Pátek 22. září 2023
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Oblačno, déšť 19°C

„Katastrofa.“ Babiš za totáče vozil Bělorusům čpavek, teď šije do diktátora Lukašenka

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
16. srpna 2020
19:05
Autor: ČTK - 
16. srpna 2020
13:05

Evropská unie musí podle premiéra Andreje Babiše (ANO) povzbudit Bělorusy, aby se nebáli realizovat sametovou revoluci model listopad 1989. Na svém twitteru dnes uvedl, že svoji roli musí hrát země V4 s pobaltskými zeměmi. ČTK dnes Babiš řekl, že vláda se nebude situací v pondělí zabývat a že o věci komunikuje s evropskými lídry. K dění v Bělorusku se v Otázkách Václava Moravce vyjádřil i vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

„V Bělorusku se nesmí stát to, co u nás v roce 1968. Evropská unie musí být akční. Musí Bělorusy povzbudit, aby se nebáli realizovat sametovou revoluci model listopad 1989. Proto se v tom angažuju a proto v tom také V4 s pobaltskými zeměmi musí hrát svoji roli. Víc v hlášení,“ uvedl premiér Andrej Babiš (ANO).

V Bělorusku pokračují protesty proti falšování výsledků voleb hlavy státu a proti brutálnímu násilí policie vůči demonstrantům. Navzdory protestům ústřední volební komise oficiálně potvrdila „drtivé vítězství“ dlouholetého prezidenta Alexandra Lukašenka.

Hlavní opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská výsledky neuznala, požádala o přepočítání hlasů a následně byla donucena k odjezdu do zahraničí. V sobotu se v Česku konala demonstrace k vyjádření solidarity s Bělorusy, dnes se uskuteční další dvě v Praze a Brně.

Babiš se k Bělorusku vyjádřil v nedělním hlášení. „Situace je vážná,“ podotkl. „Bělorusko je jednak země, která je na schengenské hranici, to znamená, že je to hlavní soused Polska, jsou to Slované. Já tam znám ty lidi dlouho. Po škole jsem nastoupil do podniku, kam jsme dováželi čpavek,“ připomněl dobu, kdy působil v zahraničním obchodu. 

„Já ty lidi znám, kolik to je... No, už 40 let. To, co se tam děje, je absolutní katastrofa a právě teď se rozhoduje o tom, jestli to dopadne jako u nás, jako sametová revoluce v roce '89, aby skutečně byly svobodné demokratické volby, ne ty zmanipulované diktátorem (...) Ti lidé potřebují naši podporu,“ dodal.

Hamáček preferuje celoevropské sankce

Ministři zahraničí zemí EU se v pátek shodli na sankcích na běloruské představitele zodpovědné za násilné potlačení protestů a falšování výsledků sporných voleb hlavy státu. Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dnes v České televizi řekl, že preferuje celoevropské sankce, pokud by ale jejich zavedení trvalo příliš dlouho, nevyloučil individuální akci České republiky.

Stejně jako Hamáček, i šéf sněmovního zahraničního výboru Ondřej Veselý (ČSSD) v televizi Prima ocenil, že sankce se budou týkat jen určitých osob a nebudou plošné.

Veselý čeká také, že EU vydá prohlášení o neuznání výsledku voleb a že k Lukašenkovi tak nebude přistupováno jako k oficiálnímu zástupci státu. Podle šéfa senátního zahraničního výboru Pavla Fischera (nezávislý) je důležité, aby sankční seznam cílil na konkrétní velitele jednotek, nejbližší Lukašenkovo okolí a jeho hospodářské zájmy. Také on hovořil o možnosti individuálních sankcí ze strany ČR.

Před týdnem se objevily na internetu informace a snímky, že běloruská policie při zásahu proti demonstrantům údajně použila české zásahové výbušky. „Údajně to mají být české výrobky. Výrobce tvrdí, že to není originální balení tak, jak oni ty prostředky vyvážejí, navíc je to někdy z roku 2011. Je pravda, že s těmito výbuškami se obchoduje. Je možné je nakoupit kdekoli a poté nějakým způsobem do Běloruska dostat,“ řekl Hamáček.

„Kategoricky vylučuji, že by došlo k porušení licenčního režimu a Česká republika povolila vývoz letálních věcí do Běloruska proti sankcím,“ dodal. Zákaz vývozu zbraní nebo vybavení, které by mohlo být použito k represím, do Běloruska přijala EU v roce 2011 kvůli porušování lidských práv, od té doby jej každoročně prodlužuje.

Lukašenko opět telefonoval s Putinem

Veselý a Fischer se shodli, že je zneklidnily informace o tom, že ruský prezident Vladimir Putin slíbil Bělorusku pomoc se zajištěním bezpečnosti země, pokud o to Minsk požádá. Veselý uvedl, že byl zprvu spíše zastáncem politické diplomacie. Pokud by ale do Běloruska vstoupily ruské ozbrojené síly, měly by podle něj Evropská unie i Spojené státy dát Moskvě jasný signál, že jde o krok naprosto nepřijatelný.

Prezident Lukašenko přitom v neděli znovu telefonoval s Putinem. Rusko je připraveno Bělorusku pomoci na základě smlouvy o vojenské spolupráci, řekl podle TASS ruský prezident.

HeiI_Babisch ( 19. srpna 2020 08:14 )

Dítě s tebou? Tak leda asistovaná reprodukce.

manunu ( 18. srpna 2020 19:01 )

wenzel trousil: KSČM = KSČ, zločinecká strana, která prolila krev nevinných lidí.Strana s čistým svědomím? Na vaše komentáře nebudu reagovat. Diskutujte si s paní 9vox9, ta vám rozumí. Já mám své názory, ale odlišné od těch vašich. Ještě něco, pan Havel za vaše zpackané životy nemůže. V dnešní době je každý strůjcem svého štěstí. Na V. Havla plivou lidé, kterým se v životě moc nedaří a viní ho ze svých neúspěchů.

manunu ( 18. srpna 2020 17:15 )

9vox9: Já nejsem hloupá, jste neuvěřitelně drzá, vy tak můžete posuzovat moje pedagogické schopnosti. Moji první žáci, které jsem učila na začátku své učitelské dráhy jsou již úspěšní mladí lidé. Teď o prázdninách jsem byla pozvána na sraz úplně prvních dětí, které jsem učila hned po studiu, je radost, že i po létech si vzpomenou na svoji učitelku ze ZŠ. Je to odměna, když vidím, že se jim v životě daří a jsou z nich slušní lidé.

manunu ( 18. srpna 2020 07:59 )

9vox9: Jen jim to hoďte, je to marné, k moci už se nikdy nedostanou. Víte, že je mi jedno, kdo koho volí? U vás jsem si byla naprosto jistá, podle vašeho vulgárního vyjadřování.

horaIysa ( 17. srpna 2020 14:07 )

Několikrát jsem tady psal, že Babiš své ovečky podrazí. Vzpomínám na reakce potrhlého ketllera, který neustále na Babiše pěl ódy. Kde je teď? Proč nehájí svého guru?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud