Středa 23. září 2020
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Polojasno 25°C

„Násilí není odpověď.“ Evropa odsoudila zásah v Bělorusku. Přidal se i Babiš, Polsko chce summit

Autor: ČTK - 
10. srpna 2020
11:41

Předseda Evropské rady Charles Michel dnes ostře odsoudil agresivní postup bezpečnostních sil proti demonstrantům v Bělorusku protestujícím proti oznámeným výsledkům prezidentských voleb. Polský premiér Mateusz Morawiecki podle agentury PAP kvůli těmto událostem vyzval k mimořádnému summitu EU. Násilí odsoudil i český premiér Andrej Babiš (ANO). Na twitteru uvedl, že Bělorusové mají právo na svobodu slova a demokracii. Zásah běloruské policie kritizuje i česká opozice.

„Je třeba chránit svobodu projevu, svobodu shromažďování a základní lidská práva,“ prohlásil podle agentury DPA Michel. „Násilí proti demonstrantům není odpověď,“ dodal.

V řadě běloruských měst podle médií vyšly v neděli večer do ulic tisíce lidí, aby vyjádřily nesouhlas s vítězstvím dosavadního autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Ústřední volební komise předběžně oznámila, že dostal 80,23 procenta hlasů.

Násilí odsoudil i český premiér. „Odsuzuji policejní násilí a brutální policejní zásah proti pokojným demonstrantům v Minsku. Je to postup, který do současné Evropy v žádném případě nepatří,“ uvedl Babiš.

Běloruská policie v neděli večer v Minsku zasáhla proti demonstrantům, kteří protestovali proti výsledkům prezidentských voleb a označovali je za zfalšované. Policisté použili slzný plyn, zábleskové granáty, gumové projektily a vodní děla, podle svědků policejní automobil také najel do skupiny protestujících. Podle lidskoprávní organizace Vjasna mnoho lidí utrpělo zranění a zřejmě jeden člověk zemřel. Policie také na 200 protestujících zatkla.

Foto: 

Mluvčí Mateusze Morawieckého dopoledne podle agentury PAP sdělil, že předseda polské vlády vyzval Evropskou komisi a Evropskou radu ke svolání mimořádného summitu věnovaného událostem v Bělorusku.

petrolinda ( 14. srpna 2020 21:10 )

AMERICKÁ DRZOST NEZNÁ MEZÍ.

Ale jednoho krásného dne potáhnete do řiti a z "Kapitolu" bude hromádka popela !!
A to tlusté prase Pompea je potřeba vykopat za oceán co nejdřív,Je to kripl,že mu není rovno.

petrolinda ( 14. srpna 2020 21:04 )

Politik Blaha píše, že lidé se vydávají do ulic s vizí lepšího celkového ekonomického a vlastního finančního stavu, se „sny o svobodě, demokracii, pravdě a lásce”. Výsledek však může být opačný, varuje Blaha, a to CHAOS A KRVEPROLITÍ !
„Kontrolu nad státem převezmou ‚experti’ ze západu a s pomocí nějakých místních loutek, které studovaly ve Washingtonu či Londýně, se vše rozkrade a privatizuje. (…) Zemi zaplaví západní korporace a zničí místní průmysl,” uvádí s tím, že při podobném scénáři ustoupí běloruští politici makroekonomické a geopolitické rozhodování nadnárodním korporacím a jejich země bude „kaňkou na mapě”.


„Bělorusku se nalinkuje nenávistná politika vůči Rusku a dobrý a mírumilovný běloruský národ se najednou bude učit, že za všechno zlo na světě může Putin a že Rusy je třeba nenávidět, že všechny jejich problémy vyřeší McDonald’s a Starbucks,” píše.
„Nikomu nejde o běžné Bělorusy, ani o kosmickou spravedlnost, ale o cynickou geopolitiku a korporátní zájmy. Najděte si, jaké ropovody plynou přes Bělorusko a pochopíte vše,” uvádí slovenský politik s tím, že nechce v Bělorusku rozvoje událostí podobných ukrajinskému majdanu z roku 2014.

AVATAR ( 11. srpna 2020 10:14 )

Omasta ( 11. srpna 2020 06:52 )

Babiš má nejmíň co mluvit. Zadlužil nás o 500 mliard kvůli vlastnímu propěchu a tyranyzuje nás nařízeními o náhubcích a restrikcích. V červenci zavedl restrikce znova v domnění že si tak posílí výhru v krajských volbách.

wenzel trousil ( 10. srpna 2020 13:11 )

Tohle , co mate v Cesku je Demokracie?? Pro koho?? Muze byt jeste neco horsiho??

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud