Izrael zesílil údery na jihu Pásma Gazy. Chystá několikaměsíční „likvidační“ operace?
Aktualizováno -
2. ledna 2024
•
12:00
Autor:
ČTK, simao, vja -
7. října 2023
•
06:54
Sdílej:
Izraelská letadla a tanky v noci na úterý 2. ledna zintenzivnily údery v jižní části Pásma Gazy poté, co Izrael oznámil, že plánuje stáhnout část svých vojáků. Izrael tvrdí, že válka v Pásmu Gazy bude trvat ještě řadu měsíců. Tel Aviv však naznačil novou fázi ofenzívy, když v pondělí jeden z izraelských představitelů uvedl, že armáda tento měsíc stáhne své síly uvnitř Gazy a přejde na několikaměsíční fázi lokálnějších „likvidačních“ operací.
Palestinští teroristé z Hamásu zahájili v sobotu 7. října 2023 ráno mohutný útok z Pásma Gazy. Vypálili tisíce raket a zároveň do Izraele vyslali komanda, která vraždila a unášela zpět do Gazy rukojmí. Až 240 lidí teroristé unesli.
Izraelská armáda i premiér Netanjahu uvedli, že je Izrael ve válečném stavu, a slíbili, že se bude bránit. „Občané Izraele, jsme ve válce,“ vzkázal Netanjahu. „A vyhrajeme,“ slíbil.
Na 364 těl zabitých mladých lidí za sebou teroristé nechali poblíž kibucu Re’im na tanečním festivalu. Čtěte ZDE
Izraelská armáda zahájila již v sobotu 7. října 2023 odvetné a tvrdé letecké údery v Pásmu Gazy. Začal hon na teroristy z Hamásu.
I po novém roce 2. ledna 2024 dál probíhaly údery Izraele na Pásmo Gazy. Dění kolem války Izraele s Hamásem jsme sledovali na Blesk.cz online.
Snížení počtu izraelských vojáků zapojených do ofenzivy, kterou Izrael v palestinském Pásmu Gazy vede proti radikálnímu hnutí Hamás, podle USA signalizuje postupný přechod k operacím nižší intenzity na severu enklávy. Izraelská armáda mezitím oznámila, že v noci na dnešek podnikla vzdušné údery v Sýrii v reakci na útoky na severní Izrael.
Schéma „likvidačních“ operací
Izrael tvrdí, že válka v Pásmu Gazy, která podle Reuters proměnila velkou část území s 2,3 milionu obyvatel v trosky a způsobila tam humanitární katastrofu, bude trvat ještě řadu měsíců. Tel Aviv však naznačil novou fázi ofenzívy, když v pondělí jeden z izraelských představitelů uvedl, že armáda tento měsíc stáhne své síly uvnitř Gazy a přejde na několikaměsíční fázi lokálnějších „likvidačních“ operací.
Snížení počtu vojáků by mělo některým záložníkům umožnit vrátit se do civilního života, podpořit válkou zasaženou izraelskou ekonomiku a uvolnit jednotky pro případ širšího konfliktu na severu země s libanonským Hizballáhem.
Video Izraelská protiofenziva v Gaze: Mezi vojáky přijel premiér Netanjahu. - Reuters
Video se připravuje ...
Západ naléhá na nižší intenzitu bojů
Washington naléhá na Izrael, aby snížil intenzitu svých vojenských operací uprostřed mezinárodních výzev k příměří kvůli narůstajícímu počtu civilních obětí.
Obyvatelé Pásma Gazy však uvedli, že izraelská letadla a tanky v noci na dnešek zesílily bombardování východních a severních oblastí Chán Júnisu na jihu tohoto palestinského území.
Palestinské zdravotnické úřady v Gaze ovládané Hamásem dnes uvedly, že si izraelská operace v Pásmu Gazy vyžádala životy 22 185 Palestinců a dalších 57 035 při ní bylo zraněno.
Jen za poslední den bylo podle téhož zdroje při izraelských úderech v Pásmu Gazy zabito 207 Palestinců a 338 jich bylo zraněno.
Konflikt se Sýrií
Izraelská armáda oznámila, že v noci na úterý 2. ledna podnikla vzdušné údery v reakci na raketovou palbu zaměřenou na severní Izrael. Terčem izraelských úderů byla podle prohlášení syrská vojenská infrastruktura. Bližší podrobnosti k místu úderu armáda nesdělila.
Syrská armáda uvedla v prohlášení, že izraelský letecký útok, který dnes časně ráno přišel ze směru od Golanských výšin a byl zaměřen na pozice na předměstí Damašku, způsobil určité materiální škody. Od 7. října Izrael vystupňoval své údery na Íránem podporované milice v Sýrii a zasáhl také syrskou armádní protivzdušnou obranu a některé syrské síly.
Seznam pro repatriace z Izraele je uzavřen, oznámil mluvčí ministerstva zahraničních věcí. Dnes se na poslední chvíli přihlásilo 10 osob, které vládními letouny ještě odletí. „Ambasáda opakovaně upozorňovala zájemce, že buď odletí dnes, nebo už na vlastní náklady,“ dodal Drake.
16:57
12. 10. 2023
Německý kancléř Olaf Scholz dnes v Berlíně jednal s katarským emírem Tamimem bin Hamadem Sáním o rukojmích, které ozbrojenci z palestinského hnutí Hamás o víkendu odvlekli z Izraele do Pásma Gazy. Oznámil to kancléřův mluvčí Steffen Hebestreit.
Scholz emírovi řekl, že Německo stojí pevně na straně Izraele a že Izrael má právo se bránit. „Dalším důležitým tématem rozhovoru byl osud rukojmích unesených Hamásem, mezi kterými byli i němečtí občané,“ řekl Hebestreit o kancléřově jednání s emírem.
16:41
12. 10. 2023
Ministři obrany NATO důrazně odsoudili útoky Hamásu a vyzvali k okamžitému propuštění všech rukojmí, uvedl po skončení jednání šéf Aliance.
16:39
12. 10. 2023
Politoložka Irena Kalhousová prostřednictvím svého účtu na sociální síti X přiblížila, jak se bojovníkům Hamásu podařilo v sobotu proniknout z Pásma Gazy na izraelské území.
„První útok Hamásu se soustředil na vojenskou základnu blízko hranic, kde byl soustředěn velký počet důstojníků, kteří přišli o život, nebo byli uneseni do Gazy. Zbytek armády tak po dlouhou dobu neměl informace o rozsahu invaze Hamásu. I proto trvalo tak dlouho, než dorazily posily,“ popsala.
Vzápětí poté drony Hamásu zničily elektronické "oči a uši" chránící hranici Gazy - kamery, pozorovací věže, antény zajišťující komunikaci , a taky na dálku řízené kulomety. Tím izraelská armáda ztratila možnost vidět, co přesně se děje a o jak velkou invazi Hamásu a dalších jde.
Zříkáme se násilí a odsuzujeme zabíjení civilistů, cestou k dosažení národních cílů je diplomacie, řekl prezident PalestinyAbbás podle Reuters.
16:06
12. 10. 2023
Prezident Pavel by měl příští rok v lednu navštívit Izrael, řekla Blesk.cz velvyslankyně Kuchyňová Šmigolová. Poslanecké návštěvy byly zrušeny.
15:51
12. 10. 2023
Polsku kvůli konfliktu mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás hrozí mohutná migrační vlna. Dnes, tři dny před parlamentními volbami a referendem, které se bude týkat i migrace, to uvedl polský premiér Mateusz Morawiecki.
„Válka na Blízkém východě, velká migrační krize znamená obrovské nebezpečí, obrovské ohrožení pro všechny Poláky,“ cituje Morawieckého portál WP.pl. „V těch migračních vlnách, které nám hrozí, budou muslimští bojovníci, teroristé, tomu se nedá vyhnout. Jsou to statisíce mladých mužů, kteří se vydají na cestu do Evropy,“ dodal.
15:48
12. 10. 2023
Izraelské armádě se nepodařilo ochránit občany před ozbrojenci palestinského Hamásu, připustil náčelník generálního štábu izraelských obranných sil Herci Halevi. Dnes to řekl v prvním veřejném projevu od sobotního útoku palestinských ozbrojenců z Pásma Gazy na jižní Izrael.
„Izraelské obranné síly zodpovídají za bezpečnost této země a jejích občanů. A v sobotu ráno v oblasti kolem Pásma Gazy jsme to nezvládli. Poučíme se, budeme to vyšetřovat, ale teď je čas na válku,“ citoval Haleviho server The Times of Israel.
Podle listu Haarec Halevi také poznamenal, že vládci Gazy budou čelit tvrdým důsledkům a jejich vláda bude zlikvidována. „Ti, kteří tam zůstanou, by měli vědět, že takové akce se proti Izraeli nepodnikají. Bude to trvat a vyžaduje to trpělivost,“ uvedl.
Live update: IDF chief Halevi admits military failed to prevent Hamas attack, vows to investigate https://t.co/pEe18uS4NG
Z vojenského letiště v pražských Kbelích vyrazil po 15:30 pátý repatriační letoun pro Čechy v Izraeli. Na cestě už je od dopoledne také letoun CASA.
15:43
12. 10. 2023
Somálští občané města Mogadišu vyjadřují prostřednictvím vlajek podporu Palestině.
15:33
12. 10. 2023
Fotbalový stadion ve Wembley nebude navzdory výzvám řady britských politiků při nadcházejících zápasech anglické reprezentace nasvícen v národních barvách Izraele. Anglická fotbalová asociace dnes oznámila, že pro páteční přípravný duel s Austrálií a úterní zápas kvalifikace mistrovství Evropy s Itálií budou povoleny jen dresy a vlajky zúčastněných zemí.
Podle pozorovatelů chce FA neutrálním postojem ke konfliktu zohlednit i názor těch, kteří by rádi připomněli i zabité palestinské civilisty. Při pátečním utkání s Austrálií budou mít hráči obou mužstev černé pásky a před výkopem se bude držet minuta ticha.
15:31
12. 10. 2023
Podporu i psychologickou pomoc nabídla Univerzita Palackého v Olomouci izraelským studentům kvůli válečnému konfliktu v jejich zemi vyvolaném teroristickými útoky. Na UP studuje téměř devět desítek Izraelců, převážná většina z nich je na lékařské fakultě. Někteří z nich již obdrželi povolávací rozkaz. Studentům, ale i izraelským rodinám pomáhá také Židovská obec Olomouc.
15:28
12. 10. 2023
Vím, že Váš nevlastní otec přežil holokaust, jeho práce mě hluboce ovlivnila, řekl Blinkenovi prezident Izraele Herzog, jenž zároveň poděkoval za americkou pomoc.
15:26
12. 10. 2023
Přesun českého velvyslanectví v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma chce premiér Fiala provést v řádu měsíců. Má to za důležitý symbolický krok.
15:19
12. 10. 2023
Izraelské ostřelování a nálety si podle nové statistiky palestinského ministerstva zdravotnictví celkem vyžádaly 1417 obětí a 6268 zraněných.
The death toll in the Gaza Strip has risen to 1,417
As a result of Israeli strikes on the #Gaza Strip killed 1417 people, more than 6.2 thousand were injured, reported in the Ministry of Health of #Palestine.
Izraelské obranné síly shazují nad městem Beit Lahia v Pásmu Gazy letáky vyzývající lidi, aby opustili své domovy a odešli do krytů.
„S ohledem na svou bezpečnost musíte okamžitě opustit své domovy a odebrat se do krytů. Izraelské obranné síly nemají zájem ublížit vám nebo členům vaší rodiny. Kdokoli, kdo se bude nacházet v blízkosti teroristů Hamásu nebo teroristických cílů, vystaví své životy nebezpečí,“ píše se na letáku.
The IDF drops leaflets over Beit Lahia in the Gaza Strip calling on people to leave their homes and go to shelters
"For your safety, you must leave your homes immediately and go to shelters. The IDF is not interested in harming you or your family members. Anyone who is near… pic.twitter.com/zmFCaU3fkd
Americký ministr zahraničí Antony Blinken potvrdil, že počet amerických občanů zabitých Hamásem se vyšplhal na 25. Zároveň uvedl, že na zahraniční cestu do Izraele přijel nejen jako zástupce amerických úřadů, ale také jako Žid.
BREAKING:
Blinken confirms that the number of American citizens killed by Hamas has increased to 25
Izrael dnes podle syrských provládních médií podnikl vzdušné údery na letiště v syrské metropoli Damašku a v severosyrském Halabu (Aleppu). Při útocích byly podle syrských médií poškozeny ranveje obou letišť. Oběti hlášeny nebyly.
Izrael většinou podobná obvinění nekomentuje, v minulosti ale uvedl, že v Sýrii cílí na Íránem podporované milice. Zároveň se jedná o první podobný nálet v Sýrii od soboty, kdy palestinské hnutí Hamás podniklo krvavý útok na Izrael z Pásma Gazy, píše AP.
14:01
12. 10. 2023
Palestinci se vypořádávají s následky izraelského náletu v uprchlickém táboře Rafah na jihu Pásma Gazy.
13:54
12. 10. 2023
Na vojenském letišti v pražských Kbelích dnes kolem 13:50 přistálo další letadlo s evakuovanými českými občany z Izraele. Na palubě jich je zhruba 40.
13:26
12. 10. 2023
S Hamásem se musí zacházet jako s Islámským státem, řekl Netanjahu na tiskové konferenci s Blinkenem. Podle amerického ministra zahraničí budou USA vždy stát po boku Izraele. „Stejně jako byl rozdrcen ISIS (Islámský stát v Iráku a Sýrii) , bude rozdrcen i Hamás,“ uvedl ministerský předseda.
Genocida prováděná Izraelem v Palestině s pomocí USA by neměla zůstat bez patřičné mezinárodní odezvy.
Uživatel_5354308
(
15. ledna 2024 16:27
)
Jasně, že je to tak. A kdo seje vítr, ten sklízí bouři.
Uživatel_5354308
(
15. ledna 2024 16:21
)
Že by Češi vyrazili do Sovětského svazu povraždit a umučit cca 1500 civilistů, usekávat dětem hlavy, svázané je zaživa upálit, znásilňovat dívky, přitom jim odřezávat prsa a pak je zastřelit, mučit lidi, unášet rukojmí, neboť přece Izrael propustil víc než 1000 vrahounů za jediného vojáka. Vzpamatujte se. Pokud si v Gaze zvolili Hamás jako vládu, dovolili jim, aby se schovávali pod školami, nemocnicemi a využívali lidi jao lidské štíty a nadšeně jásali po tomto barbarském útoku, kdy se radovali z vraždění izraelských civilistů, tak jsou odpovědni za odplatu Izraele. Samozřejmě očekávali, že si to Izrael nenechá líbit, záměrně byli neuvěřitelně brutální, protože chtěli tvrdou odvetu Izraele, aby pak mohli ječet, jak je Izrael utlačuje a aby se za ně postavili všichni b..ci na světě.
Jindřich Lacina
(
30. prosince 2023 11:50
)
je zajímavé že u počtu zavražděných palestinců se vždy uvádí, že počet je "dle jejich nepotvrzených zdrojů" ?! V podstatě implikuje se že palestinci snad o tomto lžou...Podotýkám v době kdy každý má mobil s kamerou, kdy se provádí satelitní snímování a počet zavražděných je nejistý ? 😨 V porovnání s tím počet zavražedných židů ve 2.sv.válce je "naprosto jistý" nebylo jich 4,5 milionu, ani 5,5 milionu, prostě jednou je "svatý židovský kánon" o zavraždění 5 milionů...a pokud si o tom dovolíš pochybovat....prijali jsme židovskou legislativu a ta tě za tzv."zpochybňování genocidia" zavře do basy 😕
Genocida prováděná Izraelem v Palestině s pomocí USA by neměla zůstat bez patřičné mezinárodní odezvy.