Dobrodruh Marek hasil v Austrálii požáry, pak ho tam uvěznil koronavirus: Domů se dostal až teď

Autor: DH - 
18. dubna 2020
16:57

Hasič Marek Balicki, který si říká Záchranář na cestách, byl v zahraničí několik let, naposledy se vydal pomáhat s požáry v Austrálii, kterou chtěl následně procestovat. V zemi ho ale uvěznila pandemie koronaviru. Teprve před pár dny se vrátil domů do Čech, za letenku zaplatil třikrát víc než normálně. Okamžitě nastoupil do povinné karantény.

Austrálie pro něj měla být další zastávkou na jeho cestách po světě, které Marek Balicki alias Záchranář na cestách absolvoval v uplynulých třech letech na svém skládacím kole. Do země dorazil na konci ledna, kdy se koronavirus teprve nadechoval k celosvětové pandemii a Austrálie měla ještě zcela jiné problémy. „V té době tam nebylo žádné opatření, naopak doznívaly mohutné požáry, kde jsem pak s kamarádem pomáhal jako dobrovolník pro jednu neziskovou organizaci,“ popsal Marek Blesku.

Koncem února pak usoudil, že Austrálii objede kolem dokola, a proto své kolo v Melbourne vyměnil za skútr, aby rychleji překonával obří vzdálenosti. Bohužel, to už Australané začali tušit, že se koronavirus dotkne i jich.

„V té době už i australská média začala řešit pandemii více. Pokračoval jsem ale ve své cestě přes Austrálii a urazil 9000 kilometrů na do její západní části. Tam pak 22. 3. oznámili, že uzavírají hranice i mezi jednotlivými státy Austrálie,“ pokračoval Marek, povoláním hasič.

Bohužel, pokračovat dál nešlo, pokud by se chtěl muž vrátit na východ, musel by třikrát překročit hranice, což by znamenalo výslednou karanténu na dohromady 6 týdnu, tedy dva za každou hranici. To ale nebyl jediný problém. Místní začali totiž cestovatele podezírat. „Atmosféra mezi lidmi začala být jiná, cestovatele byli vnímáni jako hrozba, dost lidí přišlo o práci, 2x se mně stalo, že nabídnuté přespání někde mi bylo nakonec odmítnuto,“ řekl záchranář s tím, že po třech letech začal řešit návrat do České republiky.

„Původní let jsem měl přes Taiwan, ale ten mi zrušili kvůli pandemii. Repatriační let v té době nebyl ještě plánovaný a ambasáda doporučovala letět komerčním letem, který již byl 3x dražší, než má původní letenka,“ doplnil Marek, který nakonec skutečně letenku od společnosti Qatar airlines zakoupil a před třemi dny přiletěl do Česka, kde zůstane na dobu neurčitou.

„V Perthu bylo letiště prázdné, roušky pasažéři spíše nenosili. Kromě jednoho obchodu s kávou bylo vše zavřené. V Dauhá byla koncentrace turistů mířících do Evropy větší, hlavně při kontrole zavazadel,“ přiblížil situaci na letištích.

 

Marek pak pro své fanoušky na Facebooku popsal, jak to probíhá, když se člověk hodlá vrátit do Čech ze zahraničí, aby všichni věděli, co je čeká. On sám je nyní v karanténě, co bude ale v Česku posléze dělat, nyní přesně netuší. Plány už ale má. „Chci si přestavět dodávku na obytné auto. Zjistím, jak je to s pracovním trhem v ČR a podle toho se rozhodnu, zda mě vezmou ještě k hasičům či záchrance nebo budu pokračovat mimo obor,“ dodal dobrovolník a dobrodruh, který ale s cestami do zahraničí zdaleka nekončí. Jen prý už nebudou tak dlouhé, jako doposud.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud