Pondělí 2. října 2023
Svátek slaví Olívie, zítra Bohumil
Polojasno 24°C

Jana pracuje jako náhradní máma: Vypiplala jsem už pět miminek

Autor: Kristýna Beránková - 
8. dubna 2015
05:00

Pracovat s dětmi toužila vždy... A zdravotní sestře Janě Toušové (38) z Prahy se její sen splnil. Stala se dočasnou pěstounkou a společně s celou svou rodinou pečuje o opuštěná miminka.

Opuštěné čerstvě narozené miminko, jemuž osud hned na začátku rozdal špatné karty, skončí v kojeneckém ústavu. Tam je o něj sice dobře postaráno, má postýlku, dostává umělé mateřské mléko, starají se o něj sestřičky, lékaři… Chybí mu však láska a individuální péče. Pokud má ale štěstí, dostane se třeba k takzvaným dočasným pěstounům. Třeba do rodinného domku k Toušovým v pražských Čakovicích, kde má kromě náhradní maminky i tatínka, sestru a bratra.

„Drtivá většina dětí není biologickým rodičům odebrána. Jde o miminka, která matky jednoduše nechají v porodnici. Často doslova utečou,“ říká Jana Toušová. Děti proto nejsou »právně volné« a nemohou jít do adopce. Dokud se situace nevyřeší, zůstává kojenec v péči dočasných pěstounů. Může jít o týdny, ale i měsíce.

„Nejčastější otázkou je: Jak se můžeme dítěte po té době, kterou s námi stráví, vzdát? Takhle já to ale vůbec nevnímám. Proces předávání miminka adoptivním rodičům je radost. Vy víte, že se těší. Že jsou na miminko připravení a že prcek bude mít konečně svou rodinu,“ popisuje pěstounka své pocity.

Mimčo dostane i minulost

Miminku na cestu do nové rodiny Jana vždy vytvoří fotoknihu i s informacemi, kdy se poprvé usmálo či kdy zvedlo hlavičku. U Toušových zatím našlo přechodný domov pět opuštěných dětí. Tři z nich už mají nové adoptivní rodiče, jedno si vzala babička. Poslední chlapeček na rozuzlení, co se s ním stane, stále ještě čeká.

„Nemůžu říct, že bych měla některé raději. Jsou ale děti, jejichž potřeby pochopíte hned, a pak ty, u nichž to trvá delší dobu,“ tvrdí Jana Toušová. Nejnáročnější to prý bylo s holčičkou, jejíž matka byla závislá na drogách. I miminko pak trpělo abstinenčními příznaky.

Můžete pomoci i vy!

Znáte někoho, kdo by byl výborným pěstounem? Nebo sami uvažujete o přijetí dítěte do pěstounské péče? Informace najdete na stránkách www.hledamerodice.cz nebo vám poradí na bezplatné telefonní infolince 800 888 245.

Kdo se může stát dočasným pěstounem

Pěstouni na přechodnou dobu musí chápat, že jde o pomoc dítěti, nikoliv o naplnění vlastních rodičovských potřeb. Proto je podmínkou, aby měli vlastní děti, a to už ve školním věku. Zdravotnické ani pedagogické vzdělání není třeba. Pěstouny se však nemůžou stát dlouhodobě nezaměstnaní, kteří by si tak řešili svou finanční situaci.

Odměna 20 000 Kč měsíčně, ale…

Lidé často pěstounům vyčítají, že dostávají odměnu, která činí 20 000 korun měsíčně hrubého, tedy přibližně 15 000 čistého, i když žádné dítě nemají. „U nás trvaly pauzy mezi přijatými dětmi vždy zhruba 14 dní. Během nich jsme ale jezdili navštěvovat dítě, které jsme předali adoptivním rodičům,“ vysvětluje pěstounka. „Občas se setkáváme i s názorem, že se budou děti odebírat z rodin, aby měli pěstouni práci. To je nesmysl. Nejsme ničí zaměstnanci, pokud by někdy nastala ta nepravděpodobná situace, že by nebyly žádné děti v nouzi, stačí nás vyřadit z evidence. Nemáme nárok ani na odstupné,“ krčí Jana rameny.

V ústavní péči vyrůstá v Česku kolem 8 000 dětí. Tedy situace, že budou děti odebírány z rodin jen proto, aby měli pěstouni práci, je dost nepravděpodobná.

prahabrnoptcice ( 13. dubna 2015 20:40 )

 Vypiplala???Haha tak to teda opravdu ne myslím ze děti v kojenaku jsou na tom lip aspoň se dostanou k rodičům daleko dřív než od pestounu

lucieg1 ( 9. dubna 2015 22:03 )

By mě dosta zajímalo kolik takových dětí máte doma vy, že víte že je to tak výhodné. A je vidět že o NRP toho víte pramálo. Na Kraji jste schvalovaný od začátku buť jako pěstoun nebo jako člověk který chce adopci. Díky za každé miminko které nemusí do kojeňáku.

mak ( 8. dubna 2015 10:47 )

mak ( 8. dubna 2015 10:46 )

tisrex ( 8. dubna 2015 10:22 )

 Jak tu všichni resite prachy co pestouni na dočasnou dobu dostávají je hnus. Víte vůbec kolik takové malé dítě stojí?? Že to je úvazek na 24h denně a pestounka nesmí tím pádem mít zaměstnání?? Ano klasický pestoun dostane 8 000 kč, ale může pracovat a je to jako by měl téměř vlastní. Tito docasni pestouni mají malé miminka, kterým musí koupit léky, umělou výživu, plenky, oblečení, hračky a další věci.... Jak se v článku píše často jsou to závislé dětičky, co trpí abstaky...do adopce takové dítě asi jít ani nemůže, kdy by si s tím nezkuseni rodiče neporadili....fakt se zkuste zamyslet než tu začněte nadávat naučené fráze.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud