Pátek 12. dubna 2024
Svátek slaví Julius, zítra Aleš
Polojasno 19°C

Češka Veronika, kterou unesli v Bělorusku: Lukašenko je psychopat, brutalita mě vyděsila

Autor: Darina Jíchová - 
17. srpna 2020
05:30

Češka Veronika Kiruščanka, která s manželem Bělorusem 3 a půl roku žila nedaleko Minsku, pro Blesk Zprávy popsala, jak vnímá současnou situaci v Bělorusku. Sama se stala obětí represí, které probíhaly v době před prezidentskými volbami. V červnu byla unesena a odvlečena na ministerstvo vnitra, kde ji drželi 4 hodiny. Domnívá, že byla propuštěna na svobodu jen proto, že běloruské úřady nenašly žádné legální důvody, proč by ji mohly zadržet. Výsledky voleb považuje za jasně zfalšované a vypuknutí protestů za logické. Na demonstrace z počátku, hlavně kvůli brutalitě ozbrojených složek, hleděla trochu se strachem, nyní s nadějí. Zdůraznila, že Bělorusové jsou jako národ velmi mírní a klidní, až „nepolitičtí“. „Už před volbami chtěli, aby jejich hlas byl vyslyšen. To chtějí i teď. Chtějí dosáhnout vyhlášení nových, legitimních a hlavně čestných voleb,“ tvrdí Kiruščanka.

Přestože Kiruščanka i s manželem přesídlili do České republiky, Bělorusko pravidelně navštěvují. Letos v červnu je tam zavedla smutná událost, vyrazili na pohřeb. Už tak náročný pobyt jim znepříjemnil její únos. Kiruščanka popsala i jakou mělo její zadržení dohru. Po jejím únosu, jak sama zkušenost nazývá, její manžel kontaktoval české velvyslanectví v Minsku, kam si ji pozvali, aby konzulovi potvrdila, co se skutečně stalo. České velvyslanectví svým běloruským protějškům zaslalo oficiální nótu se žádostí o vysvětlení.

„Drželi mě čtyři hodiny, ale ostatní tam byli celou noc, někteří dostali až 2 týdny vězení. Pomohlo, že jsem Češka,“ domnívá se Kiruščanka. Zároveň dodala, že ji české ministerstvo zahraničí kontaktuje, až bude mít odpověď od běloruských úřadů. Zatím ale žádná reakce nepřišla, což je vzhledem k současnému dění podle ní pochopitelné.

Video  "Katastrofa." Babiše děsí dění v Bělorusku, kam za totáče vozil čpavek  - Facebook - A. Babiš
Video se připravuje ...

Češka: Bělorusové chtěli a chtějí čestné volby

„Bělorusové očekávali, že Lukašenko volby znovu zmanipuluje,“ řekla Češka o výsledku prezidentských voleb, podle kterých jasně vyhrál a už po šesté obhájil svůj post Alexandr Lukašenko. Podle ústřední volební komise současný prezident získal 80,08 procent hlasů, jeho oponentka Svjatlana Cichanouská 10,9 procent. Tento výsledek neodpovídá exit pollům vypracovaný v Bělorusku, ani těm zahraničním, podle nichž volby vyhrála Cichanouská. „Mnozí ji považují za svou prezidentku,“ okomentovala Kiruščanka.

„My chceme čestné volby,“ to je podle Češky hlavní heslo nynějších demonstrací i protestů, které probíhaly před volbami. Navzdory represím, zatýkání, zastrašování a brutalitě ze strany státního aparátu a ozbrojených složek Kiruščanka uvedla, že Bělorusové nechtějí žádný násilný převrat, všechny protesty jsou a byly podle ní mírové. Kiruščanka popsala, že už v červnu bylo v Bělorusku výrazně cítit, že to lidé, pokud prezident zfalšuje výsledky voleb, „nenechají jen tak“.

Lukašenko „otočil“

„Nejsem sice politolog, ale dovolím si to zanalyzovat. Lukašenko nemá podporu jen ozbrojených složek, ale v celé státní sféře, mezi úředníky, kteří jsou na něm závislí, a ti mu můžou zlomit vaz,“ říká Češka.

Po brutalitách na protestech a hlavně po úmrtí mladého demonstranta Aljaksandera Tarajkovského, na jehož pohřbu se v sobotu v Minsku sešly tisíce lidí, Lukašenko „otočil“.

Volby v Bělorusku: Lukašenko u volební urny, (9.08.2020). Volby v Bělorusku: Lukašenko u volební urny, (9.08.2020). | Reuters

„Hraje hodného policajta, říká, že nevěděl, že tam policie někoho bije, slibuje, že to vyšetří a že je potrestá. Chce si lidi usmířit, ukolébat je,“ vysvětlila Kiruščanka. „Objevují se fotky, jak se demonstranti objímají s příslušníky ozbrojených složek, ale já tomu nevěřím, nevěřím, že by tak rychle obrátili po těch brutalitách, kterých jsme byli svědky,“ řekla. Podle ní je možné, že Lukašenko ozbrojeným složkám přikázal, aby „zmírnily“ své zásahy proti protestujícím.

Připustila, že by na to Bělorusové skutečně „mohli slyšet“, i to že Lukašenko zřejmě hraje o čas. „Je to taktika, jak je unavit. Ta energie lidem nevydrží věčně,“ vypověděla Češka, která je rovněž v úzkém kontaktu s rodinou a známými, které v Bělorusku má. „Neznám nikoho, kdo by se protestů nezúčastnil,“ popsala, že lidé chodí protestovat v bílém s kyticemi v rukou, vyjadřují si solidaritu.

Demonstruje se všude

„Chtějí vyjádřit svůj názor, dosáhnout nových voleb, dávají najevo, že Lukašenko je nelegitimní prezident,“ řekla Kiruščanka. Protestuje se podle ní i v těch nejmenších vesnicích, kde to vypadá, že „chcípl pes“. „To svědčí o závažnosti situace,“ podotkla Češka. Dodala, že na počátku týdne se obávala, že by brutalita ozbrojených složek mohla vyděsit protestující Bělorusy. „Mně samotné to vhánělo slzy do očí,“ teď už se ale nebojí.

Velmi aktivní je podle ní i běloruská komunita v Česku, kterou nastalá situace velmi stmelila. Dodala, že minulý týden během voleb byla s manželem v Praze na běloruském velvyslanectví, kde probíhal exit poll. „Jen asi 2 a půl procenta bylo pro Lukašenka, zbytek jasně volil Cichanouskou,“ což koresponduje i s dalšími průzkumy.

Hlavní protikandidátkou běloruského prezidenta Lukašenka je Svjatlana Cichanouská. Hlavní protikandidátkou běloruského prezidenta Lukašenka je Svjatlana Cichanouská. | Reuters

Podle Bělorusů prezident začíná bláznit

Kiruščanka pro Blesk Zprávy zhodnotila i Lukašenkův sobotní hovor s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle státní tiskové agentury Belta Lukašenko uvedl, že Putin Bělorusku poskytne pomoc se zajištěním bezpečnosti, pokud by o tom země požádala. Nicméně Kiruščanka s odkazem na zdroje svých známých z Běloruska tvrdí, že Lukašenko se nechal slyšet, že „nechce žádný zásah ze zahraničí, že chce svoje problémy vyřešit sám v Bělorusku“.

„Mí běloruští známí si myslí, že už je na pokraji nějakého nervového zhroucení, že už začíná bláznit, a teď podle mě vidí už nepřátele úplně ve všech,“ domnívá se Češka. „A samozřejmě pokud máte za prezidenta psychopata, který je navíc ještě diktátor, nevím, jak tahle nepřehledná situace může skončit,“ povzdechla si Kiruščanka.

„Doufám, že Lukašensko bude donucen k opakování voleb – legitimních, transparentních a čestných, pod dohledem zahraničních pozorovatelů,“ tohle není podle Kiruščanky jen její přání a touha většiny Bělorusů, ale také úkol evropského společenství a světa vůbec.

Video  Bělorusové se snaží šířit videa, která ukazují krutost policejních zásahů. Brání jim v tom ale problémy s internetovým připojením a cenzura. (14. 8. 2020)  - Nexta
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

mibao ( 18. srpna 2020 11:03 )

petrolinda. Chcel som písať tak ako ty, ale keď som si prečítal to čo si ty napísal tak odstupujem od písania, lebo presne to čo ty píšeš by bolo len duplovanou formou vyjadrenia toho istého. Presne tak to je v jednom aj druhom článku, príspevku. Nemám čo dodať.To čo sa im podáva, to isté sa podávalo aj u nás, je to špina zabalená do pozlátka.

horaIysa ( 17. srpna 2020 23:22 )

Tvůj táta byl především naivní hlupák.

horaIysa ( 17. srpna 2020 23:20 )

Myslíš vás, líné vši, co byli zvyklí socialisticky pracovat a kapitalisticky žít? Tak to doufám, že jo.

horaIysa ( 17. srpna 2020 23:17 )

Ketllere zalez do zadku Babišovi, který vás přesně dle očekávání poslal do hayzlu. Už nemáš ano koule na to, hlásit se ke svýmu nicku, *** bolševiku?

horaIysa ( 17. srpna 2020 23:13 )

Jdi s tou propagandou do prrrdddeele debiIe.

Zobrazit celou diskusi