Pediatři útočí na Facebook: Zakažte skupiny odpůrců očkování, zdraví dětí je přednější

20. 2. 2019
05:45

Facebook se ocitl pod palbou kritiky světových zdravotnických institucí, které vyzývají, aby sociální síť zakázala stále se rozrůstající skupiny odpůrců očkování. Světová zdravotnická organizace (WHO) navíc nedávno uvedla, že klesající proočkovanost po celém světě je jednou z největších zdravotních hrozeb. Zprávu přinesl portál The Guardian. Že je facebook jedním z důvodů klesající proočkovanosti, souhlasí i čeští lékaři, které Blesk Zprávy oslovily. Skupiny proti vakcínám navíc existují i v Česku.

Největší zahraniční skupina odpůrců očkování má 150 tisíc členů. Většinou se jedná o uzavřené skupiny, kde musí zájemce požádat o členství. Tím se dají lehce skrýt informace ve skupině, které by mohla sociální síť nebo jiní uživatelé vyhodnotit jako lživé.

Odborníci a hlavně pediatři nyní vyzývají Facebook, aby proti podobným skupinám zakročil a zabránil tak šíření dezinformací o očkování. Poukazují zejména na to, že proočkovanost proti nebezpečným nemocem, jako jsou např. spalničky, klesá. Pokles očkovaných navíc WHO zařadila mezi deset největších zdravotních hrozeb na světě.

Wendy Sue Swansonová, mluvčí Americké pediatrické společnosti, pro portál The Guardian uvedla: „Facebook by měl upřednostnit lidské zdraví před dezinformacemi a lživými tvrzeními.“

To si myslí i praktický lékař pro děti a dorost Daniel Dražan. „Nevím, do jaké míry je možné facebook cenzurovat. Myslím si, že právo dětí na zdraví by se mělo upřednostnit před právem na svobodu slova a hlavně před šířením lživých informací.“

Swansonová se kvůli tomu setkala se zástupci Facebooku. Odborníci se přimlouvají za to, že pokud nejdou podobné skupiny zrušit, měl by Facebook zpřísnit pravidla a odstraňovat lži, které škodí hlavně dětem.

Video Mnoho Čechů stále opomíjí očkování. - Veronika Šmídová, Aleš Brunclík
1080p 720p 360p

Expert: Facebook nenese žádnou odpovědnost

Že je facebook jedním z nejvýznamnějších důvodů klesající proočkovanosti v mnoha zemích světa, si myslí i expert na očkování Rastislav Maďar.

„Manipulace, polopravdy až hoaxy, tedy naprosté výmysly, se zde šíří jako lavina a jsou sdílené velkým počtem uživatelů. Nejsmutnější je, že se potom někteří rodiče na základě nesmyslů rozhodnou ignorovat odborný názor svého praktického lékaře a dají na nepodložený anonym na facebooku,“ řekl Blesk Zprávám Maďar a pokračuje: „Je to naprosto nepochopitelné. Lékař má za jejich dítě absolutní odpovědnost, ale anonym na sociální síti za jejich špatné rozhodnutí nenese odpovědnost žádnou.“

Zajímavé je, že generální ředitel a zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg a jeho žena aktivně podporují „léčení všech nemocí“, na výzkum, který zahrnuje i vývoj nových vakcín, věnovali tři miliardy dolarů. „Facebook se sice zabývá bojem proti dezinformacím, které způsobují škody „v reálném světě“, ale propagace odporu očkování není zatím považována za porušení obsahových pravidel,“ uvedl portál.

Facebook: Opatření chystáme

„Facebook se k tomu měl postavit už dávno, ale ono to zřejmě není tak jednoduché jako u jiných forem strašení. I tady se však zneužívá obava lidí o vlastní zdraví a zejména zdraví svých dětí. Tu vymyšlenou informaci si potom rodiče pamatují a bojí se toho tak, že je nepřesvědčí ani pediatr na základě své mnohaleté praxe,“ popisuje Rastislav Maďar.

Facebook minulý týden prosby lékařů zřejmě vyslyšel:Podnikli jsme určité kroky, abychom zamezili šíření dezinformací o očkování, ale víme, že musíme udělat více. Momentálně pracujeme s externími odborníky na změnách, které již brzy zveřejníme,“ sdělil zástupce největší sociální sítě.

Omezení obsahu, které by mohlo poškodit zdraví uživatelů, už v lednu oznámil i YouTube.

Video Neočkujete svoje děti? Ohrožujete tím vaše blízké. - Blesk TV
1080p 720p 480p 360p 240p

AHel ( 16. března 2019 20:55 )

V roce 1964 jsem dostala jako čtyřletá spalničky , ještě nebyla vakcína, maminka mi vyprávěla, že to byl horror, plakala jsem 3 dny, tělíčko samý bolák, velké horečky, blouznění, halucinace... dětská lékařka si nevěděla rady, mamka myslela, že to nepřežiji, můj brácha o necelé dva roky starší je měl také, bylo to o něco lepší,ale časem se zjistilo, že má poškozené ledviny a byl rok na Bulovce...nevím,co se řeší...je to jednoduché ... nechat se očkovat.

avitka ( 21. února 2019 08:56 )

... jak ubohé! ...

avitka ( 21. února 2019 08:17 )

Naučte se diskutovat slušně a civilizovaně, když už jste tak zkušená a moudrá... argumentovat se dá i slušnou formou...

liskabystrouska ( 20. února 2019 15:02 )

ja ockovana v 1956 ještě nebyla a spalnicky jsem prodělala malem jsem prisla o zrak ..tak co kecate

liskabystrouska ( 20. února 2019 14:59 )

v roce 1950 nebylo ockovani ještě proti spalnickam zavedeno nano je mi 69 let!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa