Čeká vás karanténa po příjezdu z Německa? Pracujete v Rakousku? Omezení má výjimky

Autor: red - 
12. března 2020
18:30

V Česku po vyhlášení nouzového stavu „přituhlo“, platí řada omezení. Ale tvrdý režim přeci jen neplatí ještě ve všem. Například ten, kdo se vrátí z rizikové země, nemusí, s výjimkou Itálie, do povinné karantény. Stejně tak se dál do práce dostane ten, kdo jezdí za výdělkem v příhraničí. Tady jsou otázky a odpovědi, které zveřejnilo na svém webu Ministerstvo zahraničí. 

Vláda svým usnesením vyhlásila od 12. března 2020 14:00 nouzový stav na celém území České republiky. Stanovila mj. seznam rizikových zemí v souvislosti se šířením koronaviru ve světě:

Čína, Írán, Itálie, Korea, Francie, Španělsko, Německo, Švýcarsko, Norsko, Dánsko, Holandsko, Švédsko, Velká Británie, Belgie, Rakousko.

Jsem občan ČR a měl/a jsem odjet do rizikové země. Mohu?

Individuální odjezd bude umožněn pouze na základě výjimky, např. pracovní smlouvy u zaměstnavatele v rizikové zemi. Cestovní kanceláře musejí do těchto zemí zájezdy zrušit.

Jsem občan ČR a vracím se z rizikové země po páteční půlnoci. Dostanu se domů? A budu muset do karantény?

Návrat českých občanů do země bude nadále umožněn. Ministerstvo zdravotnictví nařídilo povinnou karanténu pouze lidem vracejícím se z Itálie. Situace se však může vyvíjet, sledujte proto web Ministerstva zdravotnictví www.mzcr.cz.

Jsem občan ČR, pobývám v rizikové zemi. Mám se nutně vracet domů?

Doporučujeme cestovatelům v rizikových zemích urychlený návrat domů, a to i vzhledem k dopravním komplikacím souvisejícím s přerušením přeshraniční autobusové, vlakové nebo lodní dopravy. Opatření se dotknou také letecké dopravy. Více na webu Ministerstva dopravy https://mdcr.cz/ a Ministerstva vnitra https://www.mvcr.cz/.

Jsem občan ČR, do zaměstnání jezdím do Německa či Rakouska. Mohu nadále jezdit do práce?

Ano. Na základě potvrzení pro přeshraniční pracovníky. Jeho vzor je např. zde: https://www.mvcr.cz/clanek/coronavirus-informace-mv.aspx.

Jsem občan ČR a v rizikové zemi jen přestupuji v rámci letu z Prahy. Je to možné?

Pokud letíte z Prahy, není přestup v rizikové zemi problém. Stejně tak na cestě zpět. Počítejte ale s dopravními komplikacemi. Pokud odlétáte z Rakouska, Německa či jiné rizikové země, na letiště se nedostanete.

Jsem občan rizikové země a chci přicestovat do ČR. Bude mi to umožněno?

Vstup do země bude povolen pouze těm občanům rizikových zemí s přechodným pobytem nad 90 dnů nebo trvalým pobytem na území České republiky. Více informací najdete na webu Ministerstva vnitra https://www.mvcr.cz/.

Číslo na konzulární linku Ministerstva zahraničních věcí: +420 224 181 111.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud