Lucie Gregorová Pavlasová (34) s manželem Benediktem (44) jsou pěstouny. Neokázalí a pokorní. Pečují o sestřičky, o které se jejich biologická máma neuměla postarat. „Myslíme, že každé dítě si zaslouží ty svoje dospělé. A když jimi nejsou biologičtí rodiče, tak aspoň náhradní,“ říká Benedikt Gregor. „Tak nějak nám to celé ze života vyplynulo,“ dodává jeho paní.

Pak už bylo třeba podat žádost, absolvovat pohovory u psychologa, prověrku u sociálních úřadů a kurz pro pěstouny. Bezdětní informatik a účetní prošli školením se ctí. A zhruba rok od podání žádosti si přivezli z dětského domova Ornelku (6) a o měsíc později Klaudinku (3).

„Doteď si vzpomínám, jak jí zářily velké oči. Pak už to šlo raz dva. Zakrátko si Orny vezla kufr a stěhovala se z dětského domova k nám,“ vzpomíná paní Gregorová. S Klaudinkou k nim prý domů přišlo sluníčko. „I přes zdravotní problémy ji málokdy opustí dobrá nálada. S Ornelkou je tu zase fantazie, kreativita a hudba,“ vypráví. Orny ráda, dobře a bez přestání zpívá. Začala proto chodit do hudebního kroužku Kantilény. Své pěstouny také naučila nosit veselé pruhované a puntíkované svršky.

V září starší holčička nastupuje do školy. „Hrozně to letí,“ směje se Benedikt. Lítají po divadlech, jezdí na výlety. Paní Lucie pěstuje orchideje, součástí domácnosti jsou i dva velcí hafani.

Matce vůbec nebrání

Manželé Gregorovi mají statut pěstounů. Vědí, že biologická matka může kdykoliv o své dcerky požádat. K holčičkám se přesto chovají jako skuteční táta s mámou. Bez výhrad a absolutně. A holky jim lásku oplácejí. Pěstounská rodina je v kontaktu se sociálními pracovníky, lékaři, psychologem, ale i biologickou matkou. Pěstouni případným stykům svěřených holčiček s mámou nijak nebrání, naopak.

Můžete pomoci i vy!

Znáte někoho, kdo by byl výborným pěstounem? Nebo sami uvažujete o přijetí dítěte do pěstounské péče? Potřebné informace najdete na stránkách www.hledamerodice.cz nebo vám poradí na bezplatné infolince 800 888 245.

Fotogalerie
5 fotografií