Středa 22. května 2024
Svátek slaví Emil, zítra Vladimír
Oblačno, déšť 19°C

Při náletech zemřelo dítě a dalších 14 lidí. Rusko bombardovalo povstalce v Sýrii

Aktualizováno -
5. března 2020
13:27
Autor: ČTK - 
5. března 2020
10:01

Nejméně 15 civilistů včetně jednoho dítěte přišlo o život a dalších 18 jich bylo zraněno při ruských náletech v noci na čtvrtek v severozápadní syrské provincii Idlib. S odvoláním na sdělení exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) o tom informovala agentura AFP. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se sešel se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem a vyjádřil očekávání, že se podaří dospět k rozhodnutím, která situaci na severozápadě Sýrie uklidní.

Bombardování se podle organizace, která situaci v Sýrii monitoruje z Británie skrze své informátory ve válkou zmítané zemi, odehrálo kolem půlnoci u města Maarat Misrín, na jehož okraji se zdržovali vysídlení Syřané. Nálet zničil dvě velké jednopodlažní budovy a je možné, že bilance obětí poroste, protože mnoho zraněných je ve vážném stavu, uvedla SOHR.

Od prosince vede Ruskem podporovaná syrská armáda rozsáhlou ofenzivu proti džihádistům a povstalcům v Idlibu a podařilo se jí podle SOHR dobýt zhruba polovinu provincie, která je poslední, kde značnou část území kontrolují odpůrci vlády v Damašku.

Napětí mezi Moskvou a Ankarou 

Situace v Idlibu se natolik zhoršila, že si žádá naše osobní a přímé jednání," prohlásil na úvod setkání s Erdoganem Putin. „Bezpochyby má naše dnešní jednání o Idlibu velký význam, protože v regionu je velmi napjatá situace. Celý svět sleduje naše jednání. Spoléhám na to, že naše rozhodnutí a kroky, které dnes (ve čtvrtek) přijmeme, uklidní situaci v Idlibu a mezi našimi zeměmi,“ řekl Erdogan podle AFP.

Agentura TASS tento citát ukončila u slov „v Idlibu“.

Erdogan se kvůli situaci v Idlíbu sešel s Putinem (5. 3. 2020) Erdogan se kvůli situaci v Idlíbu sešel s Putinem (5. 3. 2020) | Reuters

Turecko přestalo bránit uprchlíkům na v cestě k hranici

Boje v Idlibu dosud podle OSN vyhnaly z domovů téměř milion lidí a více než 470 civilistů podle SOHR přišlo o život.

Ofenziva v Idlibu rovněž vyvolala spory mezi Tureckem, které podporuje některé povstalce, a Ruskem, jež bojuje na straně režimu v Damašku. Turecko přestalo bránit uprchlíkům na svém území v cestě k hranici s Řeckem. Evropská unie obvinila Ankaru z vydírání a zneužívání uprchlického problému a žádá, aby Turecko dodržovalo dohodu s Unií z roku 2016. Turecko na jejím základě začalo za finanční náhradu bránit běžencům přecházet hranici EU.

marais ( 9. března 2020 09:43 )

Proč povstalci nesloží zbraně a nevzdají se a bude konec s válkou v Idlíbu. A pak se nemusí oblast bombardovat. Kvůli tomu zbytku IS a rebelů utíkají tisíce Syřanů z domova. Kdo už tu bandu prevítů zpacifikuje?

Jan Benda ( 5. března 2020 17:36 )

co to tady píšete za kraviny?? To je hnus

Manowar ( 5. března 2020 11:23 )

Nejméně 15 civilistů včetně jednoho dítěte přišlo o život a dalších 18,kdyby se zjistilo,že bombardovali ušáci,tak se to upraví,že několik desítek teroristů přišlo o život a jejich velitel.

fido2 ( 5. března 2020 10:38 )

Kdyyž bombarduje amík, tak nikoho tak je to vždycky ok...

jonn ( 5. března 2020 10:38 )

Ať jdou do Ruska tam jim pomůžou .

Zobrazit celou diskusi