Dovolená Čechů mimo EU: Thajsko nově na seznamu bezpečných zemí. Jaké jsou další?

Aktualizováno -
30. června 2020
15:45
Autor: ČTK - 
29. června 2020
13:06

Česko pro své účely zúžilo seznam bezpečných zemí pro cestování, na kterém se dohodla EU. Za prioritu považovala česká diplomacie zejména volné cestování do zemí západního Balkánu. Na českém seznamu se z unijního výběru 15 zemí objevilo Srbsko, Černá Hora, ale také exotické Thajsko. Kdo dál?

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v pondělí zdůraznil, že Česko usilovalo o společný postup EU při uvolňování cestování vůči třetím zemím, aby se situace pro české turisty dál nekomplikovala.

„Z praktických důvodů jsme na tom trvali proto, aby pro českého cestovatele, který poletí do Tuniska, do některého ze států Asie nebo výhledově i do Turecka či jinam platila stejná pravidla, ať už letí z Prahy, Vídně nebo Berlína,“ uvedl Petříček.

Petříčkův náměstek Martin Smolek následně uvedl, že se představitelé EU dohodli na předběžném seznamu 15 bezpečných zemí pro cestování. Členské státy však mohou tento seznam pro své účely dál zúžit a Česko tak i udělalo.

Česko tak od středy zařadí na seznam bezpečných zemí osm států - jsou jimi Srbsko, Černá Hora, Thajsko, Kanada, Austrálie, Nový Zéland, Japonsko a Jižní Korea.

Video Dlouhé kolony na hranicích mezi Slovinskem a Chorvatskem. - Blesk Zprávy: Jakub Veinlich

„Pro nás byla priorita, abychom pokud možno otevřeli pravidla pro země západního Balkánu,“ avizoval Petříček.

„Také chceme motivovat tyto státy, aby se k nám začaly chovat stejně, tedy umožnily cestování i pro naše občany bez podmínek. Cestování cizinců z těchto zemí do ČR proto zatím umožněno nebude, jsme ale připraveni velmi pružně reagovat na změnu situace, tedy na zavedení reciprocity,“ podotýká ministr.

EU na společný seznam zařadila ještě Alžírsko, Gruzii, Maroko, Rwandu, Tunisko a Uruguay. Ty Česko zatím nezařadilo.

Video Chorvatsko po 1. vlně pandemii koronaviru: Pláže volné, polojasno a mizící obavy - Jakub Veinlich, Blesk Zprávy

Portugalsko se posunulo na zemi se středním rizikem

Od úterý přitom došlo v rámci cestování i k další změně. Portugalsko přesunulo do kategorie země se středním rizikem nákazy koronavirem, Češi tak při návratu ze země už nebudou muset povinně předkládat test na covid-19.

V kategorii nejrizikovějších zemí zůstalo ze států EU pouze Švédsko, od středy ale pro jeho občany odpadne povinnost dokládat důvod cesty do Česka.

Při cestě ze země se středním rizikem musí mít test na koronavirus pouze cizinci. Při příjezdu ze zemí s vysokým rizikem musí negativní test doložit cizinci i Češi, nebo podstoupit dvoutýdenní karanténu.

Občané Švédska dosud mohli do Česka cestovat pouze kvůli práci, rodině, ze zdravotních důvodů nebo v naléhavých mimořádných situacích. Vstup za účelem turistiky možný nebyl.

Od středy by se podle Smolka měl režim změnit a Švédové by do Česka mohli přijíždět i bez udání důvodu, nadále by ale museli dokládat negativní test na covid-19. Uvolnění podle náměstka Smolka souvisí se změnou cestovního režimu na vnějších hranicích EU, která má nastat ve středu.

krapotkin ( 29. června 2020 13:54 )

Do Turecka - země mafiánů, teroristů a agresorů ? Nikdy.

hahans ( 29. června 2020 13:32 )

Mělo by se rozšířit o země a místa nebezpečná pro turisty, kde jsou enklávy nepřiz­půso­bivýc­h(mus­limo­vé,mi­gran­ti..­.) !

ketller ( 29. června 2020 13:13 )

až se hnupové vráti s dovolených bude obrovský pruser!!kdo to zaplatí!!zničí to ekonomiku položí vládu!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud