Újmy po očkování chce stát odškodňovat, na smrt ale zapomněl. Ombudsmanka: Nemorální

Autor: všm/čtk - 
7. února 2019
12:15

Ministerstvo zdravotnictví předloží brzy vládě zákon o odškodňování újmy způsobené povinným očkováním. V současné době není za případné negativní účinky odpovědný nikdo, stát se to po urgencích Ústavního soudu i ombudsmanky Anny Šabatové ale rozhodl změnit. Právě ochránkyně lidských práv ve čtvrtek upozornila, že původní návrh ale nepočítal s odškodněním rodičů v případě úmrtí jejich dítěte. „Ministerstvo s tím ve svém návrhu nepočítalo a plánovalo odškodňovat pouze újmu způsobenou očkované osobě,“ popsala s tím, že po kritice se resort rozhodl návrh přepracovat.

„Pokud si představíme extrémní situaci, kdy v důsledku povinného očkování dítě zemře, těžko bude někdo pochybovat o traumatu a újmě, kterou tím utrpí rodiče. Proto považuji za nespravedlivé a morálně neakceptovatelné, že zákon na tyto případy nemyslel a nepočítal pro ně ani s odškodněním, ani s náhradou nákladů pohřbu,“ uvedla ombudsmanka Anna Šabatová důvody, proč v rámci připomínkového řízení trvala na úpravě návrhu. K tomu nakonec skutečně dojde.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) potvrdil pro Lidové noviny, že nechá návrh zákona změnit a tvrdil, že o záměru neplatit odškodné v případě úmrtí nevěděl a zjistil to až z novin. „Pokud dítě v důsledku očkování zemře, tak náš záměr je, aby odškodnění poskytnuto bylo. Nebude to tak, že by smrt nebyla odškodňována. Na druhou stranu je třeba říci, že zatím neevidujeme žádný případ, kdy by někdo v důsledku očkování zemřel,“ řekl LN šéf resortu.

Podle ochránkyně práv mělo už dávno dojít k tomu, aby stát převzal odpovědnost za újmy způsobené povinným očkováním. „Vítám tedy, že k tomu konečně dochází,“ dodala Šabatová.

Odpovědnost za újmu zatím chybí

Po změně občanského zákoníku totiž není za újmu odpovědný nikdo. Do roku 2014 nesl odpovědnost očkující lékař, i když nemusel při vakcinaci nijak pochybit.

Stát by měl přijmout i určitou odpovědnost, pokud vyžaduje povinné očkování, za případnou škodu nebo újmu na zdraví těch dětí, kde zkrátka očkování újmu způsobí, což se v některých případech děje,“ uvedl ministr a dodal: „Myslím si, že se tak možná i trošku otupí určité hrany.“ Už dříve popsal, že by mělo jít o jednotky lidí ročně. Nárok se posoudí podle zdravotnické dokumentace, případně se vyjádří znalec.

Předložení podobného zákona slibovalo ministerstvo zdravotnictví už před třemi lety. Chtělo uzákonit zodpovědnost státu za poškození zdraví dětí povinným očkováním, jež nezpůsobí chyba lékaře či vadná vakcína. Slib souvisel s doporučením Nejvyššího soudu na základě případu dívky, která po očkování proti TBC měla těžký zánět kyčelního kloubu.

V Česku jsou děti povinně očkovány proti devíti nemocem, včetně nepovinných vakcín je to ročně milion dávek. Povinnost očkování a vysokou míru očkování dětí vysvětluje ministerstvo ochranou zdraví celé společnosti. Proti infekci jsou v případě proočkovanosti na hranici 95 procent chráněni i ti, kteří ze zdravotních důvodů očkováni být nemohou.

Očkování je výdobytek civilizace, věří lékařka

Roste přitom počet rodičů, kteří děti očkovat nenechávají nebo ho odkládají do vyššího věku, protože je považují za nebezpečné. Závažné nežádoucí účinky ale nejsou prokázány. Česká vakcinologická společnost upozornila na studii z USA, která na příkladu téměř 500 dětí zjišťovala, jestli aplikace většího počtu vakcín v průběhu prvních dvou let života dítěte neoslabuje imunitní systém dítěte a není příčinou zvýšeného rizika vzniku jiných infekčních nemocí. Výsledky ukázaly, že nemocné byly obě skupiny dětí srovnatelně.

Podle primářky infekční kliniky Nemocnice Na Bulovce Hany Roháčové je očkování obecně jedním z největších výdobytků civilizace. „Vyjádření rádoby odborníků, že nemusíme očkovat, protože ty nemoci v Česku nemáme, jsou naprosto iluzorní,“ řekla dříve na tiskové konferenci k infekčním nemocem. Díky vakcínám podle odhadů hygieniků nezemře ročně 500 dětí a dalších 150 000 neonemocní.

Rodičům, kteří děti očkovat odmítnou, hrozí pokuta až 10 tisíc korun. Neočkované děti také nepřijímají školky a školy v přírodě. Situací se zabývaly i soudy, několik kauz čeká i na rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Video Náměstek ministra: Došlápneme si na lékaře, kteří dávají falešná potvrzení o očkování - Blesk - David Vaníček, Bohuslav Štěpánek

Další videa
Články odjinud