Pondělí 21. září 2020
Svátek slaví Matouš, zítra Darina
Jasno 23°C

Pohřbili mrtvého demonstranta. A Lukašenko řešil s Putinem pomoc a „vnější agresi“

Aktualizováno -
15. srpna 2020
19:57
Autor: ČTK - 
15. srpna 2020
13:26

Tisíce lidí se v sobotu v Minsku sešly na rozloučení s Aljaksandrem Tarajkouským, který zemřel v pondělí při zásahu policie proti protestujícím. Prezident Lukašenko mezitím mluvil telefonicky o situaci v Bělorusku s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle Lukašenka se rozvíjí vnější agrese proti jeho zemi.  

V Bělorusku pokračují demonstrace proti falšování výsledků voleb hlavy státu a proti brutálnímu násilí policie vůči demonstrantům. Navzdory protestům ústřední volební komise oficiálně potvrdila „drtivé vítězství“ dlouholetého prezidenta Alexandra Lukašenka.

Lukašenko mluvil s Putinem

Lukašenko dnes o situaci v Bělorusku telefonicky jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Lukašenkův režim čelí masivním demonstracím, podle běloruské hlavy státu se však proti jeho zemi rozvíjí vnější agrese podle scénáře „barevné revoluce“. Aktivita těchto protestních hnutí v minulosti vedla k pádu autoritářských vlád v některých postsovětských státech.

Pohřeb oběti policejního zásahu

Tisíce lidí v Minsku se mezitím sešly na rozloučení s Aljaksandrem Tarajkouským, který zemřel v pondělí při zásahu policie proti protestujícím.

Úřady tvrdí, že muž zemřel při pokusu hodit výbušninu na představitele bezpečnostních sil, o skutečné příčině jeho smrti ale panují pochybnosti. Ruský opoziční server Novaja gazeta píše, že podle očitých svědků muž žádnou výbušninu v rukách nedržel. Otec zemřelého médiím sdělil, že mu před pohřbem nebylo dovoleno podívat se na synovo tělo.

Putin prý nabídl pomoc

Putin přitom dnes údajně slíbil Bělorusku pomoc se zajištěním bezpečnosti země, pokud o to Minsk požádá. Podle státní tiskové agentury Belta to dnes prohlásil Lukašenko. Řekl rovněž, že jej znepokojují vojenská cvičení v sousedních zemích Polsku a Litvě, na něž pohlíží jako na zbrojení. Prohlášení učinil několik hodin poté, co s Putinem telefonoval ohledně situace ve své zemi.

Lukašenko neupřesnil, jakou pomoc by Moskva Minsku konkrétně poskytla. Řekl však, že obě země mají dohodu o vojenské spolupráci v rámci smlouvy o Svazovém státu Ruska a Běloruska, kterou uzavřely před 20 lety. "Toto jsou momenty, na něž se tato dohoda vztahuje," uvedl Lukašenko při poradě na ministerstvu obrany.

Kreml po telefonátu Putina se svým běloruským protějškem prohlásil, že oba muži vyjádřili naději, že se současnou krizi podaří rychle vyřešit. Lukašenko zároveň prohlásil, že země nepotřebuje žádné vnější mediátory. Do této pozice se přitom již dříve nabídlo Polsko či pobaltské státy.

wenzel trousil ( 17. srpna 2020 13:28 )

VSIMLI JSTE SI JAK OD DOBY KDY SI BABIS A TO POMPEO PADLI DO NARUCI; USTALY I NEUSTALE UTOKY OPOZICE A JEJICH MEDII NA BABISE? Jsem zvedav k cemu to bude dobre,,kolik procent mu to prida na prefe­rencic­h..Sk­oda,­,mel to tak dobre rozehrane,,a dopadne jako Soukup,..ten uz dojel uplne..

petrolinda ( 17. srpna 2020 04:49 )

Jen co se vám gauneři hodí do,krámnu.Kolik padlo v US policistů a i malých dětí
kvůli kriminálníkovi??? To nebyli lidé? žádné tryzny??honem s tím od koberec???

wenzel trousil ( 16. srpna 2020 13:53 )

Okecat se to fakt neda,,ze policajti jsou napadani tou zverbovanou luzou..A kdyz uz nic nevychazi,,tak se vzdy vytahne "Mrtvej Student",..Nevim jak se jmenuje ten "Beloruskej" ale v Cesku se mu rikalo SMID!!

Sysoj Psojic ( 16. srpna 2020 12:43 )

Na videu je videt, jak toho kluka zastrelili. Na kamere ktera byla za nim je videt jen zblesk, ale kamera z boku z nejake budovy jasne ukazuje ze se zablesklo v chumlu policie a po chvilce sel kluk k zemi. Pokud by mu v ruce explodovala vybusnina (jak je oficialni zprava) vypadal by fakt jinak. A pri explozi zapalne lahve by horel. Tohle se okecat opravdu neda.

wenzel trousil ( 16. srpna 2020 11:40 )

NO, krasny..pockej za 50 let co znich udela kapitalismus..Pokud tak dlouho vydrzi,..

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud