Vláda se u Babišových kauz zastala premiéra. Europoslanci prý nectili presumpci neviny

Autor: ČTK - 
29. června 2020
17:45

Česká vláda se v pondělí v usnesení ohradila proti částem rezoluce, kterou Evropský parlament (EP) přijal na téma střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle návrhu usnesení, který má ČTK k dispozici, měl kabinet uvést, že se europoslanci textem rezoluce částečně vměšují do vnitřních a politických záležitostí členského státu. Rezoluce také podle vládních výtek narušuje presumpci neviny a předjímá výsledky unijních auditních řízení na téma Babišova střetu zájmů.

Europoslanci schválili usnesení kritické k možnému Babišovu střetu zájmů předminulý pátek jasnou většinou hlasů. Šéf vlády podle EP zpochybňuje nezávislý výkon své funkce, neboť se podílí na rozhodování o penězích z rozpočtu EU a zároveň kontroluje holding Agrofert. Rezoluce vyzývá Evropskou komisi k nulové toleranci vůči střetům zájmů a české úřady k tomu, aby vytvořily spolehlivý systém jejich odhalování a potírání.

Kabinet měl podle návrhu, který mu předložila ministerstva spravedlnosti, pro místní rozvoj a financí, zdůraznit, že rezoluce je politickým, nikoliv odborným posouzením problematiky. Měl EP také vytknout to, že vítá obnovení vyšetřování Babiše v souvislosti s jeho účastí na projektu Čapí hnízdo a vyjadřuje důvěru v to, že česká justice bude v tomto trestním řízení postupovat nezávisle a nebude podléhat žádnému politickému vlivu.

Vláda: EP pobízí ke krokům bez znalosti věci

Jedná se o porušení principu presumpce neviny a nepřípustné zasahování do konkrétního trestního řízení,“ stojí v návrhu usnesení.

Vítání vyšetřování a výzvy k jeho nezávislosti podle dokumentu představují přímý politický nátlak na konkrétní řízení. „Bez jakékoliv znalosti konkrétní věci EP pobízí k činění kroků v trestněprávní rovině, čímž činí politický a mediální tlak na justiční systém v ČR,“ uvádí materiál.

Když EP vítá obnovení stíhání, deklaruje podle návrhu i nesouhlas s dosavadní činností orgánů činných v trestním řízení. „Takový postoj je zcela jasným zásahem do vnitřních záležitostí členského státu, navíc účelově a subjektivně projeveným na konkrétní případ,“ dodává dokument.

„Dochází k nerespektování pravidel nastavených EU“

Kabinet měl podle návrhu také zkritizovat to, že EP předjímá výsledek auditů k Babišovu střetu zájmů. „EP v této souvislosti nerespektuje průběh auditního procesu a činí expresivní konstatování, které se neopírá o žádné relevantní odborné posouzení,“ měla uvést vláda. Jeví se podle ní, že EP uplatňuje svůj politický a mediální vliv na řádný průběh auditů.

„A svým konstatováním o střetu zájmů bez řádných odborných podkladů presumuje jejich výsledek. Tímto způsobem dochází rovněž k nerespektování pravidel nastavených samotnou EU,“ stojí v dokumentu.

pooresh ( 30. června 2020 18:55 )

To vis ze jo smudlo! Plati v korunach,inkasuje v dolarech!Nebo rubly?

pooresh ( 30. června 2020 18:53 )

Aj koblizky rozdava,bettler,aj koblizky!

pooresh ( 30. června 2020 18:52 )

No,kdyby nestali,Andy by je zjebal jako psy a poslal robit do hory!

ketller ( 30. června 2020 18:33 )

Babiš je první premier který nekrde,maká pro stát­,eko­nomi­ku,ži­votní uroven,zvedl platy,duchody nepustil k nám migranty,sirotky, naší pakáž udavaču eu má v prde.i a to !!!! ta příčinazločincu EU a naší sparchantělé opozice! nemužou krást rabovat žrát ako prasce zločinci EU k nám nemužou cpát vrahy,­tero­risty,­znásil­nova­če,in­žený­ry!! jediná překážka pro EU a naší opozici zloděju Babiš!!

peyotI ( 30. června 2020 00:09 )

Ty neplatíš daně, tupá kebule?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud