Veroniku unesli čtyři muži, skončila v Minsku v černé dodávce. Lukašenko se bojí protestů

Autor: mj - 
23. června 2020
11:55

V hlavním městě Běloruska zadrželi v pátek Češku Veroniku Kiruščanka. Tvrdí, že šlo o únos, protože ji vzali čtyři muži v civilu a odvedli bez vysvětlení do jedné z budov ministerstva vnitra, kde ji drželi tři hodiny.

Kiruščanka o incidentu napsala na svém facebookovém profilu a přiložila fotografii, na které drží v ruce kytičku chrp po tom, co ji právě propustili. I když jí nikdo neposkytl bližší informace, ona sama si myslí, že událost může souviset se současnou politickou situací v zemi.

Stáhli ji rovnou z ulice do černé dodávky

Bělorusko se totiž připravuje na prezidentské volby a prezident Lukašenko se tak snaží upevnit svou pozici. V zemi se stupňují represe a zvyšuje se počet zásahů proti opozičním politikům. Ve vězení kromě nich ale často končí i investigativní novináři, spisovatelé nebo i účastníci demonstrací.

„V pátek večer jsem byla doslova unesena na ulici v Minsku. Používám slovo únos, protože zadržení má i v Bělorusku zákonem daná pravidla,“ napsala v neděli večer na facebook Veronika Kiruščanka.

Žena popsala, jak ji unesli muži v civilním oblečení, když šla s kamarádkami z restaurace po jedné z hlavních ulic Minsku: „Bez vysvětlení mě silou zatáhli do černé dodávky bez SPZ, na opakované dotazy, co jsem udělala a na základě čeho mě chytli, mlčeli. Umožnili mi ale zavolat manželovi. V dodávce seděli příslušníci OMON (těžkooděnci). Odvezli mě na pobočku ministerstva vnitra.“

Z její skupiny odvedli pouze ji, její kamarádky nechali jít. Na ministerstvu ale nebyla sama. „Přibližně hodinu jsme společně s ještě asi 20 lidmi stáli venku čelem ke stěně s rukama za zády, někteří v želízkách. Museli jsme všichni vypnout telefony. Předpokládala jsem, že čekáme všichni na výslech,“ uvedla. Ten se ale nekonal, po hodině a půl za ní přišla žena údajně z imigračního oddělení a další asi dvě hodiny řešili, co s ní.

Možná je vyprovokovaly květiny

„Uvnitř byl docela chaos, z vedlejší místnosti jsem slyšela, jak zoufalí příbuzní volají a hledají ty, které taky unesli. Milicie jim odpovídala, ať hledají dál, že u nich nejsou. ‚Překladatelka‘ mi zadala pár otázek v ruštině,“ popisuje situaci Češka. Ptali se jí, kde pracuje ona i její manžel, proč jsou v Minsku, jestli není novinářka, ale nezajímalo je, co dělala v centru města. Nakonec ji z ničeho neobvinili a poslali ji domů: „Běžte a ihned za rohem si zavolejte taxi a jeďte rovnou domů,“ přikázali jí před propuštěním.

Kiruščanka pracuje jako učitelka češtiny pro cizince a do Běloruska přijela se svým manželem, který ze země pochází. Den před únosem se zúčastnili pohřbu babičky jejího manžela, který byl i hlavním důvodem jejich cesty.

Ve statusu uvedla, že možným důvodem únosu mohlo být to, že v ruce držela kytičku chrp. Je to běloruská národní květina, ale také znak svobody. To mohlo být běloruskými úřady interpretováno jako symbol protestu, ale Kiruščanka nemá svoji domněnku potvrzenou.

Zmanipulované volby

Bělorusko se připravuje na volby, které se budou konat v srpnu. 18. června se v Minsku odehrála série protestů proti zadržení Viktara Babaryky, který se uchází o prezidentský post. Protestující chtěli vyjádřit podporu nejenom jemu, ale i ostatním opozičním politikům, kteří čelí represím ze strany státu.

Lukašenko je běloruským prezidentem od roku 1994 a častokrát bývá označován jako „poslední diktátor Evropy“. Minulý pátek prezident oznámil, že Bělorusku se podařilo překazit „mezinárodní spiknutí“, jehož cílem bylo destabilizovat zemi před volbami. Podle západních pozorovatelů nebyly ani jedny volby od roku 1994 svobodné.

Podobné represe se děly i v minulosti, letos se ale v Minsku sešlo na dva tisíce protestujících a utvořili několikakilometrovou řadu s rozestupy proti koronaviru, aby podpořili opozici. Lukašenko koronavirus dlouhou dobu nebral vážně a odmítal jakákoli omezení v zemi. Jako prevenci doporučoval sport a pití vodky. Podle posledních informací bylo v zemi zaregistrováno přes 59 tisíc infikovaných a 351 obětí koronaviru.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud