Neděle 3. prosince 2023
Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora
Zataženo, sněžení -2°C

Babišovi poslali dopis z Bruselu. Výhrůžky vadí, šéf europarlamentu zmínil i dotace

Aktualizováno -
30. června 2020
15:39
Autor: ČTK, sova - 
30. června 2020
14:28

Předseda Evropského parlamentu David Sassoli se v úterý ohradil proti tvrzení české vlády, že rezolucí kritizující možný střet zájmů premiéra Andreje Babiše se europoslanci částečně vměšují do českých vnitřních záležitostí. V dopise zaslaném Babišovi šéf europarlamentu rovněž odsoudil výhrůžky, kterým čelili čeští členové kontrolního výboru EP poté, co je premiér označil za vlastizrádce. Poslanci podle Sassoliho budou nadále kontrolovat způsob, jakým členské země využívají peníze z rozpočtu EU.

Podle rezoluce, kterou EP schválil v polovině června, český premiér zpochybňuje nezávislý výkon své funkce, neboť se podílí na rozhodování o penězích z rozpočtu EU a zároveň kontroluje holding Agrofert. Babiš toto tvrzení dlouhodobě odmítá s argumentem, že Agrofert vložil do svěřenských fondů a nemá na něj vliv.

Nezávazná rezoluce europarlamentu vyzývá Evropskou komisi k nulové toleranci vůči střetům zájmů a české úřady k tomu, aby vytvořily spolehlivý systém jejich odhalování a potírání.

Sassoli: Poslanci mají právo žádat důkazy

Česká vláda v pondělí části rezoluce kritizovala kvůli tomu, že se podle ministrů pokouší zasahovat do vnitřních záležitostí ČR. Europoslanci podle Babišova kabinetu usnesením také narušují presumpci neviny a předjímají výsledky unijních auditních řízení na téma možného premiérova střetu zájmů, který šéf české vlády dlouhodobě odmítá.

Sassoli Babišovi připomněl, že EP na základě unijních smluv kontroluje hospodaření s rozpočtem EU, jehož součástí jsou i dotace pro členské země. Poslanci mají podle Sassoliho právo žádat od EK a dalších unijních orgánů důkazy, zda je s evropskými penězi nakládáno v souladu s pravidly.

Rezoluci přijatou Evropským parlamentem je proto třeba považovat za součást tohoto procesu a za akt založený na jeho pravomocech rozpočtové kontroly a demokratického dohledu,“ napsal šéf EP.

Video  Andrej Babiš v Epicentru speciál: Neodstoupí kvůli auditu ani Čapímu hnízdu. Syna viděl loni, homeopatika na křivdu nebere.  - Jakub Veinlich, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Babiš: Usnesení je snaha vyvinout tlak na českou justici

Auditní řízení EK zatím sice nebylo uzavřeno, loňská zpráva auditorů, která se týkala dotací ze strukturálních fondů EU, však konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů. Podle zprávy má stále vliv na holding Agrofert, přestože ho v roce 2017 vložil do svěřenských fondů. Premiér to odmítá a usnesení EP označil za snahu vyvinout tlak na českou justici.

Podle pondělního usnesení české vlády porušují europoslanci presumpci neviny tím, že v rezoluci uvítali obnovení vyšetřování Babiše v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo. Vláda také označila za nepřijatelnou jejich výzvu, aby český Finančně analytický úřad zaujal proaktivnější přístup při boji proti daňové trestné činnosti, podvodům a korupci.

Výhrůžky smrtí „vlastizrádcům“

Sassoli se v úterý o konkrétních výzvách směřujícím k českým úřadům nevyjádřil. Zdůraznil však, že výbor pro rozpočtovou kontrolu bude i nadále plnit své povinnosti včetně hodnocení, zda možné střety zájmů politiků nezpochybňují řádné hospodaření s unijním rozpočtem.

Šéf europarlamentu dal také najevo „velké znepokojení nad osobními útoky“ adresovanými některým europoslancům v souvislosti s únorovou misí kontrolního výboru do Česka. Sassoli uvedl, že hodlá chránit důstojnost europoslanců před útoky, jimž čelili čeští účastníci cesty Tomáš Zdechovský a Mikuláš Peksa. Poté, co je Babiš označil za vlastizrádce, začali podle jejich slov dostávat stovky výhružek smrtí. Zdechovský uvedl, že mu policie přidělila ochranu a zadržela několik autorů výhružek.

denisz ( 6. července 2020 12:48 )

Dík Agrofertu bylo pro Česko zachráněno hodně českého zemědělského hospodářství, že neskončilo v zahraničních rukou a pak zlikvidováno.

denisz ( 6. července 2020 12:42 )

Trapný je politik co hájí svůj názor poukazováním na
tehdejší totalitní sovětský stalinský systém implantovaný
do Česka a viní za to i dnešní jinou KSČM.Požaduje,aby
nemluvili.Stejné kdyby někdo zatracoval křesťan. strany
za to, co církev vyváděla v dávné minulosti.
Kritický náhled má být povinnou disciplínou pro STAN
KDU-ČSL,TOP09,aj. Tragické, když chtějí být spasiteli.

denisz ( 6. července 2020 12:34 )

Máme už konečně svobodu projevu. Média se ale dělí :
- provládní, které by chtěli nejraději zlikvidovat,
- nezávislé, které jsou pomlouvány jako dezinformační,
- protivládní, které mně svoji neobjektivní zaujatosti
mnohdy hodně štvou.
Záleží na svědomí a kvalitě novináře a majitele, např.
podvodníka Bakalu a jeho Forum24. V tom se různí.

denisz ( 6. července 2020 12:28 )

Kdyby se z Česka nikdo neozval, považovali by to domýšliví europoslanci za uznání provinění. Rezoluci já považuji za zmateční, přesně v rétorice českých Pirátu a líčí Česko jako nedemokratickou mafiánskou zemí. Námitka vlády je tudiž na místě. Evropská komise by měla raději vypracovat obecní směrnici v oblasti střetu zájmu politiku v Evropě, neboť opravdu dotace kradou ve velkém jako např. Itálie, Srbsko, Rumunsko. Není možné si všímat jen Babiše a Česka, na přání a objednávku od čes. Pirátů. EU si rezoluci opět zavařila. Zděšení Britové, z diktátu Bruselu, už raději z takového spolku odešli.

marmat ( 2. července 2020 10:45 )

Kdo mimo trollů si myslí, že ostudu v EU má premiér Babiš ??? NIKDO!
O udavačích - EURO-poslancích DELE­GOVA­NÝCH/s­chvá­lených vládou
z "domova" tlačených udavači ....pyšnou NEO-STB -Piráty, TI, Opozicí.....MCH...
si myslí zasedání EU, že je to "zlý sen" o pyšné-otevřené vlastizradě/puči !

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud