Medveděva střídá Mišustin. Ruská duma hladce schválila Putinova nového premiéra

Aktualizováno -
16. ledna 2020
13:52
Autor: ČTK - 
16. ledna 2020
13:46

Ruská Státní duma, dolní komora parlamentu, podle očekávání schválila Michaila Mišustina ve funkci ruského premiéra. Ve středu z postu premiéra nečekaně odstoupil Dmitrij Medveděv a Putin coby jeho nástupce jmenoval dosavadního šéfa ústřední daňové správy Mišustina.

Putin včera vystoupil s každoročním poselstvím o stavu země, v němž mluvil o změnách ústavy, které například oslabují roli hlavy státu a posilují pravomoci obou komor parlamentu nebo státní rady, která doposud funguje jen jako poradní orgán prezidenta.

Podle ruských analytiků mají tyto změny zajistit, aby Putinovi zůstala hlavní role v ruské politice i po roce 2024, kdy mu skončí nynější prezidentský mandát. Putin je u moci přes dvacet let, z toho částečně ve funkci předsedy vlády. Medveděv krátce po Putinově poselství oznámil demisi své vlády, kterou podal v souvislosti s prezidentovým návrhem ústavních změn.

Mišustin je v zahraničí neznámý

Mišustin, kterého do funkce navrhl šéf Kremlu, doposud působil jako šéf ústřední daňové správy a v zahraničí nebyl příliš známý. Agentura AP připomíná, že žádné politické ambice doposud najevo nedával.

Dnes poslancům Státní dumy slíbil, že se zaměří na sociální otázky a zlepšení životních podmínek Rusů. „Máme všechny potřebné (finanční) prostředky k tomu, abychom splnili cíle, které stanovil prezident,“ řekl Mišustin. Upřesnil, že sliby, které prezident Putin dal Rusům v sociální oblasti, státní kasu v příštích čtyřech letech vyjdou na 1,46 bilionu korun. Inflaci chce udržovat kolem čtyř procent.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud

Mimořádná zpráva

KORONAVIRUS: 6 ČECHŮ V KARANTÉNĚ NA TENERIFE! S dospělými 1 dítěArrow

Zavřít