„Probudila jsem se bez nohou a prstů.“ Terezu (26) napadl „zabiják“ dětí a teenagerů

1080p720p360p
Autor: Andrea Ulagová - 
25. 4. 2019
05:02

Tereza (26) si až do loňského roku aktivně užívala života, jezdila závodně na kole, ráda malovala a hrála na klavír. Vše se změnilo v den, kdy se ráno probudila a cítila se malátná, měla na těle fialové fleky a přestávala cítit nohy. Lékaři netušili, co se děje, teprve později zjistili, že se jedná o meningokokovou meningitidu. Tereza byla uvedena do umělého spánku a rodičům bylo řečeno, že má pouze jedno procento naděje na přežití.

Invazivní meningokokové onemocnění se může u člověka rozvinout během několika hodin, následky si ale nese celý život. „Nástup nemoci je zrádný – začíná totiž nenápadně – stejně jako běžná viróza,“ jak upozorňuje MUDr. Hana Roháčová, primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce.

„Pokud v počáteční fázi nemoci navštívíte lékaře, ten zpravidla nic závažného neshledá, a to dokonce ani na krevním obrazu, a pošle vás tedy domů s běžnými doporučeními k léčení například kataru horních cest dýchacích, chřipky apod. Že se jedná o meningokoka, lze poznat většinou až když se objeví projevy na kůži, organismus už je zaplavený bakterií a pacientovi jde o život,“ dodává Roháčová.

Léčba pak probíhá antibiotiky, ale i přes její včasné zahájení, organismus boj s bakterií nemusí zvládnout. V loňském roce v Česku onemocnění postihlo 56 osob, tři lidé zemřeli, celosvětově postihuje kolem půl milionu lidí ročně.

Tereza: Probrala jsem se bez nohou

Ačkoliv měla Tereza velmi malou šanci, po třech nedělích se z umělého spánku probrala. „Nikdo vás ale nepřipraví na to, že se probudíte bez nohou, že vám amputují šest prstů na rukou a že vám nefungují ledviny a budete muset chodit několikrát týdně na dialýzu,“ popisuje Tereza chvíle po probuzení.

V nemocnici nakonec strávila dlouhé tři měsíce. Měla v uvozovkách štěstí. K trvalým následkům onemocnění patří nejčastěji selhání důležitých orgánů – například ledvin, hluchota, slepota, mozková obrna, epilepsie, neurologické poruchy, amputace částí těla – nejčastěji končetin z důvodu nekrózy, mentální retardace a další.

„Nemoc mi vzala opravdu hodně,“ přiznává Teraza. Předtím se věnovala závodně cyklistice, malovala, věnovala se grafice, hrála na klavír. Jak se se změnami vyrovnala? Podívejte se na její zpověď:

Video Tereza prodělala zákeřnou infekci 
1080p 720p 360p

Nejzákeřnější infekce

Invazivní meningokoková onemocnění patří mezi nejrychleji probíhající infekční nemoci. Původcem je bakterie Neisseria meningitidis, kterou se lze nakazit podobně jako chřipkou či rýmou – kapénkovou infekcí.

Pokud se onemocnění rozvine, postupuje velmi rychle a nejčastěji se projevuje jako zánět mozkových blan (meningitida), nebo otrava krve (sepse). I přes včasnou lékařskou péči mohou být následky závažné. 

Nejohroženější skupiny: malé děti a mladí dospělí

Vstupní branou meningokokové infekce je sliznice nosohltanu. Pokud ji bakterie překoná, může dojít k rozvoji nemoci. Zvýšené riziko tak představuje narušená sliznice – předchozím respiračním onemocněním, prašností, pobytem v zakouřeném prostředí a podobně.

Nakazit se může kdokoliv – nejohroženější skupinou ale jsou malé děti do čtyř let a dále pak dospívající a mladí dospělí. Ti navíc představují skupinu s nejvyšším výskytem bezpříznakových nosičů – tedy jedinců, kteří sice mají bakterii v sobě a mohou ji přenést na lidi ve svém okolí, u nich samotných ale k rozvoji meningokokového onemocnění nedochází.

Možnosti očkování nepodceňujte

V současnosti lze očkováním pokrýt nejčastěji se vyskytující séroskupiny meningokoka a to kombinací dvou vakcín: jedna je proti skupinám A, C, W a Y a druhá proti séroskupině B. Pro co nejširší ochranu se doporučuje kombinovat oba typy vakcín s tím, že očkování lze uskutečnit současně, nebo s odstupem minimálně 14 dnů.

Vhodné očkovací schéma a načasování vakcinace je dobré konzultovat s lékařem. Jak říká MUDr. Pavla Křížová, vedoucí Národní referenční laboratoře pro meningokokové nákazy Centra epidemiologie a mikrobiologie SZÚ: „Přestože u nás infekční meningokoková onemocnění nezpůsobují vysokou nemocnost, je prevence očkováním velmi žádoucí vzhledem k vysoké smrtnosti a vysokému procentu celoživotních devastujících následků, které změní život nejen přeživšího pacienta, ale i jeho rodiny.“ 

1080p 720p 360p
Další videa