Účtenka, která se jen tak nevidí! Za koronavirovou pandemii se musela plácnout přes kapsu hlavně ministerstva vnitra a zdravotnictví. Do rezortní kasy sáhli ale i jinde. I když všechny počty a nákupy stále nejsou uzavřené, už teď by paragon zněl na pěkně macatou sumičku přes 7 miliard korun!
Účet za koronavirus v Česku? Dary od majitelů Blesku a přes 7 miliard výdajů. Vláda dál nakupuje
1.Ministerstvo vnitra
Zásobování ochrannými prostředky klíčových institucí jako hasiči, policie a další byl jeden z hlavních úkolů vicepremiéra Jana Hamáčka (41, ČSSD) a jeho rezortu. Ten dopravil do Česka z ciziny desítky milionů roušek, respirátorů a dalších ochranných prostředků.
Vnitro pak ke konci května nakoupilo a distribuovalo přes 126 milionů kusů různých prostředků. K tomu navíc dostal rezort darem 20 milionů korun od Nadace PPF a od skupiny PPF také další desetitisíce kusů zdravotnického materiálu.
Nákupy: 4 432 977 367 Kč
Dary: 20 milionů Kč + zdravotnický materiál
2.Ministerstvo zdravotnictví
V miliardách se pohybují nákupy ministerstva pod vedením Adama Vojtěcha (33, za ANO). Ten čelil kritice za to, že nebylo dostatek ochranného materiálu, i za předražené nákupy. Ministr se ale bránil, že v době největšího vrcholu pandemie v Evropě nikdo neměl prostředky a všichni je chtěli z Číny. Proto byla cena za více než 68,5 milionu kusů jednotlivých položek vysoká.
Na rezort zdravotnictví směřovala i řada darů. „Konkrétně 20 000 respirátorů FFP2 od společnosti Sotio, 7000 ochranných štítů od společnosti Lego, 30 000 ústenek od společnosti Respilon, 50 000 ústenek od firmy Amazon a 170 kusů ochranných obleků od firmy INTV,“ vypočítal Martin Novotný z tiskového oddělení.
Nákupy: 2 611 764 871 Kč
Dary: minimálně 15 milionů korun
(výpočet Blesku, kdy průměrná cena roušky je 19 Kč a respirátoru 70 Kč za kus).3.Ministerstvo obrany
Rezort pod velením Lubomíra Metnara (52, za ANO) zásoboval ochrannými prostředky armádu a vojenské nemocnice. Tedy lidi, kteří byli v první linii v boji proti koronavirové pandemii. To se také projevilo na množství materiálu: jen namátkou skoro 1,5 milionu roušek, bezmála 2 miliony rukavic, 85 tisíc ochranných obleků nebo přes 380 tisíc respirátorů FFP2. Dary se ale rezortu obrany vyhnuly obloukem.
Nákupy: 87 136 721 Kč
Dary: 0 Kč
4.Ministerstvo zahraničí
Černínský palác, kde šéfuje ministr Tomáš Petříček (38, ČSSD), zajišťoval objednávky zdravotnického materiálu do Česka společně s ministerstvem zdravotnictví a vnitra. V nákupech tak najdeme 800 tisíc roušek, 50 tisíc rukavic a další materiály. Krom toho další statisíce kusů ochranných pomůcek dostala ČR darem od mnoha asijských i ostatních zemí.
Z Vietnamu dorazily desetitisíce roušek a prototyp dezinfekční komory, z Číny statisíce roušek a desetitisíce respirátorů, z Tchaj-wanu pak 25 plicních ventilátorů (ty mohou stát klidně půl milionu korun za kus) a desetitisíce dalšího vybavení.
Nákupy: 8 549 650 Kč
Dary: Zdravotnické vybavení minimálně za 40 milionů Kč
5.Ministerstvo práce a sociálních věcí
Dva tisíce bavlněných a 34 tisíc dvouvrstvých hygienických roušek nakoupil rezort Jany Maláčové (38, ČSSD). A to od dvou dodavatelů. Společnost Evona vyinkasovala od ministerstva za 300 bavlněných ústenek 14 701 korun. To firma Spoltex si přišla navíc, za 1700 roušek z bavlny jí přistálo na účtu 120 334 korun a za 34 tisíc dvouvrstvých ústenek pak přes 2,2 milionu korun.
K tomu dostalo ministerstvo ještě darem respirátory FFP2. Od Komerční banky 30 tisíc kusů a od Sev.en Energy dalších 10 tisíc. Respirátory byly rozděleny mezi pracovníky sociálních a pečovatelských služeb.
Nákupy: 2 397 736 Kč
Dary: 2 800 000 Kč
(výpočet Blesku, kdy průměrná cena respirátoru FFP2 je asi 70 korun za kus).6.Ministerstvo životního prostředí
Pro sebe i svých 13 organizací získal rezort pod vedením Richarda Brabce (53, ANO) 60 tisíc respirátorů ze státních rezerv. Respirátory FFP2 už si ale nakoupil za své. A to 5800 kusů za bezmála 695 tisíc korun. A nešetřilo se ani na dezinfekci, kdy 11 tisíc litrů přípravků na ruce a povrchy vyšlo na skoro 1,4 milionu korun. Dary ale ministerstvo nedostalo žádné.
Nákupy: 2 067 344 Kč
Dary: 0 Kč
7.Ministerstvo financí
„Státní kasa“, nad kterou drží dohled Alena Schillerová (56, za ANO), nakoupila z vlastních prostředků 2300 roušek. „Byly určeny pro zaměstnance zajišťující činnost ministerstva po dobu nouzových opatření,“ sdělil Zdeněk Vojtěch z tiskového odboru ministerstva. A to za 150 tisíc korun. Dary ale rezort nedostal.
Nákupy: 150 076 Kč
Dary: 0 Kč
8.Ministerstvo školství
Ministerstvo Roberta Plagy (41, ANO) zatím na přesné vyčíslení čeká, materiál ale dostávalo od rezortů vnitra a průmyslu a obchodu. I tak ale z vlastního nakoupilo 2 tisíce textilních roušek za 145 tisíc korun. Žádné dary prý rezort neeviduje.
Nákupy: 145 000 Kč
Dary: 0 Kč
9.Ministerstvo spravedlnosti
I rezort spravedlnosti pod „vládou“ Marie Benešové (72, za ANO) něco málo za ochranné pomůcky utratil. Pět bezdotykových teploměrů vyšlo na 5 tisíc korun, tisíc párů rukavic pak na 3600 korun. To roušky a polomasky byly dražší.
Textilní ústenky s nanomembránou rezort pořídil za 36 tisíc za 500 kusů a 50 polomasek, ochranných obalů a 100 filtrů bylo za 73 tisíc korun. K tomu ještě přišlo na 16 000 roušek a dalšího zdravotnického materiálu z ministerstva vnitra. Dary ale rezort žádné nedostal.
Nákupy: 118 450 Kč
Dary: 0 Kč
10.Ministerstvo kultury
Rezort Lubomíra Zaorálka (63, ČSSD) nakoupil 150 roušek (dalších 5 tisíc dostal od ministerstva vnitra), 700 jednorázových rukavic a dva teploměry. K tomu ještě darem textilní roušky z Národního divadla, kde se jejich cena jen těžko určuje, a pak jednorázové roušky od Alpine Pro.
Nákupy: 8678 Kč
Dary: 9500 Kč
(výpočet Blesku, kdy průměrná cena roušky je asi 19 korun za kus).11.Úřad vlády
Úřad vlády premiéra Andreje Babiše (65, ANO) ochranné pomůcky nenakupoval. Do Strakovky totiž roušky bezplatně poslala Vězeňská služba, a to rovnou 1700 kusů. Darem pak dostal úřad 60 tisíc roušek, z čehož jich ale 50 tisíc poslal do porodnice u Apolináře a Českému červenému kříži.
Zbylých 10 tisíc bylo použito k zajištění hygienických podmínek na protokolárních akcích. Společnost Hyundai pak věnovala České republice prostřednictvím ministerstva 10 milionů korun, které posloužily na poskytnutí cen účastníkům hackathonu zaměřenému na boj proti koronaviru.
Nákupy: 0 Kč
Dary: 10 390 000 Kč
12.Ministerstvo pro místní rozvoj
Rezort pod vedením Kláry Dostálové (49, za ANO) během koronavirové pandemie zdravotnický materiál nenakupoval. A ministerstvu se vyhnuly i dary od soukromých firem. „Pouze proběhlo rozdělování v rámci státu prostřednictvím Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru, platil stát,“ uvedl mluvčí rezortu Vilém Frček.
Nákupy: 0 Kč
Dary: 0 Kč
13.Ministerstvo dopravy
Ani rezort „superministra“ Karla Havlíčka (50, za ANO) během pandemie nenakupoval. „Po dobu trvání nouzového stavu získávalo ministerstvo pouze příděly roušek a respirátorů centrálně zajištěnými jinými rezorty pro Českou republiku,“ vysvětlil mluvčí František Jemelka. Podle něj byly roušky a respirátory rozdělovány nejen lidem na ministerstvu, ale také organizacím působícím v rezortu dopravy a vybraným profesím.
„Dohromady jsme takto distribuovali kolem 3 milionů roušek a cca 500 000 respirátorů,“ dodal Jemelka s tím, že ministerstvo neobdrželo žádný dar na boj proti pandemii.
Nákupy: 0 Kč
Dary: 0 Kč
14.Ministerstvo průmyslu a obchodu
Do kasy nemusely sahat ani v druhém Havlíčkově působišti. Všechny ochranné zdravotnické pomůcky a materiál dostalo ministerstvo zdarma. „Od Hasičského záchranného sboru jsme obdrželi 230 000 roušek zdarma,“ uvedla Miluše Trefancová z tiskového oddělení. Další vybavení pak přišlo zdarma od kolegů z vnitra. A to 117 300 roušek, 6040 respirátorů FFP2 a 1250 brýlí a 100 ochranných obleků.
Nákupy: 0 Kč
Dary: 0 Kč
15.Ministerstvo zemědělství
Na pomoc ze státních skladů se spolehl také ministr Miroslav Toman (60, za ČSSD). Jeho rezort totiž za nákup ochranných pomůcek také nedal ani „floka“. Od hasičů a Správy státních hmotných rezerv obdržel 1,85 milionu roušek, 315 tisíc kusů respirátorů FFP2, 430 tisíc párů rukavic, 10 tisíc ochranných brýlí a 25 300 ochranných oděvů.
Nákupy: 0 Kč
Dary: 0 Kč
16.Majitelé Blesku: Pomůcky za 215 milionů
Na pomoc proti koronavirové pandemii přispěla také energetická skupina EPH a banka J&T, jejichž vlastníci Daniel Křetínský a Patrik Tkáč jsou i majitelé mediálního holdingu, který vydává Blesk. Na boj s Covidem-19 v Česku a na Slovensku bylo vyčleněno přes 215 milionů korun, za které bylo do obou zemí dodáno 1,5 milionu roušek, skoro 1,2 milionů respirátorů, 30 tisíc ochranných obleků nebo také 50 tisíc testů a dalších pomůcek.
Zdravotnický materiál byl po dovozu z Číny přerozdělen v několika fázích. V té první mířil hlavně do nemocnic a regionů, ve kterých skupina EPH působí, v dalších pak respirátory a další pomůcky dostaly zdarma a celoplošně domovy seniorů.
17.Kellnerovy dary z Číny
Do pomoci se zapojila i skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera (56). Ta dovezla do Česka přes 600 tisíc respirátorů, 5 milionů roušek a 30 tisíc testovacích sad.
„Kromě přímého nákupu zdravotnického materiálu dala skupina PPF prostřednictvím své společnosti Home Credit China k dispozici ministerstvu vnitra také pronajaté dopravní kapacity a sklady v Šanghaji v celkové hodnotě 5 milionů korun,“ stojí v tiskové zprávě PPF.
Rezort vnitra také dostal od společnosti 20 milionů korun na nákup potřebného vybavení. „Považuji pomoc druhým za součást naší lidské, ale i podnikatelské odpovědnosti. Zdraví a rodina je to nejcennější, co máme… Pomohli jsme ve všech zemích, kde podnikáme, a naše pomoc byla potřeba,“ uvedl Kellner.
18.S financemi pomůže příručka Blesku
Zatímco ministerstva utrácela stovky milionů, běžní lidé takovou možnost nemají. Mnoho Čechů se kvůli pandemii koronaviru ocitlo ve finanční tísni, doba hojnosti oficiálně skončila. Řada osob nemá ani na zaplacení energií nebo plynu. V takové situaci pomůže příspěvek na bydlení. Jak o něj lze požádat a jaké podmínky musí žadatel splňovat, se dozvíte v příručce Nová pravidla pro život: Peníze, která vychází zdarma jako součást dnešního vydání Blesku.
Co bude od naší vlády sviňárna? Když povolí velké akce a přitom bude nutit lidi, aby nosili roušky. Když roušky, tak žádné velké akce. Do 100 lidí, víc ne!