Zemana naštvali Petříček, kníže a Zaorálek. Kvůli článku o Izraeli a nároku Palestinců

Autor: ČTK - 
23. května 2020
22:29

Prezident Miloš Zeman dnes odsoudil společný článek ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) a jeho předchůdců Lubomíra Zaorálka (ČSSD) a Karla Schwarzenberga (TOP 09), kteří kritizovali izraelské plány na anexi židovských osad na Západním břehu Jordánu. Podle Zemana článek otištěný dnes v deníku Právo narušuje vztahy Česka s Izraelem. Petříčka a Zaorálka, který je nyní ministrem kultury, kritizoval i premiér Andrej Babiš (ANO). Trojice politiků uvedla, že izraelský záměr by byl porušením mezinárodního práva. Ministerstvo zahraničí na dotaz ČTK uvedlo, že společný článek je úvahou ministrů, i proto byla zvolena forma komentáře v deníku.

Izraelská vláda má v červenci zahájit debatu o případném připojení židovských osad k Izraeli, což by znamenalo anexi tohoto území. Palestinci a mnoho zemí považují židovské osady, které Izrael od roku 1967 vybudoval na Západním břehu Jordánu, za nelegální z pohledu Ženevské konvence, která zakazuje výstavbu na území zabraném při válce.

Izrael argumentuje svými bezpečnostními potřebami a rovněž biblickým odkazem na historické židovské území, jež se nachází na dnešním Západním břehu Jordánu.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček se svými dvěma předchůdci Lubomírem Zaorálkem (oba ČSSD) a Karlem Schwarzenbergem (TOP 09) dnes ve společném článku napsali, že anexe osad by do budoucna vyloučila vytvoření samostatného státu Palestina. Upozornili, že s řešením blízkovýchodního konfliktu v podobě vytvoření izraelského a palestinského státu počítají mezinárodní dohody, rezoluce OSN i koncepce české zahraniční politiky.

Video Babiš u Zdi nářků: Začalo pršet, možná je to znamení. - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

V článku se konstatuje, že na palestinské straně sporu je řada problémů, včetně působení hnutí Hamás v Pásmu Gazy, které autoři článku označují za teroristickou organizaci. „Víme také, že Palestinci v minulosti promarnili možnosti dosáhnout urovnání konfliktu. To ovšem neznamená, že mají být nyní obráni o úrodná území, klíčová pro vytvoření jakékoli formy palestinského státu,“ uvádí článek.

Popírají zahraniční politiku ČR, vzkázal Zeman přes Ovčáčka

Prezident Miloš Zeman článek odsoudil. „Prezident republiky Miloš Zeman vyjádřil ostrý nesouhlas s článkem ,Co bude s Palestinci a izraelskou demokracií?', který narušuje naše vztahy jak se Státem Izrael, tak s USA. Tento článek je popřením dosavadní zahraniční politiky České republiky vůči Státu Izrael,“ uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Podle Babiše zahraniční politiku určuje vláda jako celek. „Proto je neakceptovatelné, aby v tak zásadní věci, jako jsou vztahy s Izraelem, vydávali jednotliví členové vlády, v tomto případě dva ministři, své vlastní stanovisko, které na vládní úrovni nebylo nikdy konzultováno, ale které je v zahraničí vnímáno jako stanovisko České republiky,“ řekl premiér serveru iDNES.cz.

„Jde o úvahu ministrů, kteří mají zájem na rozvoji spolupráce s Izraelem a opakovaně izraelské přátele podpořili,“ uvedla k formě společného článku mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová.

Minulý týden o společném postupu v případě anexe židovských osad jednaly státy Evropské unie, neshodly se ale na přijetí možných postihů. Proti se postavila řada ministrů zahraničí, včetně Petříčka.

Video Babiš v Izraeli tlumočil prezidentovi pozdrav od Zemana. - Blesk - Jaroslav Šimáček

victor1 ( 25. května 2020 15:00 )

Dva miliony defektních imbecilů?Sakra,ty musíš být tzv. rozený "demokrat",ne? No,ale už by jste se s tím vy rádoby "demokraté" mohli smířit.Já jsem se s vaším Veškrnou také po čase smířil a to byl nějaký idiot.

pooresh ( 25. května 2020 14:12 )

To by byla anarchie,troubo! Neco,co ti jebe v kebuli.

pooresh ( 25. května 2020 14:11 )

To mas tak ficktore,toho kaspara volilo cca 2mil.defektnich imbecilu ceske narodnosti.Ten zbytek ho nemuze ani videt a pripocti k tomu zahranici!Takze Zeman,to je neco jako Covid.

victor1 ( 25. května 2020 08:02 )

Kde jsi vzal ty miliony lidí co je Zeman štve?Pražáků je sice přes milion,ale určitě neštve všechny.

pooresh ( 24. května 2020 18:18 )

No reknu vam,ten Zeman stve miliony lidi a porad se nic nedeje!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud