Pátek 1. prosince 2023
Svátek slaví Iva, zítra Blanka
Zataženo, sněžení 0°C

Až 200 tisíc lidí na protestu v Bělorusku. A Lukašenko nařkl NATO z chystání tanků

Aktualizováno -
16. srpna 2020
22:29
Autor: ČTK, simao - 
16. srpna 2020
15:48

Až 200 tisíc protivládních demonstrantů s bílo-červenými vlajkami zaplavilo centrum Minsku. Opoziční ruský server Novaja gazeta píše, že podle odhadu portálu Tut.by je na místě 60.000 lidí. Protestující na rozsáhlé demonstraci skandují požadavky změn, demisi současného prezidenta Alexandra Lukašenka a propuštění zadržených lidí. Protestní akce se souběžně s tím konají i v dalších běloruských městech.

Demonstranti v Minsku zcela zaplnili prostranství u 45metrového obelisku, který připomíná hrdinství obyvatel města za nacistické okupace, na místo ale proudí stále další lidé a shromažďují se v přilehlých ulicích. Příslušníci policejních jednotek se z místa stáhli, informuje agentura TASS.

Na protivládní demonstraci v Grodnu na západě země se pak sešly tisíce lidí, píše Novaja gazeta. Poklidné protestní akce se konají také v Gomelu, Brestu, Mogilevu, Bobrujsku, Vitebsku a řadě dalších měst.

V Gomelu se dnes stovky lidí přišly rozloučit s Aljaksandrem Vichorem, který byl zatčen v neděli v souvislosti s protesty proti falšování volebních výsledků a nedlouho poté zemřel v nemocnici.

Minsk: Obří protest

V hlavním městě se po několika hodinách dav vydal do ulic města a zaplnil třídu Nezávislosti. Lidé se na chvíli zastavili před budovou běloruské státní bezpečnosti KGB. Demonstranti tam mávali vlajkami a transparenty a křičeli „Lukašenko do policejního antonu!“

Shromáždění bylo po celou dobu pokojné, jeden z účastníků protestu však varoval, že se to může změnit, pokud protestující nedostanou to, co chtějí. „Všichni chceme, aby Lukašenko odstoupil. Nyní ho ještě žádáme, ale to se nám brzy zprotiví,“ řekl 31letý muž.

K protestujícím se dnes podle AFP přidali také zástupci místních elit, například novináři veřejnoprávní televize, kteří většinou drží vládní linii, vědci, či podnikatelé. Na místě se také objevil bývalý ministr kultury Pavel Latuško.

Macron: EU musí být připravena podpořit Bělorusy

Dnes se v Minsku zároveň konalo shromáždění na podporu prezidenta Alexandra Lukašenka, kterého se zúčastnily tisíce lidí. Podle běloruských opozičních médií účastníky svážely celé dopoledne autobusy.

Podle oficiálních výsledků v běloruských prezidentských volbách opět zvítězil Alexandr Lukašenko, který získal 80,1 procenta hlasů, opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská skončila s 10,1 procenta hlasů. Lukašenkovo vítězství však zpochybňuje jak opozice, tak široká veřejnost. Zemí již týden zmítají masové protesty.

Francouzský prezident Emmanuel Macron v neděli večer na twitteru napsal, že Evropská unie by měla demonstrující podpořit. „Evropská unie musí být dál připravena podpořit stovky tisíc Bělorusů, kteří mírumilovně protestují za to, aby byla respektována jejich práva, svoboda a nezávislost,“ uvedl Macron.

Lukašenko dnes vzkázal, že se nehodlá řídit příkazy z ciziny a uspořádat nové volby. Zároveň odmítl tvrzení opozice, že byly výsledky hlasování zfalšované. Své příznivce vyzval, aby bránili běloruskou nezávislost, kterou podle něj ohrožuje NATO.

NATO chystá tanky a letadla, tvrdí Lukašenko

K uspořádání nových voleb vyzvali v sobotu Minsk premiéři Estonska, Lotyšska a Litvy. Už dříve podobnou výzvu Bělorusku adresovaly také Polsko a Ukrajina. K opakování voleb za dohledu zahraničních pozorovatelů v pátek vyzval i český premiér Andrej Babiš.

„Milí přátelé, nesvolal jsem vás sem, abyste bránili mě, ale proto, že poprvé za čtvrt století můžete bránit nezávislost své země,“ prohlásil na shromáždění svých příznivců Lukašenko. Dodal, že není příznivcem pouličních shromáždění, není ale jeho vina, že nyní bylo třeba povolat lid do Minsku na pomoc.

Pokud by Bělorusko zahraniční výzvy k opakování voleb vyslyšelo, zemi by to podle Lukašenka destabilizovalo. „Stojím tu jako před Bohem: Volby se uskutečnily - nemůže být více než 80 procent podvrhů,“ prohlásil.

Severoatlantická aliance podle prezidenta na západní hranici shromažďuje síly. „Tanky a letadla jsou 15 minut letu od našich hranic,“ uvedl.

Protest za „baťku“ a Lukašenko junior po boku táty

Shromážděným Lukašenko slíbil změny, pokud si je budou přát. „Chcete reformy? Řekněte jaké, zítra začneme,“ prohlásil. Spoustu slibů, které Bělorusům dal, podle svých slov již splnil. „Nikdy jsem vás nezradil a nikdy vás nezradím,“ dodal.

Na akci na Lukašenkovu podporu se na náměstí Nezávislosti v Minsku sešly podle agentur AFP i TASS tisíce lidí. Podle agentury AP na akci zaznívala prezidentova přezdívka „baťka“. „K Majdanu u nás nedojde,“ řekl jeden z demonstrantů s odkazem na protesty na kyjevském náměstí Nezávislosti (Majdan Nezaležnosti) v roce 2014, které vedly ke svržení vlády proruského prezidenta Viktora Janukovyče.

Vedle prezidenta během proslovu stál 15letý syn Mikalaj, který byl v minulosti označován za možného Lukašenkova nástupce.

Video  "Katastrofa." Babiše děsí dění v Bělorusku, kam za totáče vozil čpavek  - Facebook - A. Babiš
Video se připravuje ...

mibao ( 17. srpna 2020 11:16 )

Omyl "BLESK. CZ"

mibao ( 17. srpna 2020 11:16 )

Vážená redakcia "Blesk. CZ- ak budete zamedzovať možnosť stiahnutia textov správ tak u vás končím s odberom.

mibao ( 17. srpna 2020 11:08 )

Bielorusi asi si dostatočne neuvedomujú za akú to demokraciu bojujú. Lebo chcú tento bordel čo je u nás , nazývaný demokraciou tak budú nemilo prekvapení a už to nebude možné zvrátiť.Za Lukašenka majú kľud a poriadok a potom by ich čakal tento náš "poriadok" čo nemá poriadku v ničom a nikde.

nakobyl ( 17. srpna 2020 06:04 )

Je zajímavé sledovat, jak po návštěvě Pompea v Plzni se najednou na radnici objevila vlajka Běloruska.

denisz ( 17. srpna 2020 02:33 )

Tam jsou demonstrace v pořádku. S Lukašenkem
to trvá už moc dlouho a země se nikam neposouvá.
Oproti Česku má i masovou podporu občanů a tu
potřebují pocítit i odjinud.
V Česku se ale nosí i demonstrace proti zvoleným
státním představitelům. Je to jen účelné pro opozici,
či stranu, která se dere k moci. Mám z těch naších
demonstrantu pocit, jako by se jim v dětství stalo
něco strašného a teď se musí vykřičet, pomstít a
hlavně zanadávat. Občas je pozoruji. Naposled u
Hradu, při návštěvě Pompea. Zlo může zvítězit v
každém a i obyčejná pomluva může být začátek
velkého zla. To se pak zapomíná na to důležitější,
na dobro, lásku, empatii. U nás je totiž vše v pohodě,
svoboda i demokracie. Jen premiér, než šel do politiky,
se předtím stal úspěšným podnikatelem a president
jen převálcoval nevýrazného protikandidáta.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud