tisíce jídel denně, zdůraznil Grolich.

Dalším nešvarem jsou i zprávy o tom, že se v obcích krade. „Do dnešního dne k žádnému takovému případu nedošlo,“ zdůraznil krajský policejní ředitel Leoš Tržil. „Nejsou nahlašovány vůbec žádné krádeže,“ doplnil Grolich. Není hlašeno ani žádné rabování. 

Hejtmana mrzí, že šíření starých či nepravdivých zpráv na facebooku nejvíce dopadá na lidi, kteří odvádějí na místě dobrou práci. „Pokud jsme se dostali do stadia, kdy lidé, na kterých to závisí, potřebují psychickou pomoc, tak je to opravdu špatně. A je to jen vlivem sociálních sítí,“ uzavřel Grolich.

11:42
3. 7. 2021

Několik autobusů s dobrovolníky zatím dnes vyjelo ze záchytného parkoviště nedaleko Břeclavi. Vozí je přímo do obcí zasažených tornádem. Obavy z nezvladatelného náporu dobrovolníků, které zaznívaly před prodlouženým víkendem, se zatím nenaplnily, na parkovišti je několik desítek vozů, místa je stále dost.

Záchytné parkoviště nechal krizový štáb zřídit na letišti v Ladné. Auta mají registrační značky z různých krajů. Dobrovolníci ČTK shodně popsali, že se rozhodli pomoci jižní Moravě po zhlédnutí záběrů v televizi nebo na sociálních sítích. Přijíždí hlavně jednotlivci či dvojice.

Záchytné parkoviště na letišti bude v provozu přes víkend, další koordinační místo je v kulturním domě v Hodoníně. „V Ladné je kolem 30 vozidel, vyjely čtyři autobusy. V Hodoníně se parkuje na různých plochách po městě, vyjelo pět autobusů,“ řekl krajský policejní ředitel Leoš Tržil před 11:00.

Dobrovolníci na jižní Moravě.
11:32
3. 7. 2021

Asi 90 procent území obcí zasažených tornádem je uklizeno od suti, trámů, zbytků stromů a dalšího odpadu, informovali dnes hasiči. Pokračují demolice poškozených budov v Lužicích a Hruškách, postupně by měli hasiči provádět řízené demolice také v Moravské Nové Vsi a Mikulčicích.

Vznikají seznamy na základě požadavků občanů a starostů, řekl novinářům ředitel jihomoravských hasičů Jiří Pelikán. K zemi půjde celkem více než 180 domů. V pátek i v noci na sobotu hasiči převáželi s pomocí armády sutiny z meziskládek na tři centrálně určená úložiště. Celá území obcí a jejich veřejná prostranství pomáhají hasiči uklízet od sutin, zbytků po bourání a dřeva z polámaných stromů.

V pátek v zasažené lokalitě pracovalo asi 1050 hasičů. Jejich počet se začne postupně snižovat. „Je možné, že se toto číslo o polovinu, o třetinu sníží,“ řekl Pelikán. Rozhodnutí padne během dneška.

Policie začne redukovat počty svých lidí v terénu nejspíš až koncem prodlouženého víkendu. „I do budoucna bude prováděno střežení v noční době, regulace dopravy i přes den a po dohodě se starosty regulace vstupu do obcí,“ řekl krajský ředitel Leoš Tržil.

11:07
3. 7. 2021
!

Asi 90 procent plochy zasažených obcí je uklizených od suti, zbytků stromů a dalšího odpadu, informovali hasiči. Pokračují demolice poškozených budov. Do zasažených obcí přijížděli dobrovolníci, dostávají náramek, jídlo a pití. Do určených míst je pak rozvážejí autobusy. 

Hasiči pokračují v demolici zničených domů na jihu Moravy
10:07
3. 7. 2021
!

Dobrovolníky ze záchytných parkovišt sváží do obcí autobusy dopravního podniku Brno. 

Dobrovolníci na jižní Moravě. Dobrovolníci na jižní Moravě. Dobrovolníci na jižní Moravě.
9:48
3. 7. 2021

Na jižní Moravě se včera střídali členové posttraumatické péče. „Opět budou v obci Hrušky. Po večerním předání už teď pracují na místě. Jsme tu pro vás i nadále,“ uvedl na twitteru PsychoHasič. Pražští hasiči mají na místě stále svůj odřad, který pomáhá s následky tornáda. Psychologové se pak snaží pomáhat zasaženým občanům. 

9:35
3. 7. 2021

Mezi stovkami pomocníků v tornádem zasažených obcích nechybí ani Tomáš Cabal, zaměstnanec společnosti Keller, která mu poskytla stroj zvaný bobek. „Jsem tam, kde je potřeba,“ řekl Tomáš, který aktuálně pracuje v Hruškách.

 Mezi stovkami pomocníků v tornádem zasažených obcích nechybí ani Tomáš Cabal, zaměstnanec společnosti Keller, která mu poskytla stroj zvaný bobek. Mezi stovkami pomocníků v tornádem zasažených obcích nechybí ani Tomáš Cabal, zaměstnanec společnosti Keller, která mu poskytla stroj zvaný bobek.
8:51
3. 7. 2021

Záchytné parkoviště pro dobrovolníky nedaleko Břeclavi je dnes kolem 8:30 poloprázdné, aut je zhruba 30. Obavy z nezvladatelného náporu dobrovolníků v tornádové zóně, které zaznívaly před prodlouženým víkendem, se tak zatím nenaplnily. Ani přímo v zasažených obcích ráno nenastaly vážnější dopravní problémy, řekl ČTK policejní mluvčí Pavel Šváb.

Záchytné parkoviště nechal krizový štáb zřídit na letišti v Ladné. Zatím na rozsáhlé travnaté ploše stojí pár desítek aut s registračními značkami z různých krajů. Pracovníci na místě lidem dávají dobrovolnické pásky. Pokud si nepřivezou vlastní, dostanou také rukavice, trochu pití a jídla. Připravené autobusy je pak rozvezou na místa, kde jsou dobrovolníci nejvíce potřeba. Zatím takto odjelo asi 30 lidí.

Krizový štáb nechce, aby dobrovolníci najížděli auty přímo do obcí. Blokovali by tak cesty pro složky IZS, které musejí zůstat průjezdné. Dopravu řídí na místě dopravní policie. 

Dobrovolnická práce je nyní nejvíce zapotřebí při odklízení trosek a odpadu na polích, vinicích a veřejných prostranstvích. Zasažené obce a jejich obyvatelé poptávají hlavně řemeslníky - klempíře, zedníky nebo pokrývače, pokud možno s vlastním nářadím.

8:30
3. 7. 2021

Místo oslavy 65. narozenin přišla smrt. Milan (†65) zemřel ve své milované hájence v Pánově během ničivého tornáda. O několik hodin později zemřela i jeho dvouletá vnučka. Rodina teď připravuje pohřeb. O tragédii se dočtete zde. 

8:25
3. 7. 2021

Včera večer přišla dobrá zpráva. Čtrnáctiletá Silvie, která jela 24. června v autobuse převráceném tornádem, se probudila. Při převozu do nemocnice byla v kritickém stavu ve Vídni. Rodina teď zveřejnila video, na kterém dívka popisuje, že ještě neví, kdy se vrátí domů, ale jednou určitě ano. 

7:52
3. 7. 2021

Pět desítek oken na jízdárně zámku ve Valticích na Břeclavsku je zasklených, střecha má novou krytinu. Zámek před týdnem ve čtvrtek poničilo krupobití, které na Břeclavsku předcházelo vzniku tornáda. Postup prací popsal kastelán Richard Svoboda. Navzdory způsobeným škodám zůstává zámek otevřený pro návštěvníky sedm dní v týdnu, žádné nebezpečí lidem při návštěvě nehrozí.

„Vyměnili jsme krytinu na jízdárně a nechali jsme tam zasklít okna. Je jich asi padesát, a jen zasklení stálo 60 000 korun,“ uvedl Svoboda.

Krupobití poničilo zámek ze západní strany, opravu potřebují střechy o rozloze asi jednoho hektaru, tašky bude třeba přeskládat nebo vyměnit. Střecha je momentálně zabezpečená proti zatečení, ale oprava zatím nezačala.

„Nechali jsme opravit i okna v místnostech, kterými prochází návštěvnický okruh, ostatní jsou zajištěná proti zatečení. Bohužel krupobití zasáhlo zámek ze západu v největší možné ploše,“ poznamenal kastelán. Zasklívání oken bylo nutné přerušit, protože sklenáři došel materiál a čeká na jeho dodávku.

7:00
3. 7. 2021

Vítejte zpět u online zpravodajství o následcích tornáda na jihu Moravy a obnově regionu.

Jihomoravský kraj očekává o nadcházejícím prodlouženém víkendu příval dobrovolníků. Hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) je požádal, aby si zajistili vlastní ubytování mimo zasaženou oblast. V obcích sice vzniknou stanová městečka, ale jejich kapacita je minimální, řekl dnes Grolich po jednání krizového štábu.

Pomoc dobrovolníků bude o víkendu potřeba zejména mimo obce na plochách, kde tornádo zanechalo velké množství odpadu. Připravená pro ně budou odstavná parkoviště v Břeclavi nebo Hodoníně, do poničených obcí je dopraví autobusy brněnského dopravního podniku. Dopravu bude organizovat policie.

Hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich v obcích zasažených tornádem.
23:10
2. 7. 2021

Máme pro vás přehled, co v oblasti na jihu Moravy postižené tornádem přinesl pátek:

 • Po bouřkách s krupobitím a tornádem, které se minulý týden ve čtvrtek prohnaly Břeclavskem a Hodonínskem, je k částečnému nebo úplnému zbourání určeno 180 domů. Poškozeno je 1202 budov. V zasažených obcích začaly demolice řízené hasiči, lidé mohou zároveň začít žádat o dotace a úvěry na obnovu bydlení. V charitativních sbírkách se shromáždila již víc než miliarda korun, dosud nejvíc po přírodní katastrofě v ČR. Meteorologové tornádo, které zasáhlo Moravu, zařadili do druhé nejsilnější kategorie, v Evropě bylo nejtragičtější od roku 1984
 • Na hodonínském hřbitově se lidé rozloučili s jednou ze šesti obětí živelní katastrofy, šestašedesátiletou učitelkou z gymnázia. Přišla nejbližší rodina, kolegové z gymnázia i současní či bývalí žáci.
 • Za solidaritu v souvislosti s následky tornáda poděkoval prezident Miloš Zeman v dopisech slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové, rakouskému prezidentovi Alexanderu Van der Bellenovi, dalším státníkům či papeži Františkovi, informoval Pražský hrad na webu.
 • Oblast v pátek znovu navštívil premiér Andrej Babiš (ANO). „Udělal se obrovský kus práce, je to vidět, postupuje to skvěle. Je důležité, aby lidé dostali tu pomoc rychle, aby byl dostatek materiálu, řemeslníků,“ řekl novinářům. Z programu Živel mohou lidé od státu získat dotaci až dva miliony korun a další tři miliony formou zvýhodněného úvěru.

Pro dnešek je online přenos u konce, s čerstvými novinkami se opět přihlásíme v sobotu ráno.

22:28
2. 7. 2021

 Před Janáčkovým divadlem v Brně se konal benefiční koncert Carmina Burana. Výtěžek z koncertu poputuje obcím, které zasáhlo tornádo.

19:34
2. 7. 2021

Hrdinsky se měl zachovat teprve desetiletý chlapec z Moravy, který při úderu tornáda chránil vlastním tělem svou tříletou sestřičku! „Když bylo po všem, sbalil sobě, sestře a mámě věci a odvedl je všechny pryč. V týmu jsme se shodli, že je to na nějaké ocenění,“ uvedl na twitteru psycholog pražských hasičů, který si na sociální síti říká PsychoHasič.

18:38
2. 7. 2021

Odstraňování škod po úderu tornáda pokračovalo i v obcích Lužice a Mikulčice na Hodonínsku. Mikulčice v pátek navštívil premiér Andrej Babiš a ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Na snímku jsou (zleva) premiér Andrej Babiš a ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček při jednání s vinaři 2. července 2021 v Mikulčicích. Odstraňování škod po torndáu 2. července 2021 v obci Lužice na Hodonínsku. Odstraňování škod po tornádu 2. července 2021 v obci Lužice na Hodonínsku.
18:30
2. 7. 2021

Pražští záchranáři v týdnu po bouřích a tornádu ošetřili v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku 419 pacientů. Nejvíce pomáhali lidem s úrazy z úklidových prací a s problémy způsobenými chybějícími léky. ČTK to řekla mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová. Desítka pražských záchranářů v Moravské Nové Vsi pomáhala s kamionem pro hromadná neštěstí Golem, v pátek z obce odjeli.

Zdravotničtí záchranáři z Prahy vyrazili do postižené oblasti v noci na pátek, bouře s krupobitím a tornádem zasáhly Břeclavsko a Hodonínsko ve čtvrtek večer. Vyžádaly si šest obětí, zranění desítek lidí a poničily 1200 domů. V Moravské Nové Vsi vznikne po odjezdu pražských záchranářů náhradní stanoviště, v němž se zdravotníci postarají o případné další zraněné, uvedla ve čtvrtek mluvčí jihomoravské záchranné služby Michaela Bothová.

Ze 419 ošetřených jen nízké desítky skončily v nemocnici, řekla Poštová. "Valnou většinu případů dokázali záchranáři vyřešit na místě," doplnila.

18:28
2. 7. 2021

Mobilní tým úředníků Státního fondu podpory investic (SFPI) v pátek v obci Hrušky přijal 50 žádostí o dotaci na obnovu bydlení z programu Živel. Lidé byli od starosty o možnosti přijít formulář vyplnit s pomocí státních úředníků dobře informováni, čekali na jejich příjezd. ČTK to řekla ředitelka odboru komunikace SFPI Karolína Smetanová. V následujících dnech mobilní tým zamíří do dalších obcí, které zasáhlo tornádo.

Úředníci SFPI měli v Hruškách podle Smetanové vytvořené pracoviště v základní škole, na místě byli od 13:00. Přijelo osm pracovníků a všichni lidem pomáhali s vyplněním žádostí. S sebou měli připravené formuláře, lidé se prokázali občanským průkazem nebo náhradním dokladem. Zároveň věděli, že mají mít v mobilním telefonu uloženou fotodokumentaci.

Nejčastějším dotazem a jakousi obavou bylo podle Smetanové to, aby se výše dotace nesnížila o pojistné. "Všechny jsme ujistili, že rozhoduje výše nákladů na obnovu," řekla. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) už dříve řekla, že program je určen pro pojištěné i lidi bez pojistky. Pokud má žadatel nemovitost pojištěnou například na dva miliony a škodu na domě má čtyři miliony, dostane k pojistce dotaci dva miliony korun. Lidé bez pojištění mají nárok na dvoumilionovou dotaci a na dva miliony korun zvýhodněný úvěr.

18:08
2. 7. 2021

 „K dnešnímu dni v 10 hodin máme nahlášeno celkem 1540 jednotlivých škod (ze smluv UNIQA i AXA, která je již součástí skupiny UNIQA) v úhrnné odhadované výši 225 milionů korun. Je z toho patrné, že škod už přibývá pomaleji,“ uvedla v oficiálním prohlášení pojišťovna UNIQA.

„Máme informaci, že naprostá většina škod našich klientů je už i prohlédnutá a předaná ke kalkulaci pojistného plnění. U některých škod klienti požadovali pozdější prohlídku, takže technici budou pracovat nadále o víkendu i o svátcích v postižené oblasti, aby prohlídky dokončili. Z tohoto počtu je 950 škod vzniklých na pojištěných autech klientů UNIQA, které se vyřizují z havarijního pojištění (od včera přibylo 50 nově nahlášených škod). Jejich celková výše činí asi 48 milionů korun. Průměrná škoda na vozidle zůstává zatím odhadem 50 000 korun,“ stojí nadále v prohlášení pojišťovny s tím, že velký podíl škod na autech je z oblastí, které zasáhlo tornádo. Nicméně pojišťovna vyřizuje škody na autech i v jiných částech České republiky, které byly zasaženy silnými bouřemi.

17:29
2. 7. 2021

O způsobu, jakým posuzují škody způsobené na jižní Moravě tornádem, chtějí znovu jednat se zástupci pojišťoven premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). V pátek navštívili postižená místa a setkali se mimo jiné s místními podnikateli. Pojišťovny by podle nich měly být v některých případech velkorysejší. Řekli to novinářům při návštěvě zasažené oblasti. Premiér Babiš  také v rozhovoru pro Rádio Impuls uvedl, že chce ještě jednat o možnosti zvýšit přímou dotaci dva miliony pro postižené obyvatele.

"Setkali jsme se s podnikatelem, který přišel o hospodu i o dům, byl pojištěný na živel do výše osmi milionů, ale na vichřici pouze do výše milionu. Podle našeho názoru by tornádo mělo být vyhodnocené jako živel, ale u něj situaci posoudili (zástupci pojišťovny) jako vichřici a vyplatí mu pouze milion korun. Se zástupci asociace pojišťoven jsme mluvili hned v pondělí a ubezpečili nás, že budou velkorysí. Na tomto případu to tak ale nevypadá, měli by být velkorysejší," poznamenal Havlíček.

Dodal, že pro všechny podnikatele je určena okamžitá pomoc do výše jednoho milionu. Vláda připravuje také investiční podporu pro poškozené nemovitosti podnikatelů do výše 35 milionů korun a zároveň spustí úvěrový program hlavně pro malé a střední podnikatele do 45 milionů korun s nulovou sazbou.

17:12
2. 7. 2021

Odstraňování škod napáchaných tornádem pokračovalo i v hodonínské části Pánov.

Odstrańování škod napáchaných tornádem v hodonínské části Pánov. (2. 7. 2021) Odstrańování škod napáchaných tornádem v hodonínské části Pánov. (2. 7. 2021) Odstrańování škod napáchaných tornádem v hodonínské části Pánov. (2. 7. 2021)
16:28
2. 7. 2021

V Moravské Nové Vsi pomáhají stále i hasiči z Pardubického kraje, kteří na místě pomáhají s úklidem dvorků a zahrad poničených domů, opravami domů, ale i demolicemi.

16:12
2. 7. 2021

Policisté na sociální síti Twitter zveřejnili informaci pro všechny dobrovolníky, kteří chtějí prodloužený víkend využít k pomoci na Břeclavsku. „Pro dobrovolníky mířící na Břeclavsko je připravena parkovací plocha na letišti v Ladné. V Hodoníně je pomoc koordinována z logistického centra v tamním kulturním domě,“ uvedli policisté s tím, že do obcí budou dobrovolníky převážet kyvadlové autobusy.

15:54
2. 7. 2021
!

Z umělého spánku se konečně probudila Silvie (14), kterou vážně zranilo tornádo! Dívenka cestovala autobusem z Hodonína domů do Moravské Nové Vsi, když jižní Moravu zasáhla tato strašná živelní katastrofa. Silvie utrpěla těžká zranění a byla vrtulníkem transportována do nemocnice ve Vídni.

Více v článku: ZDE!

Silvie (14) skončila v kritickém stavu v nemocnici ve Vídni.
14:48
2. 7. 2021

Vojáci pomáhají s odklízením odpadu a likvidací škod napáchaných tornádem ve dne i v noci. Na místo plánuje armáda vyslat další posily.

14:42
2. 7. 2021

Závistivé pohledy, klepy a špehování, kolikrát si kdo ze sousedů už byl pro vodu, jídlo nebo prášek na praní. Takovou situaci na sociálních sítích popsala obyvatelka tornádem zdevastovaných Mikulčič Eva. Stejnou zkušenost mají i další zdejší obyvatelé. A jiní už se proto bojí pro pomoc, které je připravené ohromné množství, přijít. Co na vzniklou situaci říká psycholožka Alexandra Hrouzková? To se dočtete zde.

14:26
2. 7. 2021

Škody nadělalo ničivé tornádo i v průmyslové zóně Kapřiska v Hodoníně.

Škody v průmyslové zóně
14:01
2. 7. 2021

Jihomoravští hasiči se přesouvají k dalšímu domu odepsanému k demolici. Tentokrát v obci Hrušky.

13:52
2. 7. 2021

„Firmy a OSVČ z jihu Moravy a Lounska nebudou při zpoždění odvodů platit penále, úhradu pojistného tak mohou odložit do konce roku,“ řekla ministryně práce Jana Maláčová.

13:37
2. 7. 2021

Prezident Miloš Zeman poděkoval dopisy slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové, rakouskému prezidentovi Alexanderu Van der Bellenovi, dalším státníkům či papeži Františkovi za jejich solidaritu v souvislosti s následky nedávného tornáda na jihu Moravy. Pražský hrad dnes o dopisech informoval na svých webových stránkách.

Zeman napsal Čaputové, že děkuje za solidaritu s českými občany, které tornádo zasáhlo. „Mnozí z nich ztratili své blízké, desítky osob byly zraněny, a ještě více z nich přišlo o střechu nad hlavou,“ uvedl. Ocenil obrovskou vlnu solidarity a pomoci, kterou Slovensko okamžitě poskytlo, ale i zapojení jednotek slovenského záchranného systému do záchranných prací.

13:18
2. 7. 2021

Jihomoravský hejtman Jan Grolich na Twitteru vyzval dobrovolníky, aby zaparkovali na letišti Břeclav nebo hodonínských parkovištích.

13:09
2. 7. 2021

Žádost o kurzarbeitový program budou zaměstnavatelé moci podat elektronicky i na papíře, protože v zasažených místech nefunguje internet. Podle náměstkyně ministerstva pro zaměstnanost Kateřiny Štěpánkové vysílají úřady práce do terénu mobilní týmy, které budou o kurzarbeitové podpoře informovat a pomáhat případně s vyřizováním. Elektronický systém by měl být připraven nejpozději od 12. července, dodala Štěpánková.

Firma podá žádost a úřad práce s ní podepíše dohodu. Úředníkům zaměstnavatel zašle vyúčtování výdělků a náhrad. Může ho odevzdat ještě před výplatou, peníze tak dostane předem.

12:58
2. 7. 2021

Hasiči dále demolují zničené domy v obcích na jihu Moravy, které byly nejvíce zasaženy tornádem.

Hasiči pokračují v demolici zničených domů na jihu Moravy Hasiči pokračují v demolici zničených domů na jihu Moravy Hasiči pokračují v demolici zničených domů na jihu Moravy
12:43
2. 7. 2021

Ministryně práce Jana Maláčová ke kurzarbeitu pro lidi zasažené tornádem dodala, že ne pro všechny bude pomoc automaticky znamenat pět týdnů podpory. „Neznamená to, že automaticky budou mít všichni nárok na podporu pět týdnů. Bude se to odvíjet od náhrad mezd. Někdo bude čerpat dva týdny, někdo dva dny,“ upřesnila ministryně. Stát uhradí mzdové náklady za dobu, kdy lidé kvůli překážkám nemohou dělat svou práci.

12:22
2. 7. 2021

Tornádo, které před týdnem postihlo Hodonínsko a Břeclavsko, způsobenými škodami odpovídá síle označované F4. V předběžné zprávě o hodnocení tohoto výjimečného jevu to dnes uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V této kategorii dosahuje vítr rychlosti zhruba 267 až 324 kilometrů v hodině. Meteorologové původně odhadovali, že síla větrného víru odpovídala F3. Tornádo přesahující sílu F3 v Česku dosud zaznamenáno nebylo.

Rychlost tornáda nelze změřit, jeho síla se proto měří podle škod, které způsobí. „Na základě leteckého i pozemního průzkumu a následné konzultace mezi odborníky nad získanými materiály o způsobeném poškození byla tornádu přiřazena kategorie F4,“ konstatoval ČHMÚ.

12:12
2. 7. 2021

Jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) žádá dobrovolníky, kteří se o prodlouženém víkendu chystají přijet pomáhat do míst postižených tornádem, aby si zajistili vlastní ubytování někde mimo zasaženou oblast. „V obcích sice vzniknou stanová městečka, ale jejich kapacita je minimální,“ řekl dnes po jednání krizového štábu hejtman.

„Zatím vůbec netušíme, kolik lidí sem přijede. Ale i kdyby to bylo 5000 dobrovolníků, tak se to podobá návštěvnosti nějakého hudebního festivalu. Stejně jako ani hudební festival nezorganizujete za dva dny, tak ani my nemůžeme zajistit pro takové množství lidí zázemí,“ zdůraznil hejtman. Dodal, že není možné vedení postižených obcí takovými věcmi zaměstnávat víc, než je nutné.

12:07
2. 7. 2021

„MPSV spouští dnes kurzarbeitový program pro poničený jih Moravy a Lounsko,“ řekla ministryně práce Jana Maláčová. Stát z něj uhradí výdělky od 25. 6. do konce července.

11:42
2. 7. 2021

Sbírky na pomoc jihomoravským obcím, do kterých přispěli lidé už přes miliardu korun, představují podle dostupných informací nejvyšší částku, která se ve sbírkách po přírodní katastrofě v České republice vybrala.

11:19
2. 7. 2021

Hasiči pokračují v demolici zničených domů na jihu Moravy.

Hasiči pokračují v demolici zničených domů na jihu Moravy Hasiči pokračují v demolici zničených domů na jihu Moravy Hasiči pokračují v demolici zničených domů na jihu Moravy
11:17
2. 7. 2021

Praha 6 pošle dalších 1,8 milionu korun čtyřem obcím na jihu Moravy, které minulý týden poničilo tornádo. Na mimořádném jednání to dnes schválilo zastupitelstvo městské části. Spolu s 200 000 korunami, které radní již schválili, pošle Praha 6 na Moravu dva miliony korun, tedy půl milionu každé obci. Další pomoc by mohli zastupitelé schválit po prázdninách. Peněžní dary schválil i magistrát a další městské části.

Pomoc bude odeslána obcím Hrušky, Moravská Nová Ves, Lužice a Mikulčice. Tajemník městské části Jan Holický na jednání řekl, že na zprostředkování daru se radnice z praktických důvodů dohodla s městy Břeclav a Hodnonín, se kterými sjednala darovací smlouvy a které obcím peníze přepošlou. Zaslání peněz podpořili všichni přítomní a on-line připojení zastupitelé.

Pirátská zastupitelka Eva Tichá na jednání řekla, že by městská část měla zvážit zaslání daru i na další místa. Zmínila osadu Pánov na okraji Hodonína, kde byly podle ní škody také velké a zemřeli tam dva lidé. „Všechny domy byly poškozeny, některé byly prakticky srovnány se zemí,“ řekla. Dále by si podle ní pomoc zasloužila i obec Stebno na severu Čech.

11:06
2. 7. 2021
!

Podle aktuálních zjištění hasičů je po tornádu poškozeno 1202 budov, k částečné nebo úplné demolici je určeno 180 domů. Některé domy už lidé zbourali.

10:54
2. 7. 2021

Brněnská primátorka Markéta Vaňková ocenila, že téměř všechny městské společnosti zasažené oblasti na jižní Moravě pomáhají.

„Teplárny a SAKO přispěly každá půl milionem korun a zároveň obě poskytly materiální pomoc, SAKO i své dobrovolníky. Dopravní podnik hned v pátek ráno dovezl první dávku potravin a nadále potraviny dováží. Teď přes víkend a svátky bude přesunovat dobrovolníky ze záchytného parkoviště na místo určení. Lesy města Brna poskytly dřevo na nové střechy a Technické sítě Brno pomáhaly při zjišťování statiky stožárů elektrického vedení,“ řekla Vaňková.

10:26
2. 7. 2021

Na obce postižené minulý čtvrtek tornádem se k dnešku ve sbírkách vybrala miliarda. Nejvíce peněz je zřejmě na účtu Diecézní charity Brno, na který lidé dosud poslali 247 milionů korun. Například sbírkový účet Nadace Via dnes dopoledne překonal hranici 200 milionů, na účtu organizace Člověk v tísni je 136,5 milionu korun. Ke 100 milionům se blíží Český červený kříž. Vyplývá to z údajů na stránkách organizací, které sbírky pořádají, a z vyjádření zástupců těchto organizací pro ČTK.

Peníze na účtech přibývaly nejrychleji bezprostředně po katastrofě a po víkendu, kdy se načetly transakce z volných dnů. Už na začátku týdne bylo na sbírkových účtech dohromady okolo 850 milionů. Od té doby peníze přibývají pomaleji. Vybraná suma, byť po menších částkách, roste stabilně například na portálu donio.cz, jehož prostřednictvím lidé přispívají konkrétním rodinám.

10:05
2. 7. 2021

Desetimilionovou pomoc jihomoravským obcím, jež minulý čtvrtek zasáhlo tornádo, dnes na mimořádném zasedání schválili brněnští zastupitelé. Peníze magistrát odešle na účet finanční sbírky vyhlášené Jihomoravským krajem. Brno bude také zásobovat jídlem složky Integrovaného záchranného systému Jihomoravského kraje, schválili zastupitelé. Primátorka Markéta Vaňková (ODS) ocenila i pomoc městských firem a městské policie, které na místě mají vždy minimálně 16 strážníků.

Zásobování jídlem obnáší dodávku balených baget a vařených obědů. „U dodávky baget počítáme s celkovou částkou maximálně milion korun, uvidíme, jak bude potřeba. Denně dodáváme přibližně 600 kusů, ale může se to měnit. Zároveň dodáváme teplé jídlo z jedné školní jídelny, která je připravená vařit celé léto, opět podle potřeby. Počítáme s maximální částkou přibližně 1,2 milionu korun,“ řekla Vaňková.

9:48
2. 7. 2021

V Lužicích na Hodonínsku poničených bouří a tornádem dnes dopoledne začala první demolice řízená hasiči, jde o bytový dům a zdravotní středisko. Odpoledne zřejmě strhnou ještě rodinný dům v Hruškách na Břeclavsku. Novinářům to na místě řekl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. K demolici je v postižených obcích určeno podle mluvčího zatím kolem 170 objektů.

„Je to první demolice, kterou máme pod kontrolou a na kterou jsme vyčlenili síly a prostředky. Dostatek těžké techniky jsme byli schopni vyčlenit díky průběhu likvidačních prací,“ uvedl Mikoška. Na demolici se podílí podle mluvčího zhruba 20 hasičů a 14 kusů techniky. Je ale možné, že kvůli množství stavební sutě budou muset hasiči povolat ještě další těžkou techniku.

V Lužicích začala demolice jednoho z domů zničených tornádem V Lužicích začala demolice jednoho z domů zničených tornádem
9:38
2. 7. 2021

Český hydrometeorologický ústav vydal předběžnou zprávu k vyhodnocení tornáda na jihu Moravy.

„První supercela procházející jižní Moravou vytvořila ničivé tornádo na Břeclavsku zhruba v 19:10 místního času. Momentálně probíhá výzkum, jehož cílem je zjistit, proč jen jedna z několika supercel v dané oblasti vytvořila tornádo a zda je možné z této zkušenosti získat informace, které nám pomohou zpřesnit předpovědi nebezpečných jevů,“ píší meteorologové ve zprávě.

V dokumentu byl přiložen také snímek znázorňující mapu škod způsobených tornádem.

Mapa škod způsobených tornádem na jižní Moravě
9:25
2. 7. 2021

Bouře a tornádo v Lužicích na Hodonínsku poničilo i železniční stanici, bez střechy zůstalo pohotovostní pracoviště výpravčího. „Škody ve stanici jsou za desítky milionů korun,“ řekl dnes ČTK na místě generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

„V Lužicích jsou na železnici škody v řádu desítek milionů korun, největší právě na trakčním vedení. Spíš se ale týkají vnějšku stanice. Hlavní budova je relativně v pořádku, bez střechy je pohotovostní pracoviště výpravčího,“ popsal Svoboda.

9:19
2. 7. 2021

Ministr dopravy Karel Havlíček, premiér Andrej Babiš a generální ředitel Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) se přijeli podívat na železniční stanici v Lužicích na Hodonínsku, kterou minulý týden postihlo ničivé tornádo.

Ministr dopravy Karel Havlíček, premiér Andrej Babiš a generální ředitel Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) při prohlídce železniční stanice v Lužicích na Hodonínsku, kterou minulý týden postihlo ničivé tornádo. Ministr dopravy Karel Havlíček, premiér Andrej Babiš a generální ředitel Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) při prohlídce železniční stanice v Lužicích na Hodonínsku, kterou minulý týden postihlo ničivé tornádo.
9:09
2. 7. 2021

Příslušníci středočeských hasičských jednotek odjeli autobusem ze stanice Říčany do Podivína, kde vystřídají své kolegy nasazené v Hodoníně.

Příslušníci středočeských hasičských jednotek odjeli autobusem ze stanice Říčany do Podivína, kde vystřídají své kolegy nasazené v Hodoníně. Příslušníci středočeských hasičských jednotek odjeli autobusem ze stanice Říčany do Podivína, kde vystřídají své kolegy nasazené v Hodoníně. Příslušníci středočeských hasičských jednotek odjeli autobusem ze stanice Říčany do Podivína, kde vystřídají své kolegy nasazené v Hodoníně.
8:45
2. 7. 2021

Premiér Andrej Babiš (ANO) s vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO) dorazili do Lužic.

8:14
2. 7. 2021

Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje poděkovala všem dobrovolníkům i okolním krajům, které vyslaly pomoc. Oblasti zasažené tornádem se nyní musí potýkat s likvidací škod a odpadu, které za sebou tornádo zanechalo.

7:50
2. 7. 2021

Připomeňte si, jak hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL) nejen podporuje všechny zasažené ničivým tornádem, ale děkuje také všem za vlnu solidarity, která se přesně před týdnem po řádění ničivého živlu zvedla téměř okamžitě. 

7:17
2. 7. 2021

Kroměříž daruje obcím na Břeclavsku a Hodonínsku, které minulý týden zasáhla bouřka a tornádo, 800 000 korun. Na svém dnešním mimořádném ranním zasedání to jednomyslně schválili zastupitelé města. Peníze radnice rovnoměrně rozdělí mezi Hrušky, Moravskou Novou Ves, Mikulčice a Lužice, každá z obcí tedy dostane 200 000 korun.

„Se starosty jednotlivých obcí to bylo projednáno,“ řekl zastupitelům starosta Jaroslav Němec (Nezávislí).

Ve čtvrtek město přepravilo materiální pomoc lidem poškozeným tornádem do centrálního skladiště pomoci v Hodoníně. V autě byly věci, které věnovali obyvatelé Kroměříže. Mezi nimi například potřebné nářadí a stavební materiál, jako jsou hřebíky, vrtačky, lepidla, tmely, plachty, kolečka a obklady, dále léky, prodlužovací kabely, kýble nebo košťata. Na místě neštěstí v tomto týdnu pomáhali také kroměřížští dobrovolní hasiči.

6:47
2. 7. 2021

Ve čtvrtek se prohnalo jižní Moravou ničivé tornádo, které za sebou nechalo jenom strašlivou spoušť. Kromě zpustošených měst a poničených domů si bohužel přírodní katastrofa vyžádala také lidské životy. V domě v Pánově po zřícení střechy zemřel dědeček Milan a jeho dcera Eliška s vnoučaty zůstala pod troskami. Nejmladší dívenka později v nemocnici svým zraněním podlehla. Více zde.

6:30
2. 7. 2021

Dobré ráno, obyvatelé oblastí zasažených tornádem mohou ode dneška žádat o dotace a zvýhodněné úvěry na obnovu bydlení. Program Živel připravilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) se Státním fondem podpory investic (SFPI), který bude žádosti přijímat. Lidé budou moci získat dotaci až dva miliony korun a další tři miliony formou zvýhodněného úvěru. Peníze jsou určeny na opravu, výstavbu nebo pořízení jiné nemovitosti. V případě nové výstavby mají lidé nárok na zálohovou dotaci půl milionu korun. Žádosti v místě živelní pohromy pomohou vyplnit mobilní týmy úředníků.

22:34
1. 7. 2021

Pro dnešek je online přenos u konce, s čerstvými novinkami se opět přihlásíme v pátek ráno.

22:11
1. 7. 2021

„Zítra budeme na mimořádném jednání zastupitelstva projednávat další finanční pomoc jihomoravským obcím, které minulý týden smetlo tornádo,“ informoval starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.

21:59
1. 7. 2021

Záběry ze čtvrtečního odstraňování škod v postižených obcích.

V Moravské Nové Vsi pokračovalo odstraňování škod po bouři a tornádu (1.7.2021) V Lužici na Hodonínsku pokračovalo odstraňování škod po bouři a tornádu (1.7.2021) V Mikulčicích pokračovalo odstraňování škod po bouři a tornádu (1.7.2021) V Mikulčicích pokračovalo odstraňování škod po bouři a tornádu (1.7.2021)
21:46
1. 7. 2021

Zaměstnavatelům na jihu Moravy a Lounsku poškozeným silnými bouřkami stát přispěje na mzdy. S projektem ministerstva práce se dnes seznámila vláda. „Pokud by nebyla jak zaměstnavatelům, tak zaměstnancům poskytnuta pomoc, byla by významně ohrožena schopnost zaměstnavatelů udržet stávající pracovní místa, ale i schopnost zaměstnanců udržet si svá stávající zaměstnání,“ uvedlo ministerstvo práce v podkladech k návrhu.

21:25
1. 7. 2021

Armáda dnes poslala na jižní Moravu další vojáky s ženijní technikou. Zároveň se pokusila vysvětlit, jak podobná pomoc funguje.

21:08
1. 7. 2021

V Lužicích na Hodonínsku poničených bouří začne v pátek demolice prvního objektu řízená hasiči. ČTK to dnes řekl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Bourací práce by měly začít kolem 9:30. Některé domy už zbourali lidé svépomocí a na hasičskou těžkou techniku nečekali. Bouřky minulý týden zasáhly Břeclavsko a Hodonínsko. Poničily 1200 domů a vyžádaly si šest životů.

Původně se počítalo s tím, že hasiči začnou strhávat poničené a nestabilní domy až příští týden. „Vzhledem k uvolnění sil a prostředků zahájíme demoliční práce na prvním objektu v zasažené oblasti v pátek ráno. Půjde o budovu v centru Lužic. Předběžné zahájení je plánováno v 9:30,“ uvedl Mikoška.

20:14
1. 7. 2021

Jihomoravští hasiči odvolali svou dopolední výzvu ohledně lednic. Potřebný počet spotřebičů totiž dobrovolníci poskytli během několika hodin. „Děkujeme, že jste rychle reagovali na naši prosbu a ozvali se nám s velkou nabídkou lednic,“ uvedli na twitteru hasiči krátce po osmé.

19:51
1. 7. 2021

Správa železnic obnovila dnes k 19:00 provoz po obou kolejích mezi Hodonínem a Břeclaví, který před týdnem přerušilo tornádo a bouřky. ČTK to řekla mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová. Od úterý se jezdilo po jedné koleji. Provoz zajišťují dieselové lokomotivy.

Břeclavsko a Hodonínsko zasáhly před týdnem bouřky, kroupy a tornádo. Vyžádaly si šest životů a poničily 1200 domů, ale kromě jiného také trakční vedení na železniční trati a svršek trati. „Byly zničené brány trakčního vedení a trakční sloupy, všechno musíme teprve obnovit. Podařilo se nám ale vše odklidit a v místě je zajištěný provoz pomocí dieselových lokomotiv,“ uvedla Pistoriusová.

18:59
1. 7. 2021

S likvidačními pracemi v obcích poničených tornádem a vichřicí v Jihomoravském a Ústeckém kraji může vypomoct až 1000 vojáků s potřebnou technikou. Na dnešním zasedání to schválila vláda, informoval na twitteru ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Nařízení kabinetu platí do konce srpna. Dosud se armáda mohla zapojit pouze do záchranných prací, část ze zmíněné tisícovky vojáků se na nich podílí.

„Vláda schválila nařízení umožňující v případě požadavku ze strany kraje či integrovaného záchranného systému zintenzivnit nasazení armády při likvidaci následků tornáda a vichřice. Už nyní máme nasazeno na jižní Moravě přes 200 vojáků, nově to může být až 1000 vojáků s potřebnou technikou,“ uvedl Metnar.

18:41
1. 7. 2021

Zaměstnavatelům z poničeného jihu Moravy a z Lounska by mohl výdaje na výdělky do konce července pokrýt stát. Předem by jim mohl poskytnout peníze na mzdu, plat či náhradu pro zaměstnance, kteří v zasaženém provozu nemohou pracovat, musí kvůli následkům přírodní pohromy vykonávat jinou práci či doma odklízejí škody. Počítá s tím návrh kurzarbeitového programu, který připravilo ministerstvo práce. Nazvalo ho Tornádo. Dnes by ho mohla schvalovat vláda.

18:01
1. 7. 2021

Obrovský kus práce mají za sebou lidé, kterým tornádo pobořilo domy. Týden od úderu přírodního živlu se obyvatelé postižených obcí znovu nadechují k životu. Katastrofická událost lidi semkla. Cestu k sobě dokonce našli i ti dříve znesváření.

Všiml si toho Pavel Číž (53), který v Hruškách trénuje fotbalisty. „Žádná závist. Vše zmizelo! Neskutečná věc. Vše jde bokem. I ti, kteří byli dříve znesváření nebo pohádaní, jsou dnes kamarádi. Neštěstí stmeluje. To dobro mezi lidma je vidět na každém kroku. Člověk jenom žasne,“ všiml si pan Číž.

Práce je v místech, kudy se ve čtvrtek prohnalo tornádo, stále mnoho. V Hruškách tak duní mohutné stroje a pracují dobrovolníci z celé republiky. „Kdo má ruce a nohy, ten se zapojuje. Takovou pomoc jsem nečekal. A oni nepolevují, jen žasnu,“ dodal s obdivem a vděkem pan Číž.

16:33
1. 7. 2021

Jihomoravští hasiči se na veřejnost obrátili s výzvou - shánějí lednice pro provizorní zázemí, které využívají pracovníci v postižených oblastech. Lidé, kteří by chtěli spotřebič poskytnout, se mohou přihlásit na e-mail krizovy.stab@firebrno.cz.

16:21
1. 7. 2021

Pojišťovny mají nahlášeno z bouřek, které zasáhly zemi v minulém týdnu, 31.700 škod za čtyři miliardy korun. Klientům vyplatily 193 milionů korun. ČTK o tom dnes informovala Česká asociace pojišťoven.

Tornádo na Břeclavsku a na Hodonínsku způsobilo 13.400 pojistných událostí za tři miliardy korun. Pojišťovny postiženým vyplatily 136 milionů Kč. Celkem 25.000 událostí bylo po řádění živlů z pojištění občanů a 5900 z pojištění podnikatelů. Na oba typy pojištění připadá škoda po dvou miliardách korun.

16:06
1. 7. 2021

Lidé postižení na jižní Moravě tornádem žádají státní podnik Lesy České republiky (LČR) především o peněžní pomoc. Z dosud přijatých žádostí to bylo asi 80 procent. Prvních 400.000 korun podnik ve středu žadatelům proplatil. Lidé mohou žádat o dar 100.000 korun nebo až o 50 metrů krychlových dřeva na nový krov. ČTK to dnes řekla mluvčí podniku Eva Jouklová. Podniku patří téměř polovina lesů v zemi.

„Přijali jsme téměř 200 žádostí a další přicházejí. Uzavíráme smlouvy a prvním čtyřem žadatelům jsme už odeslali peníze. V lesích se připravují deseti- až dvanáctimetrové smrkové klády na nové krovy. Děláme vše pro to, abychom situaci lidí postižených tornádem zlepšili,“ uvedl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.

15:58
1. 7. 2021

Pomoc kvůli řádění přírodních živlů není potřeba jen na jihu Moravy, ale také na severu Čech. Ačkoliv se tam nakonec vznik tornáda nepotvrdil, i tak silná bouřka napáchala velké materiální škody. Obyvatelé Podbořanska, kde k události došlo, se nyní mohou spolehnout na pomoc hasičů.

Jejich posttraumatický tým obchází obyvatele Stebna, Blatna, Petrohradu a Lužice a lidem nabízí psychosociální pomoc, jak uvedli hasiči na twitteru.

15:39
1. 7. 2021

U domů, které poškodilo tornádo nebo bouře a majitelé je budou opravovat, je nutné co nejdříve zkontrolovat komíny. Břeclavský krizový štáb proto sestavil seznam kominíků, které dal k dispozici poškozeným obcím, lze ho najít i na facebookovém profilu města.

„Teď samozřejmě nikdo topit nepotřebuje, problém by nastal až na podzim. Komíny na poškozených střechách ale mohou být poškozené nebo ucpané, pro lidi tak představují ohrožení,“ upozornil starosta Břeclavi Svatopluk Pěček (ANO). Krizový štáb města proto dal vedení Hrušek i Moravské Nové Vsi k dispozici seznam s kontakty na kominické firmy, které mohou komíny zkontrolovat.

15:35
1. 7. 2021

Nejen tornádo, ale i silná bouře doprovázená krupobitím škodila minulý týden v Břeclavi. Škody na městském majetku dosáhly sedmi milionů korun, zničena byla i ubytovna, ve které bydlelo 31 lidí včetně dětí, uvedl dnes na tiskové konferenci místostarosta Břeclavi Jakub Matuška (Mladí a neklidní).

„Tornádem jsou nejvíce postižené Hrušky a Moravská Nová Ves a také jedno obydlí, které je v katastru Týnce, bouře s krupobitím škodila nejvíc ve Staré Břeclavi a ve Valticích. Poškozena byla zásadně střecha kulturního domu v Břeclavi a střecha Základní školy Jana Noháče,“ uvedl Matuška.

Bouře předcházející tornádu poničila v Břeclavi také ubytovnu, kterou provozovala Oblastní charita Břeclav, v níž bydlelo 31 lidí včetně dětí. Nyní bydlí v bývalé policejní ubytovně, kterou má v majetku město.

14:47
1. 7. 2021

Týden poté. Zajímavé srovnání nabízí dvojí pohled na prostor kolem kostela svatého Jakuba Staršího v Moravské Nové Vsi z pátku 25.června a aktuálně ze dneška.  

Pohled na kostel svatého Jakuba Staršího v Moravské Nové Vsi 25.června a nyní. Pohled na kostel svatého Jakuba Staršího v Moravské Nové Vsi 25.června a nyní.
14:38
1. 7. 2021

Do pomoci oblastem, které minulý týden poničily silné bouře, se zapojili i vězni. Odsouzení muži i ženy už pomáhají v Jihomoravském kraji či na Lounsku a vznikají i další pracovní skupiny. Na Facebooku to dnes uvedla Vězeňská služba (VS).

„Z desítek vězňů se stali dobrovolníci, kteří právě teď pracují v břeclavském meziskladu humanitární pomoci, kde vykládají kamiony. Další pomáhají rozebírat poškozené střechy,“ uvedl bezpečnostní sbor.

Jako dobrovolnice našly uplatnění i vězeňkyně z Drahonic, které pomáhají v obci Stebno na Lounsku. „V této oblasti lámala vichřice stromy i v okolí Věznice Oráčov. I tady od pátku pomáhají odsouzení muži s odklízením popadaných stromů a úklidu obce,“ sdělila VS.

13:54
1. 7. 2021

Mluvčí resortu životního prostředí Petra Roubíčková na twitteru sdílela video ze skládek, na kterých se likviduje odpad a zbytky škod způsobených tornádem. Ministerstvo finančně podpoří zasažené obce.

13:31
1. 7. 2021

Ministerstvo životního prostředí dá obcím zasaženým tornádem až 400 milionů korun. Ze speciálních dotačních výzev bude možné financovat obnovu vodohospodářské infrastruktury nebo zeleně, uvedl dnes v tiskové zprávě ministr životního prostředí Richard Brabec, který navštívil zasaženou obec Hrušky na Břeclavsku. Podle Brabce budou dotace stoprocentní a mohou být vyplacené dopředu jako záloha. Peníze ministerstvo vyčlenilo i na likvidaci dočasných skládek.

13:22
1. 7. 2021

Dobrovolníci pomáhají obyvatelům z obcí zasažených tornádem opravit zničené domy.

Dobrovolníci pomáhají obyvatelům z obcí zasažených tornádem opravit zničené domy. Dobrovolníci pomáhají obyvatelům z obcí zasažených tornádem opravit zničené domy. Dobrovolníci pomáhají obyvatelům z obcí zasažených tornádem opravit zničené domy.
12:54
1. 7. 2021

Lidé, které zasáhlo tornádo, mají v kraji možnost konzultace s psychologem. V oblasti se podle informací poskytnutých jihomoravským hejtmanem Janem Grolichem pohybuje 80 profesionálů připravených pomoci.

12:41
1. 7. 2021

Při demoličních pracích v obci Hrušky na Břeclavsku, kterou před týdnem zasáhlo tornádo, se našla zřejmě cvičná střela menší zbraně, místo je zajištěno. Na místo jede pyrotechnik, který posoudí, jak je nález nebezpečný. Nález potvrdil mluvčí policie Pavel Šváb. Uvedl, že nebylo třeba nikoho evakuovat.

Ve zničených Hruškach našli pancéřovou pěst z války. Policie uzavřela uzavřené ulice.
12:14
1. 7. 2021

Dobrovolníci v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku opravují zničené budovy a domy, do kraje by měly dorazit další autobusy s přílivem pomocníků.

V Moravské Nové Vsi na Břeclavsku pokračuje odstraňování škod, které v obci způsobily silné bouřky s krupobitím a tornádo. V Moravské Nové Vsi na Břeclavsku pokračuje odstraňování škod, které v obci způsobily silné bouřky s krupobitím a tornádo.
11:48
1. 7. 2021

V obcích na Hodonínsku a Břeclavsku, jež před týdnem zasáhlo tornádo, pracuje každý den přes 80 techniků a specialistů společnosti GasNet, která v regionu zajišťuje distribuci zemního plynu. Do konce týdne chtějí plynaři připojit zhruba 80 procent z 2341 klientů z obcí Hrušky, Lužice, Mikulčice a Moravská Nová Ves. ČTK o tom informoval za společnost Pavel Zajíc. V místě pracují také energetici ze společnosti EG.D. Bez dodávek elektrické energie je stále zhruba 1500 odběratelů, řekl ČTK její mluvčí Roman Šperňák.

Plynaři přes víkend obnovili dodávky zemního plynu pro prvních 102 odběratelů v obci Lužice. „Od té doby se nám v celé zasažené oblasti daří připojit desítky až stovky zákazníků denně. Vždy samozřejmě záleží na stupni poškození. V tuto chvíli už plyn proudí do více než 1600 domácností z původního počtu 2341 odstavených,“ uvedl Petr Koutný, ředitel provozu a údržby sítí společnosti GasNet. S ohledem na rozsah poškození je to podle něj výborný výsledek.

11:41
1. 7. 2021

V Moravské Nové Vsi na Břeclavsku pokračuje odstraňování škod, které v obci způsobily silné bouřky s krupobitím a tornádo.Do oblasti se sjíždějí dobrovolníci.

V Moravské Nové Vsi na Břeclavsku pokračuje odstraňování škod, které v obci způsobily silné bouřky s krupobitím a tornádo.
11:30
1. 7. 2021

Hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich uvedl, že dobrovolníci by měli jezdit do center na letišti v Břeclavi a v kulturním domě v Hodoníně, odkud je autobusy odvezou na různá místa, kde bude potřeba pomáhat. Mohou odklízet suť z poškozených domů, polámané stromy, podle Grolicha se ale i v okolí obcí stále nacházejí uvolněné plechy, které bude potřeba odstranit.

10:46
1. 7. 2021

Do obcí na Břeclavsku a Hodonínsku zasažených bouří přijíždí pomáhat 39 kusů těžké techniky z armády. Pomáhají policisté, hasiči i dobrovolníci.

10:42
1. 7. 2021

V jihomoravských obcích zasažených bouří se chystají na víkendový nápor dobrovolníků. Lidé by měli jezdit do Břeclavi na letiště a do Hodonína ke kulturnímu domu, odkud je budou do zasažených obcí vozit autobusy. Novinářům to dnes řekl hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Podle něj se tím zabrání komplikacím v dopravě. Pro dobrovolníky by měla vzniknout i stanová městečka, snahou je, aby bylo v každé obci.

10:35
1. 7. 2021
!

Po bouřích na Břeclavsku a Hodonínsku je k demolici momentálně určeno 157 domů, řekl dnes novinářům po jednání krajského krizového štábu v Podivíně hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Číslo ale stále není konečné, protože se zatím nepodařilo projít všechny zasažené domy. Bouře jich poničily kolem 1200. Demolice řízená hasiči by měla začít příští týden, někteří lidé ale už dřív domy začali bourat na základě vlastního rozhodnutí.

10:33
1. 7. 2021

„Během noci (na dnešek) se poruchových četám ČEZ Distribuce podařilo opravit všechny poruchy na vedení vysokého napětí. K distribuční soustavě jsme tak připojili všechny odběratele,“ uvedla mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová. Podle ní sice mohou být během dneška ještě hlášeny poruchy především na nízkém napětí, mělo by jít ale jen o jednotlivá čísla popisná, chaty, chalupy a další rekreační oblast. Totéž firma předpokládá v pátek, kdy lidé budou jezdit do svých rekreačních objektů. Škody na distribučním zařízení by podle předběžného odhadu firmy neměly přesáhnout pět milionů korun, dodala mluvčí.

Firma EG.D ze skupiny E.ON při bouřce v noci na středu evidovala zhruba 120.000 odběratelů bez proudu. Podle středečního vyjádření mluvčího Romana Šperňáka byly na jihu Čech nejvíce postiženy okresy České Budějovice, Český Krumlov a Jindřichův Hradec. Na Vysočině a v Jihomoravském kraji byly výpadky zejména v oblastech kolem Třebíče, Jihlavy, Bystřice a Žďáru a kolem Blanska.

10:02
1. 7. 2021

Dobrovolníci v Moravské Nové Vsi pomáhají s úklidem trosek a škod způsobených tornádem.

Dobrovolníci v Moravské Nové Vsi pomáhají s úklidem trosek a škod způsobených tornádem. Dobrovolníci v Moravské Nové Vsi pomáhají s úklidem trosek a škod způsobených tornádem. Dobrovolníci v Moravské Nové Vsi pomáhají s úklidem trosek a škod způsobených tornádem. Dobrovolníci v Moravské Nové Vsi pomáhají s úklidem trosek a škod způsobených tornádem.
9:36
1. 7. 2021

Kvůli stromu v kolejišti je od rána zastavený provoz mezi Horní Cerekví a Dobrou Vodou u Pelhřimova. České dráhy zavedly náhradní autobusovou dopravu. Vyplývá to z informací na webu Českých drah. Omezení, které způsobily popadané stromy při bouřce v úterý, platí dál i mezi Přibyslaví na Havlíčkobrodsku a Sázavou u Žďáru, řekla ČTK Radka Pistoriusová, mluvčí Správy železnic. Vlaky tam jezdí jen po jedné koleji a mají zpoždění.

Železniční provoz omezily nebo zastavily poruchy trakčního vedení způsobené popadanými stromy. „Úsek Přibyslav - Sázava u Žďáru je v provozu, byť tam vlak může nabrat pět minut zpoždění, protože se tam místo dvou kolejí jezdí po jedné,“ řekla Pistoriusová. Správa železnic předpokládá, že všechny poruchy na úseku opraví do pátku.

9:30
1. 7. 2021

Energetici obnovili po bouřce, která zasáhla Česko v noci na středu, téměř všechny poruchy v dodávkách proudu. Několik desítek odběratelů zatím ještě zůstává bez elektřiny v Přední Výtoni na Českokrumlovsku, distribuční firma EG.D od rána ale pracuje na odstranění závad. Společnost ČEZ Distribuce připojila k síti všechny odběratele. ČTK to dnes sdělili mluvčí EG.D Roman Šperňák a ČEZ Soňa Holingerová. V noci na středu bylo kvůli bouřce, při které padaly stromy a větve do elektrického vedení, bez dodávek elektřiny až 300.000 domácností, ve středu ránu jich byla zhruba polovina, přičemž nejvíce postiženy byly jižní a východní Čechy a Vysočina.

8:55
1. 7. 2021

V obcích na Břeclavsku a Hodonínsku postižených bouří a tornádem budou od pátku úředníci Státního fondu podpory investic. Lidé tak v nejkratší možné lhůtě získají peníze na obnovu poničených domů. V rámci až dvoumilionové dotace mohou zažádat o okamžitou zálohu na demolici nebo projektovou přípravu až 500.000 korun. V tiskové zprávě to uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Bouřky minulý týden ve čtvrtek večer poničily kolem 1200 domů, podle posledních informací jich má jít 150 k zemi, ale číslo není konečné. Bouřky a tornádo si vyžádaly také šest obětí.

8:39
1. 7. 2021

Lidé v Mikulčicích na Hodonínsku odstraňují škody po tornádu, které se obcí prohnalo 24. června.

Lidé v Mikulčicích na Hodonínsku odstraňují škody po tornádu, které se obcí prohnalo 24. června. Lidé v Mikulčicích na Hodonínsku odstraňují škody po tornádu, které se obcí prohnalo 24. června. Lidé v Mikulčicích na Hodonínsku odstraňují škody po tornádu, které se obcí prohnalo 24. června.
6:42
1. 7. 2021

Dobročinná organizace Donio funguje teprve od října 2019, ale za svou krátkou dobu existence její zaměstnanci pomohli 1608 projektům a vybrali téměř 200 milionů korun. V současnosti upínají veškeré své síly na Hodonínsko, kde tornádo zasáhlo několik obcí. Zaměstnanci jsou v kontaktu přímo s lidmi, kteří přišli o někoho blízkého nebo mají zničené domy. Z tragických příběhů jsou pracovníci otřesení a poprvé zvažují, že by v rámci své práce navštívili psychologa. Jak konkrétně Donio na Hodonínsku pomáhá, prozradil ředitel organizace David Procházka v Blesk Podcast

Video Blesk Podcast: Pomáháme lidem po tornádu, ale sami potřebujeme dostat silné emoce ven - Jiří Marek
video
6:28
1. 7. 2021

Živel si vyžádal šest obětí, ale spustil i obrovskou vlnu solidarity:

 • Na následky zranění způsobených tornádem zemřelo šest lidí, mezi nimi bylo i dvouletá holčička. Několik dalších zraněných zůstává ve vážném stavu v nemocnicích nejen v ČR, ale i v Rakousku, kam je převezly vrtulníky. Počet ošetřených se pohybuje v nižších stovkách, kromě lidí zraněných přímo při tornádu jsou mezi nimi i ti, kteří se zranili při odklízení trosek.
 • Už bezprostředně po tornádu se začaly objevovat první nabídky pomoci, kromě té materiální se už o uplynulém víkendu do postižených obcí začali sjíždět dobrovolníci, který pomáhají zejména s odklízením trosek. V místě je také nasazeno několik stovek hasičů i vojáků s technikou.
 • Tornádo vyvolalo téměř bezprecedentní vlnu solidarity, srovnatelnou snad jen s povodněmi v letech 1997 a 2002. V několika sbírkách, vyhlášených na pomoc lidem postiženým řáděním tornáda, se do pondělí 28. června, tedy za první čtyři dny, sešlo přes 700 milionů korun. Ve středu 30. června už to bylo přes 900 milionů korun, více než při záplavách v roce 1997. Lidé mohou posílat peníze i konkrétním postiženým rodinám, přispívají také podnikatelé.
 • Pro postižené lidi, ale také obce nebo Jihomoravský kraj, jsou připraveny i vládní programy finanční pomoci. Obyvatelé z oblastí zasažených tornádem budou moci získat dotaci na obnovu bydlení až dva miliony korun a další tři miliony korun formou zvýhodněného úvěru. Dotaci dostanou majitelé všech poškozených domů, i když neměli nemovitost pojištěnou.
 • Vláda rovněž připravila dotační titul pro obce, připraveno v něm bylo 420 milionů korun. Obce budou moci získat dotace až do 90 procent skutečně vynaložených nákladů, kraje až 50 procent. Pokud výše vlastních nákladů všech akcí obce přesáhne pětinu obecního rozpočtu za letošní rok, může obec požádat o výjimku a dostat až sto procent.
 • Podpory se dočkají i zemědělci, a to v rámci krizového programu, který se již v minulosti použil při suchu nebo jarních mrazech. Podpora by mohla dosáhnout až sta procent prokázaných škod. Dalším podnikatelům v oblastech zasažených tornádem stát uhradí 80 až 100 procent výdajů na pořízení nového majetku. Maximální výše podpory činí jeden milion korun. Podniky budou moci navíc získat bezúročnou půjčku až 45 milionů korun.
 • Premiér Andrej Babiš (ANO) také požádal šéfy institucí Evropské unie o pomoc pro oblast zasaženou ničivými bouřemi a tornádem. ČR může získat pomoc z unijního fondu solidarity, který země využívají v případech živelních pohrom. Peníze mohou dostat státy, v nichž škody způsobené živelní pohromou dosáhnou nejméně 1,5 procenta HDP zasaženého regionu nebo 0,6 procenta HDP členského státu. V případě Jihomoravského kraje je to podle Babiše 11,6 miliardy korun.
Video Úterní demolice domu č.443 v Mikulčicích - Zdeněk Matyáš
video
6:20
1. 7. 2021

Škody po tornádu jsou značné:

 • Výše materiálních škod se jen odhaduje, v pondělí náměstek jihomoravského hejtmana Jan Zámečník (KDU-ČSL) řekl, že se v obcích na Břeclavsku a Hodonínsku zatím dostala na 15 miliard korun. Částka obsahuje škodu na majetku kraje a obcí, ale i na majetku lidí. Podle Zámečníka však není konečná a bude stoupat. Poničeno bylo na 1200 domů, nejméně 150 z nich bude nutné zbourat. Kromě budov tornádo zasáhlo například také zemědělské plochy, kde škody dosáhly 1,5 miliardy korun.
 • Poškozeno bylo například i vysokého napětí na hranicích mezi Českou republikou a Slovenskem, kvůli spadlým vodičům byla přibližně na jeden den uzavřena dálnice D2 u Břeclavi. Dlouhodobější potíže způsobilo tornádo na železnici, kde živel zdemoloval sloupy a trakční vedení na trati mezi Břeclaví a Hodonínem. Zatím se podařilo odstranit trosky, vlaky ale mohou místem projíždět jen tažené dieselovými lokomotivami.
 • Podle expertů by se tornádo pro pojišťovny mohlo stát třetí až čtvrtou nejnákladnější živelní pojistnou událostí od vzniku ČR v roce 1993. „Pokud by byly pojištěné škody na majetku zhruba tři miliardy Kč, dostalo by se tornádo hned za troje rozsáhlé povodně a přeskočilo všechny orkány,“ řekla ČTK v pondělí mluvčí České asociace pojišťoven Veronika Nová.
Video Muž natočil tornádo na Moravě z bezprostřední blízkosti. - Policie ČR / obyvatel Lužic
video
Video Zkáza obce Hrušky z dronu: Takhle tornádo zničilo obec na Břeclavsku - Blesk - David Malík
video
6:12
1. 7. 2021

Dnes je to týden od chvíle, kde tornádo na jižné Moravě udeřilo. Pojďme si připomenout, co všechno se od odehrálo v kritický den i ve dnech následujících.

 • Tornádo, které se zformovalo krátce před půl osmou večer 24. června, zasáhlo oblast zhruba mezi Břeclaví a Hodonínem, kde se u Ratíškovic přibližně po půlhodině rozpadlo. Stopa po tornádu na jihu Moravy je podle Petra Münstera z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) 26 kilometrů dlouhá a 500 metrů široká. Nejvíce zasažené byly obce Lužice a Mikulčice na Hodonínsku a Moravská Nová Ves a Hrušky na Břeclavsku, značné škody napáchal živel i v hodonínské části Pánov.
 • Škody způsobené tornádem na jihu Moravy podle ČHMÚ odpovídají síle F3, kdy se rychlost větru pohybuje od 219 do 263 kilometrů za hodinu. Ústav však nevyloučil ani vyšší stupeň. Při F4 je rychlost až do 324 kilometrů za hodinu. Tornádo přesahující sílu F3 v ČR zatím zaznamenáno nebylo, uvedl ústav. Podle serveru Severe Weather bylo nejtragičtějším tornádem na evropském kontinentu od června 2001.
6:00
1. 7. 2021

Dobré ráno, vážení čtenáři. Dnešní online přenos z událostí kolem ničivého tornáda na jižní Moravě začneme smutným příběhem rodiny pana Miloslava Belky. Jeho manželce osudný den lékaři diagnostikovali rakovinu prsu. Pouhých patnáct minut poté přišla do obce Mikulčice, kde žijí, větrná smršť, která jim rozmetala dům. Celý příběh si můžete přečíst v zde.

Z domu Belkových v Mikulčicích nezbylo nic, jen piano. Na to Miloslav Belka v zoufalství dlouho hrál, je ale odhodlaný postavit dům znova.
23:15
30. 6. 2021

Vážení čtenáři, online přenos pro dnešní den končí. Tým Blesk Zpráv vám děkuje za pozornost, další informace týkající se situace po řádění tornáda na jižní Moravě přineseme zase zítra. Dobrou noc.

21:48
30. 6. 2021

Víc než 11 milionů korun. Takovou částku naposílali diváci České televize na pomoc tornádem poničeným vesnicím z jihu Moravy během asi hodinu a půl dlouhého Koncertu pro Moravu.

Celková částka, která se sešla na dobročinných účtech, už ve středu během dne atakovala jednu miliardu korun. Kromě peněz ale na jih Moravy stále míří i materiální pomoc a další a další dobrovolníci, kteří jsou ochotní obětem živelné katastrofy nezištně pomoct.

21:34
30. 6. 2021

"Teď už bude každá bouřka důvod k obavám." Tak podle reportérky České televize popisují obyvatelé Mikulčic, které srovnalo se zemí tornádo, jaké pocity zažívají v posledních dnech, kdy se Česku nevyhýbají další silné bouřky.

Konkrétně v Mikulčicích navíc od čtvrtka, kdy živel udeřil, už jednou pršelo při bouřce ve středu v noci. Místním se vrátily vzpomínky na ničivé tornádo, někteří lidé se ve strachu dokonce schovali ve sklepích, popsala reportérka v živém vstupu v rámci benefiční akce Koncert pro Moravu.

Střechy většiny domů v obci navíc stále provizorně nahrazují plachty, proto se obyvatelé poškozených domů obávají, aby kvůli větru a dešti do domů nezatékalo.

21:14
30. 6. 2021

Další miliony na pomoc obětem tornáda naposílali diváci České televize v rámci vysílání benefičního pořadu Koncert pro Moravu. Kulturní akce na pražské Kampě, kde se kvůli pomoci pro postižené obce sešli hudebníci Dan Bárta, Vojta Dyk, Anna K, kapely Čechomor nebo Mňága a Žďorp spolu s Buty. Zhruba po hodině vysílání se na účtu sešlo přes osm a půl milionu korun.

19:50
30. 6. 2021

Děti z vesnic zasažených tornádem přebíraly vysvědčení většinou v improvizovaných podmínkách. Nebyl mezi nimi nikdo, koho by se následky ničivého atmosférického jevu nedotkly. Menší děti si přišly pro hodnocení celoroční práce s rodiči, větší chodily ve skupinkách.

V Mikulčicích na rozdíl od jiných míst v oblasti zkázy zůstala kupodivu budova školy nepoškozená, předávání vysvědčení tak probíhalo ve známých kulisách, ačkoli ve znatelně tísnivější všeobecné náladě. „Mám tu spoustu studentů i kolegů, kteří přišli úplně o všechno, takže se snažíme, jak jenom můžeme, ale je to složité,“ řekl pro CNN Prima News jeden z učitelů školy.    

19:21
30. 6. 2021

Organizace Člověk v tísni odeslala po dohodě se starosty na účty jihomoravských obcí, které ve čtvrtek postihlo tornádo, 25 milionů korun. Pomoc směřuje do obcí Hrušky, Moravská Nová Ves, Lužice, Mikulčice a do hodonínské městské čtvrti Pánov. Každá dostane pět milionů korun. Po 2,5 milionech pošle do konce týdne organizace do zasažených obcí Stebno a Blatno na Lounsku, kde dnes tým Člověka v tísni provedl průzkum škod a potřeb. ČTK o tom za organizaci informoval Tomáš Urban.

V zasažených obcích je nedostatek stavebního dřeva a spojovacího materiálu. "Do skladu v Břeclavi jsme zavezli spojovací materiál a nakoupili 45 kubiků střešních latí, které kamion doveze v pátek. Minulý týden jsme distribuovali 10.500 čtverečních metrů plachet na zakrytí zničených střech. Veškerý materiál je už rozebraný," uvedl Marek Štys, vedoucí humanitárních programu Člověka v tísni.

18:36
30. 6. 2021

Zničené sklepy, vybavení pro výrobu vína, rozbité lahve a poničené vinohrady. Tornádo minulý čtvrtek kromě obydlí lidí nešetřilo ani sklepy a vinice místních vinařů. Škody sčítají postupně, někteří mají poničený i vlastní dům a v takovém případě má bydlení před vínem přednost. ČTK to zjistila u několika dotázaných vinařů z Hrušek, Lužice, Moravské Nové Vsi i Mikulčic.

"Provoz, kde jsme víno vyráběli, prakticky neexistuje. Zničených je deset plastových nádob na 20 tisíc litrů, ale naštěstí byly prázdné. Ve stodole popadaly štíty, můj odhad je že až 1000 lahví s vínem bude rozbitých. Oba sklepy mají spadlou střechu, chlazení je rozbité i další vybavení," vyjmenoval Petr Marada, majitel Vinařství Marada z Mikulčic.

Škody sčítají mimo jiné i další mikulčické vinařství Maláník-Osička, lužické Vinařství Ambrož, Rodinné vinařství Košut z Moravské Nové Vsi nebo vinař  Jiří Šmerák z Hrušek. Škody na vinicích jsou ale i jinde na jižní Moravě, přes Břeclavsko před tornádem prošla bouře s kroupami. Jaké škody napáchala, zjistí vinaři až v průběhu roku.

18:12
30. 6. 2021

Ústecký kraj finančně pomůže obcím zasaženým tornádem či silným větrem, a to na jihu Moravy i na Podbořansku. Nabídne pět montovaných domů. Do Stebna chce poslat milion korun a stejnou částku pro jihomoravské obce. Kvůli schválení pomoci se mimořádně sejdou zastupitelé. Novinářům to dnes řekl náměstek hejtmana Jiří Kulhánek (ODS).

17:07
30. 6. 2021

Další obětí ničivého tornáda, které řádilo na jihu Moravy, je spisovatelka Pavla H. (+31). Potvrdila to starostka Mikulčic Marta Otáhalová. „Ženu bez známek života jsme našli v pátek ráno,“ upřesnil policista Pavel Šváb. Podle zdrojů Blesku jela mladá žena krátce před smrtí autem.

16:32
30. 6. 2021

Na pomoc jihomoravským obcím, jež ve čtvrtek poničilo tornádo, lidé ve sbírkách věnovali přes 900 milionů korun. Diecézní charita Brno vybrala necelých 202 milionů. Peníze poslouží na následnou pomoc, především na obnovu domovů, která začne v následujících týdnech.

Nadace Via vybrala přes portál darujme.cz více než 192 milionů, Karel Komárek prostřednictvím své nadace věnoval 150 milionů a organizace Člověk v tísni vybrala 120 milionů. Vyplývá to z údajů na stránkách organizací, které sbírky pořádají, a z vyjádření zástupců těchto organizací pro ČTK.

15:20
30. 6. 2021

„Máme na místě koordinátorku Elišku, která je v kontaktu s místními. Zprávy jsou velmi složité. Příběhy a osudy lidí jsou těžké. Dokonce se na místě objevují lidé, kteří chtějí využít situace a obchází domy a nabízí možnost lidem odkoupení pozemku za úplně směšnou cenu. Asi v návaznosti na to, že doufají, že ti lidé v zoufalství podlehnou a vezmou nějakou část financí, kterou teď potřebují,“ řekl pro Blesk Podcast ředitel dobročinné neziskové organizace Donio David Procházka. Celý rozhovor budeme publikovat ve čtvrtek 1.7. na Blesk.cz.

14:12
30. 6. 2021

Energetici v tornádem postižených obcích stále pokračují v obnovování dodávek elektrické energie. Bez elektřiny dnes bylo ještě asi 1500 domácností. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí skupiny E.ON Martina Slavíková. V pátek po bouři a tornádu bylo bez proudu v lokalitě asi 75 000 odběratelů.

Energetici podle mluvčí připojují odběratele k dodávkám elektrické energie tam, kde je to jen trochu možné a bezpečné. „Během včerejška (úterý) se nám například podařilo připojit větší část ulice Dolní v Moravské Nové Vsi,“ uvedla mluvčí. Doplnila, že dnes odpoledne začnou s výstavbou nového provizorního elektrického vedení v Lužicích.

Kromě Lužic bouře s tornádem nejvíce zasáhla obce Moravská Nová Ves, Hrušky, Mikulčice a Hodonín. Poničeno je 1200 domů, k zemi jich má jít zatím 150. Zemřelo šest lidí a desítky se zranily.

13:55
30. 6. 2021

Navaří 500 obědů: Školní jídelna v Brně na náměstí Svornosti bude denně vařit obědy pro pracovníky integrovaného záchranného systému, kteří pomáhají obětem tornáda. „Intenzivně spolupracujeme s krajským krizovým štábem. Nyní jsme dostali požadavek na každodenní zajištění 500 obědů pro složky integrovaného záchranného systému, které v regionu zasahují. S vařením začínáme 1. července a počítáme s poskytováním stravy do konce prázdnin. Veškeré náklady na přípravu jídel ve výši 1,271 milionu korun budou hrazeny z rozpočtu města,“ uvedl první náměstek primátorky Petr Hladík.

Školní jídelna v Brně na náměstí Svornosti bude denně vařit obědy pro pracovníky integrovaného záchranného systému, kteří pomáhají obětem tornáda.
13:52
30. 6. 2021

Kostel svatého Jakuba Staršího v Moravské Nové Vsi je zcela bez střechy. V jeho okolí stále probíhá úklid, dřevo na nový krov už je nachystáno. Přímo na faře živel poškodil střechu, okna a zaparkovaná vozidla. 

Kostel svatého Jakuba Staršího v Moravské Nové Vsi je zcela bez střechy. V jeho okolí stále probíhá úklid, dřevo na nový krov už je nachystáno. Kostel svatého Jakuba Staršího v Moravské Nové Vsi je zcela bez střechy. V jeho okolí stále probíhá úklid, dřevo na nový krov už je nachystáno. Kostel svatého Jakuba Staršího v Moravské Nové Vsi je zcela bez střechy. V jeho okolí stále probíhá úklid, dřevo na nový krov už je nachystáno.
13:47
30. 6. 2021

Přijel k nám Golem! Takto své nadšení sdílí poslankyně a obyvatelka Moravské Nové Vsi, Jana Krutáková (STAN). Všem děkuje za pomoc. 

 

13:30
30. 6. 2021

Tradiční Cyrilometodějská pouť se letos v Mikulčicích na Hodonínsku neuskuteční. Organizátoři ji zrušili kvůli následkům čtvrtečních bouřek na jižní Moravě. Poutě se v minulosti účastnilo každý rok několik tisíc lidí. Loni, už v době koronavirové pandemie, jich přijela asi tisícovka.

Pouť se měla konat v pondělí v areálu Slovanského hradiště u Mikulčic. Mířili tam čeští i moravští biskupové. Mši plánoval odsloužit brněnský biskup Vojtěch Cikrle, který stál u zrodu mikulčických poutí v roce 1991.

13:24
30. 6. 2021

Stebno, část města Kryry na Lounsku, se po šesti dnech od zasažení živelnou pohromou proměnilo ve staveniště. Lidé upevňují plachty zakrývající střechy, které se po úterní bouři uvolnily, odklízejí popadané tašky či části zbořených zdí. Na místě je stále několik hasičů, pomáhají i vězeňkyně z nedalekých Drahonic. Lidé počítají škody a zjišťují, co všechno jev zvaný downburst poničil.

„Škody se pohybovaly kolem 80 až 100 (milionů korun), ale přiblížilo se to ke 100 milionům,“ řekl dnes ČTK starosta Stebna Miroslav Brda s tím, že nejnutnější práce se blíží k závěru.

V obci je i stan, kam si mohou místní dojít pro věci, které zrovna potřebují. S jejich výdejem pomáhají hasiči. Jde mimo jiné o jídlo, balené vody, ale i úklidové prostředky či hygienické potřeby.

Silná bouře poničila také obec Stebno na Lounsku.
13:17
30. 6. 2021

Dědeček zemřel na místě, vnučka (†2) o pár hodin později. Tornádo zamíchalo krutě osudy dvou rodin, které trávily víkend na hájence v Pánově u Hodonína. Živel rozmetal střechu a pět lidí zavalil! Nebýt náhodného řidiče, který rukama vyhrabával jedno z dětí, a hasičů, jež přijeli na pomoc, obětí mohlo být víc.

„Vyskočil jsem z auta a hned na mě křičel nějaký pán, že jsou tam zasypaní lidé. Vlezl jsem nahoru po zborceném schodišti. Byl tam zasypaný starší pán a kousek vedle něj byl pod troskami malý kluk,“ řekl serveru Novinky.cz zachránce Ševela.

„Na klukovi ležel trám, ale naštěstí dopadl na cihly, takže ho to sice přimáčklo, ale váha byla na těch cihlách. Vyřezali jsme ho pomocí pil ven,“ popsal zásah velitel hasičů Ivan Vlasák.

Celý článek zde. 

Tento dům si muž opravoval, aby si v něm mohl užít penze.
13:10
30. 6. 2021

Ruce jsou teď v zasažených oblastech ohromně potřeba. Pokud pouze trochu můžete přes pracovní týden, přijeďte je prosím přiložit k dílu.

12:51
30. 6. 2021

V sobotu přijedou do Stebna na Lounsku, které minulý čtvrtek zasáhl silný vítr a kroupy, úředníci ze Státního fondu podpory investic. Budou místním pomáhat se žádostmi o dotace na zaplacení oprav poškozených rodinných domů. ČTK to dnes řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Lidé budou moct dostat dotaci do dvou milionů korun.

„Statici neurčili žádný dům k demolici, půjde o rekonstrukce. Tím pádem jsme se domluvili, že v sobotu od rána tady budou úředníci Státního fondu podpory investic a ti budou s lidmi vyplňovat žádosti,“ uvedla Dostálová. Lidé budou moct za úředníky chodit jak se zaplacenými, tak s nezaplacenými fakturami za práce. „My už se vyrovnáme s dodavateli, aby s tím ti lidé neměli skoro žádnou práci,“ doplnila ministryně.

 

Silná bouře poničila také obec Stebno na Lounsku. Silná bouře poničila také obec Stebno na Lounsku. Silná bouře poničila také obec Stebno na Lounsku.
12:40
30. 6. 2021

Kulturní dům v Hodoníně potřebuje nákladní automobil na odvoz 20 palet střešní krytiny z Olomouce. 

 

12:26
30. 6. 2021

Na pražské Kampě dnes zazní Koncert pro Moravu. Benefici na pomoc vesnicím, které zasáhla minulý týden na jihu Moravy silná bouře s tornádem, pořádá Česká televize (ČT), přímý přenos odvysílá od 20:10. ČT pořádá koncert na podporu Charity ČR, která je největším nestátním poskytovatelem sociálních služeb a která začala v zasažené oblasti pomáhat bezprostředně po řádění živlu. 

„Role České televize je v případě takto mimořádných událostí především informační. Kromě informování ale umíme i velmi efektivně pomáhat, a proto jsme okamžitě začali připravovat benefiční koncert na podporu Charity ČR, jehož výtěžek poputuje na pomoc obyvatelům postižených oblastí,“ uvedl generální ředitel ČT Petr Dvořák.

 

12:10
30. 6. 2021

Podle hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) se po sítích šíří drobné požadavky na jídlo. „Vše ale máme ve skladových centrech. Když se šíří tyto zprávy, jezdí tam jednotlivá auta a navážejí drobné věci, ale ucpávají dopravu, takže potom čekáme půl hodiny na kontejner se sutí, protože se nevymotá v dopravě. Jeho naložení je přitom otázka deseti minut. A dobrovolníci pak nemají co dělat,“ uvedl Grolich.

Podle něj je potřeba nechat průjezdné cesty, aby se mohla odvážet suť a mohla projíždět těžká technika. „Pokud v obcích něco chybí, čeká se chvilku a hned se to tam ze skladů přiveze,“ řekl Grolich.

11:57
30. 6. 2021

Firma Wienerberger - výrobce keramické střešní krytiny Tondach a zdicích systémů Porotherm - je připravena dodat obcím zasaženým tornádem na jihu Moravy zdarma výrobky v hodnotě 15 milionů Kč. Poskytne také slevy na opravy střech, na stavbu nových domů a zajistí přednostní dodávky systému Tondach ze závodu Hranice. ČTK to dnes sdělila Věra Binderová z marketingu společnosti.

„Společnost Wienerberger si uvědomuje vážnost situace způsobené tornádem. Za účelem obnovení zasažených lokalit po tragické přírodní katastrofě jsme bezodkladně připraveni pomoci. Wienerberger poskytne 15 milionů korun českých ve formě materiální podpory z produkce našich výrobků,“ uvedla firma.

11:54
30. 6. 2021

Jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) vyzval lidi, aby v souvislosti s bouřkami a tornádem na Břeclavsku a Hodonínsku nešířili na sociálních sítích dezinformace. Viděl například informaci, že kraj odmítá pomoc vojáků, což označil za lež. Podle hejtmana by lidé měli číst informace, které kraj, policisté a hasiči vydají prostřednictvím médií. Hejtman upozornil, že by lidé neměli vozit do obcí jídlo, aby se neblokovala doprava, v obcích je všeho dostatek.

Kvůli celé situaci zasedá denně krajský štáb v Podivíně. „Poprosil bych, aby lidé vnímali, co se domluví na krizovém štábu. Jsou tam hasiči, policie, záchranné složky, neziskový sektor, starostové a my víme, jaká je situace v obcích a co je potřeba,“ uvedl Grolich.

11:45
30. 6. 2021

Úředníci z Břeclavi budou mít až do konce července mobilní pracoviště v Hruškách a Moravské Nové Vsi, které spadají pod jejich úřad. V každé z obcí budou jeden den v týdnu sbírat žádosti o nové občanské průkazy a vydávat potvrzení do doby, než bude průkaz vystaven. V Hodoníně zatím sbírají informace z postižených míst, zda by o takovou službu byl zájem. ČTK to řekly mluvčí obou radnic.

„Stánek bude vždy ve čtvrtek od 9:00 do 11:00 v blízkosti info pointu v Hruškách a každý pátek ve stejnou dobu v Moravské Nové Vsi. Výroba nového průkazu trvá pět dní a lidé postižení tornádem jsou osvobozeni od poplatku 500 korun,“ uvedla mluvčí břeclavské radnice Jana Pelcová.

Jedinou podmínkou pro vydání nového průkazu je nahlášení jména, příjmení, data narození a adresy bydliště na e-maily úřednic uvedené na internetových stránkách nebo facebookovém profilu města, případně na některé z čísel mobilních telefonů uvedených na stejném místě.

11:40
30. 6. 2021

V nejpostiženějších obcích bydlí 55 zaměstnanců z břeclavského závodu Gumotexu. „Jeden přišel o dům, 22 jich má dům hodně poškozený, 18 středně a 14 má menší škodu. Poskytli jsme všem zaměstnancům, jejichž dům či byt byl zasažen ničivou bouří, mimořádné placené volno v délce šesti dnů. Volno mohou využít i zaměstnanci k pomoci na odstraňování škod na obydlí svých rodičů nebo dětí, kteří mají trvalé bydliště v zasažených obcích. Výroba už není zásadně omezená, postupně nabíháme do standardního provozu,“ řekl ředitel koncernu Gumotex František Řezáč.

11:30
30. 6. 2021

V Hodoníně je kompletně zničený i útulek pro psy při zoo a dílny Integrované střední školy v Lipové aleji, které čeká zbourání. V Brněnské ulici utrpěly škody čtyři bytové domy a několik budov místních firem. O kousek dál, v ulici Na Pískách, byl zasažen domov pro seniory, odkud bylo už ve čtvrtek nutné evakuovat 138 lidí.  

Tornádem zničený domov důchodců v Hodoníně. (26.6.2021)
11:19
30. 6. 2021

Zaměstnanci ČSAD Hodonín dostali týden dovolené navíc na vyřízení problémů spojených s tornádem. „Je jich zhruba 15. Pro provoz to není problém. Zatím mají týden dovolené navíc a dál se budeme domlouvat, podle toho, co budou potřebovat,“ poznamenal ředitel společnosti Miroslav Skřivan.

Událost se dotkla i zaměstnanců břeclavského výrobce chemikálií Fosfa. „Všichni naši zaměstnanci, které přírodní katastrofa postihla, dostali hned v prvních dnech mimořádné finanční příspěvky. Zaměstnancům a jejich rodinám, jejichž domovy byly zničeny, jsme hned poskytli náhradní firemní ubytování,“ sdělila ředitelka marketingu společnosti Klára Zemanová.

11:09
30. 6. 2021

Po tornádu, které ve čtvrtek zasáhlo část Břeclavska a Hodonínska, muselo několik firem v regionu upravit provoz. Jejich zaměstnanci často pocházejí z nejzasaženějších obcí a nyní tam potřebují pracovat. V břeclavské tiskařské společnosti Walstead Moraviapress se to týká zhruba 40 lidí z více než dvou set. V břeclavském Gumotexu 55. Společnosti jim vycházejí vstříc, chápou jejich potřeby, vyplývá z odpovědí zástupců firem, které ČTK oslovila.

Újmy na majetku utrpěli i zaměstnanci firmy Walstead Moraviapress. „Naštěstí nemáme ztráty na životech nebo vážně zraněné, ale máme rodiny, které přišly téměř o všechno. Vyhlásili jsme veřejnou sbírku na jejich podporu a zaměstnancům dali volno. Pracujeme nepřetržitě, takže směny musíme zvládat. Ostatní chodí na přesčasy, z jejich strany jsem se setkal s velkým pochopením,“ sdělil ředitel společnosti Jiří Myšík.

Rodina Sečkařova přišla o rodinného člena a střechu nad hlavou.
11:01
30. 6. 2021

V oblasti zasažené tornádem se lidi postupně připojují k plynu, mělo by zde bez něj být méně než 1000 lidí.

10:49
30. 6. 2021

Po bouřkách a tornádu na Břeclavsku a Hodonínsku se musí strhnout 150 domů, řekl dnes po jednání krizového štábu v Podivíně ředitel jihomoravských hasičů Jiří Pelikán. Podle něj není číslo konečné, protože se zatím nepodařilo projít všechny domy. Do konce týdne chtějí hasiči vyklidit obce od suti, trámů a rostlinných zbytků, které se neustále objevují na ulicích a komplikují dopravu. 

V Hodoníně je určeno k demolici 12 nemovitostí, v Lužicích osm, v Mikulčicích 53 a stejný počet i v Hruškách, 22 objektů má jít k zemi v Moravské Nové Vsi. „Tam jsme ale prohlédli zatím 60 procent objektů, takže číslo nemusí být konečné. Doufáme, že k demolici nebude více než 200 domů celkem,“ uvedl Pelikán.

Smutek jednoho, štěstí druhého. Nedaleko domku 443 už se opravuje střecha. Majitelé tohoto domu osudu svých sousedů unikli. Hasiči a dobrovolníci odnášeli materiál z místa, kde padl první mikulčický dům poškozený tornádem. Bagr s drapákem se opřel do zbývající zdi domu.
10:44
30. 6. 2021

V obcích zasažených tornádem hasiči nezasahovali, zhruba u 100 střech ale bude třeba opravit provizorní plachty, které byly poškozeny. 

Bouře šla vesměs mimo tornádem zasažené oblasti, hasiči ale dopoledne kontrolovali, zda vítr nepoškodil plachty na poničených střechách. Mikoška uvedl, že plachet bude třeba opravit asi 100. Jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) dnes po jednání krizového štábu uvedl, že noční bouřky strhly ze střech v místech jižní Moravy zasažených tornádem 70 plachet. Uvedl, že přes den se vše opraví, větší škody nejsou.

10:40
30. 6. 2021

Hasiči chtějí z jihomoravských obcí zasažených bouří do konce týdne začít odvážet skládky se sutí a stromy. Určené jsou pro to tři areály v kraji.

10:30
30. 6. 2021

Dnes už je studentka Integrované střední školy Hodonín doma z nemocnice, zotavování ze zranění, která při nehodě utrpěla, ale ještě nějakou dobu potrvá. „Mám sešitou ruku, hlavu, obě nohy pohmožděné a tu pravou ještě rozseknutou. Budu mít nařízené rehabilitace, momentálně jsem ráda, že se postavím, zkouším trochu chodit,“ řekla ČTK dívka.

 

10:26
30. 6. 2021

Osmnáctiletá Barbora Verbíková, která i přes svá rozsáhla zranění dokázala přivolat pomoc po nárazu autobusem, vypraví, jak zasáhla a přivolala pomoc. Jak se dostala ven z autobusu si nepamatuje. 

V autobuse byli v okamžiku nehody tři lidé. Kromě Verbíkové a řidiče ještě další dívka, kterou později přepravil vrtulník rakouské záchranné služby do nemocnice ve Vídni. „Když to autobus sebralo, byl to nepopsatelný pocit. Jsem ráda, že jsme to všichni přežili. Když bylo po všem, ještě jsem mluvila s tou druhou holkou. Podívala se mi do očí a řekla, že potřebuje pomoc. Byla do poloviny těla zaklíněná. Tak jsem jí řekla, že pomoc seženu,“ popsala minuty bezprostředně po nehodě.

O mobilní telefon při nehodě přišla, stejně jako o osobní doklady. Jak se dostala ven z autobusu, si nepamatuje. „Ten autobus se zastavil o budovu sklepa s přístavbou, i tam byli lidi, tři nebo čtyři, ale byli zranění a telefon neměli. Ukázali mi ale směr k silnici, sama jsem skoro nic neviděla, měla jsem hlavu celou od krve,“ dodala dívka.

Podařilo se jí dojít několik desítek metrů k silnici, kde kus od ní zastavilo auto. Volala na něj a mávala a řidič přijel blíž. „Ptal se mě, co má udělat, když viděl otevřenou zlomeninu a krev všude. Tak jsem mu řekla, že je potřeba záchranka pro několik lidí, že je tam holka ve věku tak do osmnácti let zaklíněná v autobuse a další zranění. Tak zavolal záchranku, naložil mě do kufru od auta a odvezl do hodonínské nemocnice,“ uvedla Verbíková, která je už 11 let členkou hasičského oddílu v Tvrdonicích na Břeclavsku.

10:16
30. 6. 2021

Tornádo zasáhlo i domácí mazlíčky. Osud zraněných zvířat nezůstal lhostejný ani brněnskému veterináři Jiřímu Žákovi. Ve své ordinaci se nezištně postaral o vážnější případy. „Kolegové z brněnských laboratoří mi nabídli, že zdarma vyšetří vzorky krve. Volali mi i lidé, většinou mí klienti, ale i cizí, a nabízeli finanční podporu pro léčbu zvířat, ušití pelechů a podobně,“ prozradil solidaritou potěšený veterinář. V jeho péči skončili především psi a kočky. „Odchycený pejsek, ke kterému se nikdo nehlásil, má poraněnou páteř a byl vystresovaný. Vypadá to, že s ním tornádo zatočilo,“ popsal Žák. Právě psi snáší stres ze všech zvířat nejhůře. Více čtěte ZDE

Brněnský veterinář Jiří Žák ošetřuje zvířata, která byla zraněná při tornádu nad jižní Moravou.
10:16
30. 6. 2021

V Hodoníně čtvrteční tornádo poškodilo kromě městské čtvrti Pánov také Hornickou čtvrť, část města zvanou Bažantnice a ulice Lipová alej, I. Olbrachta a U Červených domků. V těchto místech vznikly rovněž škody na veřejném majetku. Konkrétně v budově ZŠ U Červených domků, ZŠ B. Martinů, v objektu sportovní haly i na stadionu U Červených domků. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí města Petra Kotásková.

Krizový štáb zmapoval rozsah poškození všech domů v katastru Hodonína. V Pánově je významně poškozených 14 domů, z toho šest je určeno k demolici. Dva bytové domy tornádo poškodilo ze tří čtvrtin. V Hornické čtvrti je určen ke zbourání jeden dům. „Vzhledem k blízkosti lesa zde byly poškozeny především střechy domů v důsledku pádu stromů. Škody jsou nahlášeny celkem v 19 domech. V bytových domech v oblasti Bažantnice byly nejvíce poškozeny střechy, škody utrpěly i fasády a okna,“ uvedla Kotásková.

Poškozené rodinné domy v Hodoníně po čtvrteční silné bouři, krupobití a tornádu. Poškozené rodinné domy v Hodoníně po čtvrteční silné bouři, krupobití a tornádu. Poškozené rodinné domy v Hodoníně po čtvrteční silné bouři, krupobití a tornádu.
10:03
30. 6. 2021

Pomoc lidem na jižní Moravě se nedostává jen prostřednictvím materiálu, ale i hlídáním dětí nebo nabízením volných bytů, vše samozřejmě zadarmo. Pomoci se rozhodl i florbalový klub Štíři České Budějovice, který nabízí dětem od rodin postižených tornádem možnost účastnit se sportovního soustředění. 

POŠLETE K NÁM DĚTI

Rádi bychom alespoň trochu pomohli lidem zasaženým neštěstím na Moravě. Nabízíme, že mohou poslat své děti na naše soustředění v Horní Stropnici v Novohradských Horách.

 

9:44
30. 6. 2021

Pojišťovny odhadují škody z bouřek, které zasáhly zemi v minulém týdnu, na 3,6 miliardy Kč. Z toho případy za 2,3 miliardy Kč už pojišťovny řeší. Pojistných událostí to bude až 25 000, nahlášeno jich je přes 11 000. Vyplývá to z odhadů, které dnes poskytla ČTK Česká asociace pojišťoven. Škody zahrnují i řádění tornáda na jižní Moravě.

Poškozených bude i hodně motorových vozidel, asi 6000. Celková škoda dosáhne podle asociace 240 milionů Kč, v průměru 40 000 na vozidlo. V pojištění podnikatelů jde především o pojištění majetku. 

Červnové bouřky by se tak podle expertů pro pojišťovny mohly stát čtvrtou nejnákladnější živelní pojistnou událostí od vzniku ČR v roce 1993. „Odhady zatím máme jen hrubé. Ale pokud by byly pojištěné škody na majetku zhruba tři miliardy Kč, dostalo by se tornádo hned za troje rozsáhlé povodně a přeskočilo všechny orkány,“ řekla ČTK mluvčí asociace Veronika Nová.

Z domu, kde Tomáš Omasta (27) z Hrušek prožil dětství, zbyla ruina. S odklízením pomáhají rodině vojáci. Rodina Sečkařova přišla o rodinného člena a střechu nad hlavou. Poškozené rodinné domy v Hodoníně po čtvrteční silné bouři, krupobití a tornádu.
9:39
30. 6. 2021

Právě přijel plně naložený kamion s humanitarní pomocí pro postižené obce z města POLNÁ. 

 

9:31
30. 6. 2021

Desítky šatů dostala dnes s vysvědčením dívka z Mikulčic na Hodonínsku, jejíž rodina při čtvrtečních bouřích přišla o dům. ČTK řekla, že jí všechny padnou. Učitelům se v nich na chodbě předváděla. Do základní školy v Mikulčicích si přišlo pro vysvědčení asi třicet dětí ze 180.

Ředitel školy Michal Bešta uvedl, že i rodina dívenky přišla o dům a o všechno, dům je mezi těmi, které statici určili ke zbourání. Přesto si do školy přišla pro vysvědčení a učitelé jí věnovali šaty. „Je jich asi 20 nebo 30. Všechny mi pasují, nevím, jak se tak trefili,“ řekla ČTK dívka.

 

9:27
30. 6. 2021

Osmnáctiletá Barbora Verbíková jela ve čtvrtek autobusem z Hodonína do Tvrdonic, v nichž bydlí, když autobus mezi Lužicemi a Mikulčicemi strhlo tornádo ze silnice. I když měla pohmožděné obě nohy a otevřenou zlomeninu ruky, došla k silnici a přivolala pomoc pro ostatní lidi na místě nehody. „První myšlenka byla zavolat pomoc,“ řekla dnes v rozhovoru pro ČTK.

9:12
30. 6. 2021

Umělci z Národního divadla Brno odehrají v pátek pod širým nebem koncert pro jihomoravské obce zpustošené 24. června krupobitím a tornádem. Zazní kantáta Carmina burana od německého skladatele Carla Orffa. Koncert se uskuteční v 17:00 na piazzettě před Janáčkovým divadlem, oznámila ČTK Zuzana Žáková Klimplová z marketingu opery.

Na koncert je vstup volný a v případě nepříznivého počasí se odehraje v budově Janáčkova divadla. Divadelníci se připojili k veřejné sbírce Diecézní charity Brno, díky čemuž mohou zájemci do 5. července přispívat lidem z postižených obcí na portále darujme.cz. Více informací najdou na webu www.ndbpomaha.cz. Přispět lze také do kasiček při koncertu.

V Brně skončila celková oprava Janáčkova divadla. Vyžádala si téměř 770 milionů korun.
9:02
30. 6. 2021

Podle ředitele školy v Mikulčicích, kam si někteří žáci dnes přišli pro vysvědčení, dopadla škola lépe než školka. „Měli jsme několik rozbitých oken a na střeše byly problémy, které jsme ale vyřešili díky rychlému zásahu hasičů. Bez nich bychom nemohli fungovat v celé obci,“ řekl Bešta.

Podle něj si první stupeň převezme vysvědčení až v září, v jeho třídách našli provizorní ubytování hasiči, kteří v obci pomáhají. Hůř než škola dopadla školka. „Jsou tam rozbitá okna, pohnula se střecha a bylo potřeba ji sundat,“ dodal ředitel.

Žáci si odnášejí vysvědčení 30. června 2021 ze základní školy v Mikulčicích na Hodonínsku. Žáci si odnášejí vysvědčení 30. června 2021 ze základní školy v Mikulčicích na Hodonínsku. Žáci si odnášejí vysvědčení 30. června 2021 ze základní školy v Mikulčicích na Hodonínsku
8:51
30. 6. 2021

Starostka Mikulčic Marta Otáhalová Blesku řekla, že si v souvislosti s úterními bouřkami a silným větrem oddechli, že se nic závažnějšího nestalo.

8:54
30. 6. 2021

Pravidla pro dobrovolníky: 

 • nahlaste se v infocentru 
 • zaparkujte mimo obec 
 • nevozte materiální pomoc 
 • dodržujte bezpečnost 
 • nevolejte starostům

zdroj: Krajský úřad JMK

8:48
30. 6. 2021

Jan Vrána jezdí pomáhat obcím, které poničilo tornádo. Jak sám říká, nikdy nic tak hrozného neviděl. Na pomoc přijelo také 20 vězňů a několik středoškoláků. 

Obec prochází jedna ze členek organizace Adra, která zjišťuje, co všechno je potřeba zařídit a koupit. 

8:34
30. 6. 2021

Hasiči v Jihomoravském kraji v souvislosti s noční bouřkou a silným větrem zasahovali u 125 událostí. Šlo především o popadané stromy. Nejčastěji jezdili do okresu Blansko. V obcích zasažených tornádem hasiči nezasahovali, budou ale zjišťovat, zda není třeba vyměnit plachty na některých střechách, které poničilo čtvrteční tornádo. ČTK to řekl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

8:23
30. 6. 2021

Vysvědčení v obci poničené tornádem.

V Mikulčicích na Hodonínsku zasažených ve čtvrtek bouří si dnes přišla část žáků do školy pro vysvědčení. Převzaly ho tři desítky žáků. Ředitel Michal Bešta ČTK řekl, že škola měla poškozenu střechu a okna, ale díky hasičům se ji podařilo rychle opravit.

Pro vysvědčení si přišla i Adriana Koutná s bratrem Tomášem, jejichž dům zasáhlo tornádo. Prospěla s vyznamenáním, ale známky nepovažuje nyní za důležité. ČTK řekla, že bouřka poškodila jejich dům i střechu, ale nemusejí ho zbourat. „Je to hrozné, co se stalo,“ uvedla dívka z deváté třídy, které spadl do pokoje komín. S rodinou vyvázla bez zranění, bratr Tomáš, žák sedmé třídy, se zranil až při odklízení následků a má ovázanou ruku.

V obci šly v úterý k zemi první domy.

Video Úterní demolice domu č.443 v Mikulčicích - Zdeněk Matyáš
video
8:17
30. 6. 2021

„To je normální tornádo! Miluno! Tos neviděl.” Věty, které po minulém týdnu zná snad celé Česko. Pronesl je Radovan O., když natáčel, jak se obcí Lužice žene ničivé tornádo. Video, které neúspěšně nabízel do televize, pak předal policii. V rozhovoru se omlouvá za to, že je video natočené na výšku a ne na šířku. Sám si pak vyhodnotil, že mu během tornáda zřejmě přestal fungovat selský rozum.

„Natáčel jsem ho já, na svůj telefon. Omlouvám se všem těm, kterým vadilo, že to bylo na výšku, ale bylo to tak rychlé, že jsem to vůbec neřešil,“ vysvětluje Radovan pro web iRozhlas.cz.

Začalo pršet, potom začaly padat krůpy. Říkám partnerovi, že musíme schovat muškáty, protože v pondělí nám je to trochu pobuchalo. Z balkonu jsme sundali muškáty, obešli jsme barák. Jsme velcí zahradníci, máme… teda měli jsme velice pěknou zahradu. Pouklízeli jsme další truhlíky.

Začalo pršet víc. Chtěl jsem sousedce odnaproti Alči ukázat, jak je ten obrovský smrk před jejím domem nebezpečný. Byl krásný, na Vánoce by se vyjímal na kdejakém náměstí, ale přišel mi nebezpečný, chtěl jsem jí ukázat, že by ho fakt měla dát přeříznout, protože se nakláněl.

Tak jsem ho natáčel. A najednou se od Igle (továrna na výrobu pletacích strojů) začal hnát…

Začaly lítat první kusy věcí, potom střechy. V ten moment ve videu volám Milunu, ať se jde podívat. Můj drahý manžel mě vtáhl dovnitř. Potom se zlomil ten smrk. A než jsme stačili vyběhnout do jiného pokoje, přišli jsme o zimní zahradu, ve které byl nábytek a bazén. Odletěla. Včetně těžkých věcí, regálů.

Pak jsme doběhli do ložnice, kde to hučelo jako ve včelíně. Rozbilo se okno, vletěl tam kus plechové střechy.

Já už ani nevím… Když to zpětně vyhodnocuju, musím sebekriticky říct, že mi v tu chvíli přestal fungovat zdravý selský rozum. Ten mi měl zavelet, že je to tak nebezpečné, že bych se měl sebrat a utíkat do sklepa. Vůbec jsem si neuvědomil, jak moc by nám mohly ty létající předměty ublížit,“ popisuje Radovan běsnění tornáda.

7:30
30. 6. 2021

Dobrovolníci, kteří chtějí pomoct v obcích postižených minulý týden ničivým tornádem, se mají řídit seznamem potřebných věcí, který je zveřejněný na facebookových stránkách Dům kultury Hodonín. 

Aktuálně je největší poptávka po:

 • -KRABICE (NA TŘÍZENÍ OBLEČENÍ NA OČOV)!!!!!!!!-
 • -PRACOVNÍ KRAŤASY, OPASKY NA NÁŘADÍ-
 • -BITY DO AKU VRTAČEK-
 • -SADY IMBUSY-
 • -PODLOŽKY+MATICE (PRŮMĚR 16)-
 • -MALÍŘSKÉ POTŘEBY+PRIMALEXY-
 • -PANTHENOLY!!!!!!!!-
 • -SMAZATELNÉ FIXY NA TABULI-
 • PARTY STANY!!!!!!-
 • -BENZÍN NA MĚSTSKÝ ÚŘAD!!!-
 • -BRUSNÉ KOTOUČE -115mm!!!-
 • -DIAMANTOVÉ KOTOUČE -125mm!!!-
 • -KOLEČKA!!!

Celý seznam najdete na facebookových stránkách:

7:10
30. 6. 2021

Kvůli nočním bouřkám je v Česku ráno bez proudu asi 145 000 domácností. ČEZ Distribuce eviduje 60 000 domácností bez elektřiny, EG.D téměř 85 000.

6:52
30. 6. 2021

Zatímco na řadě míst Česka v úterý večer a v noci na středu vydatně pršelo, místům nejvíce postiženým tornádem se tentokrát srážky vyhnuly, uvedla meteoroložka Dagmar Honsová.

Mapa srážek v Česku (údaje k 30. 6. 2021)
6:15
30. 6. 2021

Silné obavy z bouře, která se během posledních hodin přehnala přes Česko, se nenaplnily, přesto způsobilo počasí opět značné potíže. Popadané stromy zablokovaly dokonce na Vysočině dálnici D1 na zhruba dvě hodiny. Hasiči odstraňovali popadané stromy i na dalších komunikacích. Evidují stovky výjezdů kvůli počasí, nejčastěji podle údajů na webu odstraňují popadané stromy. Více o včerejší bouřce naleznete zde.

Například v Olomouckém kraji hasiči zasahovali kvůli bouřkám u 90 událostí, popadané stromy přerušily dopravu na hlavním železničním koridoru i dalších tratích. Na Vysočině pak měli od úterního večera kvůli počasí přes 200 výjezdů.

6:00
30. 6. 2021

Dobré ráno, vážení čtenáři. I dnes vám budeme přinášet zpravodajství z oblasti, kde minulý týden tornádo napáchalo neuvěřitelné škody. Ty pomáhá odklízet celá řada dobrovolníků včetně terpve 14letého Vojty, který se vzdal volna po ukončení školního roku. Z Ratíškovic, kde bydlí, odjel na kole do Pánova - právě zde tornádo zabilo dědu a jeho teprve dvouletou vnučku. Vojta trosky hájenky a celou řadu dalších pozůstatků katastrofy odklízí s dospělými lidmi. Jeho příběh si můžete přečíst zde.

Žák sedmé třídy Vojta Toman z Ratíškovic (14) pomáhá od začátku při likvidaci následků tornáda na hodonínském Pánově.
23:20
29. 6. 2021

Vážení čtenáři, online přenos pro dnešní den končí. Tým Blesk Zpráv děkuje za pozornost, novinky týkající se řádění přírodních živlů na jižní Moravě a ve Stebně na Lounsku bude opět přinášet od středečního rána. Dobrou noc.

22:52
29. 6. 2021

Ministerstvo průmyslu a obchodu rozjíždí program Pomoc po tornádu pro kompenzace škod pro podnikatele, kteří museli kvůli čtvrteční bouři omezit nebo zastavit činnost. Bude se rozdělovat 200 milionů korun. Sběr žádostí začíná ve středu 30. června, jejich příjem skončí 30. září.

Podpora se může pohybovat od 50 tisíc až po jeden milion korun, pojištěným zase pomůže překlenout rozdíl mezi pojistným plněním a cenou nově pořízeného majetku. Nárok na dotaci ale budou mít i nepojištění, ti mohou získat až 80 procent ceny nového majetku. Připravuje se také poskytování bezúročných úvěrů.   

20:37
29. 6. 2021

Osudného dne, kdy tornádo na jižní Moravě udeřilo, měli velké štěstí pasažéři autobusu pravidelné linky z Hodonína do Břeclavi. Vozidlo, v němž seděly celkem tři osoby, živel ze silnice odfoukl desítky metrů jako krabičku od sirek. Autobus se zastavil až za železničním náspem o drážní domek. V útrobách autobusu se vážně zranil řidič Robrert, Silva (14) i Bára (18).

Právě Bára z Tvrdonic byla jediná, kdo se dostala z vraku autobusu ven a přivolala pomoc, popsala dívka pro televizi Nova. A to i přes to, že měla rozbitou hlavu, pořezané končetiny a otevřenou zlomeninu. Studentka střední školy a dobrovolná hasička si zlomenou nohu zafixovala a máváním na sebe upozornila projíždějícího řidiče. Ten také neváhal a přivolal třem vážně zraněným rychlou zdravotnickou pomoc.

„Chtěla bych mu moc poděkovat, zachránil mě, a vlastně i ostatní,“ řekla skromně pro televizi Nova Bára. Ta se ze svých zranění zotavuje, z nejhoršího je venku. Robert a Silva nyní leží v kritickém stavu ve vídeňské nemocnici. Nebýt Báry, možná by ale už dnes nebyli mezi námi a šanci bojovat o život by ani nedostali...

19:25
29. 6. 2021

Obec Stebno na Lounsku krutě zasáhla, podobně jako jižní Moravu, přírodní katastrofa. I na severu Čech bral silný vítr střechy a boural domy. Tragické záběry z místa pak obletěly celou Českou republiku a dostaly se i k panu Vladimírovi Würtherlemu, muži, který od 16 let žije bez jedné nohy. K jeho neštěstí mu pak speciální, velice drahou protézu, ukradli před několika lety i s autem.

S mužem natáčela rozhovor CNN Prima News a pan Vladimír se svěřil, že pojišťovna od něj žádá za novou náhradu dolní části nohy 50 tisíc korun, které měl Čech už doma připraveny k odeslání. Když ale viděl, co živly napáchaly, neváhal, a rozhodl se vše darovat potřebným. „Ti lidé ty peníze potřebují víc,“ uvedl krátce v rozhovoru a na otázku, zda chce skutečně své pohodlí obětovat na úkor druhých, jasně odpověděl, že ano.

Strašně mě podpořila moje přítelkyně. Jasně mi řekla: Neváhej, udělej to,“ doplnil Vladimír, který dokonce do Stebna sám zamíří, aby viděl, kde přesně budou jeho těžce našetřené finance pomáhat.

19:14
29. 6. 2021

Zpráva o brutálním řádění přírodních živlů na jižní Moravě obletěla celý svět a dorazila i do amerického městečka Nová Praha, které leží v Minnesotě. Žije zde celá řada potomků českých osadníků, kteří dobře vědí, co umí tornádo napáchat. Takzvané sezona tornád je tam od května do září, město leží v pásu častého výskytu nebezpečných větrných jevů.

„Když jsem ty škody poprvé viděl, měl jsem velké obavy. Moji předci byli z jižních Čech, těm se tornádo naštěstí vyhnulo. Ale s lidmi z oblasti, kterou zasáhlo, opravdu soucítím,“ řekl pro server iRozhlas.cz Fred Simon, který do Česka pravidelně jezdí za příbuznými. „Během typického léta máme tak šest varování před tornádem a v některých případech tudy skutečně projde,“ doplnil.

Američané českého původu mimo jiné založili několik dobročinných sbírek pro jižní Moravu, jednu například České a slovenské národní muzeum v Cedar Rapids v Iowě, které Česká republika zafinancovala po zničení povodní v roce 2008. Češi USA oficiálně pomohli i po řádění hurikánu Harvey v Texasu. I zde se teď sbírá pro Moravu.

18:34
29. 6. 2021

V programu ministerstva práce a sociálních věcí pro jihomoravské firmy zasažené minulý týden tornádem bude až 280 milionů korun na měsíc. Uvedla to na twitteru ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Podpora v programu nazvaném Tornádo bude podle ní fungovat podobně jako v dočasném vládním programu Antivirus, z něhož mohly podniky při omezeních kvůli pandemii nemoci covid-19 získat příspěvky na mzdy.

Maláčová chce vládě předložit Tornádo ve čtvrtek, tedy týden po ničivé bouři. "Firmám vykompenzujeme náhrady mezd pro lidi na překážkách nebo převedené na jinou práci kvůli tornádu. Počítáme s maximálními náklady 280 mil. Kč/měsíc," sdělila ministryně.

17:58
29. 6. 2021

Společnost Agromoravia v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku, jejímž areálem i polnostmi se ve čtvrtek prohnalo tornádo, stále ještě sčítá škody. Zároveň se pokračuje s úklidem sutin, většina budov je určena k demolici, řekl ČTK ředitel společnosti Vladimír Mazuch. "Většinu budov tvořily betonové konstrukce z 50. let, všechno je to rozbité. Měli jsme tu statiky a podle nich většina budov nemůže zůstat stát," uvedl Mazuch. Díky technice zapůjčené hasiči jde podle něj úklid sutin dobře, ale ještě nějakou dobu potrvá. Vyprostit je třeba i techniku, kterou tornádo zničilo. A připravují se i podklady pro jednání s pojišťovnami.

 

17:37
29. 6. 2021

Místo kapely a publika palety balené vody i dalších nápojů, hromady oblečení, hory toaletních a hygienických potřeb. Dům kultury v Hodoníně se od pátečního rána stal ústředním skladem pro materiální pomoc, kterou lidé začali posílat lidem, kterým zničila domovy čtvrteční bouře a tornádo. Lidé, ale i firmy, poslali tolik věcí, že už o víkendu přestali dobrovolníci stíhat přibývající věci třídit, řekla ČTK Lucie Lněničková, která od pátečního večera v centrálním skladu pomáhá. V úterý už stop stav na materiální pomoc kromě stavebního materiálu vyhlásil oficiálně i jihomoravský krajský úřad.

17:25
29. 6. 2021

Holé zdi v domě zůstaly po bouřkách a tornádu rodině z Hrušek na Břeclavsku, která zachránila sebe, psa a morče. Když se žena s mužem dostali ven ze sklepa, všechno ostatní bylo zničené a zasypané. ČTK to řekla sestra ženy Vlasta Ujčíková, která sestře pomáhá se zařizováním všeho potřebného okolo zničeného domu. Azyl nabídla i bratrovi, kterému zase tornádlo sebralo střechu z domu. Bouřky, které zasáhly Břeclavsko a Hodonínsko ve čtvrtek večer, poničily 1200 domů.

17:20
29. 6. 2021

Záchranáři Jihomoravské záchranky stále pomáhají v Mikulčicích. „Zdravotníci se starají o pacienty, kteří mají potíže především interního rázu. Může jít například o kolapsy z horka, bolesti na hrudi či alergické reakce,“ napsali záchranáři na facebooku. Na místě zasahuje i trauma tým z Fakultní nemocnice v Brně, který ošetřuje lidi, kteří se zranili při stavebních a úklidových pracích. „Jedná se o řezné rány, odřeniny, ale i podezření na zlomené končetiny,“ stojí v příspěvku. Tým záchranářů zasahuje i v Moravské Nové Vsi. „V Moravské Nové Vsi pak stále stojí pražský Golem, ve kterém má nyní pro dopolední hodiny zbudovanou provizorní ordinaci místní lékař. Lidem v postižené oblasti totiž často chybí léky a ordinace jsou poničené.“

16:45
29. 6. 2021

Lovci bouřek na sociální síti Facebook upozornili na další silné bouře, které by se měly objevit v okrese Bruntál a Opava. „Je možné, že se jedná o supercelu. Mohou ji doprovázet nebezpečné jevy, včetně velkých krup,“ varovali a přidali radarový snímek.

16:34
29. 6. 2021

Pomoci obcím poničených hurikánem na Moravě pokračuje a na místo vyráží další jednotky hasičů. „29 hasičů z HZS Ústeckého kraje a JSDHO Staré Město, Chotiměř a Světec střídá své kolegy na Moravě,“ napsali na sociální síti Twitter hasiči z Ústeckého kraje s tím, že vystřídají stávající kolegy, kteří na Hodonínsku působí od 26. června.  

16:15
29. 6. 2021

Tornádo, které ve čtvrtek zasáhlo Břeclavsko a Hodonínsko, se prohnalo také přes ovocné sady a pole. Zemědělský podnik Mikulčice eviduje poničených minimálně 700 hektarů z 1550. Co není vylámané, je zasypané kusy střech a dalším odpadem, řekl ČTK ředitel podniku Leo Balun. Škody evidují i další sadaři v okolí, spojené jsou především s krupobitím, které region zasáhlo začátkem minulého týdne, vyplývá ze zjištění ČTK.

15:53
29. 6. 2021

Na jižní Moravě pomáhají už dvě stovky vojáků, další jsou v pohotovosti.

15:14
29. 6. 2021

Informace dobrovolníkům i lidem z obcí na Hodonínsku a Břeclavsku postižených tornádem poskytne nový web, který zřídil Jihomoravský kraj. Lidé z obcí na něm najdou informace, jak a kde sehnat pomoc, dobrovolníci zase vše potřebné k tomu, aby pomoc mohli poskytnout. Dnes o tom informovala mluvčí kraje Alena Knotková.

Odkaz na web nadjete ZDE

14:53
29. 6. 2021

Lidé zasažení tornádem by do 14 dnů měli ze sbírek pořádaných devíti organizacemi a nadacemi dostat 150.000 korun. Poměrnou částku dostanou i obce. Lidé na zmírnění následků čtvrteční bouře, jež zasáhla nejvíce jižní Moravu, věnovali už kolem 850 milionů korun. Je to už více než při záplavách v roce 1997. Tehdy lidé věnovali téměř 800 milionů. Na koordinovaném postupu a rozdělování peněz tak, aby bylo spravedlivé a transparentní, se dnes dohodli organizátoři sbírek. Peníze v první fázi poslouží na opravy poničených domů a zajištění základních potřeb, řekla dnes ČTK za Nadaci Via Hana Sedláková.

14:45
29. 6. 2021

Klienti nahlásili pojišťovnám po bouřkách z minulého týdne přes 10.000 škod za téměř dvě miliardy Kč. Řadu menších událostí likvidátoři vyřešili.

14:38
29. 6. 2021

Škody, které v noci ze čtvrtka na pátek napáchala v Luhačovicích na Zlínsku ničivá bouře, jdou do desítek milionů korun. V tiskové zprávě luhačovické radnice to dnes uvedl starosta Marian Ležák (nez.). Lázeňské město patří k bouří nejpostiženějším místům ve Zlínském kraji, škody byly například také v Uherském Brodě nebo Slavičíně.

Tornádo zpustošilo i Luhačovice na Zlínsku. Tornádo zpustošilo i Luhačovice na Zlínsku. Tornádo zpustošilo i Luhačovice na Zlínsku. Tornádo zpustošilo i Luhačovice na Zlínsku.
14:25
29. 6. 2021

Vlna solidarity pokračuje. Lidé poslali na obnovu obcí po řádění tornáda už 850 milionů korun. 

Lidé zasažení tornádem by do 14 dnů měli ze sbírek pořádaných devíti organizacemi a nadacemi dostat 150.000 korun. Poměrnou částku dostanou i obce. Lidé na zmírnění následků čtvrteční bouře, jež zasáhla nejvíce jižní Moravu, věnovali už kolem 850 milionů korun. Je to už více než při záplavách v roce 1997. Na koordinovaném postupu a rozdělování peněz tak, aby bylo spravedlivé a transparentní, se dnes dohodli jejich zástupci. Peníze v první fázi poslouží na opravy poničených domů a zajištění základních potřeb. 

Sbírky od čtvrtečního večera organizuje několik organizací a nadací. Nejvíce zřejmě vybrala Diecézní charita Brno, která měla k pondělnímu večeru na svém účtu 197,7 milionu korun. Nadace Via dosud vybrala 184 milionů a iniciovala schůzky s organizátory dalších sbírek. Mezi nimi je organizace Člověk v tísni, kam lidé přispěli 108 miliony, nebo nadace Karel Komárek Family Foundation, která věnovala 150 milionů korun.

13:55
29. 6. 2021

Andulky a papoušci nádherní po tornádu stále mimo zoopark. 

Ve vyškovském zooparku stále sčítají škody po čtvrteční bouři, jsou především na zeleni, poškozeno je kolem 50 stromů. Bouře ale poničila i voliéru s exotickým ptactvem. Po Vyškově tak létá dosud neupřesněné množství andulek, ale také třeba tři papoušci nádherní. Zoopark se je bude snažit znovu odchytit. 

13:30
29. 6. 2021

Zlínský kraj pošle 100.000 korun pro obce na jižní Moravě, které minulý týden poškodilo tornádo. Rozhodli o tom krajští radní, hejtmanství pošle peníze na transparentní účet Jihomoravského kraje. Další pomoc zašle Zlínský kraj s ohledem na potřeby jihomoravských sousedů, řekl dnes novinářům hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO).

„Záběry ze zpustošených obcí nás všechny zasáhly. Proto jsme se s kolegy z rady rozhodli poslat okamžitou finanční podporu ve výši 100.000 korun a dali jsme podnět k vytipování míst, které můžeme cíleně podpořit,“ uvedl Holiš. Lidé by podle něj měli zvážit, jakou pomoc na jižní Moravu směřovat, nejjistější je poslat peníze.

13:24
29. 6. 2021

U Moravské Nové Vsi zasažené bouří hoří skládka s bioodpadem a sutí. Hasiči zabránili rozšíření požáru na sousední solární elektrárnu.

 

13:18
29. 6. 2021

Dobrovolní hasiči z Bruntálu pomáhali v minulých dnech v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku zasažené ničivým tornádem. Rozsah katastrofy je šokoval. Realita podle nich v mnohém předčila obrázek, který si o následcích udělali při sledování záběrů v televizi. Čtyři bruntálští dobrovolní hasiči na místě pomáhali dva dny. Dnes se vrátili domů. ČTK to řekl mluvčí města Jiří Ondrášek. Na jihu Moravy takto působilo sedm jednotek z Moravskoslezského kraje.

„Jedna věc je vidět tu spoušť v televizi. Ale druhá věc je vidět to na vlastní oči. Je to mnohem, mnohem horší. Shodli jsme se na tom všichni. Slovy se to popsat nedá,“ řekl po návratu velitel bruntálských dobrovolných hasičů Miroslav Sedláček.

„Přišli k nám místní a ptali se nás, kde budeme spát. Když jsme odpověděli, že ve vlaku, oni nám řekli: tak to ne, hoši, vy se vyspíte důstojně. Takže jsme nakonec spali v hezkém nezasaženém penzionu se sprchou a v pohodlí. Chování lidí bylo úžasné, i když byli sami v hrozné situaci,“dodal Sedláček

V Moravské Nové Vsi tornádo nadělalo obrovské škody, nejen na kostele.
13:00
29. 6. 2021

Ničivé tornádo zasáhlo nejen lidi, ale taky zvířata. 60 z nich už veterináři ošetřili v improvizovaném stanu v Moravské Nové Vsi. A chovatelům nabízejí i další pomoc.

 

12:43
29. 6. 2021

Dům kultury v Hodoníně spouští nové telefonní infolinky. 

 

12:33
29. 6. 2021

V Mikulčicích na Hodonínsku začaly dnes první demolice domů zasažených tornádem.

ČTK to potvrdila starostka Marta Otáhalová. Podle ní demolice obstarávají sami obyvatelé. Demolice řízené hasiči začnou podle Jihomoravského kraje až příští týden. V Mikulčicích dnes začali lidé pomocí těžké techniky demolovat čtyři domy. Slouží jim k tomu bagr a velký nakladač. Otáhalová uvedla, že někteří lidé se rozhodli pro demolici sami. Ze zákona je to možné. Řízenou demolici budou mít na starosti hasiči, kteří s ní ale začnou nejspíš až příští týden poté, co statici prohlédnou všechny objekty zasažené bouří a určí přesný počet ke zbourání. Zatím je k ní vyčleněno 115 domů ve všech zasažených obcích.

Otáhalová řekla, že do jednoho ze zasažených domů, který je na tom špatně staticky a musí jít k zemi, měl stále snahu vracet se jeden z obyvatelů. Proto se blízcí rozhodli pro demolici svépomocí.

Křížky značí domy, které čeká demolice. Křížky značí domy, které čeká demolice. Dvě minuty hrůzy, stoleté stavení půjde k zemi.
12:24
29. 6. 2021

Část výtěžku Večera lidí dobré vůle na Velehradě na Uherskohradišťsku poputuje lidem na jižní Moravě, které zasáhlo minulý týden ničivé tornádo. Novinářům to dnes řekl tajemník Dnů lidí dobré vůle Josef Kořenek. Benefiční koncert před velehradskou bazilikou zakončí první den tradičních cyrilometodějských slavností, které se letos konají 4. a 5. července.

„Letošní Velehrad samozřejmě musí reagovat na nešťastné situace, které se staly na jižní Moravě. Rozšiřujeme proto možnost naší sbírky,“ uvedl Kořenek. 

12:18
29. 6. 2021

Občané z Hodonínska a Břeclavska, kteří během řádění tornáda přišli o své občanské průkazy, dostanou rychle nové, dnes o tom informoval na Twitteru ministr vnitra Jan Hamáček ( ČSSD).

 

12:05
29. 6. 2021

„Od pátku přes svátky budou v terénu lidi z Ministerstva pro místní rozvoj, aby přímo v obcích na kontaktní místa řešili, co je potřeba. Víc info k tomu dáme postupně a hlavně v místech, aby se dostalo k lidem,“ uvedl na Twitteru Jan Grolich ( KDU-ČSL), hejtman Jihomoravského kraje. 

11:53
29. 6. 2021

Velmi silné bouřky s přívalovými srážkami, nárazovým větrem a krupobitím očekávají meteorologové od dnešního večera do středečního rána nejen v Čechách, ale také v západní části Moravy a Slezska. Po intenzivních deštích se tam mohou rozvodnit řeky, některé toky mohou krátkodobě vystoupat na druhý, případně i třetí povodňový stupeň, informoval dopoledne Český hydrometeorologický ústav.

„V oblastech s velmi silnými bouřkami očekáváme prudké vzestupy hladin, zejména u menších toků,“ uvedli meteorologové.

Ve východní polovině Moravy a Slezska se ve stejnou dobu očekávají také bouřky, ale s mírnějšími projevy.

Německo zasáhla silná bouře, způsobila záplavy (29. 6. 2021)
11:42
29. 6. 2021

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) dnes začal kácet první dřevo na krovy pro obnovu domů zničených na jižní Moravě čtvrtečním tornádem. Dřevorubci ve státních lesích v okolí obce Gajer na Svitavsku vybírali a poráželi smrky, z nichž půjdou udělat trámy o délkách deset až 12 metrů. Právě takové trámy jsou obvykle potřeba pro postavení nových krovů. Lidé postižení tornádem dostanou dřevo od LČR darem. ČTK to řekla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Lesy ČR plánují, že na krovy se bude těžit převážně smrkové dřevo napadené kůrovcem. „Právě takové dřevo je pro tento účel vhodné, samotná dřevní hmota poškozená není, stopy po kůrovci jsou pouze v lýku,“ uvedla mluvčí.

Zájemci o pomoc státních lesů musejí vyplnit jednoduchou žádost. K dispozici je na webu podniku. Pravdivost údajů v žádosti musí potvrdit zástupce obce. Dřevo Lesy ČR darují na obnovu objektů k trvalému bydlení. Podnik také postiženým lidem daruje 20 metrů krychlových palivového dříví.

Kůrovcová kalamita v Česku. Ani pražským lesům se kůrovec nevyhnul
11:31
29. 6. 2021

Redaktorka České televize upozorňuje na svém účtu na odhodlání praktické lékařky, která i přes poničenou ordinaci, začala v Mikulčicích dnes ordinovat.

11:11
29. 6. 2021

Ředitelství silnic a dálnic Jihočeského kraje nebude na jejich komunikacích v nadcházejících dnech dělat žádné úpravy. Chtějí tak pomoci plynulosti dopravy. 

10:56
29. 6. 2021

Málo dřeva, střešních krytin a latí... Tyto věci budou značně komplikovat rekonstrukci poničených domů na Moravě. Nedostatek stavebních materiálů zde byl i před touto přírodní katastrofou, ta problém jen prohloubila.

Podle prodavačky hodonínského obchodu se stavebninami Pro-doma, je celoevropský nedostatek železa, chybí proto spoustu spojovacích materiálů, ale i obyčejné hřebíky. 

10:42
29. 6. 2021

Pod plachtou je 98 procent všech obejktů, jež poškodily bouřky. Zbývající jsou určeny k demolici, nebo se majitel nehlasí. Bouřky zničily 1200 domů

10:36
29. 6. 2021

Policie prověřuje další tři případy podvodných účtů v souvislosti s bouřkami na Břeclavsku a Hodonínsku, které poničily 1200 domů. Novinářům to dnes po jednání krizového štábu v Podivíně řekl ředitel jihomoravské policie Leoš Tržil. Vyzval veřejnost, aby posílala peníze na ověřené účty, má je například charita, kraj nebo obce. Už dříve policie řešila dva případy zneužití situace.

Například na transparentním účtu Jihomoravského kraje je dnes dopoledne 18,5 milionu korun. Do sbírek na pomoc jihomoravským obcím poslali lidé už přes 700 milionů korun.

Policie už dříve obvinila z pokusu o podvod muže, který u sbírky charity uvedl falešný QR kód. Hrozí mu pět až deset let vězení. Další muž uvedl na facebooku číslo účtu, které nesouviselo s lidmi zasaženými bouří.

10:29
29. 6. 2021
!

Jihomoravský kraj vyhlásil stop stav materiální pomoci pro obce zasažené bouří. Podle hejtmana je všeho dost, poptávka je po stavebním materiálu.

Materiální pomoc se sešla ze všech koutů republiky. „Máme narvané obrovské haly a už není potřeba žádná drogerie, jídlo ani oblečení. Je to velké množství a krizové štáby jsou zatížené tím, že pro to hledají nové haly,“ řekl Grolich.

Podle něj se nevyužije všechno, co dosud lidé darovali. „Pokud budeme něco potřebovat, ozveme se. Nyní je poptávka po stavebním materiálu. Jsou to věci na střechy, protože většina domů má poškozenou střechu. Některé jsou ale poškozené více, takže budou potřebovat stavební materiál. Více než stovka domů půjde k zemi, tam se budou stavět nové,“ řekl hejtman.

Lidé z Klimkovic zaplnili po výzvě místního informačního centra celou halu potřebnými věcmi pro obyvatele postižených obcí na Hodonínsku. Lidé z Klimkovic zaplnili po výzvě místního informačního centra celou halu potřebnými věcmi pro obyvatele postižených obcí na Hodonínsku.
10:27
29. 6. 2021

V kulturním domě v Hodoníně nutně potřebují stahovací pásky. 

 

10:23
29. 6. 2021
!

Po bouřkách na Břeclavsku a Hodonínsku bude potřeba zdemolovat 115 domů, číslo nemusí být konečné. Novinářům to dnes v Podivíně po jednání krizového štábu řekl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Hasiči řízená demolice začne příští týden. Někteří lidé ale budou demolovat domy dříve na vlastní pěst.

Donedávna se mluvilo o demolici asi 70 domů, stále je ale procházejí statici. „Číslo se zvyšuje. Nyní je jich 115, ale domy se budou procházet do konce týdne, takže se to může zvýšit,“ uvedl Grolich.

Ministerstvo pro místní rozvoj jim do začátku poskytne 500.000 korun, uvedla ministryně Klára Dostálová (za ANO). Dotaci dostane každý majitel poškozeného domu, i když ho neměl pojištěný. Maximální dotace je dva miliony, další tři miliony může být úvěr.

Moravská Nová Ves je jedno z míst, které krutě poznamenalo čtvrteční tornádo. Moravská Nová Ves je jedno z míst, které krutě poznamenalo čtvrteční tornádo. Finanční prostředky použijeme na rekonstrukce baráků…modlíme se, aby se nemusely zbourat a stavět znovu, říká Kateřina Reichmannová.
9:53
29. 6. 2021
!

V hodonínské nemocnici je hospitalizovaných 24 pacientů. V pondělí přibyla žena, kterou převezla sanitka z Uherského Hradiště, aby byla blíž rodině. „Žádný nový případ z terénu nevznikl. Na chirurgické jednotce intenzivní péče zůstávají tři pacienti v těžkém stavu, ale jsou stabilizovaní a mimo nebezpečí. Za poslední 24 hodin jsme ošetřili 19 pacientů na chirurgické ambulanci, což bylo především drobné šití, pohmožděniny nebo podvkrnutí. Na interní ambulanci jsme ošetřili sedm pacientů, často to byly dehydratace, popáleniny od slunce či vyčerpání,“ sdělil její ředitel Antonín Tesařík.

Situace se podle něj proti předchozím dnům mírně zlepšuje a počet nových případů klesá. V neděli zdravotníci ošetřili 37 pacientů, v sobotu 46. Vyzdvihl rovněž práci trauma týmů na místě, které tam ošetřují drobnější poranění.

Šéf hodonínské nemocnice Antonín Tesařík v Epicentru Blesku
9:48
29. 6. 2021

Německem a Českou republikou se prohání bouřky, naopak USA a Kanadu sužuje vlna veder. Kvůli nadměrně teplému počasí vznikají požáry.

Intenzivní, dlouhotrvající, rekordní, bezprecedentní, anomální a nebezpečná - tak popisuje americká Národní meteorologická služba historickou vlnu veder, která postihla severozápad Spojených států. Lidé ji pociťují o to silněji, že města a domy nejsou na teploty nad 100 stupni Fahrenheita (37,8 stupňů Celsia) stavěné. Intenzita veder v Oregonu, Washingtonu a v kanadské Britské Kolumbii by dnes mohla ještě narůst.

V Kanadě přitom už v sobotu naměřili nejvyšší teplotu v dějinách země, když obec Lytton severovýchodně od Vancouveru zaznamenala 46,1 stupně Celsia. Do té doby bylo kanadským rekordem 45 stupňů z roku 1937, uvedla agentura AP.

USA sužují rekordní vedra, kvůli kterým vznikají na řadě míst požáry (29. 6. 2021) USA sužují rekordní vedra, kvůli kterým vznikají na řadě míst požáry (29. 6. 2021) USA sužují rekordní vedra, kvůli kterým vznikají na řadě míst požáry (29. 6. 2021)
9:30
29. 6. 2021
!

Půl milionu korun mimořádně uvolňuje ze svého rozpočtu Olomoucký kraj. Půjdou především na obnovu jihomoravských obcí zasažených tornádem, informuje o tom Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

 

9:24
29. 6. 2021

Víceministr Karel Havlíček (za ANO) na svém Twitterovém účtu radí, kde si zažádat o pomoc v programu "Pomoc po tornádu." 

 

9:19
29. 6. 2021

Podle mluvčího Správy železnic Dušana Gavendy, bude nutné zdemolovat poničenou prodejnu jízdenek v Hruškách, ta je ale neobsazená. 

Gavenda uvedl, že všechny objekty Správy železnic také prověřil statik. „Demolice bude po vymístění sdělovací a zabezpečovací technologie nutná pouze v případě neobsazené prodejny jízdenek v Hruškách. Poničenou výpravní budovu v Lužicích Správa železnic opraví do původní podoby,“ uvedl mluvčí.

Škody způsobené tornádem na železničním koridoru mezi Břeclaví a Hodonínem jsou aktuálně vyčísleny na 320 milionů korun. Převážná část, přibližně 200 milionů, připadá na zničené trakční vedení. Dále patří k nejvyšším především škody na protihlukových stěnách nebo nádražních budovách.

9:04
29. 6. 2021

Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se ve Stebně na Ústecku s největší pravděpodobností nevyskytlo tornádo, ale tzv. downburst. 

Tornádo poničilo také obec Stebno na Lounsku. Silná bouře poničila také obec Stebno na Lounsku. Silná bouře poničila také obec Stebno na Lounsku.
8:59
29. 6. 2021

Nemocnice Břeclav stále ošetřuje další pomocníky, kteří se zraní při odstraňování následků škod po bouři na Břeclavsku a Hodonínsku. Jen za pondělí jich bylo 15, řekl dnes ČTK ředitel Petr Baťka. Celkově od čtvrtečního večera nemocnice ošetřila 213 zraněných v souvislosti s bouřkami nebo při pracích na odstraňování následků. V nemocnici je 19 zraněných.

Podle Baťky dál ale chodí se zraněním lidé, kteří pomáhají spravovat poškozené domy. „Řešili jsme pády ze střechy, ale také zlomeniny, odřeniny, propíchnuté nohy hřebíkem a podobně. Lidé by měli bát zvýšené opatrnosti, používat vhodnou obuv,“ zdůraznil Baťka.

8:54
29. 6. 2021

Boje s následky bouřek zažívají po dnešní noci také v některých částech Německa. Jenom ve Stuttgartu vyjížděli hasiči od pondělního večera do dnešního rána v souvislosti s bouřkami k 330 událostem. 

Na budově Státní opery ve Stuttgartu bouře strhla část střechy a z podstavců svrhla sochy. „Stojím pod střechou a jsem docela pěkně mokrý,“ řekl DPA šéf opery Viktor Schoner. Voda natekla až k jevišti. V době bouře v budově bylo 250 návštěvníků, ale nikdo nebyl zraněn.

Nejnovější bouřky, které se zformovaly nad Bádenskem-Württemberskem a Bavorskem, se částečně přesunuly do České republiky. Mluvčí německé meteorologické služby DWD ale dnes ráno uvedla, že konec nečasu v Německu není v dohledu.

Německo zasáhla silná bouře, způsobila záplavy (29. 6. 2021) Německo zasáhla silná bouře, způsobila záplavy (29. 6. 2021) Německo zasáhla silná bouře, způsobila záplavy (29. 6. 2021)
8:44
29. 6. 2021

Takhle na zesnulou učitelku, která je nejspíše sedmou obětí ničivého tornáda, vzpomínají její studenti. 

„Velmi nekonformní a inspirující pedagog. Mám takový dojem, že kdyby věděla, jak zemře, dost by ji to pobavilo. Tornádo. V Hodoníně….R.I.P.,“ napsala na Twitteru Zuzana. Ztráta učitelky zasáhla celou řadu jejích bývalých i současných studentů. „Měl jsem rád její hodiny zeměpisu a díky ní z něj maturoval,“ píše Michal. „Nezapomenutelná, jedinečná, příklad toho, jak se to má dělat...ona byla jedním z důvodů, proč jsem vystudovala geografii na UK, její nadšení a přístup byly unikátní,“ smutní Majka.

8:29
29. 6. 2021

Po železniční trati mezi Břeclaví a Hodonínem dnes po ránu projel první vlak. Správa železnic o tom informovala na svém twitterovém účtu. Provoz železničáři obnovili v omezeném režimu s dieselovými lokomotivami. Železniční trať poničila čtvrteční bouře s tornádem.

Na trati zůstaly po bouři zdemolované sloupy a další části trakčního vedení, poškozený byl také svršek trati. Železničáři už u víkendu úsek v jedné traťové koleji zprůjezdnili, následně ale museli opravit i svršek trati.

8:19
29. 6. 2021

Hlavní koordinátor pomoci při mimořádných událostech Josef Koláček z organizace ADRA má s dobrovolnickou činností dlouholeté zkušenosti. Vlna solidarity, která se zvedla hned po řádění tornáda na jihu Moravy, je podle jeho slov úžasná a zároveň je pro tamní obyvatele velkým povzbuzením. Ve chvílích, kdy ale v ulicích nastává klid, dopadá na ně tíha všech okolností. Kolik dobrovolníků bude potřeba a na jak dlouho? Nastínil Koláček v pořadu Epicentrum Blesku.

„Tu pomoc budeme koordinovat dlouhodobé, dobrovolníci budou třeba celé léto. Podle míry poškození využijeme 5 až 10 z nich na jeden dům,“ apeluje na lidi Koláček. „Má začít pršet, většina lidí ma místo střechy jen plachty, to není povzbuzující zpráva,“ dodává.

Epicentrum s Josefem Koláčkem, koordinátorem pomoci při mimořádných událostech z organizace ADRA 28.6.2021
7:46
29. 6. 2021

Celý víkend a v pondělí pomáhal v Mikulčicích a v Lužicích s odklízením suti Jiří Nývlt z Trutnova. Se svým speciálním traktorem jel napříč republikou do oblasti zasažené tornádem neskutečných 13 hodin! „Prostě jsem se rozhodl, domluvil se v práci a vyrazil pomoci,“ řekl.  

Jiří z Trutnova přijel svým traktorem pomoci tornádem postiženým lidem z Mikulčic a Lužic. Cesta na Hodonínsko mu trvala 13 hodin.
7:45
29. 6. 2021
!

O úmrtí bývalého kolegyně řekl pro Blesk Zprávy více Jiří Hubačka, ředitel Gymnázia, obchodní akademie a jazykové školy Hodonín. „Odjela do zahradního domku u Hodonína a zavalilo jí to. Nalezli její tělo - ale nebyli schopní ho identifikovat,“ zmínil a dále odkázal na policii. Podle něj Marie M. učila na škole dlouhé roky, snad celou svoji kariéru.

7:34
29. 6. 2021
!

Další oběť ničivého tornáda má jméno. Bývalou učitelku matematiky a zeměpisu z hodonínského gymnázia Marii. „Maruščin život bohužel ve čtvrtek tragicky ukončilo řádění tornáda. Poslední rozloučení proběhne na hodonínském hřbitově v pátek 2.7. ve 13 hodin. Maruško, budeš nám chybět,“ napsal na facebook GOAH Hodonín. Bližší informace pro vás zjišťujeme.

7:30
29. 6. 2021

O střechu nad hlavou přišla i poslankyně Jana Krutáková (STAN), která v letech 2002 až 2010 zastávala na Moravské Nové Vsi funkci starostky. Ve chvíli, kdy se nad Moravou objevilo tornádo právě večeřela. „Je to lidské tragédie. A nikdo nejsme připraveni na takovou živelnou pohromu. Nemám to naštěstí ale tak hrozné jako ostatní lidi. Těch je mi opravdu moc líto,“ začala své vyprávění o zkušenostech s ničivým tornádem pro Blesk Zprávy. 

Více informací se dočtete zde.

Poslankyně hnutí STAN a bývalá starostka Moravské Nové Vsi Jana Krutáková
7:16
29. 6. 2021

Dobrovolníci jsou v Jihomoravském kraji vítáni, je ale nutné se předem domlumit s koordinátorem. Připomínáme důležitá čísla na koordinátory v hodonínském kulutárku, která sdílel Jihomoravský kraj na twitteru. 

720 543 278

720 543 270 

720 543 275 

6:59
29. 6. 2021

Podle Zdravotnické záchranné služby bylo včera 6 lidí transportováno do Břeclaveské nemocnice. 61 osob pak bylo ošetřených. „Od zítra (středa) bude v době od 8 do 12 až do konce týdne v Golemu praktický lékař. Děkujeme všem za dnešek a přejeme dobrou noc,“ napsali záchranáři na twitteru. 

6:48
29. 6. 2021

V Česku opět udeřily silné bouřky.

Nebezpečí hrozí i zdecimované Moravě. Kolem 6:30 sršely blesky v částech Středočeského, Jihočeského a Pardubického kraje i Vysočiny. Bouřky můžou být velmi silné a s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu. Doprovází je přívalový déšť a kroupy. Sledujte pohyb bouřek na radaru Blesku. 

6:15
29. 6. 2021

Na Moravě dnes začnou demolice domů, které po úderu tornáda nepůjdou opravit, informovala o tom ČT. První domy půjdou k zemi v Mikulčicích, je jich zde 35 - jsou to ale také hospodářské stavby. Celkem je nenávratně poškozeno přibližně sto domů, statici budou dnes ještě dokončovat prohlídky a finalizovat počet neobyvatelných domů. Zhruba 1200 poškozených domů půjde opravit.

6:00
29. 6. 2021

Dobré ráno, vážení čtenáři. Dnes začneme prosbou o pomoc rodiny pana Roberta, který řídil autobus na trase Hodonín - Břeclav, právě ve chvíli, kdy udeřilo tornádo. Z vozu zbyly jen zmačkané plechy, Robert skončil v kritickém stavu ve vídeňské nemocnici, kam ho transportoval vrtulník. Doma - v Moravské Nové Vsi - navíc jeho rodina přišla o střechu nad hlavou. Celý příběh si můžete přečíst zde.

Autobus, ve kterém Silvie (14) jela z Hodonína domů.
23:05
28. 6. 2021

Nemusí to být jenom lopaty, latě, plachty a silné ruce v drsných rukavicích. Pomoc na tornádem postižené Moravě má mnoho podob. Může jím být také například stánek s občerstvením zdarma. "Když jsme v sobotu dorazili na pánov s plnou dodávkou věcí a ptali se, co jim ještě chybí, tak tři lidi nezávisle na sobě řekli: PIVO! Plán na neděli byl jasný…," popsala situaci z místa parta provozovatelů veselského Kafé v kině. A měli úspěch...

21:40
28. 6. 2021

Do sbírek na pomoc jihomoravským obcím, jež ve čtvrtek poničilo tornádo, poslali lidé k pondělí přes 700 milionů korun. Další desítky milionů pak přibyly během dne. Nejvíce peněz zřejmě vybrala Diecézní charita Brno. K 17:00 měla na účtě 197,7 milionu korun, o 25 milionů více než ráno. Částka roste také Nadaci Via, dosud vybrala přes 171 milionů. Český červený kříž vybral zatím 76 milionů. Zástupci několika neziskových organizací a nadací se dnes odpoledne sešli a dohodli se na tom, že postup při rozdělování peněz budou koordinovat, řekla ČTK za Nadaci Via Hana Sedláková. Na konkrétnějších závěrech by se měli dohodnout v úterý.

Sbírky pro konkrétní postižené osoby a rodiny vypisuje portál Donio. Kontakty na hlavní hromadné sbírky najdete na portálu Darujme. 

21:00
28. 6. 2021

Jen o fous minulo řádící tornádo rodný domov modelky Nikol Švantnerové (28) v Hodoníně. Její přítel, fotbalista Patrik Dressler (30), tam kope za fotbalový tým, takže jí přímo z místa řádění bouře posílal videa.

Naštěstí se tornádo její rodině vyhnulo, ale odnesly to domy a vinice jejich blízkých přátel, a tak Nikol Švantnerová okamžitě na jižní Moravu odjela a zapojila se do odklízení zničených věcí.

Více zde>>

Nikol Švantnerová odjela pomáhat na Moravu Nikol Švantnerová odjela pomáhat na Moravu Nikol Švantnerová odjela pomáhat na Moravu Nikol Švantnerová odjela pomáhat na Moravu
20:00
28. 6. 2021

Město Hradec Králové pošle tornádem zničené obci Lužice na Hodonínsku 1,2 milionu korun. Rozhodli o tom dnes zastupitelé města. Radní Královéhradeckého kraje dnes rozhodli, že kraj pošle osmi obcím na jihu Moravy a jedné na severu Čech, které v minulém týdnu zasáhlo tornádo či silné bouře, dohromady 900.000 korun. Každá obec od kraje dostane 100.000 korun na pokrytí škod, které jsou na soukromém i veřejném majetku.

19:40
28. 6. 2021

Mezi zasaženými místy je také domov pro seniory v Hodoníně. Také tam pilně probíhají odklízecí práce. Na Twitteru se objevilo několik fotek, které mapují postupující práce i rozsah škod. 1

19:27
28. 6. 2021

Nevídanou vlnu solidarity zvedl příběh Mackových z Moravské Nové Vsi. Rodina má zničený dům i obchod – zdroj svého příjmu. Dcera Silvie (14) je navíc vážně zraněna. Tornádo ji zastihlo v autobuse. Ve prospěch rodiny poslali dárci přes crowdfundingovou platformu Donio.cz už 6 milionů korun. „Peníze se použijí na léčbu obou dcer a na opravy domu. Část rodina věnuje potřebným sousedům,“ řekla Petra Čukanová, která za sbírkou stojí.

Silvie (14) skončila v kritickém stavu v nemocnici ve Vídni. Dům rodiny Mackovy z Moravské Nové Vsi. Autobus, ve kterém Silvie (14) jela z Hodonína domů.
19:02
28. 6. 2021
!

Další z neuvěřitelných videí, které ukazují, jakou sílu mělo tornádo nad jižní Moravou, získal exkluzivně Blesk.cz. Černý trychtýř se blíží k ohromeným lidem v bytovkách v hodonínské čtvrti Bažantnice. Ti jen nevěřícně zírají…

Video Obraz zkázy: Takhle tornádo zdevastovalo čtvrť Bažantnice v Hodoníně. - pro Blesk.cz - Pavel Šilt
video
18:21
28. 6. 2021

Na Hodonínsku a Břeclavsku po čtvrtečním tornádu zůstává asi 1500 odběratelů bez elektřiny. ČTK to dnes odpoledne oznámil mluvčí distribuční společnosti eg.d Roman Šperňák. Podle náměstka jihomoravského hejtmana Jana Zámečníka (KDU-ČSL) je otázkou týdnů, než budou plně obnoveny dodávky elektřiny.

"V pátek ráno bylo bez proudu 75.000 odběratelů v oblasti, do večera se nám podařilo jejich počet snížit na 3500. Pak se postup prací zpomalil, protože bylo zapotřebí detailně projít postižené obce a hledat pozůstatky funkčního vedení, na které bylo možné bezpečně připojit další odběratele," popsal situaci Šperňák.

18:09
28. 6. 2021

V Mikulčicích by v úterý měly začít první demolice domů poškozených čtvrtečním tornádem. ČTK to v pondělí řekla starostka Marta Otáhalová. Ve všech postižených obcích dnes pokračoval úklid sutin i zajišťování střech provizorními plachtami, někdo už mohl začít i s pokrýváním, řekli ČTK starostové.

V Mikulčicích dnes pracovali na přípravě domů k demolici. "Jsou hotové demoliční výměry, odpojovaly se vodoměry a plynoměry. Domů k demolici přibylo, včera jich bylo 30, dnes statik odhalil dalších 10 domů a u tří požádali lidé ještě o prověření. Domy, které jsou od statika potvrzené jako neobyvatelné, si bereme na starost, tam demolici zajistíme. S demolicemi se začne zítra (v úterý)," řekla ČTK starostka.

18:06
28. 6. 2021

Střechu kostela sv. Jakuba v Moravské Nové Vsi, která byla jistým symbolem zkázy, jíž tornádo napáchalo, museli v pondělí odpoledne sundat pražští hasiči. Rozhodl o tom statik.

„Pro práci v takto nebezpečném prostředí byl vybrán tým, složený převážně ze specialistů USAR, kteří se podílejí na likvidačních pracích a zůstali na jižní Moravě jako součást druhého odřadu HZS hl. m. Prahy. Celá operace trvala několik hodin,“ informoval Blesk mluvčí pražského hasičského záchranného sboru Martin Kavka.

Poničenou střechu kostela sv. Jakuba v Moravské Nové Vsi museli v úterý sundat pražští hasiči. (28. června 2021) Poničenou střechu kostela sv. Jakuba v Moravské Nové Vsi museli v úterý sundat pražští hasiči. (28. června 2021) Poničenou střechu kostela sv. Jakuba v Moravské Nové Vsi museli v úterý sundat pražští hasiči. (28. června 2021)
17:49
28. 6. 2021

Rodině z Moravskoslezského kraje, jejíž dítě zemřelo v souvislosti s řáděním ničivého tornáda na jižní Moravě, poskytne moravskoslezské hejtmanství finanční pomoc ve výši 400.000 korun.

"V místě katastrofy byla i rodina z Moravskoslezského kraje a byla fatálně zasažena. Poškozená rodina obdrží výpomoc ve výši celkem 400.000 tisíc korun, dnes tento dar schválila rada kraje," uvedla mluvčí hejtmanství Nikola Birklenová. 

17:32
28. 6. 2021

Do sbírek na pomoc jihomoravským obcím, jež ve čtvrtek poničilo tornádo, poslali lidé k dnešnímu ránu přes 700 milionů korun. Nejvíce peněz zřejmě vybrala Diecézní charita Brno. K 17:00 měla na účtu 197,7 milionu korun, o 25 milionů více než ráno. Částka roste také Nadaci Via, dosud vybrala přes 171 milionů. Zástupci několika neziskových organizací a nadací se dnes odpoledne sešli a dohodli se na tom, že postup při rozdělování peněz budou koordinovat, řekla ČTK za Nadaci Via Hana Sedláková.

17:09
28. 6. 2021

Divadlo Bolka Polívky podpoří obce zasažené minulý týden tornádem. Výtěžek z úterního a středečního představení v Mikulově věnuje právě obyvatelům postižených obcí.

"Velmi nás v divadle zasáhlo, co se děje tak blízko od nás. Proto jsme se rozhodli, že výtěžek z obou mikulovských představení věnujeme obyvatelům obcí zasažených tornádem. Vybrané finance rozdělíme po konzultaci se zástupci zasažených obcí," uvedla ředitelka divadla Kateřina Komárková. 

16:24
28. 6. 2021

Ministerstvo práce dokončuje zvláštní kurzarbeitový program pro firmy z jihu Moravy, které minulý týden poničilo tornádo. Nová podpora má fungovat podobně jako dočasný vládní program Antivirus, z něhož mohly podniky v době nařízených omezení za epidemie získat příspěvky na mzdy. 

"Připravujeme velmi malý, jasně zaměřený program, který bude podobný Antiviru. Je to vlastně kurzarbeitový program, který bychom pracovně chtěli pojmenovat Tornádo," řekla Maláčová.

16:18
28. 6. 2021

Stát podnikatelům v oblastech zasažených tornádem podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) uhradí 80 až 100 procent výdajů na pořízení nového majetku. Maximální výše podpory činí jeden milion korun. Podniky budou moci navíc získat bezúročnou půjčku až 45 milionů korun. Schválila to dnes vláda, napsal Havlíček na twitteru.

16:09
28. 6. 2021

V hodonínské nemocnici se situace lepší, je zde po čtvrtečních bouřkách a tornádu 23 pacientů, tři s těžkými zraněními na jednotce intenzivní péče. Podle ředitele Antonína Tesaříka se situace stabilizuje, o víkendu však nemocnice musela ošetřovat například zraněné a kolabující dobrovolníky.

Na chirurgické jednotce intenzivní péče v Hodoníně byli původně čtyři pacienti, jednoho už mohli zdravotníci přeložit na běžné chirurgické oddělení. "Všichni jsou stabilizovaní a nehrozí jim žádné nebezpečí v podobě zhoršení stavu," řekl novinářům Tesařík. 

15:58
28. 6. 2021

Tornádo, které zpustošilo ve čtvrtek řadu domů a budov na jižní Moravě, by se podle expertů pro pojišťovny mohlo stát třetí až čtvrtou nejnákladnější živelní pojistnou událostí od vzniku ČR v roce 1993.

"Odhady zatím máme jen hrubé. Ale pokud by byly pojištěné škody na majetku zhruba tři miliardy Kč, dostalo by se tornádo hned za troje rozsáhlé povodně a přeskočilo všechny orkány," řekla ČTK mluvčí České asociace pojišťoven Veronika Nová.

15:55
28. 6. 2021

Seniorovi z Mikulčic vzal přírodní živel střechu z jeho domu. Tu měl Ivan Tokoš těsně před dokončením. Ještě ve čtvrtek dopoledne si říkal se stavebníky, že ji zapijou, večer už nebyla. Zůstala jen hromada poničených střešních tašek. Stála asi čtvrt milionu korun, řekl Tokoš ČTK.

"Tornádo vyrvalo v podstatě všechny tašky, skončily na dvoře, na ulici, střešní latě byly zpřelámané, vyrvané, prostě hrůza," uvedl Tokoš. Firmě, která střechu zhotovovala, tornádo zničilo žebřík s výtahem na tašky.

15:48
28. 6. 2021

V okolí Stebna na Podbořansku vítr a kroupy poničily úrodu chmele, obilí a řepky. Jev podobný tornádu zasáhl zemědělská stavení. Škody se teprve sčítají. ČTK to v pondělí řekl předseda okresní agrární komory Louny Čestmír Hess.

Na chmelnicích v okrese Louny v pásu, který zasáhl ve čtvrtek jev zvaný downburst, je podle Hesse přes 100 hektarů poničených chmelnic. "Zůstaly holé šlahouny porostů, z nichž už se nic nesklidí," uvedl Hess. Svaz pěstitelů chmele ČR teprve shromažďuje hlášení od chmelařů. "Koncem týdne budeme vědět víc," řekl ČTK tajemník svazu Michal Kovařík.

15:45
28. 6. 2021

Pila společnosti Javořice ze Ptení na Prostějovsku daruje jihomoravským obcím postiženým ničivým tornádem 120 metrů krychlových řeziva na střešní konstrukce v hodnotě zhruba milion korun, aby pomohla lidem s obnovou poničených domů. 

"Rozhodli jsme se tak proto, že je v tuzemsku obecně nedostatek řeziva, a není jisté, že by se lidé na jihu Moravy dostali k materiálu na opravu svých domovů včas," sdělil ČTK předseda představenstva Javořice Jan Vařeka.

15:23
28. 6. 2021

Během tiskové konference po jednání ministrů s prezidentem Milošem Zemanem zazněl i dotaz k dobrovolníkům. Hejtman a hasiči prosili, aby si dobrovolníci svou cestu do oblastí rozmysleli, nyní ale opět zaznělo, že je jejich pomoc vítaná. „Jejich pomoci si vážíme, děkujeme za ni, ale je potřeba ji koordinovat a nejlépe s krajským krizovým štábem,“ řekl na dotaz médií vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). 

15:15
28. 6. 2021

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) dodala, že úředníci budou jezdit přímo na místa v mobilných týmech, aby lidem pomáhali s vyplněním administrativy.

15:13
28. 6. 2021

O vládní pomoci promluvila i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Její resort otevřel v pátek ráno mimořádnou okamžitou pomoc pro postižené domácnosti. „K dnešnímu ránu jsme měli vyplaceno 700 žádostí, které mohou být v maximální výši 50 tisíc na domácnost,“ uvedla Maláčová. 

Dodala, že sice žádosti prověřují, ale snaží se jednat nebyokraticky. Přesto měli údajně na úřadě i podvodníky. 

15:01
28. 6. 2021

Ministryně financí potvrdila, že se brzy převede 20 milionů korun do rukou hejtmana Jihomoravského kraje Jana Grolicha (ČSSD).

Okamžitou zálohu ve výši 500 tisíc korun pak získají lidé, kteří musí zbourat svůj dům nebo jej musí celkově rekonstruovat. Peníze získají poté, co se přihlásí do dotačního programu. Dodala to ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

Dostálová také potvrdila, že bude využito 420 milionů z programu Obnovy obecního majetku po živlech. „S panem hejtmanem jsme se bavili, že uděláme priority, jako oprava komunikace,“ řekla na tiskové konferenci po jednání s prezidentem. Ministryně dodala, že bude pro postižené osoby poupraven stavební zákon, aby se povolení nikde nezdržovalo. 

14:55
28. 6. 2021

Jako první si vzal slovo po obědě v Lánech vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), ten prvně poděkoval všem záchranným složkám za jejich práci na Hodonínsku. Podle Hamáčka, ale také ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO), se s prezidentem bavili především o tornádu. Seznamovali jej ale také se stavem svých resortů. 

„Seznámila jsem vládu a získala její souhlas s generálními pardony na všechny sankce, které spočívají v plnění daňových povinností, ať jsou to různé pokuty, úroky, penále - vše pro tuto oblast bude prominuto,“ uvedla strážkyně státní kasy. 

Osvobozují se také dotace, které budou poskytnuty jednotlivým lidem na rekonstrukci nebo sanaci. 

14:45
28. 6. 2021

Likvidace škod pokračuje i v Ústeckém kraji ve Stebně. Stejně jako na Moravě i ve Stebně se postupně zakrývají střechy modrou plachtou. 

Stavební materiál je zde zadarmo volně dostupný. Chybí ale některé materiály jako laťky nebo hřebíky. 

14:41
28. 6. 2021

Skoro 1200 domů a objektů už je na 95 % zaplachtováno. Uvedl to ředitel Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje Jiří Pelikán na České televizi. Podle Pelikána se stihne vše zakrýt za pár hodin.  

Provizorní střechy obcí jsou vidět z velké výšky, jedná se totiž o zářivě modré plachty. 

Tornádo na Hodonínsku: Letecké záběry na postižené obce
14:28
28. 6. 2021

Dobrovolníci mohou dál jezdit pomáhat do obcí na Břeclavsku a Hodonínsku, které zasáhla bouřka. ČTK to dnes řekl hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Dodržovat ale musí stanovené podmínky, jako bezpečnost, nahlášení se v obci a odstavení auta na okraji obce, aby se neblokovala doprava uvnitř obcí.

Nadále se odklízí trosky a sutě a uklízí rozházené věci i kusy stromů. Brzy také začnou velké demoliční práce.

Tornádo na Hodonínsku: Skládka vzniklá z trosek a suti Parta kamarádů z Frýdecko-Místecka neváhala a vyjela pomáhat lidem z tornádem postižené obce Lužice.
14:20
28. 6. 2021

Praha 7 zvažuje, že „adoptuje“ domácnost z některé ze zasažených obcí, které bude dlouhodobě pomáhat. Tuto variantu má projednat zastupitelstvo Prahy 7. „Pomocí myslím, až přijde čas, hlavně pomoc dobrovolnickou přímo na místě, případně materiální, psychologickou nebo ubytovací pomoc,“ upřesnil starosta Jan Čižinský (Praha Sobě).

14:15
28. 6. 2021

Kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) na obědě s prezidentem Milošem Zemanem. Tisková konference po řízečkách by měla být v půl třetí. 

Kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) na obědě s prezidentem Milošem Zemanem (28.6.2021)
13:50
28. 6. 2021

Kolik dostane Morava od jednotlivých resortů? A na čem se dohodli ministři s premiérem? To se dozvíte v přehledném článku zde. 

Ministři nyní po jednání vlády míří na oběd za prezidentem Milošem Zemanem. Tiskovou konferenci před vchodem do zámku v Lánech pro vás budeme sledovat. 

13:30
28. 6. 2021

S pomocí pro sedm obcí počítá i hlavní město. Pražský magistrát pošle na jižní Moravu a do Ústeckého kraje dva miliony korun. 

Praha již vyslala na pomoc jednotky hasičů a záchranářů, psovody městské policie a spolu s Pražskými vodovody a kanalizacemi (PVK) kontejnery s pitnou vodou. Pomoc jihomoravským obcím schválily také některé pražské městské části. „Tento výraz solidarity Prahy s obcemi zapadá do dosavadního způsobu, jakým se Praha snaží pomáhat mnoha obcím v mnoha regionech. Pevně doufám, že ty peníze pomohou na místě s likvidací škod a řešením následků,“ řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). 

Dva miliony jsou maximální částka, kterou mohou schválit radní bez souhlasu městského zastupitelstva. Pokud by bylo potřeba uvolnit další prostředky, Praha je prý připravena je poskytnout.

13:21
28. 6. 2021

Dobrovolníků pomáhajících v tornádem postižených obcích po víkendu významně ubylo. Někteří místní jsou z toho zklamaní. Koordinátorka dobrovolníků z Centra ekologické výchovy Dúbrava Eva Dvořáková ČTK řekla, že uvítají každého a že kdo chce, ať se hlásí přes ně. Jihomoravský kraj v neděli odpoledne požádal dobrovolníky, aby už do zasažených obcí nejezdili, že je jich tam dost.

V Mikulčicích tornádo poškodilo stovky domů, desítky z nich přišly o střechu. V mnoha případech je či bylo ale obtížné vůbec se dostat dovnitř kvůli popadaným věcem. „Stále tu potřebuje lidi, je jich nedostatek. Po víkendu šli lidi do práce, dobrovolníků je tady málo, obyvatelé jsou zoufalí,“ řekla Dvořáková s tím, že rukou je prostě málo. 

Parta kamarádů z Frýdecko-Místecka neváhala a vyjela pomáhat lidem z tornádem postižené obce Lužice. Parta kamarádů z Frýdecko-Místecka neváhala a vyjela pomáhat lidem z tornádem postižené obce Lužice.
13:04
28. 6. 2021

Hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (ČSSD) pravidelně informuje o stavu na Hodonínsku a o věcech, které je nutné zajistit, nebo které se zajistily. Vedle výsledků jednání s vládou tak například informuje i o vzniklých skládkách a o dovážení pohonných hmot. 

12:41
28. 6. 2021

„Dnes jsme na vládě za účasti hejtmana JmK Jana Grolicha schválili balík pomoci pro obyvatele i podnikatele postižené tornádem. Současně MPSV vyplácí prostředky okamžité pomoci. Řešili jsme i dodávky stavebního dřeva z Lesy ČR,“ uvedl na twitteru vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). 

12:26
28. 6. 2021

Jihomoravský kraj obdrží dotaci 20 milionů korun z rozpočtové rezervy na pokrytí prvotních nákladů na likvidaci následků tornáda, schválila vláda.

12:25
28. 6. 2021

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) informovala o programu Živel, který schválila vláda. Jedná se o potvrzení avizované dotace a úvěru. 

„Strakovka právě schválila program Živel, který jsme připravili s SFPI na pomoc lidem z postižených obcí. Dotace až do výše 2 mil. Kč plus zvýhodněný úvěr až do výše 3 mil. Kč. Celkem tedy až 5 mil. Kč na opravu, demolici, výstavbu či pořízení jiné nemovitosti,“ uvedla na twitteru. 

12:09
28. 6. 2021

Podnikatelé a firmy z oblastí zasažených tornádem budou mít podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) delší lhůtu na úhradu daní nebo podání daňového přiznání.

Stát pak podnikatelům na Moravě podle ministra dopravy, průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) uhradí 80 až 100 pct výdajů na pořízení nového majetku. Maximální výše podpory je 1 mil. Kč, schválila vláda.

12:07
28. 6. 2021

„Právě jsem schválil vyslání Emergency Medical Teamu CZ do zasažených míst na Moravě. Tento mobilní tým zdravotníků poskytuje péči poraněným a postiženým přímo na místě mimořádné události. Současné síly na místě už nestačí. Od neděle tam také působí lékaři z Brna,“ informoval na twitteru o dalším nasazení ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). 

Vojtěch dodal, že je nutné mít lékařské pracovníky přímo na místě. Práce na odklízení trosek přeci jenom není zcela bezpečná. 

11:54
28. 6. 2021

V postižených obcích statici o víkendu už poněkolikáté procházeli domy původně určené k demolici a posuzovali jejich stav. Hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) v neděli uvedl, že domů k demolici bude v postižené oblasti přes 70. Vedle objektů, které označí za nebezpečné statik, však podle něj budou i případy, kdy lidé budou bourat domy bez nařízení statikem, protože si budou chtít postavit nový. Což podle něj ale může být nebezpečné.

Podle ředitele krajských hasičů Jiřího Pelikána budou statici pokračovat i dnes. Práci by pak měli dokončit zítra. 

11:30
28. 6. 2021

Kompletní škoda v obcích na Břeclavsku a Hodonínsku zasažených bouřemi se zatím dostala na 15 miliard korun. Novinářům to dnes po jednání krizového štábu kraje v Podivíně řekl hejtmanův náměstek Jan Zámečník (KDU-ČSL). Částka obsahuje škodu na majetku kraje a obcí, ale i na majetku lidí. Podle Zámečníka však není konečná a bude stoupat.

11:05
28. 6. 2021

Odborní pracovníci v místě psychické pomoci v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku pomohli od pátku zhruba 70 lidem. Často jde o seniory, kterým tornádo poničilo dům. Nápor lidí ještě očekávají až opadne šok a lidé se začnou vyrovnávat s realitou. ČTK to řekl koordinátor psychosociální pomoci v obci Dan Krejčí.

„Obrací se na nás i lidé, kteří potřebují tesaře a jsou zoufalí z toho, že ho nemůžou sehnat. I jim se snažíme pomoci, protože i to, že nemohou sehnat tesaře, je frustruje,“ uvedl Krejčí.

Kdo má ruce a nohy, pomáhá Pozvánka k noclehu ozvánka k noclehu v azylovém vlaku. azylovém vlak
10:52
28. 6. 2021

Náměstek Jan Zámečník informoval o vývoji jednání krizového štábu Jihomoravského kraje. „Daří se nám řídit dopravu, a to i díky tomu, že je pracovní den a poklesl počet dobrovolníků. Fungují i skládky a sklady stavebního materiálu,“ uvedl na tiskové konferenci. Štáb opětovně apeloval na dobrovolníky, aby se nejdříve poradili, než do oblasti vycestují. A to kvůli dopravě, ale i kvůli lepší koordinaci likvidačních a úklidových prací. 

Nyní je zapojeno na 1200 hasičů a přes 350 kusů těžké techniky, jak dodal na tiskové konferenci ředitel Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje Jiří Pelikán. „Myslím si, že v průběhu dnešního dne skončíme zaplachtování,“ dodal s tím, že do zítřka dotáhnou statici kontrolu budov a vyhodnotí jejich stav. 

10:47
28. 6. 2021

Do sbírek na pomoc jihomoravským obcím, které ve čtvrtek závažně poničilo tornádo, poslali lidé k dnešnímu ránu přes 700 milionů korun. Nejvíce peněz, 172 milionů, zatím vybrala Diecézní charita Brno. Peníze stále přibývají, například na konto Nadace Via od rána asi do 10.00 přibyly dva miliony, takže ve sbírce bylo 163,3 milionu korun.

Neziskové organizace a nadace by se dnes odpoledne měly sejít a domluvit se na rozdělování peněz. Část se má uvolnit v nejbližších dnech a uhradit okamžité potřeby.

10:42
28. 6. 2021

Zemědělské škody způsobené v noci ze čtvrtka na pátek tornádem dosáhly 1,5 miliardy Kč. Jako odhad to uvádí ministerstvo zemědělství, předkládá návrh kompenzací.

„Na základě prvotního předběžného šetření v místě katastrofy na Hodonínsku, Břeclavsku a v okolí obce Stebna ze strany regionálních zemědělských nevládních organizací a dozorových orgánů ministerstva zemědělství došlo k výraznému poškození porostů trvalých kultur – zejména chmelnic, vinic a ovocných sadů, společně s výraznými škodami na porostech zeleniny,“ píše úřad. Uhynula také hospodářská zvířata a byly zničeny výrobní haly.

10:18
28. 6. 2021

Hasičský záchranný sbor čile pokračuje v úklidu suti a trosek. Pomáhají i dvě demoliční čety, které musí řezat střešní konstrukce a vyklízet trosky. Podívejte se na snímky přímo z místa katastrofy. 

9:58
28. 6. 2021

Bouřky zasáhly kraj ve čtvrtek, poničily asi 1200 domů a vyžádaly si šest lidských životů. Zatímco v pátek se lidé teprve vzpamatovávali z noční bouřky a snažili se dát do pořádku nejpotřebnější věci, v sobotu zahalily mnoho poničených střech v obcích plachty a stavební suť se začala odvážet ve velkém.

Starostka Mikulčic Marta Otáhalová o víkendu uvedla, že vyklidit ulice od suti, kterou lidé z domů dál vynášejí, je všude priorita číslo jedna. V Mikulčicích dbají na to, aby byl materiál řádně roztříděný, aby se dřevo odváželo odděleně od kovu a další suti. Podle starostky se vše vozí na tři oddělená místa a obec dbá na to, aby žádné z míst nezahltila.

9:44
28. 6. 2021

Na pomoc přispěchala i Armáda ČR. Její činnost koordinuje hasičský záchranný sbor. „Teď nás najdete stále v obci Hrušky a nově i v Lužici,“ napsala armáda na Twitteru. 

9:24
28. 6. 2021

Atleti podpoří zničené obce. Pomoc lidem zasaženým tornádem chtějí pořadatelé štafetového maratonu a atletického čtyřboje ve Vnorovech na Hodonínsku.

„V úterý 29. června bude ve sportovním areálu instalována pokladnička, kde bude možnost věnovat finanční hotovost určenou na pomoc zničeným obcím. Peníze budou poslány na některý z transparentních účtů zřízených pro tuto pomoc,“ avizuje za pořadatele Jiří Tomeček.

Atletický čtyřboj začíná v 15 hodin, štafetový maraton v 17.30 ve sportovním areálu ve Vnorovech.

9:14
28. 6. 2021

Většina poničených domů už má provizorní střechu z plachet. Blesk pro vás nafotil okolí ze vzduchu. Vesnice Hrušky a Moravská Nová Ves se doslova zbarvily do modra. Na snímcích je tím vidět i postup tornáda, které obce zasáhlo ve čtvrtek večer.

Obec Hrušky po ničivém tornádu: Domy mají provizorní modrou střechu z plachet (28.6.2021) Obec Hrušky po ničivém tornádu: Domy mají provizorní modrou střechu z plachet (28.6.2021) Obec Hrušky po ničivém tornádu: Domy mají provizorní modrou střechu z plachet (28.6.2021)
8:55
28. 6. 2021

Češi už vybrali na pomoc po tornádu půl miliardy korun. Potvrdil to na Twitteru i ředitel Nadace Via Zdeněk Mihalco. „Jde o historický filantropický počin české společnosti,“ zdůraznil. 

8:38
28. 6. 2021

„Den první – Znamení zkázy“. Podívejte se na unikátní video, které natočil policista v den zkázy na jižní Moravě. Je na něm vidět i zásah u převráceného autobusu. 

Video Zkáza po tornádu pohledem policisty.  - Policie ČR
video
8:20
28. 6. 2021

Europoslanec Tomáš Zdechovský sdílel na Twitteru kontakty, kam se můžete obrátit v případě, že chcete postiženými vesnicím pomáhat. Lidé na těchto linkách vás nasměrují tam, kde je pomoc třeba. 

Mikulčice 704 752 552

Moravská Nová Ves 774 722 714

Panov 720 160 532

Hodonín 774 405 806

7:55
28. 6. 2021

Tornádo zastihlo Moravskou Novou Ves zrovna ve chvíli, kdy probíhala mše. „Musel jsem mši přerušit. Lidi se utíkali schovat pod kůr a s ministranty do sakristie. A přišla první, velmi špatná vlna. Naštěstí jsme v té chvíli byli ukryti – a možná Boží mocí se nikomu z nás, co jsme byli v kostele, nic nestalo. Střepy, které padaly z roztřískaných oken, dlažební kostky a tašky, které létaly vzduchem a vletěly do chrámu, nikomu neublížily,“ popsal hrůzné okamžiky farář Kalina pro server Lidovky.cz. 

7:41
28. 6. 2021

Češi se pořádně činí, jen pár dní po ničivém tornádu mizí z ulic trosky a suť. Místy jsou ulice již zcela prázdné a obrázek zkázy tak tvoří jen zbytky domů; řadu z nich čeká v následujících dnech srovnání se zemí.

7:27
28. 6. 2021

V obcích zasažených tornádem rostou improvizované polní ošetřovny. Na místě totiž při odklízení následků živelné pohromy přibývá zraněných. I když hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) žádal v neděli dobrovolníky, aby do postižených oblastí nejezdili, prosba platila jen v daný okamžik. Pomoc bude podle podle hejtmana potřeba i v příštích dnech. Blesk Zprávám také řekl, že pokud lidé chtějí něco poslat, mají své dary koordinovat s krizovými štáby.

7:10
28. 6. 2021

Jednou z nejzasaženějších obcí na jižní Moravě je Moravská Nová Ves. Podívejte se na aktuální snímky z dnešního rána. Více jich najdete v galerii článku.

Moravská Nová Ves a obnova obce po ničivém tornádu (28. 6. 2021) Moravská Nová Ves a obnova obce po ničivém tornádu (28. 6. 2021) Moravská Nová Ves a obnova obce po ničivém tornádu (28. 6. 2021) Moravská Nová Ves a obnova obce po ničivém tornádu (28. 6. 2021) Moravská Nová Ves a obnova obce po ničivém tornádu (28. 6. 2021) Moravská Nová Ves a obnova obce po ničivém tornádu (28. 6. 2021) Moravská Nová Ves a obnova obce po ničivém tornádu (28. 6. 2021)
6:59
28. 6. 2021

Pomoc obcím na jižní Moravě, které zasáhla minulý týden ničivá bouře, bude jedním z hlavních témat dnešního jednání vlády. Odpoledne čeká ministry společné jednání s prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech na Kladensku.

V pátek schválil kabinet bezplatné poskytnutí hmotných rezerv, především pohonných hmot, záchranářům zasahujícím v obcích zpustošených tornádem. Další způsoby pomoci by měl kabinet projednat dnes. Ministerstvo pro místní rozvoj už ohlásilo, že uvolní obcím na obnovu majetku 420 milionů korun. Stát zároveň nabídne lidem na obnovu zničeného bydlení až pět milionů korun, z toho dva miliony jako dotaci a tři miliony jako zvýhodněný úvěr.

Premiér Andrej Babiš (ANO) na Hodonínku poté, co se přes několik vesnic přehnalo ničivé tornádo (27.6.2021)
6:36
28. 6. 2021

Tornádo napáchalo nevídané škody, o to větší solidarita se ale zvedla mezi Čechy, tragédie doslova semkla národ k jedinému cíli – pomoci postiženým přírodní katastrofou. Takový je i případ pana Jiřího z Trutnova, který oblétl sociální sítě. „Ve čtvrtek v noci všeho nechal, sedl do traktoru a 13 hodin jel tím traktorem do Mikulčic, aby tady mohl pomáhat.“

Pan Jiří jel do Mikulčic na traktoru 13 hodin, aby mohl pomáhat
6:30
28. 6. 2021

Jižní Morava sčítá obrovské škody po ničivém tornádu. Kromě lidských obětí přírodní úkaz zpustošil stovky domů, aut, zemědělské techniky, ale i orné půdy. Jak a kde mohou zasažení katastrofou žádat o pomoc, se dočtete v našem servisním článku.

6:00
28. 6. 2021

Dobré ráno, vážení čtenáři. Dnes začínáme inspirativním příběhem policisty Marka Dvořáčka z Moravské Nové Vsi. Před dvěma lety s manželkou opravoval domek, když ženě diagnostikovali rakovinu, které bohužel záhy podlehla. Marek se tak stal jediným rodičem pěti dětí. Když se před pár dny přehnalo jeho domovem tornádo, měl velké štěstí – jejich dům doznal jen menších škod. Se synem a dcerou nyní pomáhají v obci, kde mohou. Celý příběh si můžete přečíst zde.

Marek Dvořáček synem Pavlem pomáhali s úklidem spouště u místního kostela.
22:30
27. 6. 2021

Vážení čtenáři, děkujeme vám za pozornost. Tým Blesk Zpráv bude sledovat, jak se jižní Morava a Stebno na Lounsku vypořádávají s následky ničivých tornád zase od pondělního rána. Klidnou noc.

22:24
27. 6. 2021

Jihmoravský kraj děkuje na sociálních sítích všem, kteří se zapojili do pomoci.

22:10
27. 6. 2021

Hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL) Blesk Zprávám řekl, co v postižených obcích chybí nejvíc. „Musíme zajistit hlavně stavební materiál. Střešní latě, dřevo na střechy. Pak další navazující materiál na opravy. V nejbližších hodinách se bohužel musí dokončit seznam budov, které bude potřeba strhnout k zemi, které jsou nebezpečné. Je potřeba zajistit, aby do těch budov nikdo nechodil, nebo aby lidé, co na nich pracují, byli poučeni od policie, protože přebírají odpovědnost za ty dobrovolníky. Neziskové organizace by nám také měly vyhodnotit, jaké potřeby ti lidé budou potřebovat. Dobrá zpráva v uvozovkách je, že teď bezprostředně ti lidé nepotřebují zajistit ubytování, bude to spíš problém, až nebudou moct bydlet u svých známých a příbuzných,“ řekl Grolich. Celý rozhovor s hejtmanem si můžete přečíst v pondělí ráno na Blesk.cz

Hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich v obcích zasažených tornádem. Hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich v obcích zasažených tornádem.
21:52
27. 6. 2021

Sbírku vyhlásila i organizace Život dětem. „Protože už 21 let podporujeme rodiny s vážně nemocnými dětmi, které také prožily řádění tornáda a žijí v současné době v provizorních podmínkách, otřeseny ztrátou či zničením domova, budou finanční prostředky ze sbírky Pomoc rodinám s dětmi z postižené Moravy použity především pro ně, ale i pro další rodiny v nouzi,“ řekla ředitelka obecně prospěšné společnosti Život dětem Maria Křepelková.

Lidé mohou přispět libovolnou částkou na transparentní účet 1117771700/5500 pod variabilním symbolem 7777 nebo zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS ZIVOTDETEM60 na číslo 8 77 77. „Budeme nesmírně vděčni všem našim letitým partnerům, příznivcům, i těm, kteří naši činnost za těch 21 let znají a máme jejich důvěru, když našim prostřednictvím takto postiženým rodinám pomohou,“ uvedla Křepelková.

21:24
27. 6. 2021

Z katastrofy se vzpamatovává i hodonínská část Pánov. Je to osada se zhruba stovkou obyvatel a desítkami domů. „Zasažené byly všechny včetně dvou bytových domů. K demolici statik určil sedm nemovitostí. Statici vše obcházejí znovu a dělají seznam, co se bude dát opravit,“ místostarosta Hodonína Petr Buráň

Odklízení následků tornáda v hodonínské části Pánov. Odklízení následků tornáda v hodonínské části Pánov. Odklízení následků tornáda v hodonínské části Pánov. Odklízení následků tornáda v hodonínské části Pánov.
20:56
27. 6. 2021

V Mikulčicích dnes v průběhu dne energetici připojili dalších 400 odběratelů, bez elektřiny ale v zasažené oblasti zůstává 2000 domácností. „Vzhledem k síle bouřek došlo na mnoha místech k totální destrukci vedení. Naši pracovníci procházeli obce a hledali zbytky funkčního vedení a tam, kde to bylo jen trochu možné a bezpečné, tak jsme dodávky obnovovali,“ uvedl mluvčí distributora EG.D Roman Šperňák.

20:31
27. 6. 2021

Lidé za dva dny poslali do sbírky Jihomoravského kraje pro oběti bouří 3,8 milionu korun. Od nového týdne bude možné částku sledovat na internetu.

20:15
27. 6. 2021

Armáda už pomáhá ve dvou zasažených obcích. Kromě Hrušky také v Lužici. 

20:00
27. 6. 2021

Extrémně silné bouřky a tornádo na jihu Moravy mají kromě lidských obětí dopad i na zdraví zvířat. V obci Hruška byla v suti nalezena 10letá fenka labradora, která byla celý den zavalená. Nejdříve se nemohla postavit na nohy, ale po chvíli se rozešla. Fenku pomohli zachránit vojáci ze 74. mechanizovaného praporu. Veterináři ošetřili ve stanu v Moravské Nové Vsi zasažené bouřemi a tornádem asi 40 zvířat. Mezi nimi jsou psi, kočky, ale i jiná zvířata. 

Zachráněná 10letá labradorka z Hrušek málem přišla o život. Celý den byla zavalená, vytáhli ji vojáci
19:34
27. 6. 2021

Život se s nimi příliš nemazlí! První rána pro rodiče Irenu a Marka Mackových z Moravské Nové Vsi přišla před rokem, když zjistili, že jejich nejstarší dcera Viktorie (18) má nádor na mozku, který nelze operovat. Teď je tornádo málem připravilo o mladší dceru Silvinku (14). Ta cestovala domů z Hodonína autobusem, když ho silný vítr odhodil několik desítek metrů ze silnice do polí a zdemoloval. Živelná pohroma rodinu připravila i o střechu nad hlavou a obchod, který provozovali. Lidé Mackovým posílají peníze, aby se rychle dostali z nejhoršího. 

Sbírka ve prospěch rodiny spustila neuvěřitelnou vlnu solidarity. Na účtu je v současné chvíli už 1 650 000 korun. Přispět můžete ZDE

Dům rodiny Mackovy z Moravské Nové Vsi. Silvie (14) skončila v kritickém stavu v nemocnici ve Vídni. Autobus tornádo vleklo asi 30 metrů, skončil převrácený. Zranili se v něm čtyři lidé.
19:18
27. 6. 2021

„Kromě ošetřování desítek pacientů, kteří se zranili při odklízecích pracích, sledujeme s vděčností a obdivem i tu obrovskou chuť lidí pomáhat a statečnost a odhodlání zasažených poprat se s ránou, kterou jim osud dal.. Při vší té hrůze.. lidi, jste úžasní,“ vzkázali záchranáři všem, kteří pomáhají v zasažených obcích.

Záchranáři ošetřují desítky lidí, kteří se zraní při odklízení následků ničivého tornáda. Záchranáři ošetřují desítky lidí, kteří se zraní při odklízení následků ničivého tornáda. Záchranáři ošetřují desítky lidí, kteří se zraní při odklízení následků ničivého tornáda. Záchranáři ošetřují desítky lidí, kteří se zraní při odklízení následků ničivého tornáda.
18:51
27. 6. 2021

I podle starostů je materiální pomoci dostatek, daří se ji i distribuovat. V Mikulčicích trvanlivé potraviny předávají stravovacím firmám, které zdarma zásobují všechny lidi pracující na odstraňování škod teplým jídlem. Všude nadále potřebují také elektrocentrály, baterky nebo powerbanky.

Sklad materiální pomoci v obci Hrušky. Sklad materiální pomoci v obci Hrušky.
18:36
27. 6. 2021

Břeclav zastavila příjem materiální pomoci pro lidi postižené čtvrtečním tornádem a bouří. Hodonín přijímá pouze věci ze seznamu, hlavně nářadí.

18:20
27. 6. 2021
!

Policisté obvinili dvaadvacetiletého muže kvůli zfalšování QR kódu u veřejné sbírky pro oběti tornáda z pokusu o podvod. Hrozí mu až 10 let vězení.

18:07
27. 6. 2021

Noční služby jsou nastaveny právě k vůli ochraně majetku, v současné době jde o 180 policistů v rámci obcí,“ odpověděl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na dotaz Blesk Zpráv, zda policisté posilují služby kvůli možnému rabování.

„K žádnému případu doposud nedošlo, došlo k jednomu nedorozumění, které se vysvětlilo,“ dodal vicepremiér.

17:25
27. 6. 2021

Rodinný dům srovnaný se zemí zůstal po bouři ženě z hodonínské části Pánov. Bouřka ji zasáhla ve chvíli, kdy byla doma s mužem, řekla ČTK. Zachránili se ukrytím do místnosti bez oken. V okolí zemřeli při bouřce dva lidé, řekl místostarosta Hodonína Petr Buráň. Celkem je šest obětí. Bouřky zasáhly Hodonínsko a Břeclavsko ve čtvrtek večer a poničily na 1200 domů.

Vše trvalo minutu. Schovali jsme se do místnosti bez oken a zachránili se. Někteří tady ale to štěstí neměli,“ uvedla žena ke dvěma obětem. Zázemí našla u dcery a dům má pojištěný, sousedi z obou stran ale dům pojištěný nemají a také o něj zcela přišli. „Vše už řešíme s pojišťovnou,“ poznamenala.

Takto vypadají následky řádění tornáda na Hodonínsku v Lužicích, Mikulčicích a v lese u hodonínského Pánova. Takto vypadají následky řádění tornáda na Hodonínsku v Lužicích, Mikulčicích a v lese u hodonínského Pánova. Takto vypadají následky řádění tornáda na Hodonínsku v Lužicích, Mikulčicích a v lese u hodonínského Pánova.
17:16
27. 6. 2021

Kolona čekajících vozidel mezi Mikulčicemi a Moravskou Novou Vsí. Na řadě míst musejí dopravu usměrňovat policisté, i tak je průjezd testem pro silné nervy..

Doprava mezi postiženými obcemi je testem pro pevné nervy. Doprava mezi postiženými obcemi je testem pro pevné nervy.
17:00
27. 6. 2021

Domov seniorů, sportovní halu, zoo i stadion zničila bouře v Hodoníně. Místostarosta Petr Buráň dnes ČTK řekl, že poničená je i místní část Pánov a ve čtvrti Bažantnice několik desítek bytových domů. Bouřky zasáhly Hodonínsko a Břeclavsko ve čtvrtek, poničily na 1200 domů a vyžádaly si šest obětí.

U domova seniorů, který zřizuje kraj, je poničená střecha i obvodový plášť. „Tornádo se dostalo dovnitř, takže je poničený i vnitřek. Budova je ale staticky v pořádku a dá se opravit,“ uvedl Buráň.

Tornádem zničený domov důchodců v Hodoníně. (26.6.2021) Tornádem zničený domov důchodců v Hodoníně. (26.6.2021)
16:44
27. 6. 2021

Kvůli přibývajícím zraněním při odklízení následků katastrofy postavili pražští záchranáři v Moravské Nové Vsi mobilní ošetřovnu.

Pražští záchranáři postavili 27. června polní ošetřovnu v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku, kde pokračovaly odklízecí práce po čtvrtečním tornádu. Pražští záchranáři postavili 27. června polní ošetřovnu v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku, kde pokračovaly odklízecí práce po čtvrtečním tornádu. Pražští záchranáři postavili 27. června polní ošetřovnu v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku, kde pokračovaly odklízecí práce po čtvrtečním tornádu.
16:37
27. 6. 2021

Soustrast rodině holčičky, která je šestou obětí tornáda, vyjádřil prostřednictvím mluvčího Jiřího Ovčáčka prezident Miloš Zeman.

16:30
27. 6. 2021

Pro děti ze škol poničených tornádem většinou školní rok skončil. Tam kde budovy stojí, bude výuka zajištěna, jde o Břeclav a Mikulčice.

16:14
27. 6. 2021

Podle informací Blesku zemřela holčička (+2,5), kterou zavalily sutiny domu zříceného v hodonínském Pánově, v brněnské nemocnici.

„Potvrzuji úmrtí dítěte v souvislosti s tornádem. Vzhledem k věku oběti nebudeme zveřejňovat více informací,“ řekla Blesku mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veronika Plachá.

Dítě převezli záchranáři na brněnskou kliniku v kritickém stavu. Podle zdrojů Blesku neměla holčička šanci zranění přežít. Skonala v pátek.

Rodina z hodonínského Pánova prožívá nezměrnou tragédii. Maminka dívenky, která podle svědků svou dcerku držela do poslední chvíle v náručí, leží těžce zraněná v nemocnici. Dědeček zemřel v domku ve chvíli, kdy jej tornádo rozmetalo.

Tornádo poničilo i část Hodonína Pánov.
16:09
27. 6. 2021

Záplava košťat, lopat a také plachet na zakrytí zničených střech dominuje prostranství před kulturním domem v Mikulčicích. Krizový štáb rozděluje materiál mezi jednotlivé žadatele, lidé se mísí se stále sílícím proudem dobrovolníků. „Všem moc děkujeme, jen musíme jejich pomoc zkoordinovat,“ řekla starostka Marta Otáhalová. 

Košťata, lopaty a plachty patřily v Mikulčicích mezi nejžádanější věci při víkendových odklízecích pracích. Košťata, lopaty a plachty patřily v Mikulčicích mezi nejžádanější věci při víkendových odklízecích pracích. Košťata, lopaty a plachty patřily v Mikulčicích mezi nejžádanější věci při víkendových odklízecích pracích.
16:08
27. 6. 2021

V hodonínské nemocnici dnes ráno zdravotníci pečovali ještě o 23 pacientů, které tam záchranáři přivezli po čtvrteční ničivé bouřce na Hodonínsku a Břeclavsku. Z hospitalizovaných mají čtyři těžší zranění, ale jsou ve stabilizovaném stavu. V sobotu ošetřili zdravotníci v nemocnici dalších 46 lidí, kteří se poranili při odstraňovaní škod, například spadli ze střechy nebo měli propíchnutou nohu hřebíkem. V břeclavské nemocnici v sobotu v ambulanci ošetřili 30 lidí, v pátek to bylo 37 lidí. ČTK to řekli ředitelé obou nemocnic.

15:41
27. 6. 2021
!

Bouře na Břeclavsku a Hodonínsku si vyžádaly šestou oběť. Zemřela ve Fakultní nemocnici Brno. Úmrtí potvrdila mluvčí nemocnice Veronika Plachá, která nechtěla říct žádné bližší informace.

Na šesté úmrtí upozornil Český rozhlas. ČTK o úmrtí řekl hodonínský místostarosta Petr Buráň a potvrdila mu ho i Plachá. „Víc ale nelze říct s ohledem na věk,“ řekla mluvčí. Podle informací ČTK zemřelo dvouleté dítě.

15:32
27. 6. 2021

Jedeme pořád, bez přestávky, hlásí pražští hasiči.

15:09
27. 6. 2021

Padesát kilogramů hřebíků, stavební plachty a také náhradní vůz pro zaměstnance své firmy přivezl do Moravské Nové Vsi muž z Chrudimska. V televizi viděl obce na Hodonínsku a Břeclavsku, kde bouřka a tornádo ničily domy, a pocítil velkou bezmoc. Zničeno je v oblasti kolem 1200 budov, mezi nimi i kostely a školy.

14:37
27. 6. 2021

Desítky stromů pokáceli dobrovolníci, kteří s motorovými pilami přijeli pomoct do obcí na Břeclavsku a Hodonínsku zasažených čtvrtečními bouřemi. ČTK to řekl dobrovolník z Krumvíře na Břeclavsku. Bouře poničily 1200 domů, auta, ale také zeleň. Část stromů spadla na domy, některé na silnice.

Tornádo zpustošilo i Luhačovice na Zlínsku. Tornádo zpustošilo i Luhačovice na Zlínsku.
14:15
27. 6. 2021

Dotace na škody na majetku po čtvrtečním tornádu na jižní Moravě dostanou všichni postižení občané, a to bez ohledu na to, zda byli pojištění. Lidem s pojištěním se kompenzace ve výši dvou milionů korun sníží podle úhrady, kterou dostanou od svých pojišťoven. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Stát také připravuje dotace pro podnikatele ze zasažených obcí, dostat by mohli až 80 procent z hodnoty zničeného majetku.

Ministryně financí Alena Schillerová v Moravské Nové Vsi, kterou poničilo tornádo. Ministryně financí Alena Schillerová v Moravské Nové Vsi, kterou poničilo tornádo.
13:55
27. 6. 2021

Veterináři ošetřili ve stanu v Moravské Nové Vsi zasažené bouřemi a tornádem asi 40 zvířat. Mezi nimi jsou psi, kočky, ale i jiná zvířata. ČTK to řekla Alena Vrátná, pracovnice pražské veterinářské služby Pet-medic, která v místě působí. Podle ní část zvířat lidé vytáhli ze sutin, jednoho psa neslo tornádo přes celou obec. Bouřky zasáhly Břeclavsko a Hodonínsko ve čtvrtek večer. Součástí byly i kroupy o velikosti míčků a tornádo o síle přes 200 kilometrů za hodinu.

Moravská Nová Ves tři dny po katastrofickém tornádu. (27.6.2021)
13:44
27. 6. 2021

Na jih Moravy do postižených oblasti již dnes nejezděte, vyzývá policie. Kapacita je naplněna.

13:41
27. 6. 2021

Jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) žádá občany, aby nevozili jídlo do obcí postižených bouřemi. Všeho je dostatek a část se musí vyhazovat, řekl dnes Grolich ČTK. Už v sobotu hlásila sběrná střediska dostatek oblečení, které lidé dál nemají vozit. Bouřky zasáhly ve čtvrtek večer Břeclavsko a Hodonínsko a poničily 1200 domů. Lidé pracují na jejich obnově.

Takto to vypadalo v neděli ráno v centru humanitární pomoci v bývalém cukrovaru v Břeclavi. Přestože to vypadá, že vody a dezinfekce je dostatek, rychle mizí. Takto to vypadalo v neděli ráno v centru humanitární pomoci v bývalém cukrovaru v Břeclavi. Přestože to vypadá, že vody a dezinfekce je dostatek, rychle mizí. Takto to vypadalo v neděli ráno v centru humanitární pomoci v bývalém cukrovaru v Břeclavi. Přestože to vypadá, že vody a dezinfekce je dostatek, rychle mizí.
13:20
27. 6. 2021

Stát připravuje dotace pro podnikatele na škody po čtvrtečním tornádu na jižní Moravě. Mohli by dostat až 80 procent z hodnoty zničeného majetku. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Připomněla také dotace pro lidi z postižených obcí ve výši dvou milionů korun a řekla, že podporu dostanou i nepojištění.

Hrušky tři dny po katastrofickém tornádu. Hrušky tři dny po katastrofickém tornádu. Hrušky tři dny po katastrofickém tornádu. Takhle zdevastovalo mateřskou školu.
13:03
27. 6. 2021

Železniční provoz mezi Břeclaví a Hodonínem by chtěli železničáři v omezené míře obnovit v úterý - v první traťové koleji pro dieselové lokomotivy. Čtvrteční bouře v oblasti poničila také železniční trať. Rozsah poškození nebyl zpočátku pod nánosy trosek zřejmý, měření v úseku odhalila poruchy geometrické polohy koleje. V pondělí bude ještě nutné kolej s pomocí podbíječky usadit do trvalé polohy, informoval dnes ČTK mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Místo vlaků jezdí v úseku autobusy.

12:50
27. 6. 2021
!

Záchranářský stan v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku, kterou zasáhly bouřky, se nezastaví. Záchranáři postupně ošetřují desítky lidí s drobnými poraněními jako například řezné rány, řešili ale i těžké zranění po pádu ze střechy. ČTK to řekla ředitelka jihomoravské záchranné služby Hana Albrechtová, která v místě působí jako lékařka. U stanů jsou i dvě velká speciální vozidla, která má záchranka z kraje a Prahy pro velké katastrofy.

Hrušky tři dny po katastrofickém tornádu.
12:35
27. 6. 2021
!

Škody po bouřkách na jižní Moravě budou na veřejném majetku nejméně 12 miliard korun, na soukromém majetku budou mnohonásobně vyšší. ČTK to dnes řekl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Bouřky s tornádem ve čtvrtek večer zasáhly Břeclavsko a Hodonínsko a poničily 1200 domů, sedm desítek z nich se bude muset strhnout.

Hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL) při zasedání krizového štábu kraje po ničivém tornádu. (25. 6. 2021)
12:27
27. 6. 2021

Svoji blízkost s oběťmi bouří a tornáda na jižní Moravě po dnešní modlitbě Anděl Páně vyjádřil i papež František.

12:06
27. 6. 2021

Čtvrteční tornádo v Hodoníně výrazně poničilo i místní část Pánov, kde jsou dva bytové domy a několik rodinných domků. Sedm z nich je po extrémní bouři určeno k demolici. Zbytek je nutné zajistit, řekl ČTK místostarosta Hodonína Petr Buráň. Od nejhorší suti je podle něj místní část uklizená.

Takto vypadají následky řádění tornáda na Hodonínsku v Lužicích, Mikulčicích a v lese u hodonínského Pánova. Takto vypadají následky řádění tornáda na Hodonínsku v Lužicích, Mikulčicích a v lese u hodonínského Pánova.
11:52
27. 6. 2021

Mezi Břeclaví a Hodonínem by se mohl podle železničářů v úterý omezeně obnovit provoz dieselových lokomotiv. Vlaky tam nejezdí kvůli následkům bouře.

11:39
27. 6. 2021

Domů určených ke stržení je v obcích postižených tornádem momentálně 69. Lidé by se ale do demolic v žádném případě neměli pouštět sami.

11:28
27. 6. 2021

V současné době máme nasazených 175 vojáků v obci Hrušky a mnohem více v pohotovosti okamžitě vyrazit. O konkrétním nasazení rozhoduje např. krizový štáb, který právě zasedá,“ informovala Armáda ČR na svém twitterovém účtu.

11:24
27. 6. 2021

Silný příběh paní Bohumily Kučerové (86) z Moravské Nové Vsi dojal celou zemi. Také jí tornádo zničilo domov. Krátce před tím navíc přišla o syna. Všude zbyly rozházené věci a vysypané sklo. „Akorát synova urna je v pohodě,“ popsala. Lidé nešťastné paní pomáhají pomocí sbírky, kterou vypsala nadace Adra.

 

Bohumila Kučerová z Moravské Nové Vsi (86) přišla o vše.
11:21
27. 6. 2021

Policisté dnes ráno zadrželi člověka podezřelého z toho, že zveřejnil falešný QR kód k humanitární sbírce Diecézní charity Brno, která je určena lidem postiženým čtvrtečním tornádem. Novinářům to dnes po jednání krizového štábu řekl jihomoravský policejní ředitel Leoš Tržil.

„Dnes ráno byla zadržena osoba, která má spojitost s falešným QR kódem u sbírky Diecézní charity Brno. V souvislosti s tímto kódem nebyla zneužita žádná finanční hotovost. Motivaci a okolnosti tohoto konání vyšetřujeme,“ uvedl Tržil.

11:20
27. 6. 2021

„Já se teď soustřeďují spíše na to, abych hledal konkrétní formy pomoci. Prezident velí hradní stráži, která má několik set příslušníků. A já jsem dokonce nabízel, že bych tam poslal všechny. Ale byl jsem odražen. Teď tam zatím jeden jedna skupina, 15 vojáků hradní stráže s příslušnou technikou. Ti, kdo tam už organizují záchranné akce, se děsili, kdy by se jim tam náhle narvalo několik set příslušníků hradní stráže, protože by si vzájemně šlapali po nohou, ne-li po hlavách a spíše by si překáželi. Takže zatím alespoň symbolická jednotka, ale jsem kdykoli připraven dát rozkaz a když to budou organizátoři potřebovat, jsem připraven poslat tam všechny,“ řekl prezident Zeman k formě pomoci, kterou postiženým obcím a jejich obyvatelům hodlá poskynout.

Prezident Miloš Zeman v Partii Terezie Tománkové. (27.6.2021).
11:12
27. 6. 2021

Zeman se podle svých slov bude přimlouvat za to, aby byla co nejštědřejší, nejvelkorysejší dotace všem postiženým obcím.

„Víte, já nejsem přítel dotací, řada z nich je zbytečná a plýtvavá, ale v tomto konkrétném případě budu jako prezident republiky u paní ministryně bojovat za to, aby tato dotace zde nejenom byla, ale aby byla opravdu velkorysá. Myslím si, že ten rámec by měl být takový, a teď bych se zeptal, do jaké míry do toho mohou zasáhnout i pojišťovny, protože auta máte pojištěna povinně a budovy jsou pojišťovány taky. Ale to pojištění samozřejmě nestačí. Takže ten rámec by měl být určitě nad výší pojištění,“ řekl prezident republiky.

Prezident Miloš Zeman v Partii Terezie Tománkové. (27.6.2021).
11:09
27. 6. 2021

„Zřícení budov se dá nahradit. Zranění, i když to už je daleko těžší, se dá vyléčit. Ale nejstrašnější jsou lidské ztráty. A já jsem byl informován, že mezi nimi je i slovenská občanka, a to je úplně jedno jestli česká nebo slovenská, která byla nadto těhotná. A tohle je to nejstrašnější.Všechno ostatní se dá překonat,“ uvedl prezident Zeman v Partii Terezie Tománkové CNN Prima News.

10:51
27. 6. 2021
!

Dojemným gestem překvapil pravnuk posledního českého krále Karla I., závodník Ferdinand Zvonimír Habsburg-Lothringen (24), který sdílel sbírku na pomoc zdevastované Moravě. „Ničí mě vidět zkázu způsobenou tornádem v České republice, v zemi blízké mému srdci. Modlím se za všechny touto nehodou postižené. Pokud můžete, prosím, přispějte jim,“ napsal na svůj facebook. Více čtěte zde>>> 

10:44
27. 6. 2021

Sbírka Nadace Via na pomoc jihomoravským obcím, které ve čtvrtek zpustošilo tornádo, vynesla za necelé tři dny téměř 150 milionů korun. Vrchol sbírky byl v pátek, kdy se za 24 hodin vybralo přes 100 milionů, od té doby se tempo zpomalilo. Nadace však očekává další peníze v pondělí, kdy banky zpracují víkendové zadání dárců. Peníze chce nadace potřebným rozdělit ve třech fázích, řekla ČTK za organizaci Hana Sedláková.

Takto vypadají následky řádění tornáda na Hodonínsku v Lužicích, Mikulčicích a v lese u hodonínského Pánova. Takto vypadají následky řádění tornáda na Hodonínsku v Lužicích, Mikulčicích a v lese u hodonínského Pánova.
10:32
27. 6. 2021

Policejní dodávky dnes svážejí dobrovolníky v Moravské Nové Vsi, kde ve čtvrtek bouře poničila domy a auta. Jen za dvě hodiny řidič jedné z dodávek absolvoval asi 15 jízd. Díky tomu však zůstává obec průjezdná, protože lidé odstavují auta na jejím okraji a nejezdí až do centra. Auty zahlcené obce a kolony na příjezdových cestách byly velkým problémem v pátek a sobotu. Bouřky zasáhly Břeclavsko a Hodonínsko ve čtvrtek večer, poničily 1200 domů.

Takto vypadají následky řádění tornáda na Hodonínsku v Lužicích, Mikulčicích a v lese u hodonínského Pánova. Takto vypadají následky řádění tornáda na Hodonínsku v Lužicích, Mikulčicích a v lese u hodonínského Pánova.
10:21
27. 6. 2021

Humanitární centrum v Břeclavi v někdejších prostorách úklidové firmy Rena u cukrovaru je počínaje dneškem otevřené nepřetržitě. Lidé tam kdykoli mohou vozit dary pro obyvatele obcí, které postihla čtvrteční bouře a silný vítr. Potřební si je mohou v jakoukoli denní či noční dobu vyzvednout. Centrum také rozšířilo prostory, podle mluvčí břeclavské radnice Jany Pelcové je na místě rušno. ČTK řekla, že nejžádanější jsou věci, které lidem pomohou opravit domy.

10:15
27. 6. 2021

Na jedné straně kostela stavební ruch okolo poškozených domů, na druhé straně mše ve dvoře farnosti s desítkami lidí. Tak to dnes dopoledne vypadalo v Moravské Nové Vsi, kterou zasáhla ve čtvrtek bouře a poničila domy včetně kostela. Farář Marián Kalina řekl lidem na mši, že je to zkouška, ve které lidé obstojí a udělají z obce boží království na zemi. 

10:02
27. 6. 2021

Bouře tvrdě zasáhla ve čtvrtek také Luhačovice. Matyáš Chytil zveřejnil video jak z jejího řádění, tak z odklízení následků.

09:50
27. 6. 2021

V Podivíně znovu zasedá krajský krizový štáb. Povedlo se už zajistit místo, kam se z obcí vozí suť ze zničených domů, stejně jako místo pro skladování stavebního materiálu, informuje na twitteru hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

09:40:
27. 6. 2021

Na Hodonínsku a Břeclavsku zůstává k dnešnímu ránu bez elektřiny 2400 domácností. V sobotu jich bylo kolem 3000. Nejpostiženější je Moravská Nová Ves.

09:26
27. 6. 2021

Tři desítky hasičů ze Zlínského kraje pomáhají v Mikulčicích na Hodonínsku, které ve čtvrtek zasáhlo tornádo, s odklízením sutin. Řežou také popadané stromy a větve. Do obce dorazili hasiči ze Zlínského kraje se svou technikou v pátek večer, přivezli si i takzvaný kontejner nouzového přežití, který jim slouží jako zázemí. Na facebooku krajských hasičů to uvedla jejich mluvčí Lucie Javoříková.

Odklízení následků tornáda v Mikulčicích. Odklízení následků tornáda v Mikulčicích. Odklízení následků tornáda v Mikulčicích.
09:12
27. 6. 2021

V jihomoravských obcích zasažených bouří se dnes zlepšila situace v dopravě. Obce nejsou tak zablokované auty, na příjezdech nejsou velké kolony.

09:00
27. 6. 2021

Neuvěřitelná vlna solidarity se zasaženými obcemi je vidět nejen na finančních sbírkách. Kulturní dům v Hodoníně, který slouží jako jeden ze skladů pro materiální pomoc, je plný vody, potravin, ale i drogerie. Zásoby sem dovezli lidé a firmy z celého Česka.

Pomoc od lidí a firem z celého Česka zaplnila kapacitu kulturního domu v Hodoníně. Pomoc od lidí a firem z celého Česka zaplnila kapacitu kulturního domu v Hodoníně.
08:53
27. 6. 2021

Hodonínská nemocnice ošetřila v sobotu 46 lidí zraněných při odstraňování škod po bouři. Byli mezi nimi i dobrovolníci, kteří přecenili své síly.

8:47
27. 6. 2021

Na svou rodnou Moravu vyjela pomáhat také hvězda NHL, obránce Washington Capitals, s nimiž v roce 2018 vyhrál slavný Stanley Cup, Michal Kempný. Sundal tričko, nasedl do vlečky a objíždí místa, kde jsou potřeba ruce a síla. Leze po střechách a pomáhá chránit to, co po tornádu zbylo. Čtěte zde>>>

08:29
27. 6. 2021

Ničivé tornádo zdevastovalo i zázemí skautů v Hodoníně. Skauti se zapojili do odstraňování následků katastrofy.

08:08
27. 6. 2021

Část hasičů, kteří pomáhají s odstraňováním škod, nocovala ve vlaku. Lůžkové vozy nechaly přistavit ČD.

7:58
27. 6. 2021

Jak se po tornádu, které poničilo obce na jihu Moravy i na Lounsku, změní česká meteorologie a varování před nebezpečnými jevy? V rozsáhlém rozhovoru na to odpovídá Petr Münster z Českého hydrometeorologického ústavu. Vybíráme ukázku, celý rozhovor ZDE.

A dalo se tedy upozornit na pravděpodobnost vzniku tornáda?

"My na to neupozorňujeme, protože je to tak časově a prostorově úzce zaměřený jev, že není možné do každé bouřky psát, že by mohlo vzniknout tornádo. Ačkoliv ta pravděpodobnost není nulová skoro nikdy. Čím je ta bouře silnější, tím je větší pravděpodobnost, že takto silné tornádo vznikne. Síly slabších tornád od těch F2, F1, F0, se nemusí vázat na takto silné bouře, a proto mohou být součástí, ať jsou k tomu příhodné podmínky, ať už konfigurace terénu, nebo sloučení více bouřek, tak to nastává mnohem častěji. V novodobé historii jsme takové tornádo skutečně ještě nezaznamenali."

Dalo se předpovědět zkázonosné tornádo?
7:36
27. 6. 2021
!

Dobrovolníci mohou pomáhat v obcích na Břeclavsku a Hodonínsku, které zasáhly ničivé bouře. Musejí ale dodržovat pravidla, uvedla dnes mluvčí Jihomoravského kraje Alena Knotková. 

"Je potřeba spojit se s místními nebo se nahlásit v infocentru ve středu obce. Dobrovolníci musejí zaparkovat mimo obec na odstavných parkovištích a jít pěšky," uvedla Knotková. V obcích jsou problémy s dopravou a komplikovaně tam projíždí záchranné složky a vozy se sutinami.

Kraj také dobrovolníky prosí, aby nevozili materiální pomoc, které se za dva dny podařilo nasbírat dostatek. Velké sklady jsou v Hodoníně nebo Břeclavi. Lidé do nich přivezli vody, jídlo, ale také oblečení, deky, hračky, drogistické zboží a další věci. Dobrovolníci si s sebou mohou vzít nářadí. "Je potřeba dodržovat bezpečnost při práci i pohybu v obci, mít pevnou obuv, pracovní oblečení a rukavice. Lidé by neměli volat starostům, kteří mají úplně jiné starosti," dodala Knotková.

7:11
27. 6. 2021

"Je to katastrofa, je to peklo.Ty první pocity byly hrozné. Je pravda, že když tam člověk tráví tolik času a soustředí se na řešení těch problémů, tak už si to ani neuvědomuje, ale ty první okamžiky, to byla opravdu hrůza," říká ve velkém rozhovoru pro Blesk Zprávy hejtman Jimooravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL). Popsal, co vše je v postižených oblastech nyní potřeba a na co by lidé, kteří nabízejí pomoc, měli dát pozor. Řeč přišla i na hyeny, které zneužívají dobrotu lidí i v této situaci. CELÝ ROZHOVOR ČTĚTE ZDE.

 

Hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL) při zasedání krizového štábu kraje po ničivém tornádu. (25. 6. 2021)
7:03
27. 6. 2021

Úderem sedmé hodiny ranní zase začnou koordinované odklízecí práce hasičů, kterých na místě je 1200,  a armády, místní s dobrovolníky však pracují od brzkého rána do tmy. Stále platí výzva hejmanta Grolicha k dobrovolníkům, kteří by chtěli přijet na místo. Předem se mají domluvit s místním krizovým štábem, aby nedocházelo k tomu, že jejich neřízený příjezd a velké množství aut bude komplikovat práce a blokovat silnice. 

6:51
27. 6. 2021
!

Do pomoci na místě se s těžkou technikou osobně zapojil také šéf KDU-ČSL Marián Jurečka. Na sledování politického dění tak nemá čas, nehledě na to, že ani internetový signál v postižených oblastech stále není ideální. "Fakt se mě neptejte na projev pana prezidenta, před hodinou jsem slezl z traktoru, tak jsem to fakt nesledoval….. přišel jsem o něco?" napsal v reakci na projev prezidenta Zemana.

6:45
27. 6. 2021
!

Dobré ráno, vážení čtenáři. Začínáme bohužel smutnou zprávou. Zatímco se všichni, kdo mají ruce nohy, ženy muži všech věkových kategorií, včetně těch nejstarších, snaží opravit domy tak, aby se v nich dalo co nejdříve aspoň provizorně žít, 5 lidí řádění tornáda nepřežilo:

33letá těhotná Martina z Lužic

Oceňovaný vinař Jan S. z Moravské Nové Vsi

Teprve 21letý mladík, na kterého spadla lampa

Muž (†64) z Pánova, který zemřel ve své milované hájence, již si spravoval na důchod

Turista z Valašska, který na Slovácko přijel na prodloužený víkend

ZDE jsou jejich příběhy....

22:30
26. 6. 2021

Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost, kterou věnujete našemu mimořádnému online přenosu. Vývoj na jihu Moravy a ve Stebnu na Lounsku budeme sledovat zase od nedělního rána. Dobrou noc.

22:24
26. 6. 2021

Jihomoravský kraj zveřejnil na twitteru pravidla pro dobrovolníky, kteří se chtějí zapojit do pomoci.

22:15
26. 6. 2021

Emotivní video z prvního dne nasazení v postižených obcích ukázali dobrovolní hasiči z Moravskoslezského kraje.

22:11
26. 6. 2021

Do Stebna na Lounku, které ve čtvrtek také poničilo s největší pravděpodobností tornádo, ve středu dorazí ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) a ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD), aby s obyvateli na místě mluvili o tom, co je potřeba. V obci vítr poničil nejvíc hospodářská stavení, stodoly a podobně. Podle starosty se vítr zřejmě ve finále změnil v tornádo, ve Stebně poničil asi 25 domů, což je zhruba 40 procent.

22:00
26. 6. 2021

Vyčerpaným hasičům děkuje na sociálních sítích i herečka Alice Bendová.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Alice Bendová (@alice_bendova_official)

21:50
26. 6. 2021

Hasiči ze speciálního útvaru s těžkou technikou vyprostili dnes večer u Lužic na Hodonínsku autobus, který převrátila ve čtvrtek večer silná bouře. Autobus, v němž se zranili čtyři lidé, skončil poblíž železnice. Mluvčí útvaru Jana Urbancová ČTK řekla, že bylo potřeba prostor uvolnit, aby bylo možné opravit železnici.

21:30
26. 6. 2021

V zasažených obcích pomáhají hasiči z celého Česka, včetně těch dobrovolných. Vyčerpání z celodenního nasazení ukázali dobrovolní hasiči z Kytlice v Ústeckém kraji.

Vyčerpaní hasiči po celodenním nasazení v postižených obcích.
21:10
26. 6. 2021

Ve čtvrtek a v pátek ošetřovali v hodonínské nemocnici oběti řádění tornáda. Dnes se k nim dostává nová kategorie pacientů. Kolabující dobrovolníci a také ti, kteří se zraní při odstraňování škod.

„Právě jsme ošetřili a hospitalizovali s infuzí prvního dobrovolníka, který zkolaboval při pomoci při odstraňování trosek vyčerpáním, námahou a vedrem. Je třeba dbát na to, kdo má jakou hranici svých fyzických i psychických sil, dodržovat pitný režim a chránit se před úžehem pokrývkou hlavy. Pokračují úrazy ze zranění při odstraňování škod, měli jsme pacienta, kterého přivezla rodina s nouzově zaškrcenou nohou. Seknul se do ní pod kolenem sekerou,“ uvedl na facebooku ředitel NTGM Ing. Antonín Tesařík.

20:52
26. 6. 2021

Tornádo vzalo mnoha lidem na jižní Moravě nejen střechy nad hlavou a hmotný majetek, ale také vzpomínky a příběhy spjaté s jejich domovy. „Nejde o materii domů, jde o lidi, vzpomínky, minulost i budoucnost, kterou mají lidé z míst, kde žijí a vyrůstají,“ uvedla rodačka z Hrušek Zdeňka. Suť díky rychlé pomoci nejspíš za pár dní zmizí, odklízecí práce postupují velmi rychle, stejně jako provizorní opravy střech. Co nelze tak rychle vrátit, jsou stromy. Všechny vzrostlé jsou pryč. 

20:21
26. 6. 2021

Majitelé poničených domů, kteří neutrpěli vážnější zranění, pracují na svých nemovitostech nebo pomáhají sousedům. Deset minut čtvrtečního tornáda poznamená obyvatele Moravské Nové Vsi na zbytek života, většina bude dříve nebo později potřebovat psychologickou pomoc, uvedla ředitelka Jihomoravské komunitní nadace Zlatka Maděřičová, která působí a žije v Moravské Nové Vsi. Podobně jako ostatní obyvatelé se zatím drží na nohou, pracuje, organizuje - protože musí. Mluví o kolektivním traumatu.

Lidé odklízejí následky ničivého tornáda, které se 24. června 2021 večer prohnalo Hodonínskem. (foceno 25. června 2021 dopoledne) Lidé odklízejí následky ničivého tornáda, které se 24. června 2021 večer prohnalo Hodonínskem. (foceno 25. června 2021 dopoledne)
20:02
26. 6. 2021

Dva těžce zranění lidé, které převzaly do péče nemocnice ve Vídni, jsou mimo ohrožení života. Jde o 50letého muže, zřejmě řidiče, a 15letou dívku. Utrpěli zranění, když tornádo odmrštilo desítky metrů do polí autobus, ve kterém seděli. Muž má za sebou operaci a dnes ho lékaři přeložili z jednotky intenzivní péče na běžné oddělení. Dívku museli zdravotníci v pátek uvést do umělého spánku, podle Kronen Zeitung by ale i ona ještě dnes mohla jednotku intenzivní péče opustit.

19:34
26. 6. 2021
!

Ve Stebně na Lounsku, které s největší pravděpodobností zasáhlo ve čtvrtek také tornádo, hledají dobrovolníky na pomoc s odklízením následků. Podle dobrovolných hasičů už je situace zvládnutá natolik, že se může zapojit i veřejnost.

19:10
26. 6. 2021

Podívejte se na celý projev prezidenta ke katastrofě na jižní Moravě a Lounsku.

Video Zeman promluvil o tornádu na Hodonínsku. Připomněl ničivé povodně, s pomocí posílá dceru Kateřinu - CNN Prima NEWS
video
18:57
26. 6. 2021

„Já sám jsem dal příkaz Hradní stráži, aby se, podle potřeb záchranářů, její příslušníci těchto akcí rovněž účastnili,“ připomněl i svůj díl pomoci Zeman. Do postižených obcí se navíc vydá s pomocí i jeho dcera Kateřina. „Jsem rád, že s Hradní stráží jede i moje dcera, aby rozdala dary z nadačního fondu,“ doplnil prezident.

 „V každém případě se domnívám, že to, co se stalo, je samozřejmě katastrofa, ale je to také příležitost k tomu, abychom vyjádřili svoji solidaritu, a já si nesmírně vážím všech těch, kdo již dnes posílají pomoc,“ ocenil všechny, kterým není situace na Břeclavsku a Hodonínsku i Lounsku nijak lhostejná. Například dárci materiální pomoci pro obce zasažené bouřkami zcela zaplnili věcmi kulturní dům v Hodoníně i se zimním stadionem. V současnosti už středisko nepřijímá oblečení, deky a další pokrývky, ale potřebuje stavební materiál.

„Vzpomínám si, jak před asi dvaceti lety podobná živelná katastrofa postihla obce Troubky a Bochoř. Dnes se tyto obce už dávno vrátily k normálnímu životu. Chci věřit, že k normálnímu životu se díky solidaritě našich občanů vrátí i oněch sedm postižených obcí,“ věří prezident, že se život v obcích podaří obnovit co nejrychleji, podobně jako v obcích při ničivých povodních v roce 1997.

V řádění tornáda ale vidí prezident podle svých slov také příležitost pro celé Česko. „Chtěl bych vyjádřit naději, že český národ se dokáže vždy semknout a solidarizovat, když se ocitne v situaci, kdy je to zapotřebí,“ dodal.

„Děkuji všem, kdo pomáhají a ještě budou pomáhat,“ uzavřel své vystoupení prezident.

Prezident Miloš Zeman při projevu k ničivému tornádu na jihu Moravy.
18:53
26. 6. 2021

„Česká republika zažila živelnou pohromu, která sice trvala jenom několik málo minut, ale bylo postiženo sedm obcí, na jižní Moravě je pět zemřelých a asi dvě stě zraněných,“ začal Zeman svou řeč ze zámku v Lánech. Svůj projev pronesl pro CNN Prima News, která v neděli odvysílá s prezidentem také hodinový rozhovor.

„Kromě toho jsou výrazné hmotné škody. Chtěl bych v první řadě vyjádřit svoji hlubokou soustrast pozůstalým po obětech této živelné katastrofy. Chtěl bych popřát brzké uzdravení všem zraněným,“ pokračoval prezident. Zraněných je přitom několik desítek a při odklízení následků řádění tornáda ze čtvrtečního večera čas od času přijíždějí k ošetření do nemocnice další lidé.

Prezident také poděkoval hasičům i vojákům a policistům, kteří zasahují na místě. Nejdříve pomáhali s ohledáním míst, kde zbyly místo domů sutě kamení a nábytku i popadaných tašek a autovraků, od soboty pak místním pomáhají s odklízením ulic a trosek domů.

18:49
26. 6. 2021

Pět mrtvých, stovky rodin bez střechy nad hlavou, miliardové škody. To jsou následky ničivého tornáda, které se prohnalo ve čtvrtek částí jižní Moravy. Prezident Miloš Zeman hned po katastrofě vyjádřil soustrast pozůstalým a poděkoval záchranářům. Podle kritiků měl ale vystoupit s projevem. Ten nakonec natočil dnes odpoledne v Lánech. Podívejte se, co prezident lidem z postižených obcí vzkazuje.

18:26
26. 6. 2021
!

Podvod se sbírkou, o kterém jako první informovaly Blesk Zprávy, už vyšetřuje policie. „O případu víme krátkou dobu, zjišťujeme nyní podrobnější informace od pracovníků charity,“ řekl mluvčí policie David Chaloupka.

18:09
26. 6. 2021

Hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich potvrdil to, co se očekávalo - škody po ničivém tornádu půjdou nikoli do stamilionů, ale miliard korun. 

17:50
26. 6. 2021

Takhle dva dny po katastrofě vypadá obec Hrušky.

 

Zdevastovaná obec Hrušky. (26.6.2021) Zdevastovaná obec Hrušky. (26.6.2021) Zdevastovaná obec Hrušky. (26.6.2021)
17:12
26. 6. 2021

U sbírek na pomoc obcím zasaženým tornádem se objevil první případ podvodu. Blesk Zprávám to exkluzivně řekl hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL). Apeluje na dárce, aby si dobře prověřili především platby prostřednictvím QR kódů.

„Zjistilo se to u brněnské charity a může to být i u dalších účtů. Objevují se grafiky na sociálních sítích, kde je uvedeno fyzicky správné číslo účtu, ale v QR kódu je zafixováno nějaké soukromé číslo. Takže pokud platíte QR platbou, tak můžete posílat peníze na cizí účet. Prostě se toho chytly hyeny, je to hnus. Je potřeba, aby lidé, když chtějí poslat peníze, aby si číslo opravdu ověřili na stránkách daného zřizovatele účtu,“ řekl hejtman Blesk Zprávám.

Toto jsou oficiální čísla účtů, na které můžete přispět:

 • Jihomoravský kraj: číslo účtu - 123-3116420297/0100
 • Český červený kříž: číslo účtu – 333999/2700, var. symbol 2101
 • Humanitární organizace ADRA: číslo účtu – 66888866/0300, var. symbol – 390
 • Diakonie Českobratrské církve : číslo účtu – 2100691426/2010, nebo dárcovská SMS ve tvaru „DMS DIAKONIEPOMOC 30 / 60 / 90“ na číslo 87777
 • Člověk v tísni: číslo účtu – 713271329/0300
 • Diecézní charita Brno: číslo účtu – 4211325188/6800, var. symbol – 2002 nebo dárcovská SMS ve tvaru „DMS DCHB 30 / 60 / 90“ na číslo 87777
 • Nadace Via: přes stránky www.Darujme.cz lze přispívat z bankovní karty či převodem
16:55
26. 6. 2021

Zničený kostel, školy, ale i hřbitov zůstal po čtvrtečních bouřkách v Hruškách na Břeclavsku. Starostka Jana Filipovičová dnes ČTK řekla, že bouře zasáhla 90 procent hrobů. V obci ale nyní upírají všechny síly na obnovu zničených domů, kterých bouře zasáhla asi 150.

Vstup ke hřbitovu je obehnaný páskou a lidé tam nesmějí. Část náhrobků je vyvrácená, přes hroby leží polámané stromy. „Bouře se nějakým způsobem dotkla asi 90 procent hrobů,“ uvedla starostka.

Tornádo poničili v obci hrušky i hřbitov. Tornádo poničili v obci hrušky i hřbitov.
16:42
26. 6. 2021

Ti, kteří pomíhají v zasažených obcích, mají možnost přespat ve vlaku. České dráhy přistavily v Hruškách tři lůžkové vagóny.

16:23
26. 6. 2021

Rozsah zkázy ukazují záběry a fotografie z dronů. Takhle vypadá dva dny po řádění tornáda Moravská Nová Ves.

Zdevastovaná Moravská Nová Ves. (26.6.2021) Zdevastovaná Moravská Nová Ves. (26.6.2021) Zdevastovaná Moravská Nová Ves. (26.6.2021)
15:56
26. 6. 2021

Pět lidských obětí, 18 těžce zraněných a 83 lidí v nemocnicích. Další desítky ambulantně ošetřených a pozašívaných lidí leží doma. Pokud neuklízejí trosky svých domů.

Tak děsivá je prozatímní bilance tornáda, které ve čtvrtek večer napadrť rozmetalo během pár desítek minut sedm měst a vesnic na Moravském Slovácku.

Mezi oběťmi je i známý vinař Jan Sečkář z Moravské Nové Vsi. Blesku úmrtí muže, proslulého svými kabernety, potvrdily dva nezávislé zdroje z obce. „Je to taková hrůza, že si to ani nechci připomínat nebo o tom mluvit,“ řekla žena ze sousedství.

Tornádem zdevastovaná Moravská Nová Ves. Tornádem zdevastovaná Moravská Nová Ves.
15:32
26. 6. 2021

Policie apeluje na dárce, aby materiální pomoc vozili do sběrných míst. „Všechny dárce, kteří do postižené oblasti Hodonínska přiváží materiální pomoc, prosime, aby ji soustředili do Domu kultury v Hodoníně v ulici Horní Valy. Pro obce Hrušky a Moravská Nová Ves je zřízeno sběrné místo v Břeclavi, v areálu bývalého cukrovaru v ulici Národních hrdinů,“ informuje policie.

15:17
26. 6. 2021

Ničivého tornáda v Česku si všímají i světová média. Britská BBC zveřejnila jedno z dramatických videí.

15:03
26. 6. 2021

Samy nemají téměř nic, přesto pomáhají. Trvanlivé potraviny, drogerii či deky poslaly do obcí na jižní Moravě i klientky pražského azylového domu.

14:43
26. 6. 2021

Demolice dmů poničených tornádem a bouří dnes nezačne, informuje ČT. Ještě před zbouráním je musí prohlédnout zástupci pojišťoven. Poničených domů je v postižených městech a obcích zhruba 1200, o demolici statici rozhodli zatím u 61 z nich.

Odstraňování následku katastrofy v Lužicích na Hodonínsku. (26.6.2021) Odstraňování následku katastrofy v Lužicích na Hodonínsku. (26.6.2021)
14:21
26. 6. 2021

Vedle obcí Lužice, Moravská Nová Ves, Mikulčice, a Hrušky zasahují hasiči i v Pánově u Hodonína.

„Změnil se charakter zásahové činnosti, kdy hasiči ukončují záchranné práce a pokračují v pracích likvidačních, které mají odstranit následky způsobené mimořádnou událostí,“ uvedl mluvčí HZS Rudolf Kramář. Na Břeclavsku a Hodonínsku jsou momentálně zejména profesionální a dobrovolní hasiči z Jihomoravského kraje, dorazily ale i všechny posily z ostatních krajů ČR.

Záchranný útvar HZS ČR má na místě tři takzvané odřady v počtu 60 lidí a 38 kusů techniky, včetně té těžké, jako jsou velké nakladače a bagry na odklízení sutí a na případnou demolici budov. „Připravenu mají mimo jiné i kontejnerovou elektrocentrálu KEC 400, která poslouží jako generátor pro výrobu elektřiny pro napájení větších budov,“ podotkl Kramář.

Tornádem zdevastované Lužice. (26.6.2021) Tornádem zdevastované Lužice. (26.6.2021) Tornádem zdevastované Lužice. (26.6.2021)
13:55
26. 6. 2021

Stát pomůže bouří poničené obci Stebno, která je částí Kryr na Lounsku, podobně jako obcím na jižní Moravě. Vyplynulo to z vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO), který dnes do obce přijel. I ve Stebně ve čtvrtek bouře,vítr a možná i tornádo ničily střechy a domy a lámaly stromy. Babiš uvedl, že ve středu do Stebna přijedou ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) a ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD), aby s obyvateli na místě mluvili o tom, co je potřeba.

13:31
26. 6. 2021

Lidé v Hruškách na Břeclavsku pracují dnes od rána na obnově domů, které poničila ve čtvrtek večer bouřka spojená s tornádem. Starostka Jana Filipovičová řekla ČTK, že živel poničil asi 150 domů. Poškozeným pomáhá mnoho dobrovolníků. V obci je vidět u každého domu mnoho lidí, pomáhají hasiči, policisté i vojáci, ale také bagry a jiná obdobná technika.

Tornádem poničená obec Hrušky v pátek 25. června 2021. Lidé s hrůzou sledují, co přírodní živel napáchal. Začínají odklízet trosky a počítat škody. Tornádem poničená obec Hrušky v pátek 25. června 2021. Lidé s hrůzou sledují, co přírodní živel napáchal. Začínají odklízet trosky a počítat škody. Tornádem poničená obec Hrušky v pátek 25. června 2021. Lidé s hrůzou sledují, co přírodní živel napáchal. Začínají odklízet trosky a počítat škody.
13:19
26. 6. 2021

Následky čtvrtečního tornáda odstraňuje na jižní Moravě zhruba 1200 hasičů. Počet je dostatečný, nabídky pomoci ze zahraničí proto zatím odmítají.

13:04
26. 6. 2021
!

Specializovaný tým hasičů USAR z Prahy dnes ukončí v Moravské Nové Vsi činnost, informovali pražští hasiči na twitteru. Nahradí je jiný tým, jenž je určen pro likvidační práce.

V postižených obcích pomáhá specializovaný tým hasičů USAR. V postižených obcích pomáhá specializovaný tým hasičů USAR. V postižených obcích pomáhá specializovaný tým hasičů USAR. V postižených obcích pomáhá specializovaný tým hasičů USAR.
12:45
26. 6. 2021
!

Hasiči na leteckých záběrech ukázali, jak dobrovolníci zablokovali postižené obce. Také apelují, aby lidé do oblasti teď nejezdili.

12:30
26. 6. 2021

Na jižní Moravě zůstává bez elektřiny 3000 domácností. Většina připadá na Lužice, Moravskou Novou Ves, Mikulčice a Hrušky, informovali energetici.

12:05
26. 6. 2021

Zřejmě nejmlaší obětí tornáda je jedenadvacetiletý mladík, na kterého během bouře spadla lampa, podle médií zemřel při převozu do brněnské fakultní nemocnice.

12:03
26. 6. 2021
!

Hejtman Jan Grolich znovu silně apeluje na dobrovolníky, aby teď nejezdili do oblastí zasažených na jižní Moravě tornádem. Kolabuje tam totiž doprava.

11:55
26. 6. 2021
!

Stará část zooparku ve Vyškově zůstává uzavřená. Zaměstnanci, hasiči i dobrovolníci tady uklízí následky bouře už druhý den.

Ve vyškovské zoo odstraňují následky silné bouře. (26.6.2021) Ve vyškovské zoo odstraňují následky silné bouře. (26.6.2021) Ve vyškovské zoo odstraňují následky silné bouře. (26.6.2021) Ve vyškovské zoo odstraňují následky silné bouře. (26.6.2021)
11:40
26. 6. 2021
!

V postižených obcích jsou aktuálně potřeba kontejnery a mobilní toalety.

11:18
26. 6. 2021
!

Na železnici v zóně tornáda by v neděli večer mohly začít jezdit dieselové lokomotivy po jedné koleji. Obnova elektrického provozu je otázkou týdnů.

11:07
26. 6. 2021
!

Materiální pomoci v oblasti tornáda je dost, další živelné dodávky teď nejsou potřeba, řekl hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich. Jsou velké problémy s dopravou na místo.

Dobrovolníci blokují cesty v okolí postižených obcích.
10:55
26. 6. 2021

V oblasti zasažené tornádem zatím nebyl zaznamenán žádný případ rabování, zaznělo po krizovém štábu. Policie také nikoho z místních nepohřešuje.

10:40
26. 6. 2021

Do desítek milionů korun půjdou škody v domově pro seniory v Hodoníně. Takhle dopadl po řádění tornáda a krupobití.

Tornádem zničený domov důchodců v Hodoníně. (26.6.2021) Tornádem zničený domov důchodců v Hodoníně. (26.6.2021) Tornádem zničený domov důchodců v Hodoníně. (26.6.2021) Tornádem zničený domov důchodců v Hodoníně. (26.6.2021)
10:29
26. 6. 2021
!

Jihomoravský kraj spustil sbírku na pomoc lidem v obcích zasažených bouřkami na Hodonínsku a Břeclavsku. Číslo účtu je 123-3116420297/0100.

10:25
26. 6. 2021
!

Záchranáři po bouři na Břeclavsku a Hodonínsku ošetřili za pátek kolem dalších 50 zraněných, 13 lidí skončilo v nemocnici. Na místech působí i dál.

10:20
26. 6. 2021
!

Situaci ve zdevastovaných obcích řešil ráno jihomoravský krizový štáb. Ten apeluje na dobrovolníky, aby počkali a nejezdili živelně do obcí.

10:00
26. 6. 2021

Vinice v úzkém pásu, kterým ve čtvrtek prošlo tornádo mezi Břeclaví a Hodonínem, jsou zničené, místy jen trčí pahýly révových keřů. Totální škody se týkají maximálně několika desítek hektarů vinohradů. Úroda je po bouři a krupobití poškozená na stovkách dalších hektarů v širším okolí.

V zóně tornáda jsou zničené i sklepy s vybavením. Je to obrovská katastrofa pro mnoho jednotlivých vinařů, řekl dnes ČTK prezident Svazu vinařů Tibor Nyitray. Jeden významný vinař zemřel, další utrpěli zranění, doplnil Nyitray bez dalších podrobností.

09:46
26. 6. 2021
!

Zda poničilo obec Stebno u Kryr na Lounsku tornádo, případně extrémně silná bouře, budou zjišťovat odborníci ještě dnes za pomoci speciálního radaru. Na místě už podle meteorologa Radka Tomšů z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) šetření ukončili. Řekl to dnes ČTK. Na místě po bouři zasahovala stovka hasičů. Ve Stebně žije zhruba 120 obyvatel, nikdo nebyl zraněn.

Silná bouře poničila také obec Stebno na Lounsku. Silná bouře poničila také obec Stebno na Lounsku. Silná bouře poničila také obec Stebno na Lounsku.
09:32
26. 6. 2021
!

V Lužicích na Hodonínsku policisté odtáhli auta, která zničila ve čtvrtek večer bouře. ČTK to řekl policejní mluvčí Bohumil Malášek. Auta překážela provozu, skončila u místního nádraží. Bouře poničila kromě aut i domy a zeleň.

Poškozená auta byla v ulicích i před domy, které už lidé začali v pátek opravovat. „Odtáhlo se to v noci. Komunikace byly těžko průjezdné, byl problém dostat tam materiál k opravám domů,“ uvedl Malášek.

Sobotní pohled na noční řádění tornáda v Lužici na Hodonínsku. Tornádem poničené Lužice v pátek 25. června ráno. Lidé s hrůzou sledují, co přírodní živel napáchal.
09:15
26. 6. 2021
!

Na jih Moravy dorazily kolony hasičů ze severních Čech. Hasiči z Ústeckého kraje přijeli na místo už v pátek večer, ti z Libereckého kraje okolo půlnoci. Mužstva přespala v hodonínské sportovní hale. Na Hodonínsku a Břeclavsku ve čtvrtek večer zasáhlo několik obcí tornádo, které je silně poničilo. Velitel jednotky z Libereckého kraje je už na průzkumu Mikulčic, kde dnes budou hasiči nasazeni, uvedli hasiči na svém twitteru. Petr Pelikus, mluvčí záchranářů Ústeckého kraje, dnes ČTK řekl, že 30 hasičů bude nasazeno v Moravské Nové Vsi.

08:50
26. 6. 2021
!

Rozeběhla se i sbírka ve prspěch Stebna na Lounsku, které zdevastovalo velmi pravděpodobně také tornádo. Pomoci jim můžete zasláním jakékoli částky na transparentní účet Okrašlovacího spolku Stebno 2020. Nezapomeňte, prosím, uvést zprávu „tornádo“. Každá koruna pomáhá. Číslo účtu: 2101141282/2010. Zpráva pro příjemce: Tornádo.

8:47
26. 6. 2021
!

„Bylo úplné ticho a pak hukot, jako když se blíží expres. Stačili jsme jen vyběhnout za roh a schoulit se,“ popsal vteřiny hrůzy Martin z Lužic. Jemu a jeho partnerce Michaele zůstalo jen to, co měli na sobě. Po dvou minutách řádění živlu se jim naskytl hrůzný pohled. Stoleté selské stavení, které deset let opravují a na které loni doplatili hypotéku, zůstalo v troskách. Celý příběh zde>>>

Dvě minuty hrůzy, stoleté stavení půjde k zemi. Martinova pracovna. Beznaděj. Martin a Michaela přežili řádění živlu, jejich dům je ale na odpis. Ortel už vynesl statik.
08:26
26. 6. 2021
!

Hasiči se v postižených obcích pustili od rána zase do práce. Zaměří se na stabilizaci těch domů, které je možné ještě zachránit.

08:18
26. 6. 2021

Veřejná doprava v části jižní Moravy, kterou ve čtvrtek zasáhlo krupobití a tornádo, zůstává i dnes ochromená. Linek, které nejezdí nebo mění trasy, je však výrazně méně než v pátek. Hlavní výpadek se týká vlakového spojení mezi Břeclaví a Hodonínem. Místo vlaků jezdí autobusy náhradní dopravy, ale nezajíždí do zasažených obcí, kde pokračuje policejní uzávěra, zjistila ČTK z webu integrovaného dopravního systému.

Náhradní autobusová doprava je zajištěna v omezené míře, stojí na webu Českých drah. Železniční trať Břeclav-Hodonín, po které jezdí také vlaky z Brna do Starého Města u Uherského Hradiště, vede poměrně přesně v trase čtvrtečního tornáda. Jak dlouho tam problémy potrvají, není zatím zřejmé. Železniční dopravce ČD Cargo na svém webu předpokládá zprovoznění dieselové trakce v polovině příštího týdne.

7:44
26. 6. 2021
!

Jiří Kovalský, statik speciálního USAR týmu, který zasahoval například také v masivním výbuchem zdecimovaném Bejrútu loni v létě, přišel s povzbudivými slovy. Ač oblast, přes kterou se přehnalo tornádo, vypadá skutečně apokalypticky, stav budov je ve skutečnosti mnohem lepší, než by se mohlo zdát. „Ze 70 budov, které jsme v Moravské Nové Vsi prošli, byly pouze čtyři z nich označeny k demolici,“ řekl přímo z místa pro ČT expert na stabilitu budov. Střechy - krytina i konstrukce - jsou pryč, dolní patra, zejména díky dobré konstrukci, řádění tornáda ustála.

Video Obcí Hrušky se prohnalo ve čtvrtek 24. června 2021 tornádo a zpustošilo jí. Polovina domů je srovnaná se zemí. - Jiří Nováček
video
7:02
26. 6. 2021
!

S dojemným, upřímným, unaveným, ale přesto silným apelem se na sociálních sítích v pátek po půlnoci ozval ředitel hodonínské nemocnice Antonín Tesařík.

„Milí přátelé, po 43 hodinách, kdy jsem na nohou, s výjimkou 3 hodin krátkého odpočinku, odcházím domů, abych opět (teď už dnes) zase přišel. Nemocnice TGM Hodonín svůj hlavní úkol splnila, pomohla 191 zraněným obětem řádění tornáda, ale situace u nás je již stabilizovaná a to nejhorší věřím je již za námi. Byl jsem prověřit situaci v Moravské Nové Vsi a Mikulčicích, přijel jsem zdrcen. Teď Vaši pomoc potřebují hlavně lidé v zasažených obcích, cokoliv, co považujete za dobré pomoci těmto nešťastným a zoufalým lidem, udělejte. Vše, co uděláte, bude dobré a správné,“ napsal na facebook. Krátký rozhovor poskytl také Epicentru Blesku.

6:40
26. 6. 2021
!

Prezident Miloš Zeman dnes večer vystoupí s mimořádným televizním projevem. Obrátí se v něm na občany v souvislosti s přírodní katastrofou na jižní Moravě, kde ve čtvrtek tornádo poničilo několik obcí. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka se bude projev natáčet dnes v Lánech, do programu bude zařazen v 18:50. Televize CNN Prima News ho podle mluvčího Matěje Štýse poskytne k odvysílání dalším celoplošným televizím.

6:38
26. 6. 2021
!

Kolem jedné hodiny ve čtvrtek odpoledne oznámil Jiří Kouřil svým fanouškům a kamarádům na facebooku, že se chystá v noci vyjet na Moravu, protože tam bude bouře s číslem tři - tedy nejsilnější, extrémní stupeň bouřek. Uživatelé sociální sítě ještě vtipkovali, ale o pár hodin později jim ztuhl úsměv. Zkušený lovec bouří předpokládal, že tornádo může v těchto extrémních podmínkách vzniknout, ale tohle nečekal.

„Kolega rozumí modelům, bylo celkem jasný, že dojde k explozivnímu vývoji těch bouřek a že tam budou supercely (typ supermasivní bouře tvořený jednou buňkou - pozn. red.). A že tam to tornádo klidně může být. ESTOFEX (European Storm Forecast Experiment je iniciativa odborníků a nadšenců, kteří mj. předpovídají silné konvektivní bouře v Evropě - pozn. red.) vydal varování, třetí stupeň na Moravu, a to se vědělo, že něco takového tam může být. Podmínky pro to byly příhodné,“ řekl pro Blesk Podcast lovec, jak se chystal ulovit další cennou bouři.

Pro Blesk promluvil o fascinaci bouřkami, která jde ovšem ruku v ruce se zodpovědným a bezpečným přístupem. Když viděl pak amatérské záběry lidí, kteří si tornádo točili až do posledních okamžiků před úderem, byl v šoku. Jak se chovat v bouřkách?

Video Blesk Podcast: Superbouři na Hodonínsku předpověděl lovec bouří hodiny dopředu - Jiří Marek, David Malík
video
6:31
26. 6. 2021

Tornádo poničilo také budovy Skautu - jednak klubovnu v Mikulčicích, jednak skautí městečko s klubovnami v Hodoníně, které všechny srovnalo se zemí.

6:25
26. 6. 2021

Vlna solidarity je opravdu obrovská. Do dnešního rána jen prostřednictvím sbírky na portále Darujme poslali Češi na konto Nadace Via téměř 120 milionů korun. Jak se dá dále pomoci?

6:24
26. 6. 2021

Dobré sobotní ráno. Také dnes budeme sledovat vývoj na Hodonínsku a Břeclavsku, ale také Lounsku, kde ve čtvrtek večer řádilo nebývale silné a pro Českou republiku vzácné, leč zkázonosné tornádo. 

Prioritou číslo jedna je odklízení trosek a zajištění stability staveb, také jejich posouzení, zda jsou k opravě, nebo budou muset být strženy. Armáda s hasiči nastoupí do práce opět úderem sedmé ranní.

Pokud by se do pomoci přímo v místě chtěli zapojit dobrovolníci, musí předem kontaktovat buď místní samosprávu, nebo například infolinku, kterou zřídil Jihomoravský kraj. Včera se stávalo, že kvůli nájezdu pomocníků, ale i například zvědavců, byly ucpané příjezdové a okolní komunikace, což bránilo v efektivním provozu. „Jsme velice rádi, že lidé projevují ochotu pomáhát. Spousta dobrovolníků nám komplikovalo život zejména z hlediska dopravy. Proto je před příjezdem potřeba domluvit se se starostou obce nebo krizovým štábem,“ apeloval ředitel jihomoravských hasičů Jiří Pelikán na veřejnost.

23:30
25. 6. 2021

Děkujeme za pozornost, kterou věnujete našemu mimořádnému online přenosu. Odklízení následků škod a další vývoj na jihu Moravy budeme sledovat podrobně opět od sobotního rána. Pokud možno klidnou noc.

23:25
25. 6. 2021

Šéf KDU-ČSL Marian Jurečka vyrazil do postižených obcí pomáhat svým traktorem. Situaci dokumentoval na video. Sám podle svých slov nečekal takovou spoušť, kterou na vlastní oči viděl.

23:21
25. 6. 2021

V Lužicích čeká demolice asi dvě desítky domů, které za nebezpečné označili statici, řekl starosta Tomáš Klásek.

Tornádem poničené Mikulčice v pátek 25. června ráno. Lidé s hrůzou sledují, co přírodní živel napáchal. Lidé odklízejí následky ničivého tornáda, které se 24. června 2021 večer prohnalo Hodonínskem. (foceno 25. června 2021 dopoledne)
23:10
25. 6. 2021

Autentické video z Lužic dnes předal jeden z obyvatel obce policistům. Natočila ho pravděpodobně jeho manželka. Na záběrech je vidět, jak se k jejich domu blíží tornádo. Následně zlomí vysoký strom, po chvíli je slyšet, jak u těchto obyvatel vysklívá silný vítr skleněné tabulky.

„Neuvěřitelně autentické video z Lužic. Naší hlídce ho dnes přinesl jeden z místních obyvatel s opravdu pevnými nervy,“ připsala k videu mluvčí policejního prezidia.

22:36
25. 6. 2021

V Mikulčicích budou muset podle starostky strhnout po řádění tornáda 200 až 300 domů. Přirodní živel zasáhl zhruba třetinu domů ze 750 domů. Popadané jsou také všechny stromy v obci.  

„Dnes chodili po obci asi tři statici a značili domy. Musíme použít i psychologickou podporu, je to pro občany hrozný zážitek, nesmíří se s tím, že přijdou o svůj dům. Těch domů bude asi 200 až 300, které budeme muset bourat,“ řekla starostka Mikulčic Marie Otáhalová v rozhovoru pro ČT.

Většina těch, kdo přišli o střechu nad hlavou, podle starostky vyhledala náhradní ubytování. „Asi 20 občanů se uchýlilo do sportovní haly,“ dodala starostka. 

V Mikulčicích hlídalo přes noc asi 64 policistů. V místním kulturním domě se rozdává jídlo. Na místě pomáhají podle starostky také psychologové. 

„Jsem optimista, pokud nemáme smrtelná zranění, věřím, že to zvládneme,“ dodala starostka Otáhalová 

Ráno má podle hejtmana jihomorvaského kraje Jana Grolicha (KDU-ČSL) zasednout krizový štáb kraje. Ten by měl řešit mimo jiné ubytování pro rodiny z poničených domů. 

„Snažíme se najít ubytování v co nejbližší lokalitě. Máme nabídky i na dlouhodobé ubytování. Nejsme schopni hned říct, zda rodiny, které si zajistily dočasné ubytování, ho mají na den, dva, týden,“ dodal hejtman. Do zasažených vesnict by podle Grolicha měla už zítra najet armáda s těžkou technikou. 

 

Tornádem zdevastované Mikulčice. Tornádem zdevastované Mikulčice.
21:55
25. 6. 2021

Do záchranných a uklízecích prací se na Hodonínsku i Břeclavsku zapojilo za posledních 24 hodin na 1200 hasičů. „A budou přibývat další,“ slibují hasiči.

 

 

21:45
25. 6. 2021

Další veřejná sbírka pro Lužice, Mikulčice, Moravskou Novou Ves a Hrušky na Břeclavsku. Tentokrát pod záštitou Nezávislého odborového svazu a Vězeňské služby. „Výtěžek bude použit na obnovu poškozených domovů všech obyvatel zasažených obcí, příslušníků a zaměstnanců bezpečnostních sborů,“ tweetuje Vězeňská služba. Lidé mohou do sbírky přispívat od soboty až do konce července. 

 

21:34
25. 6. 2021

Armáda pro dnešní den přerušila práce na úklidu zdevastovaných obcí i domů. Vojáci se na místo vrátí opět zítra. 

„Pro dnešek končíme. Zítra pokračujeme znova. Dokud bude potřeba,“ tweetuje ministerstvo obrany. 

 

21:20
25. 6. 2021

Na Hodonínsko míří další záchranářská vozidla. Na cestě tak můžete potkat kolonu hasičských vozů i sanitky.

20:51
25. 6. 2021

Policie začne ještě dnes v Lužicích na Hodonínsku odtahovat vozidla poškozená čtvrtečními bouřkami. ČTK to řekl policejní mluvčí Pavel Šváb. Vraky skončí u nádraží. Obec potřebuje uvolnit místo v ulicích, aby tam mohla pracovat těžká technika u zničených domů. Některá auta před domy či na ulicích by překážela.